Αγορα πικάπ, κεφαλής, προενισχυτη... και ότι άλλο χρειαστεί

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Η αυτόματη ανύψωση του βραχίονα στο τέλος του δίσκου,πίστεψέ με, είναι πολύ βολικός αυτοματισμός και το 505 που σου πρότειναν νομίζω ότι τον διαθέτει. Επίσης διαθέτει και καλή κεφαλή. Στην κατηγορία τιμής του είναι κάτι ανάλογο με το Golf στα αυτοκίνητα.
Golf; ωχ !!!
 

K

kimon

Guest
Golf; ωχ !!!
Η παρομοίωση αναφέρεται στις πρωτιές του Γκολφ σε συγκριτικά τεστ κατα τις δεκαετίες 80-90 και στο "όνομα" που έφτειαξε από τότε. Την πλήρως αυτόματη έκδοση του πικάπ (506-1) είχε δοκιμάσει τοτε (Δεκ. 1980) ο "Ηχος" και κατέληγε στον εξής επίλογο "Πρόκειται για ένα μικρό ηλεκτρομηχανικό θαύμα (κυρίως μηχανικό) που λειτουργεί.Υποκλινόμαστε." Το πικάπ επίσης αποδείχθηκε και πολύ αξιόπιστο και ικανό να αναδείξει καλύτερες κεφαλές από την δική του.
Αν τρέχει κάτι άσχημο με τα Γκολφ την τελευταία δεκαετία, δεν το γνωρίζω (έχω πάψει να ασχολούμαι με το αυτοκίνητο ,γενικά)
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Εν έτει 2020, έχει διαθέσιμα 3 νέα μοντέλα η πανασονικ, που καλύπτουν τα κοστολογια μέχρι τις 20.000€.

Μοιάζουν πολύ με το παλιό καλό μκ2, αλλά ας αφήσουμε το μκ2, ας μιλήσουμε για αυτά.

Οι τεχνικές τους προδιαγραφές είναι άριστες, τα χαρακτηριστικά τους ομοίως, κι εννοείται και οι κριτικές τους, όπου εμφανίστηκαν είναι διθυραμβικές, και κάπου κει τελειώνει το ποίημα, ή κάπου κει ο Μπομπ Ρος ζωγραφίζει ένα δέντρο.

Τώρα, για να πάμε στο δια ταύτα, τις διαφορές των εν λόγω (με αντικειμενικά κριτήρια) κορυφαίων πικάπ, τις μεταξύ τους διαφορές, μπορεί να τις καταλαβαίνει ίσως κι ο αστροναύτης στο χώρο του, με το ταπεινό του ηχοσύστημα, που όμως μετράει χάλια.

Προφανώς, δεν έχει κανένα νόημα να κυνηγήσει ο φίλος μας ο αστροναύτης το απολύτως κορυφαίο κατασκεύασμα του πλανήτη, με το σκεπτικό ότι "ακούει μια διαφορά", αφού το σύνολο κρίνεται ανεπαρκές για υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, με αντικειμενικά κριτήρια, και οι μετρήσεις απλώς επαληθεύουν το χάος του χώρου του.

Ταυτόχρονα, μπορώ να βρω μια πληθώρα καλογυαλισμένων ξύλων, ή καλογυαλισμένων αλουμίνιων ή πλεξι γκλας, σε κοστολογια υπερπολλαπλασια των πικάπ της πανασονικ, που ναι, είναι πολύ υποδεέστερα, με τις απλές τεχνικές τους προδιαγραφές. Το τυπικό του Χάι Ενδ.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Για τους υπόλοιποι, δεν τίθεται θέμα, υπάρχουν κι άλλα πικάπ εκτός των πανασονικ. ;)
Από που μπορώ να αγοράσω τα πανασονικ?
 


Μηνύματα
518
Reaction score
460
Από που μπορώ να αγοράσω τα πανασονικ?
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Η αυτόματη ανύψωση του βραχίονα στο τέλος του δίσκου,πίστεψέ με, είναι πολύ βολικός αυτοματισμός και το 505 που σου πρότειναν νομίζω ότι τον διαθέτει. Επίσης διαθέτει και καλή κεφαλή. Στην κατηγορία τιμής του είναι κάτι ανάλογο με το Golf στα αυτοκίνητα.
Η αυτόματη ανύψωση στα πικάπ μπορεί να επιτευχθεί με την τοποθέτηση ενός αφτερμάρκετ εξαρτήματος που κοστίζει 55 ευρώ και το βρίσκουμε στο Ebay πχ εδώ https://www.ebay.co.uk/itm/Pro-Ject...101716&hash=item262f406f5e:g:fb0AAOSw3gJZFWj6 Έχει και πιο ακριβά βέβαια - πιο φαντεζί.
Αν αγόραζα πικάπ σήμερα και δεν ήθελα να ασχοληθώ καθόλου με ρυθμίσεις απλά να έχω κάτι έτοιμο - στημένο να ακούω τους δίσκους μου, γύρω από τα 2Κ θα ψώνιζα Technics που έχει ήδη προταθεί ή Clearaudio concept με την κεφαλή του - απο τα έτοιμα πακέτα τους δηλαδή. Επίσης θα κοιτούσα VPI και kuzma stabi s στημένα - έτοιμα. Προσοχή σε αυτό που σου έχω υπογραμμίσει όμως... Πρέπει να αποφασίσεις πρώτα αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με το πικάπ, τις ρυθμίσεις, αλλαγές κεφαλοβελόνων, κλπ ή αν θέλεις απλά να παίξεις τους δίσκους σου. Στην 1η περίπτωση αλλάζουν τα δεδομένα και μπαίνουν και άλλα έξοδα στο πακέτο (αρκετά αν δεν έχεις τίποτα απο τα παρελκόμενα). Στην 2η περίπτωση πάρε κάτι που να είναι plug and play και υπάρχουν αρκετά τέτοια πακέτα πλέον στο κεφάλαιο σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Αν και εγώ ξεκίναγα τώρα φίλε μου, επειδή δεν ακούω με τα μάτια θα πήγαινα στο sl 1200 gr. Το να πας να δώσεις τόσα χρήματα για πικάπ που δεν δικαιολογούν τα λεφτά τους κατασκευαστικά είναι κάπως.
Βέβαια με λιγότερα χρήματα από τα διαθέσιμα σου θα μπορούσες να φτιάξεις σοβαρή κατάσταση. Δυστυχώς χρειάζεται εμπειρία, υπομονή και σωστό ψάξιμο. Άρα δαγκωτό το gr.
Χρόνια πολλά σε όλους. Με υγεία πάνω από όλα.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Technics SL-1200 MK7


Αυτό Ντοκ μόνο στο όνομα και στην εμφάνιση μοιάζει με ένα ο mkii, αν κάποιος θέλει ντε και καλά technics, ή θα πάει σε μεταχειρισμένο mkii ή mk6 , ή σε καινούργιο στο G...,ααααντε και στο GR.
Κατασκευαστικά το mk7 είναι σαφώς υποδεέστερο στο υπολοίπων, ελαφρύτερο και...μαλαισιανο!!;);)
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Καλέ τα Technics εννοεί!
το ξερω
Το καταστημα ειναι στην Θεσσαλονίκη. Δεν υφισταται αντιπροσωπος στην Ελλάδα
Δεν υπαρχουν πλεον στην ελλαδα μαγαζια που γράφουν national όπου πωλούνται πικ απ
Δεν υπαρχουν πλεον στην ελλαδα της μαγαζια που γράφουν national όπου πωλούνται πικ απ. Ξέρω πως μέσω ίντερνετ μπορώ να τα προμηθευτώ από Ευρώπη. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
 
Last edited:


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αν και εγώ ξεκίναγα τώρα φίλε μου, επειδή δεν ακούω με τα μάτια θα πήγαινα στο sl 1200 gr. Το να πας να δώσεις τόσα χρήματα για πικάπ που δεν δικαιολογούν τα λεφτά τους κατασκευαστικά είναι κάπως.
Βέβαια με λιγότερα χρήματα από τα διαθέσιμα σου θα μπορούσες να φτιάξεις σοβαρή κατάσταση. Δυστυχώς χρειάζεται εμπειρία, υπομονή και σωστό ψάξιμο. Άρα δαγκωτό το gr.
Χρόνια πολλά σε όλους. Με υγεία πάνω από όλα.
Γιατί το Technics κατασκευαστικά έχει καμιά τεχνολογική υπεροχή; Ένα κινητήρα direct drive έχει, πολύ χρήσιμο για DJs της δεκαετίας του '70!
Υ.Γ όχι δηλαδή ότι γενικώς όλα τα πικαπ έχουν καμιά τεχνολογία αιχμής!
 
Last edited:

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Ποιος μίλησε για τεχνολογία αιχμής;
Κατασκευαστικά είπα και αν ξεκίναγα με το μπάτζετ του φίλου χωρίς εμπειρία.
Από μία σανίδα, ένα μοτέρ των 20 ευρώ, θα το προτιμούσα.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ποιος μίλησε για τεχνολογία αιχμής;
Κατασκευαστικά είπα και αν ξεκίναγα με το μπάτζετ του φίλου χωρίς εμπειρία.
Από μία σανίδα, ένα μοτέρ των 20 ευρώ, θα το προτιμούσα.
Αυτό λέω και εγώ. Μια πλαστική βάση είναι το Technics με ένα μοτεράκι direct drive που επίσης 20 ευρώ κάνει, ενώ τα άλλα έχουν ξύλινη σανίδα με μοτεράκι που μεταδίδει την κίνηση μέσω ιμάντα( καθόλου χρήσιμο για DJs της δεκαετίας του '70!).
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κάποια πικαπ της δεκαετίας του 70 και του 80 μπορούν να βρεθούν σήμερα σε πολύ χαμηλές τιμές λόγω παλαιότητας, την εποχή που κατασκευάστηκαν όμως ήταν απλησίαστα οικονομικά.

Θεωρώ πώς τα περισσότερα σύγχρονα πικαπ αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε για την απόκτησή τους. Μη ξεχνάμε ότι το κόστος υλικών και κατασκευής σήμερα είναι αρκετά υψηλότερο σε σχέση με 30 χρόνια πίσω.

Κλασικό παράδειγμα το technics SL-1200. Η τιμή του SL-1200GR έχει τριπλασιαστεί σε σχέση με αυτή του 1200 mkii πριν από 20 χρόνια κάτι αυτονόητο και λογικό.
 

K

kimon

Guest
Δεν υπαρχουν πλεον στην ελλαδα μαγαζια που γράφουν national όπου πωλούνται πικ απ

Δεν υπαρχουν πλεον στην ελλαδα της μαγαζια που γράφουν national όπου πωλούνται πικ απ.
Το σχόλιό μου αναφερόταν, με λίγο αστείο ύφος, στην διαχρονική σύγχυση που προκαλεί η Ματσουσίτα με τα εμπορικά της σήματα: τα εξαρτήματα (π.χ. κινητήρες κασετοφώνων) φέρουν το σήμα "Ματσουσίτα", συσκευές κυκλοφορούν με ονόματα Νάσιοναλ και Πανασόνικ, κατόπιν καταργεί το "Νάτιοναλ", εισάγει το "Τέκνικς", καταργεί το "Τέκνικς" (τέλη '90), για να το επαναφέρει καμμιά δεκαριά χρόνια μετά .
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Αυτό λέω και εγώ. Μια πλαστική βάση είναι το Technics με ένα μοτεράκι direct drive που επίσης 20 ευρώ κάνει, ενώ τα άλλα έχουν ξύλινη σανίδα με μοτεράκι που μεταδίδει την κίνηση μέσω ιμάντα( καθόλου χρήσιμο για DJs της δεκαετίας του '70!).

Γιατί μπλέκεις τους djs της δεκαετίας του 70;
Μιλάμε για το σήμερα και την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου. Εξάλλου στις μέρες μας κανείς δεν αγοράζει mk2 ή mk7 για νακάνει τον dj σε μαγαζί. Για οικιακή χρήση μιλάμε.
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Γιατί το Technics κατασκευαστικά έχει καμιά τεχνολογική υπεροχή; Ένα κινητήρα direct drive έχει, πολύ χρήσιμο για DJs της δεκαετίας του '70...
Είναι γνωστό ότι η Technics δε σχεδίασε το ΜΚ ΙΙ για τους DJ's, δε χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε τα χιλιοειπομένα. Είναι επίσης γνωστό ότι το υιοθέτησαν γιατί μπορείς να βασιστείς στη λειτουργία του και τη μακροβιότητα του το οποίο είναι σημαντικό για οπουδήποτε θες να χρησιμοποιήσεις πικάπ, δεν αλλάζουμε όλοι μηχανήματα κάθε χρόνο.

Το ότι τα νέα Technics κατασκευάζονται στη Μαλαισία δε είναι έκπληξη ούτε και αρνητικό. Το θέμα δεν είναι που αλλά πως κατασκευάζονται. Είναι άλλο να κλείσεις μια εμπορική συμφωνία με το Χ εργοστάσιο γιατί απλά σου προσφέρει φθηνά εργατικά χέρια και άλλο να εκπαιδεύεις το προσωπικό στα δικά σου standards ή ακόμα και να αγοράζεις εργοστάσιο και να κατασκευάζεις ακριβώς όπως θες εσύ. Δε γνωρίζω τι έχει κάνει η Technics, είμαι όμως προκατειλημμένος θετικά μέχρι απόδειξης ότι τα νέα μοντέλα δεν είναι κατασκευασμένα στα ίδια standards.

Η Yamaha (για παράδειγμα) κατασκευάζει τα τοπ μοντέλα των ενισχυτικών της στη Μαλαισία. Ο A-S3000 είναι αρκετά χρόνια στην αγορά, δεν θα είχε επιζήσει αν ήταν τόσο κακός όσοι νομίζουν ότι με Ασιατικές κατασκευές δεν αξίζει να ασχοληθείς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top