Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πριν λίγες μέρες πέρασε από το σπίτι μου ένας φίλος κουβαλώντας ένα ζεύγος ηχείων για ακρόαση.

Τα ηχεία αυτά είναι πασίγνωστα και τα είχα ακούσει πολλές φορές στο παρελθόν σε εκθέσεις αλλά ποτέ στο χώρο μου.

Οι εντυπώσεις που είχα αποκομίσει δεν ήταν οι καλύτερες αλλά δεν είχα βιαστεί να σχηματίσω γνώμη καθότι μου ήταν άγνωστες οι συνθήκες ακρόασης καθώς και τα συνοδά τους.

Όπως καταλαβαίνεται περίμενα με ανυπομονησία την άφιξη τους για να διαπιστώσω αν δικαιολογούν το όνομα και τη φήμη τους.

Τοποθετήθηκαν στο δεύτερο σύστημα μου, το οποίο βέβαια γνωρίζω πάρα πολύ καλά, καθώς σε αυτό γίνονται, αρχικά, όλες μου οι ακουστικές δοκιμές καθώς και το τελικό τιουνάρισμα των ηχείων μου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το αποτέλεσμα ήταν ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ.

Συγκεκριμένα ήταν ολοφάνερη η παντελής έλλειψη δυναμικών και λεπτομέρειας.

Επίσης η στερεοφωνική εικόνα ήταν πολύ περιορισμένη ενώ δεν έλειπαν προβλήματα τονικής ισορροπίας.

Συγκεκριμένα παρουσίαζαν εμφατικό μεσοχαμηλό, μειωμένη στάθμη της μεσαίας περιοχής ενώ ο αέρας (πρίμα) ήταν πρακτικά απών.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα παραπάνω ήταν καθαρά ακουστική εντύπωση την οποία και ανέφερα στο φίλο μου αφού των ρώτησα τη γνώμη του. Μου απάντησε πως το βρίσκει αργό-μουντό.

Για επαλήθευση των παραπάνω έκανα μια πολύ γρήγορη, έως βιαστική θα έλεγα, μέτρηση απόκρισης.

Τα αποτελέσματα...

Τονισμένη περιοχή 100 έως 400 κύκλων.

Η έξοδος του τουίτερ υπολείπονταν κατά 3 db, στην καλύτερη περίπτωση, από την έξοδο του γούφερ.

Στο σημείο κρος υπήρχε μια επιπλέον μείωση-χάσμα της τάξης των 2,5 db μεταξύ γούφερ-τουίτερ. Συνολικά στο σημείο κρος 5 + db η διαφορά της στάθμης των μεγαφώνων.

Μετά τους 12 KHz η στάθμη, αργά αλλά σταθερά, <<γονάτιζε>>.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Συνολικά, κατά τη γνώμη μου, μια απογοητευτική εικόνα ηχείου και εργαστηριακή αλλά πρωτίστως ακουστική.

Χρήσιμο είναι να πω εδώ πως το ηχείο αυτό είναι από τα ΠΡΩΤΑ, αν όχι το πρώτο, που προτείνεται για αγορά σε σχετικές ερωτήσεις και μέσα στη σελίδα μας.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Νομίζω πως πλέον είναι φανερό από που ορμώμενος άνοιξα αυτό το θέμα...

Τι επηρεάζει την ακουστική μας κρίση?

Μήπως το όνομα της εταιρίας και το ταμπελάκι της τιμής έχουν τη τιμητική τους όσον αφορά το τι ακούμε?

Μήπως όταν είμαστε θετικά προδιατεθειμένοι απέναντι σε ένα προϊόν όλα μας φαίνονται ωραία και καλά και το τι πραγματικά ακούμε περνάει σε δεύτερη μοίρα?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
ποια ειναι;
Λυπάμαι αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αποκαλύψω για ποια ηχεία πρόκειται.

Άλλωστε η αφορμή για το συγκεκριμένο θέμα ήταν η αρχική ερώτηση και όχι το να γίνουν αποκαλύψεις.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γιατί αυτή η προκατάληψη με τις Ελληνικές κατασκευές?

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ποτέ Ελληνική κατασκευή δεν θα έβλεπε το δρόμο της παραγωγής με τέτοια προβλήματα.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Καμία προκατάληψη. Απλά δεν μου αρέσουν τα ηχεία που φτιάχνουν 2 ελληνικές εταιρείες. Είναι προσωπικό γούστο όμως και όχι απαραίτητα σωστό, γιατί σε πάρα πολλούς αρέσουν και γι' αυτό θεώρησα ότι ίσως να είναι ελληνικά.

Γιατί δεν θέλεις να πεις? Καλό είναι να μαθαίνουμε. Εφ' όσον κι όλας είναι ηχεία που προτείνονται από πολλούς στο forum...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν θα έκανα τη παραμικρή αποκάλυψη ακόμα και αν δεν ήμουν συντονιστής.
Δέξου το και ας προχωρήσουμε στην ουσία που είναι η αρχική ερώτηση μου.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Δεν έχω πρόβλημα. Νομίζω πάντως ότι η απάντηση στην αρχική ερώτηση είναι προφανής. Αν δεν ακούσουμε δεν επιλέγουμε.

Αν τώρα κάποιος προτείνει ηχεία με τα μάτια, καλό θα ήταν να το ξέρουν και οι υπόλοιποι...:605:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το θέμα είναι γενικότερο.

Ας πούμε διαβάζεις ένα σχετικό άρθρο για ένα προϊόν ή έχεις μια σχετική εμπειρία από μια εταιρία που θεωρείται από πολλούς αυθεντία στο είδος της?

Σε έχει επηρεάσει αυτή η κατάσταση όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με ένα άγνωστο για εσένα ή ένα καινούριο της προϊόν?
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Ωραία.

Προσωπικά, δεν επιρεάζομαι από reviews ηχείων καθόλου, γιατί τα περισσότερα είναι άρες μάρες κουκουνάρες - άποψή μου και κατά το γούστο μου πάντα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τα κοιτάω βέβαια. Απλά κρατάω πολύ μικρά καλάθια...

Αν τωρα υπάρχει μια εταιρεία που έχω ακούσει ηχεία της και τα θεωρώ πολύ καλά, μπορεί να επιρεαστώ θετικά, αλλά μόνο για κάποιο καλύτερο μοντέλο από αυτό που έχω ακούσει και μου άρεσε.


Πες μας τουλάχιστον τι προέλευσης ήταν τα ηχεία που μέτρησες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το καλύτερο ή το χειρότερο είναι πολύ σχετικό σε μια εποχή που τα οικονομικά μεγέθη καταρρέουν.

Για παράδειγμα ένα φτηνό ηχείο μιας καινούριας σειράς από μια εταιρίας μπορεί να είναι πολύ καλύτερο από ένα αρκετά ακριβότερο της που ανήκει σε παλαιότερη σειρά ή ακόμα και το αντίθετο.

Το πρώτο λόγω ανταγωνισμού ενώ το δεύτερο λόγω βιασύνης να βγάλει κάτι νέο στην αγορά σε περίοδο εμπορική.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Ε καλά όλα σχετικά είναι... Δεν συζητάω πάντως για σύγκριση παλιών και καινούριων ηχείων-μοντέλων, γιατί πάρα πολλές εταιρείες, όταν βγάζουν καινούρια μοντέλα "κατεβάζουν" και την τεχνολογία, με αποτέλεσμα το καινούριο "μικρότερο" μοντέλο να είναι πολλές φορές καλύτερο ή τουλάχιστον ισάξιο με το παλιό καλύτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Απάντηση: Ακούμε με τα αυτιά ή με τα μάτια?

οι "μετρήσεις" πάντως που αναφέρεις, δεν είναι "κακές", αν και σίγουρα δεν είναι "αξιόπιστες" στο χώρο σου...

Μάλλον μου "αρέσουν" αυτές οι μετρήσεις....

Δείχνουν "σώματα", και γλυκά (ή σωστά) πρίμα, όσο για το σημείο κρος νομίζω ότι είναι η πιο έξυπνη επιλογή.

Αλήθεια, ποιός είναι ο ενισχυτής στο "δεύτερο σύστημά σου"?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top