Αγορα λαπτοπ

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Γεια σας παιδια.
οπως λεει και ο τιτλος η αγορα λαπτοπ καινουργιου ηρθε ,μετα απο δωδεκα χρονια με ενα acer aspire 6935 οπου σημερα τα επαιξε τελειος .
θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη του μιας και η γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες εως μηδενικες .
το δουλευω σχεδων καθημερινα για να ακουω μουσικη ταινιες και πλοηγηση σε internet radio netflix spotify,radio garden,difm κτλ.
ειναι συνδεδεμενο με τον av μεσω hdmi.
τι θα ηθελα να εχει για να ειναι οσο το δυ νατον ποιο future proof...δεν ξερω,γιαυτο θελω τη γνωμη σας.
αν μου ερχεται κατι στο μυαλο μου ,πως θα ηθελα το λαπτοπ θα ελεγα χοντρικα οτι θελω να εχει καλο ηχο και δεν εννοω στα ηχεια αλλα τις δυνατοτητες του λαπτοπ,οπως και στην εικονα να παιζει δηλαδη ολα τα συγχρονα φορματ ηχου dolby auro με οσον δυνατον καλυτερς επιδοσεις στην εικονα δεν ξερω αν ειναι η καρτα η ο επεξαργαστης για αυτην τη δουλεια.
θα ειναι συνδεδεμενο με τον marantz 7011 και απευθειας στην τηλεοραση.
στα χρηματα δεν ξερω να πω 800 ευρω αντε και λιγο παραπανω βια βια 1000 φυσικα αν υπαρχει κατι ποιο φθηνω δεν θα πω οχι εννοειτεπαιδια.
σςα ευχαριστω πολυ.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
  1. Χειριζόμενος το Acer, κοιτάζετε την οθόνη του, ή την τηβή;
  2. Αν είστε άνω των 40, σας ενοχλούν πολύ τα γυαλιά;
  3. Το Acer, το παίρνετε στη βεράντα, μαζί με το καφεδάκι σας; Αν όχι, θα θέλατε κάτι τέτοιο, ή δεν σας ενδιαφέρει καθόλου;
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Όχι Κώστα το acer τον έχω στο δώματιο όπου ακούω τη μουσική μου και βλέπω ταινίες από netflix.
Έχει χαλασμένη οθόνη οπότε είναι μόνιμα συνδεδεμένος με την τηλεόραση.
Το καινουργιο λάπτοπ θα το το μεταφέρω παντού σαλόνι δωμάτιο δουλειά .
Είμαι 50 και προσπαθώ να μην φοράω Γυαλιά, με βολεύει να κοιτάω από την τν,όμως θα το έχω μαζί μου παντού όπου μπορώ .
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Γεια σας παιδια.
οπως λεει και ο τιτλος η αγορα λαπτοπ καινουργιου ηρθε ,μετα απο δωδεκα χρονια με ενα acer aspire 6935 οπου σημερα τα επαιξε τελειος .
θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη του μιας και η γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες εως μηδενικες .
το δουλευω σχεδων καθημερινα για να ακουω μουσικη ταινιες και πλοηγηση σε internet radio netflix spotify,radio garden,difm κτλ.
ειναι συνδεδεμενο με τον av μεσω hdmi.
τι θα ηθελα να εχει για να ειναι οσο το δυ νατον ποιο future proof...δεν ξερω,γιαυτο θελω τη γνωμη σας.
αν μου ερχεται κατι στο μυαλο μου ,πως θα ηθελα το λαπτοπ θα ελεγα χοντρικα οτι θελω να εχει καλο ηχο και δεν εννοω στα ηχεια αλλα τις δυνατοτητες του λαπτοπ,οπως και στην εικονα να παιζει δηλαδη ολα τα συγχρονα φορματ ηχου dolby auro με οσον δυνατον καλυτερς επιδοσεις στην εικονα δεν ξερω αν ειναι η καρτα η ο επεξαργαστης για αυτην τη δουλεια.
θα ειναι συνδεδεμενο με τον marantz 7011 και απευθειας στην τηλεοραση.
στα χρηματα δεν ξερω να πω 800 ευρω αντε και λιγο παραπανω βια βια 1000 φυσικα αν υπαρχει κατι ποιο φθηνω δεν θα πω οχι εννοειτεπαιδια.
σςα ευχαριστω πολυ.
Δηλαδη,αν δεν τα επαιζε ο acer, ησουν καλυμμενος? Αν ναι τοτε δεν χρειαζεται να πας στα 800 ευρω,υπαρχουν επιλογες που θα κανεις οτι θελεις,σαφως πολυ καλυτερα απο τον acer με λιγοτερα χρηματα.Υπαρχει ομως αναγκη για λαπτοπ ή απλα για εναν βολικο σε μεγεθος υπολογιστη? Aν δεν ισχυει το πρωτο,κοιτα και για κανενα nuc, ακομα και αν χρειαστει και αγορα μικρης οθονης για βοηθητικο ρολο.
Mεχρι να γραψω την αποψη μου,το διευκρινισες.Αρα λαπτοπ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
θα το το μεταφέρω παντού
Επομένως, θα πρέπει να είναι πάρα πολύ επιθυμητό να έχει οθόνη το πολύ 14" και μάλιστα IPS. Ο,τιδήποτε σ' αυτήν την κατηγορία τιμής δεν έχει πάνελ IPS, απλώς αγνοήστε το, πείτε ότι δεν υπάρχει. Επίσης, είναι πολύ πρακτικό και βολικό να έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο - άσε δηλαδή που είναι κοροϊδία να κοστίζει τόσα λεφτά και να μη φωτίζει το πληκτρολόγιό του. Από μένα, κατά σειρά προτίμησης:





 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που εκανες να μου δειξεις προς τα πού να κοιτάξω , από αυτά τα 4 μάλλον θα πάω στην λύση νούμερο 2 λόγο χρηματων ,όμως θέλω να τα μελετησω λίγο καλύτερα για να καταλάβω τι χάνω από το κάθε ένα αν επιλέξω το νούμερο 2.
Πρώτιστος με ενδια φέρει ποιο πολύ να είναι καλά στον ήχο και στην εικόνα και δευτερευόν είναι η φορητότητα όχι πως δεν την λαμβάνω υπόψη.
Ωχ 5 είναι lol
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Και κάτι της τελευταίας στιγμής για την κουνιάδα θα το χρειαστεί για διαδικτυακές διαλέξεις λάπτοπ μέχρι 500 ευρώ αλλά και λιγότερα ακόμα καλύτερα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464

 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γεια σας παιδια.
οπως λεει και ο τιτλος η αγορα λαπτοπ καινουργιου ηρθε ,μετα απο δωδεκα χρονια με ενα acer aspire 6935 οπου σημερα τα επαιξε τελειος .
θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη του μιας και η γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες εως μηδενικες .
το δουλευω σχεδων καθημερινα για να ακουω μουσικη ταινιες και πλοηγηση σε internet radio netflix spotify,radio garden,difm κτλ.
ειναι συνδεδεμενο με τον av μεσω hdmi.
τι θα ηθελα να εχει για να ειναι οσο το δυ νατον ποιο future proof...δεν ξερω,γιαυτο θελω τη γνωμη σας.
αν μου ερχεται κατι στο μυαλο μου ,πως θα ηθελα το λαπτοπ θα ελεγα χοντρικα οτι θελω να εχει καλο ηχο και δεν εννοω στα ηχεια αλλα τις δυνατοτητες του λαπτοπ,οπως και στην εικονα να παιζει δηλαδη ολα τα συγχρονα φορματ ηχου dolby auro με οσον δυνατον καλυτερς επιδοσεις στην εικονα δεν ξερω αν ειναι η καρτα η ο επεξαργαστης για αυτην τη δουλεια.
θα ειναι συνδεδεμενο με τον marantz 7011 και απευθειας στην τηλεοραση.
στα χρηματα δεν ξερω να πω 800 ευρω αντε και λιγο παραπανω βια βια 1000 φυσικα αν υπαρχει κατι ποιο φθηνω δεν θα πω οχι εννοειτεπαιδια.
σςα ευχαριστω πολυ.
Ο ημίθεος έχει συμβάλει πολύ φιλότιμα στην αναζήτησή σου και συμφωνώ με τις προτάσεις (ημι)επαγγελματικών laptop αντί αμιγών multimedia...

Η δική μου παρατήρηση έγκειται στο στοιχείο της οθόνης που θα φορά η συσκευή...Εφόσον σε ενδιαφέρει πολύ η εικόνα και το laptop θα πηγαίνει παντού,χρειάζεται όχι μόνο anti-glare επίστρωση στo IPS,αλλά και panel με αξιοπρεπή χρωματική παλέτα...Σημειωτέον ότι η χρωματική πιστότητα μπορεί να βελτιστοποιηθεί με καλιμπράρισμα,αλλά η περιορισμένη εμβέλεια της χρωματικής παλέτας δεν διορθώνεται με τίποτα...

Εάν δίνεις μεγάλη σημασία στην εικόνα,χρειάζεται πάνελ που να καλύπτει το πρότυπο sRGB - το τυποποιημένο standard για κοινούς χρήστες - από 80% και άνω και το πιο απαιτητικό πρότυπο AdobeRGB - για επαγγελματικές εφαρμογές φωτογράφησης - πάνω από 60%....

Θέμα είναι ότι οι μέχρι τώρα κατατεθείσες προτάσεις έχουν οθόνες φτωχές ως προς την κάλυψη χρωματικής παλέτας.
Ούτως ή άλλως αυτό είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην εξεταζόμενη κατηγορία τιμής,αφού οι κατασκευαστές φυλάνε τα πάνελ με ανώτερη χρωματική κάλυψη για πιο upmarket μοντέλα τους...Θέλει περισσότερο ψάξιμο για εξαιρέσεις στον κανόνα...

Προτείνεται το παρακάτω:
 
Last edited:

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Bhutia σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου .
Όχι μόνο στα ταξίδια αλλά και όταν θα το βάζω στην τηλεόραση να μπορεί να μου βγάλει όσον το δυνατόν καλύτερο ήχο (δεν μιλάω για την απόδοση των ηχείων)αλλά τις δυνατότητες του λάπτοπ για μουσική δεν ξέρω τι είναι αυτό ....η κάρτα ,ο επεξεργαστής δεν ξέρω ,το ιδιο και με την εικόνα .
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Προτείνεται το παρακάτω:
Καλό λαπτοπ μόνο που έχει PWM flickering. Βέβαια αλλού λένε ότι είναι υψίσυχνο και αλλού στα 250Ηz. Λειτουργεί μάλλον κάτω από τα 100nits.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Επεισεις θέλω να ρωτήσω αν υφίσταται 2.1hdmi και αν χρειάζεται στο μέλλον όσον αφορά τους υπολογιστές.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Επεισεις θέλω να ρωτήσω αν υφίσταται 2.1hdmi και αν χρειάζεται στο μέλλον όσον αφορά τους υπολογιστές.
Υφίσταται, και προορίζεται για μετάδοση εικόνας σε ανάλυση 8Κ και άνω. Για τηλεόραση ή προβολέα ανάλυσης 4Κ, το HDMI 2.0 επαρκεί.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Εφόσον επαρκεί δεν το συζητάμε.
Μετά το ποστ του tanto έκατσα και έψαξα τι είναι το nuc,καθότι άσχετος εντυπωσιάστηκα ότι υπήρχε και τέτοιο κουτί που είναι ένας υπολογιστής χωρίς οθόνη και πληκτρολόγιο, ομολογώ ότι απαρατήρητο δεν περνάει και περνούν σκέψεις αποκτήσεις μιας και θεωρώ ότι θα είναι μεγαλύτερων δυνατοτήτων στα ίδια λεφτά.
Βέβαια στα ταξίδια για δουλειά δεν θα το περνώ αλλά είναι απίστευτα φορητό για μεταφορά από το ένα δωμάτιο στο άλλο η και σε άλλο σπίτι εύκολα.
Όσον αφορά την οθόνη παντού υπάρχουν στα δωμάτια και η μεταφορά θα είναι σαν το λάπτοπ.δεν είναι κακό το nuc .
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
υποψη....εβγαλε και η amd προσφατα κατι αντιστοιχο με το nuc,απο τιμες νομιζω ειναι ενα κλικ πιο κατω απο τα αντιστοιχα.Το nuc μεσα στο σπιτι μεταφερεται πιο ευκολα απο ενα λαπτοπ και αν υπαρχουν οθονες ή τηλεορασεις δεν υπαρχει θεμα. Το ιδιο και για τα ταξιδια ή τις διακοπες,αν υπαρχει οθονη.Δεν κανει για το μπαλκονι,την τουαλετα (ναι καποιοι κουβαλανε και εκει το λαπτοπ) ή για εκτος σπιτιου και γενικα οπου δεν υπαρχει παροχη ρευματος.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Lol εντάξει τουαλέτα δεν θα το περνώ.
Έψαξα lenovo asus intel έπαθα πλάκα σόρρυ αλλά κοιμόμουν στα χαμομιλια δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτό ,πορωθηκα.
Amd ;;;;για να δω και εκεί.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Screenshot_2020-11-17-19-20-24-785_com.android.chrome.jpg

Ρε παιδιά υπάρχουν κάποια υλικά που μας προκαλούν καρκίνο από τους υπολογιστές η επειδή μιλάμε για Αμερική οι κανονισμοί είναι απλά αυστηρότατοι
 

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Όχι κάτω από 1.000€, το λένε οι Αμερικάνοι. Τα φτηνά ασχέτως προδιαγραφών χαλάνε πολύ πιο γρήγορα. Ομιλώ εκ πείρας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top