Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Είναι τα παρακάτω.
View attachment 171277

Όσοι πιστεύουν ότι "όλα είναι ίδια" και ότι ο "δρόμος τελειώνει" με την επίτευξη μιας ευθείας γραμμής (συνήθως προϊόν EQ), ας το ξανασκεφτούν.
καλα κανεις και το δειχνεις, νομιζουν ακουγονται και ιδια, καποιοι....
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.418
Reaction score
79.709
Να ρωτήσω κάτι (νομίζω δεν είναι οφτοπικ).
Τι σημαίνει ότι το τάδε ηχείο είναι σχεδιασμένο να παίζει σε αφροντιστο δωμάτιο;
Ειναι οφτοπικ, αλλά είναι καλή ερώτηση.

Λεω να την απαντήσει κάποιος με μεγάλη εμπειρία :tongue:
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Να ρωτήσω κάτι (νομίζω δεν είναι οφτοπικ).
Τι σημαίνει ότι το τάδε ηχείο είναι σχεδιασμένο να παίζει σε αφροντιστο δωμάτιο;
Προφανως οτι ο κατασκευαστης ελαβε υποψιν του οτι δε θα παιζει σε στουντιο ή σε καποιον σωστα φροντισμενο χωρο. Αυτο δε σημαινει οτι αν φροντισουμε το χωρο μας δε θα παιξει καλυτερα το εν λογω ηχειο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Προφανως οτι ο κατασκευαστης ελαβε υποψιν του οτι δε θα παιζει σε στουντιο ή σε καποιον σωστα φροντισμενο χωρο. Αυτο δε σημαινει οτι αν φροντισουμε το χωρο μας δε θα παιξει καλυτερα το εν λογω ηχειο.
Δεν λες κάτι.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Προφανως οτι ο κατασκευαστης ελαβε υποψιν του οτι δε θα παιζει σε στουντιο ή σε καποιον σωστα φροντισμενο χωρο. Αυτο δε σημαινει οτι αν φροντισουμε το χωρο μας δε θα παιξει καλυτερα το εν λογω ηχειο.
thanks but χορτασα να διαβαζω εδω μέσα ότι το τάδε ηχείο παίζει καλύτερα. εννοώ ότι θα ήθρελα μια απάντηση με όρους τεχνικούς μεν, κατανοητούς δε.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.418
Reaction score
79.709
Θα παρακαλούσα τον έμπειρο που θα απαντήσει την απορία του φίλου, να παραθέσει συγκεκριμένα σχεδιαστικά χαρακτηριστικά με τα οποία ένα ηχείο είναι φτιαγμένο για αφρόντιστους χώρους.

Να προσφέρετε και λίγο, όχι μόνο τρολάρισμα
 




Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Να ρωτήσω κάτι (νομίζω δεν είναι οφτοπικ).
Τι σημαίνει ότι το τάδε ηχείο είναι σχεδιασμένο να παίζει σε αφροντιστο δωμάτιο;
Στα δικά μου αναφέρεται στο μάνιουαλ ότι είναι σχετικά εύκολα στον χώρο. Επίσης γράφει ότι αν υπάρχει τζάκι πρέπει να το έχουν πίσω τους.
Σε καμία τοποθέτηση ( σε φροντισμένο χώρο ) με την πρώτη ανάκλαση του ενός στο τζάκι δεν παίζουν σωστά. Με τοποθέτηση εκτός της πρώτης ανάκλασης στο τζάκι ή με κλείσιμο του τζακιού παίζουν καλά παντού ( και μετρημένα αλλά και με το αυτί οι διαφορές είναι μεγάλες ).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Να ρωτήσω κάτι (νομίζω δεν είναι οφτοπικ).
Τι σημαίνει ότι το τάδε ηχείο είναι σχεδιασμένο να παίζει σε αφροντιστο δωμάτιο;
" Θα σου πουλήσω αυτό που θέλω εγώ, γιατί εσύ είσαι ανίκανος να διαλέξεις."
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Προφανως οτι ο κατασκευαστης ελαβε υποψιν του οτι δε θα παιζει σε στουντιο ή σε καποιον σωστα φροντισμενο χωρο. Αυτο δε σημαινει οτι αν φροντισουμε το χωρο μας δε θα παιξει καλυτερα το εν λογω ηχειο.
Φιλε @ymz3606 Αυτο που λεει ο φιλος ΣΥΝ οτι εχει φτιαχτει με βαση τις μελετες της Harman ως προς την πολικη αποκριση.Δηλαδη,η διασπορα του ειναι στενη και ισομερης στο συχνοτικο φασμα ανω των 1000κυκλων περιπου.Αν ειναι ανω των 500,ακομα καλυτερα.Επισης,ακομα καλυτερο το αυτο θα ηταν αν ειχε καρδιοειδη λοβο διασπορας στις χαμηλες συχνοτητες,στις οποιες επηρρεαζεται η αποκριση απο τον χωρο.

Πιστευω να εγινα απλα κατανοητος...

Το οτι ειναι σχεδιασμενο ετσι ομως και παλι δεν σημαινει οτι δεν εκμεταλλευται εναν φροντισμενο ηχητικα χωρο!
 
Last edited:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Να ρωτήσω κάτι (νομίζω δεν είναι οφτοπικ).
Τι σημαίνει ότι το τάδε ηχείο είναι σχεδιασμένο να παίζει σε αφροντιστο δωμάτιο;
Επίσης, δες και μερικά αντίστοιχα φληναφήματα (το λέω ευσχήμως).

1. Το δικά μας παγωτά είναι συμβατά με το μεσογειακό καλοκαίρι.
2. Δείτε πόσο απαλά χαϊδεύει το μάτι η καμπυλότητα των δικών μας ποτηριών. (Θυμάσαι την τηλεοπτική διαφήμιση της B&O);
3. Οι δικές μας καρφίτσες είναι πιο μυτερές από τη δαχτυλήθρα.
4. Ψάχνετε για αυτοκίνητο; Αγοράστε από εμάς. Τα αυτοκίνητά μας έχουν τέσσερις ρόδες. Εγγυημένα.

thanks but χορτασα να διαβαζω εδω μέσα ότι το τάδε ηχείο παίζει καλύτερα. εννοώ ότι θα ήθρελα μια απάντηση με όρους τεχνικούς μεν, κατανοητούς δε.
Κοντολογίς, όλα τα ηχεία είναι σχεδιασμένα να παίζουν σε αφρόντιστους χώρους.

 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Γενικως βαριεμαι να γραφω μακροσκελη κειμενα, ασε που απο τεχνικα ειμαι στουρναρι.
Θεωρω λοιπον οτι οταν καποιος σχεδιαζει ενα ηχειο για χρηση σε εναν τυπικο οικιακο χωρο, λαμβανει υποψιν του οτι σε αυτον το χωρο μπορει να υπαρχει υψηλο ρτ60, φασικες ακυρωσεις, μπουμαρισματα, ανεπιθυμητες ανακλασεις, κλπ.
Τιουναρει λοιπον το ηχειο του ετσι ωστε να ακουγεται, οπως θεωρει αυτος οτι πρεπει, σε εναν τετοιο χωρο, σε αντιθεση με τα studio monitors που πρεπει να εχουν οσο γινεται πιο φλατ αποκριση συχνοτητων για να μπορει ο μαστερας να κανει τη δουλεια του χωρις να τον αποπροσανατολιζουν φουσκωμενες μεσαιες, υψηλες, χαμηλες.

Ειλικρινα παντως, δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι που θα γουσταραν ενα φλατ ηχειο, ή ενα φλατ συστημα στο χωρο τους.
Και δεν ειναι κακο, να απολαυσουμε τη μουσικη που γουσταρουμε θελουμε, δεν ειμαστε επαγγελματιες.
Δεν ειμαι καν σιγουρος αν οι μαστεραδες στο σπιτι τους ακουνε φλατ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.360
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top