Αθόρυβος σκληρός δίσκος

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Παντως τα usb φλασακι επεσαν εξωφρενικα οι τιμες τους.
Αν μαλιστα παρεις απ εξω στα δυο τερα ενδεχομένως να τα βρεις με 20 ευρω. Αν βαλεις ένα διακλαδωτη (κατι τετοιο εχω κοτσαρισμενο στον δικο μου ΣΟΝΥ) μπορεις να εχεις 5 usb φλασακια και παλι = 10 τερα.
ΑΝ παλι δεν ψωνιζεις απ εξω (όπως εγω) αρκείσαι σε πρωτη φαση σε φλασακια των 256 γιγα. Παιρνεις μπολικα, και κανεις λιγο υπομονή να φτασουν και στην Ελλαδα τα μεγαλύτερα.
50 ευρω!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν θα χρησιμοποιηθεί NAS, σε καμία περίπτωση, το έχω ήδη διευκρινήσει.
Ααα για τα sub που πρέπει να είναι τουλάχιστο 2, για το dirac κτλ πρέπει να δίνουμε τη σωστή λύση ή να μη λέμε τίποτα. Έτσι δεν είπες σε ένα άλλο νήμα. Ε λοιπόν τώρα εδώ δεν έχει σημασία τι θέλεις ή τι λες, εμείς πρέπει να σου πούμε το σωστό, να σε σώσουμε από το λάθος. NAS και μάλιστα wifi, όλα τα άλλα είναι ΛΑΘΟΣ!
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Δεν ξερω επισης αν πρεπει να εμπιστευτείς αυτό το σαιτ:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Ααα για τα sub που πρέπει να είναι τουλάχιστο 2, για το dirac κτλ πρέπει να δίνουμε τη σωστή λύση ή να μη λέμε τίποτα. Έτσι δεν είπες σε ένα άλλο νήμα. Ε λοιπόν τώρα εδώ δεν έχει σημασία τι θέλεις ή τι λες, εμείς πρέπει να σου πούμε το σωστό, να σε σώσουμε από το λάθος. NAS και μάλιστα wifi, όλα τα άλλα είναι ΛΑΘΟΣ!

dimis ο γιουεςμπίς :p :laugh: :lolsign:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Όντως.

Και γω άργησα πολύ να το καταλάβω αυτό.

Δε πειράζει, κάλλιο αργά παρά ποτέ...:redface:
κάνε κάτι λοιπόν! το νήμα αυτό πρέπει να διαγραφεί....είναι σατανικά λάθος!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Σιγά τα ωα! :tongue:

Τόσα νήματα κυκλοφορούν ελεύθερα, για αλλαγή κεφαλής και για νέο πικάπ, αυτό μας πείραξε; Χαχαχαχαχαχαχα

Πάντως προσωπικά, από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ νας, δεν υπάρχει επιστροφή. Όλα μπορεί να φύγουν, ο Νας σέρβερ ποτέ. ;)

Το όμοιο ισχύει και για το ρουν, άμα το ξεκινήσεις, δεν υπάρχει επιστροφή. Πήγα και στην lifetime και το έκλεισα το θέμα. Ρουν φορεβε. :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2:


Το όμοιο και για τις πολυκαναλες και ιμερσιβ ηχογραφήσεις, άμα τις ξεκινήσεις, όλα τα υπόλοιπα φορμά χάνουν την αξία τους, δεν υπάρχει επιστροφή. Χθες και προχθές έσβηνα σωρηδόν αρχεία υψηλής δειγματοληψίας, που τα μάζευα για χρόνια και τα κρατούσα ως κόρη οφθαλμού, για τον φοβερό ήχο τους. Δικάναλα ήταν, έφαγαν ομαδικό delete και τέλος. Είναι άνευ επιστροφής το πολυκάναλο.

Μερικά πράγματα είναι απόλυτα. Χωρίς περαιτέρω συζήτηση...


:party: :party: :party:

Τώρα λόγου χάριν, που δε βρίσκομαι στο σπίτι, μέσω ίντερνετ έχω άμεση πρόσβαση στον νας σέρβερ:

Screenshot_20200107_150524_com.android.chrome.jpg



Και μπορώ να δω όλα τα αρχεία, όλους τους φακέλους:

Screenshot_20200107_150614_com.android.chrome.jpg


Να τα ακούσω, να τα μεταφέρω, να τα κάνω ότι θέλω, είναι τρομερές οι δυνατότητες που δίνει ένας τέτοιος σέρβερ...

Μπορώ να βάλω κάτι να κατεβαίνει από το δίκτυο στο σπίτι, να κάνω τα πάντα όλα. Γρήγορα, εύκολα.

Σκληρός σε ντοκινγκ στεισιον, λαστ γιαρ, δεν έχει επιστροφή λέμε...


ΥΓ. Ντοκινγκ στεισιον έχω βάλει εξωτερικά πάνω στον Νας σέρβερ, για να καρφώνω σκληρούς δίσκους για μεταφορές αρχείων. Από το κινητό γίνονται ανετως όλες οι δουλειές. Από λάπτοπ, από οπουδήποτε, χωρίς πολλά πολλά. Μεγάλη ευκολία, τι να συζητάμε.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Το πρόβλημα με το NAS είναι πως πρέπει να γίνουν έργα (να τρυπηθουν τοίχοι για να περάσει ethernet-για wifi δεν το συζητάμε είναι απίστευτη μ@λακία, μόνο για tablet)... και ενταξει το κάναμε αυτό, αλλά δεν μπορώ τα μηχανήματα που μπορεί να αρχίσουν να βγάζουν bugs και άλλες pipes.

Να κόλλησε, να δεν το βλέπω στο δίκτυο, τώρα το βλέπω, τώρα πάλι δεν το βλέπω, και δεν ανοίγει το app, κατέβασε καινούργιο firmware γιατί δεν είναι συμβατό με τις κάλτσες σου, μας έχουν πρήξει οι αναξιόπιστοι κομπιουτεράκηδες, εμείς ένα ράμμα βάζουμε στραβά και μας τρέχουν στα δικαστήρια και αυτοί τον παίζουν όλοι μαζί παγκοσμίως και δεν μιλάει κανένας. :mad:
Σιχτίρ
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
και ενταξει το κάναμε αυτό, αλλά δεν μπορώ τα μηχανήματα που μπορεί να αρχίσουν να βγάζουν bugs και άλλες pipes.

Να κόλλησε, να δεν το βλέπω στο δίκτυο, τώρα το βλέπω, τώρα πάλι δεν το βλέπω, και δεν ανοίγει το app, κατέβασε καινούργιο firmware γιατί δεν είναι συμβατό με τις κάλτσες σου, μας έχουν πρήξει οι αναξιόπιστοι κομπιουτεράκηδες, εμείς ένα ράμμα βάζουμε στραβά και μας τρέχουν στα δικαστήρια και αυτοί τον παίζουν όλοι μαζί παγκοσμίως και δεν μιλάει κανένας. :mad:
Σιχτίρ
:headbang: :headbang: :headbang:

όλα αυτά ήταν πριν 10 χρόνια....οίκτο!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Δεν έχω σημαντική εμπειρία στη χρήση Νας σέρβερ, αλλά ως τώρα, δεν έχει παρουσιαστεί κανένα απολύτως πρόβλημα συνδεσιμότητας ή κάποια καθυστέρηση - κόλλημα σε αναπαραγωγή ταινιών σε 4κ και με άτμος, ποτέ.

Και το oppo τα βλέπει όλα και παίζει νερό, και το Nvidia shield, και φυσικά έχω απρόσκοπτη πρόσβαση στον σέρβερ από 2 λάπτοπ και από κινητά και σταθερούς υπολογιστές, από οπουδήποτε.

Πρόβλημα κατά καιρούς μου παρουσιάζει μόνο το τινταλ, μέσω ρουν, μέσω εφαρμογής ρουν σέρβερ στο νας σέρβερ, που μάλλον οφείλεται σε κακή σύνδεση στο ίντερνετ.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Δεν έχω σημαντική εμπειρία στη χρήση Νας σέρβερ, αλλά ως τώρα, δεν έχει παρουσιαστεί κανένα απολύτως πρόβλημα συνδεσιμότητας ή κάποια καθυστέρηση - κόλλημα σε αναπαραγωγή ταινιών σε 4κ και με άτμος, ποτέ.

Και το oppo τα βλέπει όλα και παίζει νερό, και το Nvidia shield, και φυσικά έχω απρόσκοπτη πρόσβαση στον σέρβερ από 2 λάπτοπ και από κινητά και σταθερούς υπολογιστές, από οπουδήποτε.

Πρόβλημα κατά καιρούς μου παρουσιάζει μόνο το τινταλ, μέσω ρουν, μέσω εφαρμογής ρουν σέρβερ στο νας σέρβερ, που μάλλον οφείλεται σε κακή σύνδεση στο ίντερνετ.
πάρ'τον τηλ να του τα πεις....να τον γλιτώσεις από τον διασυρμό

τσάμπα γράφουμε...το νήμα θα διαγραφεί μέχρι το βράδυ....

είναι ντροπή..... και θα τον ακολουθεί για την υπόλοιπη ζωή του
κάτι σαν τη διαγωγή στο απολυτήριο που μας έλεγαν οι παλαιοί :cry:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
:headbang: :headbang: :headbang:

όλα αυτά ήταν πριν 10 χρόνια....οίκτο!
Ναι τοσο περιπου.
Πριν 7-8 χρονια πηρα ορκο να μην ξαναπαρω ποτε nas.
Και το τελευταιο, που μου ειχε βγαλει την ψυχη, δεν το ελυσα κανονικα για να βγαλω τους δισκους.
Πηρα ενα μεγαλο κατσαβιδι και το ξεσκισα με μανια.:smg:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πρόβλημα κατά καιρούς μου παρουσιάζει μόνο το τινταλ, μέσω ρουν, μέσω εφαρμογής ρουν σέρβερ στο νας σέρβερ, που μάλλον οφείλεται σε κακή σύνδεση στο ίντερνετ.
To Roon παραείναι απαιτητικό νομίζω. Σε μικροδιακοπές της σύνδεσης διακόπτει κατευθείαν την αναπαραγωγή και αυτό μάλλον σχετίζεται με το πως παίζει με το δίκτυο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
PC σε διάφορες μορφές φυσικά και θα χρησιμοποιήσουμε. Αλλά όσο το δυνατόν απλοποιημένες με λιγότερες πιθανότητες να γίνει η στραβή. Οσο το δυνατόν λιγότερη περιπλοκότητα.

Το Roon nucleus είναι πολύ απλό μηχανάκι, κάνει μόνο ένα πράγμα. Δεν σε πρήζει.

Ta Mac επίσης είναι pc, αλλά δεν σε πρήζουν.

Ο trinnov και αυτός pc είναι, πράγματι, αλλά δεν έχουμε άλλες επιλογές, τον πήραμε αναγκαστικά γατί λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί, αλλά και λόγω αξιοπιστίας και support.

Ναι τοσο περιπου.
Πριν 7-8 χρονια πηρα ορκο να μην ξαναπαρω ποτε nas.
Και το τελευταιο, που μου ειχε βγαλει την ψυχη, δεν το ελυσα κανονικα για να βγαλω τους δισκους.
Πηρα ενα μεγαλο κατσαβιδι και το ξεσκισα με μανια.:smg:
Πολύ προσφάτως διαβάζαμε παρόμοιες ιστορίες εδώ, θυμάστε; Ένα κιχ να μου κάνει το NAS θα το βάλω φωτιά, και για προσάναμμα θα βάλω αυτόν που μου το έστησε. Χωρίς δικαιολογίες, χωρίς μα και μου. Στην πυρά.
Ενδιαφέρεται κανείς;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
To Roon παραείναι απαιτητικό νομίζω. Σε μικροδιακοπές της σύνδεσης διακόπτει κατευθείαν την αναπαραγωγή και αυτό μάλλον σχετίζεται με το πως παίζει με το δίκτυο.
Δεν έχω θέμα με το ρουν, όσον αφορά αρχεία από σκληρό δίσκο.

Παίζει νερό. Και τα πολυκαναλα μάλιστα. SACD τα παίζει τέλεια.

Θέμα έχω μόνο με το τινταλ μέσω ρουν.


Αλλά πολύ συχνά η ταχύτητα στο ίντερνετ πέφτει κάτω από 1MBps ή και κόβεται τελείως. Ούτε νετφλιξ δε μπορώ να δω πολλές φορές...

Περιμένω μια νέα λύση για ιντερνετ, και ελπίζω να σταματήσουν όλα αυτά τα θέματα..
 
  • Like
Reactions: PMC



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top