Αγορα Στερεοφωνικού ενισχυτή

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Γιατί δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να μη ξέρει τι ακριβώς θέλει. ;)


Γιατί δεν έχουμε συζητήσει ακόμα τα βασικά (απόσταση ακρόασης, όγκος χώρου ακρόασης, επιθυμητές στάθμες, κλπ) οπότε δε γνωρίζουμε τι επαρκεί και τι όχι, την πιθανή ανάγκη για σαμπ (έστω και μελλοντικά), κλπ.
Θα πρέπει η τωρινή αγορά να υποστηρίζει τις μελλοντικές ανάγκες, ώστε να μη πεταχτεί στα αζητητα των αγγελιών σε λίγους μήνες. ;)
"Καλημέρα σε όλους
Έχω βαλθεί να αγοράσω ένα ενισχυτή στερεοφωνικό"
"Τα ηχεία που θα οδηγήσει είναι τα Tannoy Fusion 2"
"Πηγαίνω προς τον PM5005 αλλά θα ήθελα μια βοήθεια τι χάνω από τον ΡΜ6006 από θέμα ποιότητας ήχου και χαρακτηριστικών."

Μικρα ηχεια, εχει πικαπ και οι ενισχυτες που σκεφτεται οπως και ο pioneer που προταθηκε εχουν εισοδο phono και δεν ειναι κακες επιλογες.
Πιθανολογω οτι ο χωρος μαλλον ειναι μικρος, αν ηθελε εντασεις δεν θα σκεφτοταν να κρατησει το Tannoy.
Για να σκεφτεται τον 5005 μαλλον και να διερωταται για τον 6006 μαλλον το μπατζετ ειναι καπως περιορισμενο,οποτε παλι πιθανολογω οτι το αμεσο μελλον δεν τον απασχολει και τοσο τωρα.Αυτα.
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Λόγω διακοπών δεν κατάφερα να απαντήσω στο thread και τώρα που βρήκα χρόνο επανέρχομαι. Πολλά ευχαριστώ σε όλους καταρχάς. Η αλήθεια είναι και θα συμφωνήσω και με τον Dr. ότι θέλω ποιότητα ήχου στερεοφωνικού η οποία όμως θα μπορούσε να έρθει και από έναν πολυκάναλο, κάτι που είναι επίσης στο μυαλό μου. Τα ακούσματα μου είναι γενικά διάφορα από Perry Commo σε κλασσική μουσική και από Deep Purple σε λαϊκά τραγούδια ποιοτικά. Λίγο από όλα άλλα όχι μοντέρνα εμπορικά τοπικά και διεθνή :). Ο χώρος είναι μεγάλος δυστυχώς και μιλάμε για 50 τετραγωνικά σχεδόν σαλόνι αλλά από αυτά μόνο το 50% είναι αφιερωμένο για audio/video. Η απόσταση είναι περίπου 2 μέτρα από κάθε ηχείο. Το τωρινό σύστημα είναι ο Pioneer VSX-519V-K σε 5.1 διάταξη με μπροστινά τα Magnat Monitor Supreme 1000 και το Magnat Center 200 στο κέντρο. Πίσω έχω τα tannoy που θα ήθελα να αφιερώσω για στερεοφωνικό ήχο από τις στερεοφωνικές μου πηγές. Η αλήθεια είναι ότι το budget είναι χαμηλό για να πάρω ένα αξιοπρεπέστατο πολυκάναλο καλύτερο από τον Pioneer που έχω. Κάποια στιγμή λόγω budget και καθότι τα πιο μεγάλα HD αρχεία που έχω είναι σε μορφή flac (δεν έχω ασχοληθεί με DSD) σκέφτηκα και την ανταλλαγή του TEAC με κάποιο ανάλογου αξίας μεταχειρισμένο (πολυκάναλο ή στερεφωνικό) ενισχυτή. Ο Pioneer δεν έχει κάποια άξια για να πωληθεί έτσι και αλλιώς. Γενικά είμαι σε σύγχυση για το τι πρέπει να πράξω. Στο τέλος μάλλον θα κρατήσω ότι έχω και σιγά σιγά θα μαζέψω χρήματα για αγορά καινούργιου ενισχυτή προς αντικατάσταση του Pioneer.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Post automatically merged:

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι δεν υπάρχει πιά HTPC οπότε τα mp3/flac δεν τα ακούω από το ηχοσύστημα αλλά από ένα FiiO X1 με ακουστικά.. To Teac απλά παρεμβάλετε ανάμεσα στο cd player και τον ενισχυτή μέσω coaxial.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημέρα σε όλους

Λόγω διακοπών δεν κατάφερα να απαντήσω στο thread και τώρα που βρήκα χρόνο επανέρχομαι. Πολλά ευχαριστώ σε όλους καταρχάς. Η αλήθεια είναι και θα συμφωνήσω και με τον Dr. ότι θέλω ποιότητα ήχου στερεοφωνικού η οποία όμως θα μπορούσε να έρθει και από έναν πολυκάναλο, κάτι που είναι επίσης στο μυαλό μου. Τα ακούσματα μου είναι γενικά διάφορα από Perry Commo σε κλασσική μουσική και από Deep Purple σε λαϊκά τραγούδια ποιοτικά. Λίγο από όλα άλλα όχι μοντέρνα εμπορικά τοπικά και διεθνή :). Ο χώρος είναι μεγάλος δυστυχώς και μιλάμε για 50 τετραγωνικά σχεδόν σαλόνι αλλά από αυτά μόνο το 50% είναι αφιερωμένο για audio/video. Η απόσταση είναι περίπου 2 μέτρα από κάθε ηχείο. Το τωρινό σύστημα είναι ο Pioneer VSX-519V-K σε 5.1 διάταξη με μπροστινά τα Magnat Monitor Supreme 1000 και το Magnat Center 200 στο κέντρο. Πίσω έχω τα tannoy που θα ήθελα να αφιερώσω για στερεοφωνικό ήχο από τις στερεοφωνικές μου πηγές. Η αλήθεια είναι ότι το budget είναι χαμηλό για να πάρω ένα αξιοπρεπέστατο πολυκάναλο καλύτερο από τον Pioneer που έχω. Κάποια στιγμή λόγω budget και καθότι τα πιο μεγάλα HD αρχεία που έχω είναι σε μορφή flac (δεν έχω ασχοληθεί με DSD) σκέφτηκα και την ανταλλαγή του TEAC με κάποιο ανάλογου αξίας μεταχειρισμένο (πολυκάναλο ή στερεφωνικό) ενισχυτή. Ο Pioneer δεν έχει κάποια άξια για να πωληθεί έτσι και αλλιώς. Γενικά είμαι σε σύγχυση για το τι πρέπει να πράξω. Στο τέλος μάλλον θα κρατήσω ότι έχω και σιγά σιγά θα μαζέψω χρήματα για αγορά καινούργιου ενισχυτή προς αντικατάσταση του Pioneer.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Post automatically merged:

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι δεν υπάρχει πιά HTPC οπότε τα mp3/flac δεν τα ακούω από το ηχοσύστημα αλλά από ένα FiiO X1 με ακουστικά.. To Teac απλά παρεμβάλετε ανάμεσα στο cd player και τον ενισχυτή μέσω coaxial.

Έλα να ακούσεις τί κάνει το teac με musical fidelity προενίσχυση και bryston τελική ενίσχυση και μετά μου λες αν είναι περιττό. :p Το πήρα σαν λύση για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να είχα τη δυνατότητα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο, το βλέπω να το κρατάω για πολύυυυυ καιρό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Έλα να ακούσεις τί κάνει το teac με musical fidelity προενίσχυση και bryston τελική ενίσχυση και μετά μου λες αν είναι περιττό. :p
Α γεια σου για αυτό δεν κάνω αυτή την κίνηση είναι πολύ καλό κομμάτι το καλύτερο που έχει περάσει από τα χέρια μου.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επίσης, αν είναι να κρατήσεις το teac, εστίασε στην αγορά ενισχυτή με xlr είσοδο ( αν δεν την έχεις δοκιμάσει ήδη ).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Επίσης, αν είναι να κρατήσεις το teac, εστίασε στην αγορά ενισχυτή με xlr είσοδο ( αν δεν την έχεις δοκιμάσει ήδη ).
Θα ήθελα να έχει XLR αλλά είναι ακριβά σε καινούργιο ενισχυτή με την δυνατότητα αυτή. Πάντως γλυκοιτάω κάποια μοντέλα στα μεταχειρισμένα και με XLR εξόδους. Θα δούμε έχω πολλά στο μυαλό μου για αναβάθμιση και κοιτάω σιγά σιγά να ομογεννοποίησω λιγάκι το σύστημα μου σε πιο ποιοτικά components και αυτά που χωλαίνει αυτή την στιγμή είναι ο ενισχυτής μου.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κοίτα και τους rotel, βγαίνουν σε σχετικά καλές τιμές στις αγγελίες και π.χ. ο τελικός rb971 που έχω έχει πολύ καλό ήχο ( 2x70W στα 8Ω ).
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Εντάξει, ας μην είμαι υπερβολικός.

Για ακουστικά και για σκέτα Τουίτερ, αρκεί.





:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top