Αγορα πικάπ, κεφαλής, προενισχυτη... και ότι άλλο χρειαστεί

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Καλησπέρα στην παρέα. Η παραγγελία έγινε. Καλώς ή κακώς, το νέο μου πικάπ θα είναι εντός ολίγων ημερών το Technics SL 1200gr.
Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που ασχοληθηκατε με το θέμα μου,
και περιμένω τις προτάσεις σας όσο αφορά την αγορά phono και κεφαλής.
Έχω στα υπ όψιν από κεφαλές την ortofon 2m black, και Audio technica vm750sh, και από phono stage το Vincent pho 700
 




Μηνύματα
29
Reaction score
88
Από εντυπώσεις, άλλο τίποτα! Έχω δίσκους δεκαετίας 80 κλειστούς, από ένα δισκάδικο που έχει κλείσει. Σήμερα άνοιξα 2-3, και πιστέψτε με, η αίσθηση είναι ακριβώς η ίδια όπως όταν ανοίγεις ένα παλιό μπουκάλι κρασί. Ποιο CD και ποιο 96khz κλπ! Άλλη φάση! Ειλικρινά δεν χορταίνω να το ακούω. Όσο αφορά το setup, πιστεύω ότι από αυτό που ακούω ήταν πολύ πετυχημένο.. Το επιπλακι είναι το γνωστό kallax.. Φυσικά με μερικές δικές μου ενίσχυσεις IMG_20200301_003533.jpg IMG_20200301_003526.jpg IMG_20200301_003521.jpg IMG_20200301_003510.jpg ... Αυτά :)
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Καλοάκουστο, έκανες μια σοβαρή επιλογή πικάπ που μάλλον θα ζήσει όσο κι εσύ.

...Ποιο CD και ποιο 96khz κλπ! Άλλη φάση!
Θα συμφωνήσω ότι είναι άλλη φάση αλλά ο καλός ήχος ξεκινά από την παραγωγή του κάθε άλμπουμ και μετά τη κοπή. Έχω ακούσει καλό ήχο από δίσκο και CD όπως και από τα δύο κακό ήχο. Προσωπικά δε συνεχίζω να χρησιμοποιώ πικάπ γιατί είναι ανώτερο, το κάνω και θα το κάνω γιατί με ευχαριστεί και γιατί έχω μια συλλογή δίσκων που δε θέλω να πετάξω. Το πικάπ είναι διαφορετικό, και ηχητικά και σαν εμπειρία. Και ευτυχώς δεν είναι για όλους.

Εγώ χρησιμοποιώ δύο Corras σαν rack για πάνω από δέκα χρόνια. Υποτίθεται ότι θα ήταν προσωρινή λύση αλλά κάθε φορά που βλέπω τιμές racks το ξεχνάω.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Συμφωνώ και γω μ αυτά που γράφεις Κώστα. Σίγουρα πρέπει να είναι καλογραμμένο από την δισκογραφική ότι κι αν είναι αυτό... CD, βινύλιο κλπ. Δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό. Αν είναι η όλη διαδικασία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλο το "πακέτο" είναι συναρπαστικό... Βέβαια θα μου πεις, περί ορέξεως....
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
να είσαι καλά να τα χαίρεσαι και από εμένα technics και βινύλιο είναι αλληλένδετες έννοιες εγώ παίζω ακόμα με το παλιό ελπίζω να πάρω το καινούργιο κάποια στιγμή.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Από εντυπώσεις, άλλο τίποτα! Έχω δίσκους δεκαετίας 80 κλειστούς, από ένα δισκάδικο που έχει κλείσει. Σήμερα άνοιξα 2-3, και πιστέψτε με, η αίσθηση είναι ακριβώς η ίδια όπως όταν ανοίγεις ένα παλιό μπουκάλι κρασί. Ποιο CD και ποιο 96khz κλπ! Άλλη φάση! Ειλικρινά δεν χορταίνω να το ακούω. Όσο αφορά το setup, πιστεύω ότι από αυτό που ακούω ήταν πολύ πετυχημένο.. Το επιπλακι είναι το γνωστό kallax.. Φυσικά με μερικές δικές μου ενίσχυσεις View attachment 155562 View attachment 155563 View attachment 155564 View attachment 155565 ... Αυτά :)
Αν αλλαξεις και κεινη την Κινεζικη 12AU7 θα σε ευγνωμονει και θα σε ανταμειψει το phono σου :)
 






ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Από εντυπώσεις, άλλο τίποτα!.....
Καλοάκουστο το εργαλείο.
Το αναλογικό πακέτο πάει γύρω στα 2500, το συγκρίνετε με YOUTUBE ή με αντίστοιχο CDp?
Επίσης ο YAMAHA μου φαίνεται ασύμβατος με το 1200.
 


Μηνύματα
29
Reaction score
88
Απο τους πλεον αξιοπιστους πωλητες.
Δες επισης (εχει αυτος) και την mullard ecc82.
Καλοάκουστο το εργαλείο.
Το αναλογικό πακέτο πάει γύρω στα 2500, το συγκρίνετε με αντίστοιχο CDp?
Δεν είχα ποτέ μου cdp τέτοιας οικονομικής αξίας. Έχω ακούσει διάφορα setup χωρίς να γνωρίζω την αξία τους. Δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικος ή όχι, αλλά στα δικά μου αφτιά ακούγεται κάτι διαφορετικό. Κάτι με μεγαλύτερη σαφήνεια όσο αφορά τον διαχωρισμό των συχνοτήτων. Δεν ξέρω. Μπορεί να είναι και ψυχολογικο. Μπορεί να είναι ο ενθουσιασμός....Θα δείξει
Κράτα μια πισινή σ' αυτό, αγαπητέ. Μια γερή πισινή.
Αν έχεις την καλοσύνη και δεν βαριέσαι, κάνε το μου λίγο πιο λιανό γιατί δεν το καταλαβαίνω
Επίσης ο YAMAHA μου φαίνεται ασύμβατος με το 1200.
Ως προς το τι ή ασυμβατότητα? Αν εννοείς το επίπεδο ποιότητας, προς το παρόν μια χαρά είναι. Αργότερα, βλέπουμε για κάτι καλύτερο
 
Last edited:


Μηνύματα
29
Reaction score
88
Πολλοί "παλαιότεροι" έχουν εγκαταλείψει (με χαρά) το βινύλιο.
Έχει μεγαλη σημασία να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί. Σημασία για μένα δεν έχει τι κάνει ο καθένας. Τέλος πάντων. Η κίνηση έγινε. Καλώς ή κακώς για ορισμένους φίλους....
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
κατά ένα περίεργο τρόπο όταν βαριέμαι το tidal γιατί είναι βαρετό ακούω βιντεάκια από you tube ανθρώπων που ανεβάζουν εγγραφές από τα δικά τους πικάπ και ισιώνω λίγο γιατί ο ήχος ζωντανεύει και όταν θέλω κάτι παραπάνω ακούω από το δικό μου πικάπ αυτό τα λέει όλα και είχα και εξαιρετικό cd p naim το οποίο τελικά το χάρισα διότι το πικάπ δεν τ έπιανε με τίποτα
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top