Αθόρυβος σκληρός δίσκος

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Ναι τοσο περιπου.
Πριν 7-8 χρονια πηρα ορκο να μην ξαναπαρω ποτε nas.
Και το τελευταιο, που μου ειχε βγαλει την ψυχη, δεν το ελυσα κανονικα για να βγαλω τους δισκους.
Πηρα ενα μεγαλο κατσαβιδι και το ξεσκισα με μανια.:smg:
μια απ'τα ίδια
εγώ πριν 10 τα αντιμετώπισα αυτά...

dlink θυμάμαι είχα πάρει....και καλά για να μπορώ να ακούω ταυτόχρονα mp3 από 2 pc :laugh: ..το ένα μάλιστα το είχα κατεβαστήρι για ναπστερ και soulseek :biggrin:
με το που έμπαινα με το 2ο pc στο σκληρό...έκανε διακοπές το τραγούδι που έπαιζε από το 1ο pc στο σαλόνι και έκανε μια ώρα για να ανοίξω τον κάθε φάκελο

το κουτί μαζί με 2 τηλεοράσεις crt και κάτι άλλα που νομίζαμε ότι θα έκαναν μπαμ τα πήγαμε στο πεδίο βολής με τον κολλητό μου και κάναμε σκοποβολή με το φλόμπερ
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εγώ έχω 50άρα και όταν κάνει μικροδιακοπές και δεν κλειδώνει καλά, το Roon πέφτει κατευθείαν με timeout από το tidal. Το tidal app από μόνο του παίζει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Πολύ προσφάτως διαβάζαμε παρόμοιες ιστορίες εδώ, θυμάστε;
ποιός ? λινκ? :biggrin:

Ένα κιχ να μου κάνει το NAS θα το βάλω φωτιά, και για προσάναμμα θα βάλω αυτόν που μου το έστησε. Χωρίς δικαιολογίες, χωρίς μα και μου. Στην πυρά.
Ενδιαφέρεται κανείς;
σιγά αντεροβγάλτη :rofl:
μια διεύθυνση είναι και μια αντιστοίχιση του ΝΑΣ με το pc

άντε και για να το τεντώσουμε....θα σου βγάλουμε και μια συντόμευση στο ντεσκτοπ:lolsign:
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Dimi εφοσον δεν θελεις να μπλεξεις, SSD δισκο(ους) ενος ή δυο τερα.
Αν υπαρχει κανα μπλιμπλικι να κουμπωσεις 2-3 πανω του και αυτο με τη σειρα του σε λαπτοπ ή nucleus ακομα καλυτερα.
Γενικα ομως μην ξεπατωθεις να παρεις πολλους τωρα, πεφτουν οι τιμες;);)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
μια διεύθυνση είναι και μια αντιστοίχιση του ΝΑΣ με το pc
Αυτά τα ξέρουμε. Το αν θα δουλεύει συνεχώς, χωρίς να σπάει όρχεις δεν ξέρουμε.
ποιός ? λινκ? :biggrin:
Λινκ δεν θα ψάξω, αλλά πρόκειται για γνωστό μέλος στην Αθήνα. :biggrin:
Dimi εφοσον δεν θελεις να μπλεξεις, SSD
Δυο Samsung 4T και γίναμε, εχω ήδη και εναν ακόμα 1Τ.
Κόστος στο 1000€. Δεν αποκλείεται.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Samsung θα σου προτεινα απο σειρα Pro. Τα ξερουν καλυτερα οι κομπιουτεραδες.
 


Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Καλά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χτυπάς τα powerlines που σου είπαν για να έχεις δίκτυο μέσω της καλωδίωσης του ρεύματος στο σπίτι σου Δημήτρη. Στο δικό μου, έχω στο σαλόνι τον nuc, το ρούτερ και σε αυτό έχω επίσης συνδεδεμένο το powerline, ενώ στο υ/δ έχω το desktop pc με το δεύτερο powerline που πια εκτελεί καθήκοντα server / αποθήκης δεδομένων καθώς σε αυτό έχω φορτωμένους όλους τους σκληρούς μου. Ταχύτητα δικτύου στα 100mbps ( με περιορίζει το ρούτερ, αλλά σιγά μην αγοράσω νέο :p ) και όλα καλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Καλά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χτυπάς τα powerlines που σου είπαν για να έχεις δίκτυο μέσω της καλωδίωσης του ρεύματος στο σπίτι σου Δημήτρη. Στο δικό μου, έχω στο σαλόνι τον nuc, το ρούτερ και σε αυτό έχω επίσης συνδεδεμένο το powerline, ενώ στο υ/δ έχω το desktop pc με το δεύτερο powerline που πια εκτελεί καθήκοντα server / αποθήκης δεδομένων καθώς σε αυτό έχω φορτωμένους όλους τους σκληρούς μου. Ταχύτητα δικτύου στα 100mbps ( με περιορίζει το ρούτερ, αλλά σιγά μην αγοράσω νέο :p ) και όλα καλά.
Αν γίνει δίκτυο, θα είναι Ethernet. Δεν μπλέκω σε περιπλοκές.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
... με wd book κανεις δουλεια απλα και ευκολα (εχω ενα τετχοιο μαραφετι εδω και 20 χρονια χωρις καποιο θεμα-κυριως για μπακαπ παρα για συνεχη χρηση), τον οποιο και μπορεις να τον συνδεσεις και στο ρουτερ και να τον βλεπεις και ουαιρλεζ (αν γνωριζει καποιος τον τροπο-εγω δεν τον γνωριζω ουτε εχω ασχοληθει κιολας και δεν βγαζω τα αρχεια μου στον αερα.. ).
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου, μια που έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς όλες τις λύσεις που αναφέρθηκαν έως τώρα (πλην NAS).

Περί αποθήκευσης ο λόγος:
- Οι βάσεις για σκληρό είναι άσχημες, θορυβώδεις (γυμνός σκληρός γαρ), αναξιόπιστες (φτηνιάρικα κινέζικα κατασκευάσματα) και επιρρεπείς σε ατυχήματα (αναφέρθηκε).
- Οι έτοιμες λύσεις εξωτερικού σκληρού σε θήκη είναι αξιόπιστες, σχετικά αθόρυβες αλλά αναχρονιστικές και άβολες σε επίπεδο ανανέωσης/διαχείρισης περιεχομένου (βγάλε βάλε καλώδια, μετάφερε σκληρό στο pc, κλπ).
- Οι τοπικοί servers (έστω ότι φτιάχνεις ένα μικρό pc με βάση Windows Server ή αντίστοιχο λειτουργικό σύστημα) παρέχουν ταχύτητα, παραμετροποίηση και ευελιξία. Από την άλλη προσθέτουν δυσχρηστία, κατανάλωση, θόρυβο και ενδεχομένως αυξημένες ανάγκες συντήρησης.
- Πού καταλήγουμε? Δυστυχώς ή ευτυχώς, σε NAS. Έτοιμες δοκιμασμένες λύσεις με όλα τα πλεονεκτήματα ενός τοπικού server αλλά πιο φτηνά(συνήθως) και λιγότερο μπελαλίδικα.

Περί σύνδεσης το ανάγνωσμα:
- Το καλώδιο ethernet είναι προφανώς η πλέον αξιόπιστη λύση, αλλά ενδεχομένως και άβολη εάν η διαδρομή δε βολεύει.
- Οι λύσεις powerline, εφόσον αγοραστεί σετάκι σωστό (πχ Devolo), είναι αξιόπιστες, γρήγορες και σχετικά απροβλημάτιστες.
- Όσον αφορά στο wifi, η επιτυχία (ή μη) εξαρτάται από συγκεκριμένους παράγοντες, όπως το router, ο χώρος, τα φυσικά εμπόδια, οι παρεμβολές από γειτνιακά δίκτυα, οι άλλες συσκευές κλπ κλπ. Για τέτοια χρήση όμως, εφόσον υπάρχει ήδη στο χώρο και λειτουργεί σωστά για τις υπόλοιπες συσκευές, μια χαρά θα δουλέψει και γι'αυτό.

Έστω ότι το roon είναι συνδεδεμένο μέσω ethernet, έχω 3 ερωτήσεις:
α) το router είναι τοποθετημένο σε σημείο μακρυά από τη θέση ακρόασης?
β) το router έχει δυνατότητα σύνδεσης σε αυτό εξωτερικού δίσκου?
γ) μήπως α+β = λύση?

στο υ/δ έχω το desktop pc με το δεύτερο powerline που πια εκτελεί καθήκοντα server / αποθήκης δεδομένων καθώς σε αυτό έχω φορτωμένους όλους τους σκληρούς μου.
Και πώς κοιμάσαι με όλο αυτόν το σαματά δίπλα σου? :biggrin:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ούτε usb, ούτε ethernet, ούτε ασύρματο. Μέσα στο κουτί, sata.
Τι sata? pci κάρτα με nvme καρφωμένη πανω στη μητρική.
Ρε στη ραμ μπορείς να τα βάλεις τα αρχεία ? Πάρε πισί με 10TB ram.
Στο buffer του επεξεργαστή θα τα έχωνα αν μπορούσα.
Ακούς εκεί loading...
Λες και δεν έχουμε άλλες δουλειές να κάνουμε εν έτη 2020.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Και πώς κοιμάσαι με όλο αυτόν το σαματά δίπλα σου? :biggrin:
Το ανάβω μόνο όταν θέλω να ακούσω μουσική και συγκεκριμένα, albums που έχω αποθηκευμένα στο desktop καθώς έχω ένα τέρα στον nuc για τα "επείγοντα". :p
 




Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
... επειγοντα ειναι η κρεβατομουρμουρα?
καλη ιδεα.............να βαλω και εγω... γιατι αναγκαζομαι να αναψω τη τηλεοραση συνηθως...
Επείγοντα είναι τα άλμπουμς που ακούω τακτικά, οπότε δεν χρειάζεται να ανάβω το desktop. Τηλεόραση για το nuc, στον περίπου ένα χρόνο που το έχω, έχω ανάψει μόνο για να δω καμία ταινία στο kodi. Όλα τα άλλα μέσω remote desktop, ακόμα και αν θέλω να το βάλω να κατεβάσει τίποτα. Αναπαραγωγή μουσικής μέσω daphile που ούτως ή άλλως γίνεται εξ'αποστάσεως, όλα καλά!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top