Αγορά subwoofer




Μηνύματα
364
Reaction score
388
Αντί για τέσσερα 18s εγώ θα σου πρότεινα 2 core. Αν βρεις ειδικά δύο genelec σαν του Ear πάρτα χωρίς δεύτερη σκέψη...
Κάτι τέτοιο λες
Αυτό ήταν φίλε! Ανέβασες τον πήχη ψηλά :)
Εννοείται ότι έχω ηχεία που τα αγόρασα πριν δυο τρία χρόνια. Αλλά όχι ενεργά
7.2.4. atmos
 

Attachments

Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Αφού δίνεις τόσα χρήματα γιατί δεν φέρνεις κάποιον να μετρήσει το χώρο, να κάνει μελέτη και να σου προτείνει τις καλύτερες λύσεις βάση budget;
 

Μηνύματα
364
Reaction score
388
Αφού δίνεις τόσα χρήματα γιατί δεν φέρνεις κάποιον να μετρήσει το χώρο, να κάνει μελέτη και να σου προτείνει τις καλύτερες λύσεις βάση budget;
Κάτι θα γίνει και με αυτό απλά ο άνθρωπος που έχω είναι Αθήνα και δεν μπορεί να έρθει
Τον έχω παραγγείλει και θα μου στείλει μες την εβδομάδα μικρόφωνο και γερανο miniDSP UMIK-1
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Κάτι θα γίνει και με αυτό απλά ο άνθρωπος που έχω είναι Αθήνα και δεν μπορεί να έρθει
Τον έχω παραγγείλει και θα μου στείλει μες την εβδομάδα μικρόφωνο και γερανο miniDSP UMIK-1
My bad. Δεν γνώριζα ότι είσαι εκτός. 👍
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γιατί ''φοβάστε'' να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό πέρα από svs? (Γενικά μιλάω)

Υπάρχουν τόσες εταιρίες που βγάζουν τρομερά sub

Καλή περίπτωση θα ήταν και τα monolith 15 που περιμένουν τόσες μέρες ΄΄γκουχ΄΄ διάφορα μέλη εδώ
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Γιατί ''φοβάστε'' να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό πέρα από svs? (Γενικά μιλάω)

Υπάρχουν τόσες εταιρίες που βγάζουν τρομερά sub

Καλή περίπτωση θα ήταν και τα monolith 15 που περιμένουν τόσες μέρες ΄΄γκουχ΄΄ διάφορα μέλη εδώ
Γιατι ειναι τουμπανα!
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Γιατί ''φοβάστε'' να δοκιμάσετε κάτι διαφορετικό πέρα από svs? (Γενικά μιλάω)

Υπάρχουν τόσες εταιρίες που βγάζουν τρομερά sub

Καλή περίπτωση θα ήταν και τα monolith 15 που περιμένουν τόσες μέρες ΄΄γκουχ΄΄ διάφορα μέλη εδώ
Θα έλεγα ο φόβος για το τι θα συμβεί αμα χαλασει πάνω απ' ολα. Προσωπικά για ποσά μέχρι 1,5-2 χιλιάρικα δεν με ανησυχεί να ψωνίσω και απο το ... κιουταισι ! Κοιτα όμως, αν ειναι να δώσεις κανα ταληρο, θες να ξέρεις τι σκατά θα γινει αν χαλάσει το ρημάδι. Με τα svs ξερεις οτι υπάρχει ο ελληνας αντιπρόσωπος ο οποίος θα τρέξει την διαδικασία.

Ψυχολογικό είναι το θέμα, αλλά αισθάνεσαι μεγαλύτερη σιγουριά! Θα μου πεις δεν υπάρχουν αλλά subs με ελληνικες εταιρείες απο πίσω ; Προφανώς και υπάρχουν, και προφανώς τα προτιμάει και αυτά ο κόσμος. Δεν νομίζω δλδ να είναι λίγοι αυτοι που έχουν rel, genelec, dynaudio, Jbl κλπ

To thomann στο μεταξύ με την εγγυηση επιστροφής χρημάτων εντός 30 ημερών ειναι εκπληκτικό για πειράματα, υπάρχει και εκεί όμως ενα κατοχικό σύνδρομο, φοβάται ο άλλος μη γίνει καμια μ@λ@κια και μεινει με το π στο χ ...

ΥΓ φωτογραφίες απο τον τρινοφ του @daharis666 περιμένουμε όχι τα subs !
 

Μηνύματα
364
Reaction score
388
Θα έλεγα ο φόβος για το τι θα συμβεί αμα χαλασει πάνω απ' ολα. Προσωπικά για ποσά μέχρι 1,5-2 χιλιάρικα δεν με ανησυχεί να ψωνίσω και απο το ... κιουταισι ! Κοιτα όμως, αν ειναι να δώσεις κανα ταληρο, θες να ξέρεις τι σκατά θα γινει αν χαλάσει το ρημάδι. Με τα svs ξερεις οτι υπάρχει ο ελληνας αντιπρόσωπος ο οποίος θα τρέξει την διαδικασία.

Ψυχολογικό είναι το θέμα, αλλά αισθάνεσαι μεγαλύτερη σιγουριά! Θα μου πεις δεν υπάρχουν αλλά subs με ελληνικες εταιρείες απο πίσω ; Προφανώς και υπάρχουν, και προφανώς τα προτιμάει και αυτά ο κόσμος. Δεν νομίζω δλδ να είναι λίγοι αυτοι που έχουν rel, genelec, dynaudio, Jbl κλπ

To thomann στο μεταξύ με την εγγυηση επιστροφής χρημάτων εντός 30 ημερών ειναι εκπληκτικό για πειράματα, υπάρχει και εκεί όμως ενα κατοχικό σύνδρομο, φοβάται ο άλλος μη γίνει καμια μ@λ@κια και μεινει με το π στο χ ...

ΥΓ φωτογραφίες απο τον τρινοφ του @daharis666 περιμένουμε όχι τα subs !
Συμφωνώ απόλυτα και δεν έχω κόλλημα με καμιά εταιρία

Άμα δεις την αρχή του post έχω και άλλα sub
Και αυτό μου αρέσει
Rel Acoustics HT/1508
Σκέφτομαι ποια είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γιατι ειναι τουμπανα!
Μέχρι να δοκιμάσεις κάτι πιο τούμπανο..:p
Θα έλεγα ο φόβος για το τι θα συμβεί αμα χαλασει πάνω απ' ολα. Προσωπικά για ποσά μέχρι 1,5-2 χιλιάρικα δεν με ανησυχεί να ψωνίσω και απο το ... κιουταισι ! Κοιτα όμως, αν ειναι να δώσεις κανα ταληρο, θες να ξέρεις τι σκατά θα γινει αν χαλάσει το ρημάδι. Με τα svs ξερεις οτι υπάρχει ο ελληνας αντιπρόσωπος ο οποίος θα τρέξει την διαδικασία.

Ψυχολογικό είναι το θέμα, αλλά αισθάνεσαι μεγαλύτερη σιγουριά! Θα μου πεις δεν υπάρχουν αλλά subs με ελληνικες εταιρείες απο πίσω ; Προφανώς και υπάρχουν, και προφανώς τα προτιμάει και αυτά ο κόσμος. Δεν νομίζω δλδ να είναι λίγοι αυτοι που έχουν rel, genelec, dynaudio, Jbl κλπ

To thomann στο μεταξύ με την εγγυηση επιστροφής χρημάτων εντός 30 ημερών ειναι εκπληκτικό για πειράματα, υπάρχει και εκεί όμως ενα κατοχικό σύνδρομο, φοβάται ο άλλος μη γίνει καμια μ@λ@κια και μεινει με το π στο χ ...

ΥΓ φωτογραφίες απο τον τρινοφ του @daharis666 περιμένουμε όχι τα subs !
Οι περισσότερες εταιρίες έχουν περίοδο δοκιμής και επιστροφής και μεγαλύτερη διάρκεια εγγύησης.

Δε λέω ότι δεν είναι καλά αλλά υπάρχουν και άλλα......
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο Μπούτιας έχει εξαφανίσει τα αποθέματα σε 18ς της ευρωπαϊκής αγοράς, τα παίρνει σα στραγάλια.

Νομίζω πως δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο να ειπωθεί, το επιχείρημα αυτό, από μόνο του, αρκεί. Κάθε αντίλογος είναι εκ των προτέρων καταδικασμενος, με συνοπτικές διαδικασίες.

Εσείς που ψάχνετε επιλογή σαμπ, απλώς ακολουθήστε τα βήματα του γκουρού.
Εκτιμώ πολύ την εμπιστοσύνη και διευκρινίζω ότι επέλεξα το συγκεκριμένο μοντέλο με τα εξής κριτήρια:

-Προσιτή τιμή για τις δυνατότητες που προσφέρει.

-Studio sub με ευελιξία συνδέσεων συν daisy chaining.

-΄΄Ανήθικα΄΄ μικρές διαστάσεις και λογικό βάρος για χειρισμό από ένα άτομο.

- Σφραγισμένη καμπίνα,αλλά και διάταξη μεγαφώνων που εξουδετερώνει αμοιβαία παρασιτική ενέργεια από κραδασμούς.Η περιγραφή χαμηλών που κάνει είναι απλώς κορυφαία.

-Ενσωματωμένος επεξεργαστής για χρονική ευθυγράμμιση - κροσάρισμα με τα main και παραμετρική ισοστάθμιση στη ζώνη ευθύνης του sub.

ΑΛΛΑ,καίριο ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι δεν χρειαζόταν έτσι κεντρικός επεξεργαστής για κατάλληλη διαχείριση του σήματος,εφόσον είχα πλήρη εμπιστοσύνη στις ικανότητες διευθέτησης setup ενώ παράλληλα παραμένει η αρχιτεκτονική του υπό...πιουρίστικους όρους.

Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος διαθέτει ήδη κεντρικό επεξεργαστή κυκλοφορούν και άλλες ενδιαφέρουσες προτάσεις,θα προτείνω όμως σταθερά υλοποιήσεις σφραγισμένης καμπίνας,εκτός και αν υπάρχουν κεφάλαια,χώρος καθώς και χείρες βοήθειας διαθέσιμα για προμήθεια μεγάλων sub με κατάλληλες προδιαγραφές που δεν θα εμπλέκουν με δυσάρεστους τρόπους την παραγόμενη ενέργεια μέσω του bass reflex...Για τους δε παθητικούς ακτινοβολητές έχω στο νου σταθερά ενστάσεις...
Αντί για τέσσερα 18s εγώ θα σου πρότεινα 2 core. Αν βρεις ειδικά δύο genelec σαν του Ear πάρτα χωρίς δεύτερη σκέψη...
Να έπαιρνε όμως και δορυφόρους Dynaudio Core...Όσο μεγαλύτερη η συνάφεια μεταξύ sub και δορυφόρων,τόσο το καλύτερο.

Σε κάθε περίπτωση,θα προτιμούσα ο ίδιος σταθερά την τετράδα,αφού έτσι μπορεί να εξομαλυνθεί ευχερέστερα η απόκριση πριν από οποιαδήποτε ισοστάθμιση.

Θεωρώ γενικώς άστοχη την επιδίωξη χαμηλού που θα γινόταν αντιληπτή με βάναυσο τρόπο σε σημεία του σώματος . Προκρίνω χαμηλές που κάνουν τον ακροατή να νιώθει την κρουστική ενέργεια με συμπαγή αλλά ολιστικό τρόπο συντονίζοντας ολόκληρο το σώμα του με αυτήν.Για την επίτευξη αυτών πρώτο μέλημα πρέπει να είναι η ομαλότητα στη μετάδοση ενέργειας εντός του χώρου.Δηλαδή να μη χρειάζονται δραστικές ισοσταθμίσεις που θ'αφαιρούσαν τόσο σε κρουστική αίσθηση,όσο και σε διαθέσιμο δυναμικό εύρος.
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εν συντομία, 18ς.
Εάν θέλει τετράδα,καλό θα ήταν να έχει κεντρικό επεξεργαστή για τον έλεγχό τους.Θα ήταν βασανιάρικος ο συγχρονισμός τεσσάρων διαφορετικών επεξεργαστών από ισάριθμα sub...Επίσης το firmware έχει την ιδιαιτερότητα να μην κρατά ενεργοποιημένο ειδικά τον παραμετρικό ισοσταθμιστή κάθε φορά που θα σβήνει το sub από τον κεντρικό του διακόπτη - δηλαδή το λογισμικό τον κρατά στη μνήμη ενεργοποιημένο μονάχα κατά το auto-standby...

Η εναλλακτική πρόταση είναι το Core Sub.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μας πέθανες στις εναλλακτικές τώρα!!!:gotcha:
Εάν διαθέτει κεντρικό επεξεργαστή,θα μπορούσε να βολευτεί και με XTZ (παρέχουν αφρώδες υλικό για φραγή των οπών) ,μεγάλα SVS (ομοίως με XTZ) αλλά και Arendal.Να έβρισκε οπωσδήποτε με XLR ακροδέκτες εκτός των RCA,αφού θα επέτρεπαν χωρίς παρενέργειες και μεγάλα μήκη στα καλώδια σύνδεσης.Δεν λέω για μεγάλα Genelec JBL ή ADAM,καθότι αμφιβάλλω ότι θα είχε χώρο για την κατάλληλη διευθέτησή των...
Τι σχέση έχουν αυτά με φίρμες μαστεράδικες;

Θα συγκρινα τα νταιναόντιο μόνο με Άνταμ, τζενελεκ, Νιούμαν, κλπ, να παίζουν στο ίδιο γήπεδο.

Γιου φάουλ.
Δεν σκέπτονται όλοι οι ενδιαφερόμενοι με τα ίδια κριτήρια...Κάποιοι ακούνε για ΄΄μαστεράδικα΄΄ και τα σκέπτονται ως αμιγώς ΄΄επαγγελματικά΄΄ - που δεν είναι,αλλά αυτό δεν μας αφορά εδώ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.582
Εάν διαθέτει κεντρικό επεξεργαστή,θα μπορούσε να βολευτεί και με XTZ (παρέχουν αφρώδες υλικό για φραγή των οπών) ,μεγάλα SVS (ομοίως με XTZ) αλλά και Arendal.
Τι σχέση έχουν αυτά με φίρμες μαστεράδικες;

Θα συγκρινα τα νταιναόντιο μόνο με Άνταμ, τζενελεκ, Νιούμαν, κλπ, να παίζουν στο ίδιο γήπεδο.

Γιου φάουλ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τι σχέση έχουν αυτά με φίρμες μαστεράδικες;

Θα συγκρινα τα νταιναόντιο μόνο με Άνταμ, τζενελεκ, Νιούμαν, κλπ, να παίζουν στο ίδιο γήπεδο.

Γιου φάουλ.
Αν επιθυμεί κομψότητα στην εμφάνιση εκτός της απόδοσης,τα Dynaudio είναι μονόδρομος.Αλλά για αίσθηση γρονθοκοπήματος χρειάζεται είτε ζεύγος Core είτε τετράδα 18S.Πάντα υπό την προϋπόθεση ότι θα τα διευθετήσει ωραία ώστε να μη χρειάζονται δραστικές ισοσταθμίσεις.Οι δρόμοι της επιτυχίας είναι λιγότεροι από εκείνους της αποτυχίας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.020
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top