Αγορα νεων ηχειων δαπεδου εχοντας ηδη dali concept 6

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτό μπορεις να το αναλυσεις?
Απο οτι προσεξα,απαντησες στο θεμα που αφορουσε το αν τα μπασσα στηνονται μεσα στο χωρο ή ακουγονται μονοφωνικα.Εκει ειναι και η απαντηση.
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
Είναι καλύτερο το κρος του σαμπ;
συνηθως οχι.......στα περισσοτερα ειναι ενα παθητικο φιλτρο που μαλλον λερωνει τον ηχο (ασχετα αν τον ελαφραινει απο τις χαμηλες). Αν μιλαμε για κατι ακριβο με ενεργο κρος κλπ,αλλαζει το πραγμα αλλα,τελος παντων.Για αυτο αλλωστε υπαρχει και η σχολη που θελει τα κυρια ηχεια να παιζουν full range μεχρι εκει που μπορουν και απο εκει και κατω (παλι στο περιπου) το υπογουφερ.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
παντως δε καταλαβαινω γιατι ο nad c326bee ειναι ανεπαρκης που ειπε καποιος πριν...
στα 4Ω 150 watt / channel .
αυτος που εχω τωρα ειναι
50 watt / channel αλλα στα 8Ω, στα 4Ω που τοχω εγω δεν εχω βρει ποσο δηνει... μα πουθενα ομως
 

ika

News
Μηνύματα
13.773
Reaction score
12.840
παντως δε καταλαβαινω γιατι ο nad c326bee ειναι ανεπαρκης που ειπε καποιος πριν...
στα 4Ω 150 watt / channel .
αυτος που εχω τωρα ειναι
50 watt / channel αλλα στα 8Ω, στα 4Ω που τοχω εγω δεν εχω βρει ποσο δηνει... μα πουθενα ομως
Γιατί επισήμως 2X80WRMS είναι
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Γιατί επισήμως 2X80WRMS είναι
ναι, μολις το ειδα....ποοοο ,καλα μιλαμε αυτο το skroutz ωρες ωρες οι πληροφοριες του ειναι για τον π@#%#*.
 

ika

News
Μηνύματα
13.773
Reaction score
12.840
γι' αυτό είπα πριν (#32) ότι ο 375 είναι πιο σωστή λύση.
Η κανένας 372 μεταχειρισμένος πχ.
Ή κάποιος άλλος με 100-150WRMS.
Η HARMAN πχ έχει σε προσιτές τιμές και με sub-out.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
γι' αυτό είπα πριν (#32) ότι ο 375 είναι πιο σωστή λύση.
Η κανένας 372 μεταχειρισμένος πχ.
Ή κάποιος άλλος με 100-150WRMS.
Η HARMAN πχ έχει σε προσιτές τιμές και με sub-out.
HARMAN? ? μαυρα μεσανυχτα.... βασικα μολις το ειδα,αυτα τα κουμπακια με θυμηζουν κατι τηλεκατεφθηνομενα απο κινεζικα μαγαζακια,αποκρουστικα ασχημος ρε παιδι μου..
denon pma 1520ae σε μεταχειρησμενο....?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ερώτηση.
Ας υποθέσουμε ότι ο kostakis βάζει sub.
Δεν υπάρχει ο πρακτικός κίνδυνος να παρασυρθεί από τα μπάσα, να δυναμώνει τον ενισχυτή και να ξανακάψει tweeter για τον ίδιο λόγο όπως έγινε παλιά (καθόσον στην λειτουργία του DENON δεν θα αλλάξει κάτι)?
Όχι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ερώτηση.
Ας υποθέσουμε ότι ο kostakis βάζει sub.
Δεν υπάρχει ο πρακτικός κίνδυνος να παρασυρθεί από τα μπάσα, να δυναμώνει τον ενισχυτή και να ξανακάψει tweeter για τον ίδιο λόγο όπως έγινε παλιά (καθόσον στην λειτουργία του DENON δεν θα αλλάξει κάτι)?
Μπά δε νομίζω.... ίσα ίσα ο Denon θα έχει ρεύματα(ισχύ) σε απόθεμα που δε θα ξοδεύει για τα μπάσα, οπότε και στα tweeter θα τα πάει καλύτερα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Ετσι σε θέλω κάθετο.


Εχει δίκο ρε ο Κώστας .../... ΟΧΙ με κεφαλαία. \
Όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ερώτηση.
Ας υποθέσουμε ότι ο kostakis βάζει sub.
Δεν υπάρχει ο πρακτικός κίνδυνος να παρασυρθεί από τα μπάσα, να δυναμώνει τον ενισχυτή και να ξανακάψει tweeter για τον ίδιο λόγο όπως έγινε παλιά (καθόσον στην λειτουργία του DENON δεν θα αλλάξει κάτι)?
Τώρα, ανεβάζει την ένταση (και πατάει και το Loudness) προσπαθώντας να πάρει το σώμα που δεν μπορούν να του δώσουν τα ηχεία του. Με την προσθήκη σαμπ, πιθανότατα θα ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ την ένταση στον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
2.199
Reaction score
2.723
Ότι είπαν οι περισσότεροι.
Τα ηχεία μπορούν να δώσουν περισσότερα από ότι τώρα που παίζουν με έναν ψόφιο ενισχυτή. 2x50 watts στα 8 ohm ενισχυτής πάει να παίξει ηχεία 2x150 watts στα 8 ohm.
Χρειάζεσαι έναν ενισχυτή τουλάχιστον 2x150 watts στα 8 ohm.
Άλλοι μπορεί να σου λέγανε και παραπάνω watts μέχρι και 300 watts ενισχυτή και μπορεί να έχουν και δίκιο αλλά αφού το budget είναι μικρό δε γίνεται.
Αν έχει και sub out καλό θα είναι για μελλοντική αγορά sub.
Τώρα αν πάρεις ενισχυτή με υποτυπώδες έστω bass management καλό θα ήταν.
Μάζεψε λεφτά και κάνε αγορά έναν αξιοπρεπή τέτοιο ενισχυτή αφού κρατάς αυτά τα ηχεία,έστω και μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Like σε όλα, εκτός από την τελευταία πρόταση.

Μάζεψε λεφτά και κάνε αγορά έναν αξιοπρεπή τέτοιο ενισχυτή αφού κρατάς αυτά τα ηχεία,έστω και μεταχειρισμένο.
Πάρε sub, αντί αυτής.
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
παντως δε καταλαβαινω γιατι ο nad c326bee ειναι ανεπαρκης που ειπε καποιος πριν...
στα 4Ω 150 watt / channel .
αυτος που εχω τωρα ειναι
50 watt / channel αλλα στα 8Ω, στα 4Ω που τοχω εγω δεν εχω βρει ποσο δηνει... μα πουθενα ομως

2X85.....


για τον 326 δεν ειπαμε οτι ειναι ανεπαρκης,αλλα οτι δεν θα δωσει σημαντικη βελτιωση. Απλα επειδη δεχεσαι πολλες ιδεες και αντιφατικες,πες ποσα θελεις να δωσεις για να βελτιωσεις τον ηχο σου ,ασχετα αν μιλαμε για αλλα ηχεια,αλλον ενισχυτη,προσθηκη υπογουφερ κλπ.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Λοιπον τελος .
Για να μη βασανιζομαστε ,εχει δικαιο ο tanto, κ ισως σκεφτηκα κ γω παρεχυμενα κ με το παραπανω...
Κραταω ηχεια αλλαζω ενισχυτη μιας που ειναι ενα ζητημα ετων..
Τωρα δε παιζει φραγκο ουτε για ακουστικα ψηρες..
Αλλα οταν στοχευω καπου το αποκτω αργα γρηγορα.
Αν θελει καποιος του forum ας μετατοποισει το θεμα στους ενισχυτες...
Το ποσα θα δωσω ειναι αγνωστο μιας που αν ξερω οτι μπορω να παρω κατι που θα με ακολουθησει αλλα 8+ ετη ας πουμε ,μπορω να δωσω κ 1000 αλλα οχι συντομα..τωρα αν υπαρχει ακομα ο μεγαλος , παλιος nad στη αγγελια που ειδα μεσα στο avsite,νομιζω χθεσινη, ε τι να πω σε αυτο το ποσο που ειναι μικρο φανταζομαι μεσα σε 3 βδομαδες κατι θα κανω...
Εχει ενισχυτες ενα σορο, βλεπω στην eisa awards βραβευμενους απο cambringe audio,onkyo,nad,marratz Μεχρι κ το Μαρτιο πεταγομαι κ Θεσσαλονικη για καμια ακροαση κ με τα ηχεια αγκαζε!
Τι να πω... Αμα ειχα κανενα μαγαζι κατα δω αυριο εκει θαμουν κ θα ειχα ενα στοχο,οτι παω για αυτον τον ενισχυτη, 700? Τα μαζευω πχ σε 2 μηνες, 1000 ? Τα μαζευω πχ σε 3 μηνες..
Δε με πηραζει εδω ειμαι ετσι τοοοσο καιρο..αρκει να καταληξω με καποιο τροπο σε ποιον..
Ειληκρηνα ζυτω συγνωμη για οποιαδηποτε αναστατωση, λιγο η αγνοια,λιγο η φαγουρα ,σορυ ..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάνε ότι λέει ο φίλος tanto στις πρώτες σελίδες. Ξεκίνα δηλαδή με έναν καλό ενισχυτή και θα ανέβεις πολλές σκάλες από εκεί που είσαι τώρα.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Πάντως, αν το κροσόβερ που έδειξε ο Petermeni είναι αυτό που φοράνε και τα δικά σου ηχεία, έχε το στα σχέδιά σου για το μέλλον να αλλάξεις τους πυκνωτές που σου είπε ( στα tweeters ). Και βρες άκρη με το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης.
 

Μηνύματα
2.199
Reaction score
2.723
Like σε όλα, εκτός από την τελευταία πρόταση.



Πάρε sub, αντί αυτής.
Το sub το άφηνα για την επόμενη φάση,γι'αυτό είπα με sub out και αν είχε και bass management ακόμα καλύτερα.
Αυτό που είναι αναγκαίο είναι ενισχυτής αφού κρατάει τα ίδια ηχεία.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top