Αγορα ηχειων


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598


Μηνύματα
249
Reaction score
0
Απάντηση: Αγορα ηχειων

(υποθέτω δε θα έχεις και κανένα θηρίο ενισχυτή)
Εχω και καλο woofer(δηλ. δεν χρειαζομαι ηχειο με sab) και θηριο ενισχητη(λιγο παλιος αλλα θηριο(sony οτι και να ειναι θηριο ειναι).Πριν 3 χρονια τιμη αγορας 800ε καλος δεν φαινεται?).Μονο απο τα τρια μπροστινα μου ηχεια δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι ειχα κατι καλα B&W(αλλα μου καικαν απο δυνατη μουσικη(βλακεια μου))και επεσα σε κατι magnat και θελω να τα αλλαξω.Αν μπορεις καμια προταση (500ε συνολο) και για τα τρια μπροστινα?
Ευχαριστω!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Αγορα ηχειων

κάνε συνδυασμό από teufel.
δε πιστεύω να βρεις κάτι καλύτερο στα χρήματα που σκοπεύεις να διαθέσεις.

εν συντομία: για όλα τα λεfτά, teufel.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Αγορα ηχειων

System 5 THX Select

M 550 FCR THX Select Satellite Speaker 150 το ένα

€ 300,00 το ζεύγος.

και είναι και THX...

πάρε 3 αν χρειάζεσαι 3. 450 ευρώ, 3 ίδια ηχεία.

http://www.teufel.eu/THX/System-5-THX-Select.cfm?show=order

από το System 6 THX Select “5.1>7.1 Direct Set” κοστίζουν € 390,00 το ζεύγος.
http://www.teufel.eu/THX/System-6-THX-Select.cfm?show=order

Κορυφαία θεωρώ τα M 800 FCR THX Ultra 2
http://www.teufel.eu/THX/Theater-8-THX-Ultra-2.cfm?show=order
αλλά τα δίνει 399 το τεμάχιο...
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Αγορα ηχειων

αυτοί οι teufel πάντως ευαισθησία και εύρος -3 ντεσιμπέλ δεν δίνουν...
 


Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Αγορα ηχειων

Οσον αφορα αυτα εχω ακουσει οτι και το μεσαιο ηχειο πρεπει να ειναι ιδιο με τα μπροστινα μηπως αν ευρισκες το ιδιο και το μεσαιο?(Πισω εχω καλα ηχεια)
αυτό δεν ισχύει, η μόνη απαίτηση (με ή χωρίς εισαγωγικά) είναι ότι τα tweeter των 5 ή 6 ή 7 πρέπει να έιναι όμοια ώστε να έχουν όμοιες χροιές (ή κάτι τέτοιο χαϊεντάδικο τέλος πάντων)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Αγορα ηχειων

αυτό δεν ισχύει, η μόνη απαίτηση (με ή χωρίς εισαγωγικά) είναι ότι τα tweeter των 5 ή 6 ή 7 πρέπει να έιναι όμοια ώστε να έχουν όμοιες χροιές (ή κάτι τέτοιο χαϊεντάδικο τέλος πάντων)
όχι, αυτό που λες εσύ δεν ισχύει.

Κανονικά και τα 5 ή 7 ηχεία πρέπει να είναι εντελώς ίδια.

ΤΗΧ κανόνες, όχι δικοί μου ή δικοί σου....

και καμιά σχέση με hi-end.... το "ΤΗΧ ULTRA 2 Cerified" δίνεται σε ελάχιστες συσκευές .....
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Αγορα ηχειων

Οσον αφορα αυτα εχω ακουσει οτι και το μεσαιο ηχειο πρεπει να ειναι ιδιο με τα μπροστινα μηπως αν ευρισκες το ιδιο και το μεσαιο?(Πισω εχω καλα ηχεια)
αν τσεκαρεις το αλλο λινκ που εβαλα θα δεις οτι πουλανε ολο το πακετο 5.1 στα 500 ευρω, οποτε σου μενουν και δυο spare πισω ηχεια για κανα δωματιο αλλο κλπ αν ποτε τα θελησεις... ή τα πουλας, ή παιρνεις τηλ το μαγαζι να σου πουλησουν μονο τα μπροστινα, κλπ κλπ :119:
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Αγορα ηχειων

όχι, αυτό που λες εσύ δεν ισχύει.

Κανονικά και τα 5 ή 7 ηχεία πρέπει να είναι εντελώς ίδια.

ΤΗΧ κανόνες, όχι δικοί μου ή δικοί σου....

και καμιά σχέση με hi-end.... το "ΤΗΧ ULTRA 2 Cerified" δίνεται σε ελάχιστες συσκευές .....
δεν αντιλέγω, αλλά ούτε ο johnnief ζήτησε σύστημα προδιαγραφών ΤΗΧ, ούτε εγώ αναφέρθηκα σ' αυτό το πρότυπο...τον όρο ΤΗΧ και τα όσα συνεπάγεται τα έθεσες μόνο εσύ σ' αυτή την κουβέντα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Αγορα ηχειων

όχι, αυτό που λες εσύ δεν ισχύει.

Κανονικά και τα 5 ή 7 ηχεία πρέπει να είναι εντελώς ίδια.

ΤΗΧ κανόνες, όχι δικοί μου ή δικοί σου....

και καμιά σχέση με hi-end.... το "ΤΗΧ ULTRA 2 Cerified" δίνεται σε ελάχιστες συσκευές .....
Ναι, αλλά 8 στους 10 σκηνοθέτες θα σου πουν αυτό που λέει ο Γιώργος. Δηλαδή, βασικά, το κατά μέγιστον απαιτητό sound consistency αφορά τα τρία πρόσθια κανάλια. Το surround είναι εκ φύσεως και ψυχοσωματικά πιο χαλαρό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Αγορα ηχειων

καλά, άκου καμιά συναυλία σε DTS ( DTS HD ακόμα περισσότερο) και έλα να μου το ξαναπείς αυτό...
αυτά ίσχυαν επί prologic που οι πολυκάναλοι ενισχυτές ήταν 2χ100 βαττ για τα κυρίως ηχεία, 1χ50βαττ για το κεντρικό και 2χ15βαττ για τα πίσω. Τώρα είναι 5 ή 7χ100 βαττ.

τέλος πάντων, όπως νομίζετε, χόμπι είναι....
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Αγορα ηχειων

τονίζω και πάλι πως τον παράγοντα ΤΗΧ μόνο εσύ τον έφερες στο τραπέζι... ούτε ο πρώτος συντάκτης της κουβέντας, ούτε κανείς άλλος...

σε ένα τυπικό σύστημα οικιακού κινηματογράφου Ν.1, αν τα Ν-2 ηχεία είναι βάσης και τα 2 (μπροστινά) δαπέδου, τα πράγματα είναι πολύ καλά, κι αυτό το ξέρουν οι κατασκευαστές και προσφέρουν τέτοια πακέτα, όπως βέβαια γνωρίζεις

στη χειρότερη δίνεις μέσω του receiver λίγο παραπάνω ρεύμα στα Ν-2 αφού τυπικά έχουν μικρότερη ευαισθησία, και είσαι εντάξει

και η ισχύς των Ν-2 δεν χρειάζεται να είναι μικρώτερη αυτής των μπροστινών

διαφορετικά με το δικό σου σκεπτικό ή παίρνεις 5/6/7 όλα δαπέδου (τεράστιο έξοδο και κατάληψη του σαλονιού από ηχεία --> κάκιστο WAF) ή παίρνεις 5/6/7 όλα βάσης (οπότε δεν απολαμβάνεις δικάναλο στέρεο όπως θα ήθελες)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Αγορα ηχειων

καλά, άκου καμιά συναυλία σε DTS ( DTS HD ακόμα περισσότερο) και έλα να μου το ξαναπείς αυτό...
αυτά ίσχυαν επί prologic που οι πολυκάναλοι ενισχυτές ήταν 2χ100 βαττ για τα κυρίως ηχεία, 1χ50βαττ για το κεντρικό και 2χ15βαττ για τα πίσω. Τώρα είναι 5 ή 7χ100 βαττ.

τέλος πάντων, όπως νομίζετε, χόμπι είναι....
Μην αρπάζεσαι ρε, εμένα έμοιασες; Άμα είναι όλα τα ηχεία ίδγια, το σύστημα δε θα είναι χάι εντ. Ο καθωσπρέπει χαϊεντάς, πρέπει πρώτα να πάρει δύο κυρίως ηχεία χάι εντ, και μετά να ψάχνεται για καμιά πενταετία να ματσάρει τις χρειές με το κεντρικό. Για τα σαράουντ, βλέπουμε. Αμ τί νόμισες, έτσι απλά είναι τα πράγματα; Χρειάζεται κόπος, προσπάθεια, εμπειρία, Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Αγορα ηχειων

ναι, όντως.
ούτε με ένεση δε μπορώ να σας χώσω στο μυαλό για να καταλάβετε μερικά πράγματα...

δηλαδή με αυτά τα ηχεία (προσοχή - στην φωτό το μεγαλόσωμο είnαι το σαμπ, όχι τα LR)
http://www.teufel.eu/THX/Theater-10-THX-Ultra-2.cfm
ή και με αυτά
http://www.teufel.eu/THX/Theater-8-THX-Ultra-2.cfm
δεν μπορείς να απολαύσεις δικάναλο ήχο, ε?

(οπότε δεν απολαμβάνεις δικάναλο στέρεο όπως θα ήθελες)...



τι να πω...
μόνο πως τον παράγοντα ΤΗΧ όντως, μόνο εγώ τον "έφερα στο τραπέζι".
κακώς το έπραξα. άλλωστε εν έτει 2009 ποιά ταινία υποστηρίζει τέτοιες αηδίες...
λυπάμαι, sorry.
αυτά....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Αγορα ηχειων

σχόλια του κατασκευαστή:

για το πρώτο:

Demanding music fans who want to hear perfect playback of their multi-channel SACDs and DVD-Audio discs, will find this set to be the perfect choice. It consists of five identical M 1000 FCR front and rear speakers and the M 12000 SW subwoofer.

Και για το δεύτερο:

Is your heart set on hearing high-resolution audio sources such as SACD or DVD-Audio? Then this set is the perfect choice with its five identical M 800 FCR front and rear speakers and its M 11000 SW active subwoofer.

και για το φτηνό:
Motiv 10 "Concert-Set 5.1"




σχόλια:

Speakers with absolutely identical response for neutrality in playback

Τhis 5.1 set includes five identical MO 10 FCR front and rear speakers and one active A 1000 SW subwoofer. The set is excellently designed for reproducing stereo and multi-channel audio sources (SACD, DVD-Audio). Of course, even film soundtracks can be flawlessly reproduced, with both of the rear channels for effects being reproduced over the direct-radiating speakers.

Ideally designed for reproducing music and/or in situations where the rear speakers cannot be mounted on the wall for whatever reason.


Βέβαια, εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει ο δικάναλος ήχος καθόλου. Γι'αυτό τα βλέπω αυτά.
Στις ταινίες είναι άχρηστα, δε παίζουν. Ούτε για prologic δε κάνουν. άχρηστα....
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Αγορα ηχειων

πολλά νεύρα... πολλή ένταση...



ώστε ο ίδιος ο κατασκευαστής θεωρεί τα ηχεία του σπουδαία και για κινηματογράφο και για στέρεο; ακόμη και τα """φτηνά""" των 2.000Ε;

ε τότε... τύλιξέ μου 2 σετ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.295
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top