Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

Μηνύματα
635
Reaction score
575
"Το χειρότερο απ'ολα είναι οτι
δεν πείσατε κανένα να βγάλει καλωδια ρευματος στις αγγελίες. Κρίμα.. "

Εχω βγαλει εγω ενα που δε μου ακουγοταν καλα, αλλα δεν το παιρνει κανεις...

Ολοι κρυφο-ισοσταθμισακηδες ειναι και το κρυβουν! :p
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Θεωρω λοιπον οτι οταν καποιος σχεδιαζει ενα ηχειο για χρηση σε εναν τυπικο οικιακο χωρο, λαμβανει υποψιν του οτι σε αυτον το χωρο μπορει να υπαρχει υψηλο ρτ60, φασικες ακυρωσεις, μπουμαρισματα, ανεπιθυμητες ανακλασεις, κλπ.
Τιουναρει λοιπον το ηχειο του ετσι ωστε να ακουγεται, οπως θεωρει αυτος οτι πρεπει, σε εναν τετοιο χωρο, σε αντιθεση με τα studio monitors που πρεπει να εχουν οσο γινεται πιο φλατ αποκριση συχνοτητων για να μπορει ο μαστερας να κανει τη δουλεια του χωρις να τον αποπροσανατολιζουν φουσκωμενες μεσαιες, υψηλες, χαμηλες.
ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να "τιουνάρεις" ένα ηχείο να ακούγεται όπως θέλεις εσύ μέσα σε ανακλαστικό χώρο. Υπάρχουν, όμως, αρκετοί τρόποι για να πεισθούν για κάτι τέτοιο ένα δισεκατομμύριο clueless δυνάμει αγοραστές. -
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.927
Reaction score
77.601
Αρκετοί πάσχουν απο αδυναμία κατανόησης απλών προτάσεων, οπότε το εξηγώ για τελευταία φορά.
Α και Βου, Μου και Νι. Έχω δεχθεί άφθονα reports κατά καιρούς για τον απλό αυτόν, νόμιζα, διαχωρισμό.

Το "οι δικάναλοι τον παίζουν" δεν είναι προσωπική προσβολή.
Το "είσαι δικάναλος/πολυκάναλος μαλάκας" είναι.

Το "όποιο @ρχίδι έχει φτιάξει τρίτο λογαριασμό (με γνώση μας απο την πρώτη μέρα) για να τρολλάρει θα μπαναριστεί να ησυχάσουμε" δεν είναι προσωπική προσβολή.
Το "τρολλάρα @arxidenie, θα σε γ@μήσω μια και καλή με τους τριπλούς λογαριασμούς" είναι προσωπική προσβολή. Θα έδινα warning στον εαυτό μου αν το έγραφα.

Το "ο @anikanenios, είναι ανίκανος να βρει ένα γ@μωpost, το link βρίσκεται μέσα στο γ@μωquote του δικού του γ@μωpost, μέθυσε πρωινιάτικα;", δεν είναι προσωπική προσβολή.
Το "ο @anikanenios είναι ηλίθιος αφού δεν μπορεί να βρει ένα γ@μωpost, το link βρίσκεται μέσα στο γ@μωquote του δικού του γ@μωpost", είναι προσωπική προσβολή. Θα έδινα warning στον εαυτό μου αν το έγραφα.


Απο σήμερα κάθε προσωπική προσβολή θα δέχεται πολυήμερο ή και μόνιμο μπαν, χωρίς warnings.



Αν και:
τώρα με μπέρδεψες....είμαι και πατημένος από τα κρασιά....

θα το ξαναδιαβάσω το βράδυ...
για απορίες να ενοχλήσω ότι ώρα θέλω φαντάζομαι....ναι?:p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
thanks but χορτασα να διαβαζω εδω μέσα ότι το τάδε ηχείο παίζει καλύτερα. εννοώ ότι θα ήθρελα μια απάντηση με όρους τεχνικούς μεν, κατανοητούς δε.
Μεταφορικώς σημαίνει ότι όσα ηχεία θα χρειάζονταν φροντισμένους χώρους ώστε ν'ακούγονταν καλύτερα,είναι - υποτίθεται - για όσους χρήστες δεν θα...΄΄ήξεραν ν'ακούνε΄΄ οι ίδιοι - κατά το ΄΄γνωστό-άγνωστο΄΄ σκεπτικό :sneaky:

Σε αυτό όμως που θα σε ενδιέφερε,το ερώτημα είναι εάν έκανες τελικά μετρήσεις για να διαπιστώσεις μήπως η απουσία κεντραρίσματος στην ηχητική σκηνή θα οφειλόταν σε κάποια ανισορροπία στις στάθμες ανάμεσα στα επιμέρους κανάλια.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να "τιουνάρεις" ένα ηχείο να ακούγεται όπως θέλεις εσύ μέσα σε ανακλαστικό χώρο. Υπάρχουν, όμως, αρκετοί τρόποι για να πεισθούν για κάτι τέτοιο ένα δισεκατομμύριο clueless δυνάμει αγοραστές. -
Μπορει να εχεις δικιο.
Αλλωστε απο την αρχη ειπα οτι απο τεχνικα...δεν!
Απο την αλλη ομως δεν ειναι clueless ολοι οι πιθανοι αγοραστες.
Δεν γνωριζω πολλους που να ασχολουνται σοβαρα και για πολλα χρονια με το χομπι και να μην εχουν εμπειριες απο ζωντανη μουσικη, καθως και πως θα πρεπει αυτη να αναπαραχθει ωστε να σου διμηουργηθει η ψευδαισθηση του live event στο χωρο σου.
Αλλωστε, αυτην τη ψευδαισθηση δεν επιδιωκουμε ολοι?
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ό,τι πεις... 😓
Ο,τι λεω εγω μπορει να ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που γραφτηκε ποτε.
Περιμενω απο εσενα, που σιγουρα στα τεχνικα εισαι κορυφη, να μου εξηγησεις το λαθος μου ωστε να καταλαβω πως λεω χαζομαρες.
Δεν εχω κανενα προβλημα να παραδεχτω το οποιο λαθος κανω μεσα στην ασχετοσυνη μου!
Οχι ομως μονο με θεωρια, αλλα και στην πραξη.


Ασχετο, αυτο το ερμο το "δημιουργηθει' το ξεσκισα στο παραπανω ποστ!!
Ζητω συγνωμη απο τα ματια σας!!
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.263
Reaction score
27.136
Είναι τα παρακάτω.
View attachment 171277

Όσοι πιστεύουν ότι "όλα είναι ίδια" και ότι ο "δρόμος τελειώνει" με την επίτευξη μιας ευθείας γραμμής (συνήθως προϊόν EQ), ας το ξανασκεφτούν.
Ξέρεις πολλούς που να πιστεύουν κάτι τέτοιο; Βάζεις μια γραμμή απο τα 200hz on axis(?) και θέτεις ερώτημα;
Σε βοσκούς απευθύνεσαι, ή δεν γνωρίζεις τα βασικά; Είμαστε σοβαροί;

Εδώ μεσα θα έπρεπε να γνωρίζουν όλοι, με τόσες φορές που εχουν αναλυθεί, τα απαιτούμενα για κρίση:

Spinorama, και ολα τα δεδομένα που προκύπτουν απο αυτό πχ απόκριση, Resonances, directivity κτλ
Χαμηλές παραμορφώσεις
Linearity σε διαφορετικές στάθμες
Step response
Group delay, ίσως
Max spl και παραμορφώσεις του
(Και άλλα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά).

Η τιμή δεν είναι ενα απο τα μεγέθη που καθορίζουν την ποιότητα. Θα έπρεπε να είναι, αλλά δυστυχώς επικρατεί πολύ αγυρτεία στον χώρο του HiFi, και υπάρχουν πολλά παραδείγματα φυκιών που πωλούνται για μεταξωτές κορδέλες. Ρώτα και τον Φρέμερ :tongue:


Για όσους θέλουν να τα βρουν μαζεμένα και με επεξηγήσεις, διαβάζουν το γνωστό βιβλίο στο κεφάλαιο 5 (από σελ.107) και κεφάλαιο 18 (απο σελ.447).
Είναι ακόμα πιο επιτακτική από έγκριτους επαγγελματίες η απαίτηση να μη δημιουργούσαν πλασματικές εντυπώσεις με κατάθεση ελλιπών δεδομένων...

Η τονισμένη δε φράση αντιπροσωπεύει ένα γραφικό επιχείρημα - διατυπωμένο ενδεχομένως προς κατάδειξη υπερβολής - που ουδέποτε έχει υποστηριχθεί από σοβαρούς θιασώτες της διόρθωσης.
Τελικά ο Χάκμαν με ζήτα πιστεύει όντως πως το JBL-ακι είναι καλύτερο από το φοκαλ;

Ρε παιδιά; Χάλασε αυτός; Δεν είναι εντός εγγύησης να πάρουμε άλλον;
καλα κανεις και το δειχνεις, νομιζουν ακουγονται και ιδια, καποιοι....
Δεν κσέρω τι λέτε, εγώ βλέπω ότι η πράσινη γραμμή είναι 14.666,6666666666666666666666666 φορές καλύτερη από την κόκκινη. (τα γρόσια έτσι λεν)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να "τιουνάρεις" ένα ηχείο να ακούγεται όπως θέλεις εσύ μέσα σε ανακλαστικό χώρο. Υπάρχουν, όμως, αρκετοί τρόποι για να πεισθούν για κάτι τέτοιο ένα δισεκατομμύριο clueless δυνάμει αγοραστές. -
Ο Αμιρ* άλλωστε έχει πει πως ένα ηχείο είναι 80% μάρκετινγκ.


*φτου κακά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Περιμενω απο εσενα, που σιγουρα στα τεχνικα εισαι κορυφη, να μου εξηγησεις το λαθος μου ωστε να καταλαβω πως λεω χαζομαρες.
Δεν μπορώ! Είμαι αλλού! (*)

Μπορώ όμως να σου προκαλέσω τη λογική. Υπάρχει τρόπος να βλέπεις σωστά τηλεόραση μέσα σε δωμάτιο, του οποίου οι τοίχοι αποτελούνται από καθρέπτες;

(*) Δες πού είμαι... :)

 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
τώρα με μπέρδεψες....είμαι και πατημένος από τα κρασιά....

θα το ξαναδιαβάσω το βράδυ...
για απορίες να ενοχλήσω ότι ώρα θέλω φαντάζομαι....ναι?:p
Θα στο πω εγώ απλά για να το καταλάβεις:
Οι μισοί μπορεί να γράφουν για τους άλλους μισούς ότι τον παίζουν.
Δεν ισχύει το αντίστροφο.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ενα τελευταιο σχολιο.
Επειδη βλεπω οτι πολλοι θελουν να μας πεισουν οτι τα προιοντα εταιρειων με πολλα χρονια στον χωρο, πωλουνται μονο και μονο γιατι οι πιθανοι αγοραστες τους ειναι ασχετοι, και καποιοι πληρωμενοι ριβιουερς τους επεισαν οτι προκειται για "μανα εξ ουρανου", εχω να πω τα εξης.
Η αγορα εχει τον τροπο της να ξεχωριζει την ηρα απο το σιταρι.
Να ειμαστε ολοι σιγουροι οτι καμια εταιρεια δε θα μπορουσε να σταθει στο χρονο, επειδη καποιοι ¨δοκιμαστες" την εκθειασαν.
Δεν ειναι ολοι οι καταναλωτες αδαεις ή θυματα προπαγανδας.
Μπορεις να ξεγελασεις καποιους καποια στιγμη, αλλα δεν μπορεις να ξεγελας τους παντες συνεχεια.
Οι μετρησεις και μονο δεν λενε ολη την αληθεια, δυστυχως η επιστημη δεν εχει φτασει ακομα σε αυτο το σημειο. Υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε δυο μηχανηματα που δεν μπορουν να μετρηθουν, αλλα ολοι τις ακουν.
Βασικα, ολες οι διαφορες μεταξυ δυο ιδιων προιοντων, (καλωδια ας πουμε), ακουγονται, αλλα δεν μετρωνται, τουλαχιστον οχι πληρως, οχι ακομα.
Τα αυτια μας ειναι παντα ο τελικος κριτης.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Φιλε @ymz3606 Αυτο που λεει ο φιλος ΣΥΝ οτι εχει φτιαχτει με βαση τις μελετες της Harman ως προς την πολικη αποκριση.Δηλαδη,η διασπορα του ειναι στενη και ισομερης στο συχνοτικο φασμα ανω των 1000κυκλων περιπου.Αν ειναι ανω των 500,ακομα καλυτερα.Επισης,ακομα καλυτερο το αυτο θα ηταν αν ειχε καρδιοειδη λοβο διασπορας στις χαμηλες συχνοτητες,στις οποιες επηρρεαζεται η αποκριση απο τον χωρο.

Πιστευω να εγινα απλα κατανοητος...

Το οτι ειναι σχεδιασμενο ετσι ομως και παλι δεν σημαινει οτι δεν εκμεταλλευται εναν φροντισμενο ηχητικα χωρο!
ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Τιουναρει λοιπον το ηχειο του ετσι ωστε να ακουγεται, οπως θεωρει αυτος οτι πρεπει, σε εναν τετοιο χωρο, σε αντιθεση με τα studio monitors που πρεπει να εχουν οσο γινεται πιο φλατ αποκριση συχνοτητων για να μπορει ο μαστερας να κανει τη δουλεια του χωρις να τον αποπροσανατολιζουν φουσκωμενες μεσαιες, υψηλες, χαμηλες.
Δεν έχει καμία λογική να τιουναρει κάποιος ένα ηχείο, λογική έχει να είναι φλατ η απόκριση και κατόπιν ο κάτοχος αναλόγως τον χώρο, την χρήση, την θέση ακρόασης και ηχείων, την ηχογράφηση καθώς και τα κέφια του να τιουναρει ο ίδιος το ηχείο.

Για παράδειγμα ένα ηχείο εξοπλισμένο με τις παρακάτω δυνατότητες είναι στην σωστή κατεύθυνση.
Nubert-nuPro_X6000-RC-EQ.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Θα στο πω εγώ απλά για να το καταλάβεις:
Οι μισοί μπορεί να γράφουν για τους άλλους μισούς ότι τον παίζουν.
Δεν ισχύει το αντίστροφο.
Πάλι τα ίδια... Μηδενική κατανόηση κειμένου.

Μπορείς να γράψεις "η μαλακία και η κακοήθεια πάνε σύννεφο", γι' αυτό εξάλλου δεν πήρε warning η τρολλάρα που το παίζει σοβαρή άξαφνα.
Δεν μπορείς όμως να γράψεις "πόσα κιλά μαλάκας είσαι;" Τζιζ.
 


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Μπορεις να ξεγελασεις καποιους καποια στιγμη, αλλα δεν μπορεις να ξεγελας τους παντες συνεχεια.
Αυτό ακριβώς μπορεί να μας ξεγελασαν κάποια στιγμή στην αρχή, αλλά δεν μπορούν συνέχεια.
Τώρα πες τους Αντε γεια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.927
Reaction score
77.601
Πάλι τα ίδια... Μηδενική κατανόηση κειμένου.

Μπορείς να γράψεις "η μαλακία και η κακοήθεια πάνε σύννεφο", γι' αυτό εξάλλου δεν πήρε warning η τρολλάρα που το παίζει σοβαρή άξαφνα.
Δεν μπορείς όμως να γράψεις "πόσα κιλά μαλάκας είσαι;" Τζιζ.
Θα στο πω εγώ απλά για να το καταλάβεις:
Οι μισοί μπορεί να γράφουν για τους άλλους μισούς ότι τον παίζουν.
Δεν ισχύει το αντίστροφο.
δηλ. μπορεί να την παίζει όποιος θέλει ελεύθερα χωρίς να μας σπάει ταρ@@
καπίσσςς?
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Δεν έχει καμία λογική να τιουναρει κάποιος ένα ηχείο, λογική έχει να είναι φλατ η απόκριση και κατόπιν ο κάτοχος αναλόγως τον χώρο, την χρήση, την θέση ακρόασης και ηχείων, την ηχογράφηση καθώς και τα κέφια του να τιουναρει ο ίδιος το ηχείο.

Για παράδειγμα ένα ηχείο εξοπλισμένο με τις παρακάτω δυνατότητες είναι στην σωστή κατεύθυνση.
View attachment 171300
Δεν εφαρμοζει ισοσταθμιση ο κοινος χρηστης βρε συ.
Ολα τα προιοντα αναπαραγωγης ηχου εχουν την "αποψη" του κατασκευαστη μας αρεσει δε μας αρεσει.
Διαλεγουμε λοιπον την αποψη που ειναι πιο κοντα στα γουστα μας.
Ουτως ή αλλως, αυτο που επαιξε η ορχηστρα στο στουντιο δεν προκειται ποτε να το ακουσουμε ατοφιο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.128
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top