Ακούτε πάντα το ίδιο καλά το σύστημά σας;


I

iason

Guest
Ανωμαλίας συνέχεια.
Χτες το βράδυ ακούγοντας σε ντε στο σύστημα κε τα sansuγια, ξαφνικά σταματά. Μούγκα στη στρούγκα.
Ημουν στην κουζίνα , δίπλα από το στερεο , και έψηνα.
Παω να δω τι έγινε. Παρατηρώ τους 2τελικούς αναμένους , νορμάλ , ο 3ος σβηστός και το ίδιο και ο προ.
Το ρεύμα μου μέσα. Ο προ και ο 3 τελικός παίρνουν από κοινό μετ/στή regulator το οποίο παίρνει από άλλο regulator. Το άλλο κανονικά αναμένο. Ωραία την κάναμε λέω. Θα το δω λέω το πρωί , μπορεί χωρίς λόγο ναχει κάψει καμία ασφάλεια. Τρώω κοιμάμαι και μέσα στον ύπνο το δουλεύω μέσα στο μυαλό μου.
Το πρωί πίνοντας καφέ , λέω με΄σα μου , ρε μαλάκα αυτό το regulator το έχεις σαν μετ/στή με διάφορες λήψεις , 100v, 120v, 220v, 240v, το μόνο που κάνει είναι αυτό δλδ μετ/στής , Α και έχει και έναν κεντρικό ασφαλειοδιακόπτη για on/off.
Τι μπορεί να πάθει? 3kva είναι. Αλλού είναι το θέμα. Κατόπιν ωρίμου σκέψεως πριν ξεκινήσω να λύνω βίδες από το καπάκι του , 20 σύνολο , λέω για να δώ , παίρνει τάση ? Π@π@ρια τάση πήγαινε. Επειδή δεν μου έφτανε το καλώδιο είχα συνδέσει προέκταση με έταιρο σούκο καλώδιο , στο ήδη υπάρχον. Είχε ξεκουμπώσει το αρσενικό θηλυκό και κάποια στιγμή το πέταξε. Εγινε λίγο μετά αφότου σύνδεσα τον προενισχυτή με τα 2789 καλώδια. Τραβώντας το ρακ κάπως τραβήχτηκε και ξεκούμπωσε. Τρελάθηκα μιλάμε . Γιατί ο μεν προ είναι 220 , αλλά δουλεύει και με 230 οκ, αλλά ο τελικός όμως είναι 100v jdm , γαρ. Αντε να ψάχνω να βρώ μετ/στή από 230 σε 100 σαβατιάτικα , δεν θα έβρισκα , ιδίως μεγάλο που ήθελα , 3kva, 2kva είναι μόνο ο τελικός.
Τεςπα , τα σύνέδεσα τα βάζω παίζνε. Νάσου να κόβει το ένα κανάλι. Οχι ρε πούστη μου. Αυτό που είχε πρόβλημα.
@#$%^&*() και διάφορα άλλα . Τι έτσι τι γιουβέτσι , το ένα rca στο pre out δεν έκανε καλή επαφή , και έκοβε το ένα κανάλι. Τα rca μου μέσα.
Μετά από κάμποσα βρισίδια , το έφερα.
Ακουσε όλος ο δρόμος ΜΑΙΡΗ ΛΊΝΤΑ, για κανένα 10 λεπτο.
Ωραία παίζει. Εντυπωσιακά καλά.
ΟΥΦ.
Εσύ ρε Γιάννη δεν ακούς τραγούδια...
Εσύ μαστορεύεις:roflmao:
 



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Μισό.

Εχει βγεί και διπλό cd, το έχω σε κόπια, αμα θες .
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
(Για τα CD, καλώς ή κακώς αγοράζω πάντα τα orginal. Πολύ συχνά βέβαια οι καλιτέχνες δεν εισπράτουν τίποτα ή ψίχουλα, όλα πάνε στη δισκογραφική και τους μεσάζοντες, αλλά αυτό είναι μια άλλη θλιβερή ιστορία...)
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Το σύστημα παίζει πάντα το ίδιο.ο ακροατής το αντιλαμβάνεται διαφορετικά κάθε φορά.Αυτο έγραψα και γω για το καινούριο sub. Ίσως δε ξέρω όμως κατά πόσο είναι αντιληπτό να επηρεάζει την ακρόαση η υγρασία και η θερμοκρασια
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είπα δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι αντιληπτή η διαφορά. Μη το βλέπεις μόνο σαν φυσική πως διαδίδεται το κύμα. Αν θελεις δες το και διαφορετικά άλλη ψυχολογία με καλό καιρό και άλλη με βροχή πχ. Η ψυχολογική και σωματική κατάσταση επηρεάζουν την αντίληψη μας
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
(Για τα CD, καλώς ή κακώς αγοράζω πάντα τα orginal. Πολύ συχνά βέβαια οι καλιτέχνες δεν εισπράτουν τίποτα ή ψίχουλα, όλα πάνε στη δισκογραφική και τους μεσάζοντες, αλλά αυτό είναι μια άλλη θλιβερή ιστορία...)
Αγορασμένα είναι τα cd κανονικά. Αν θέλεις σου στέλνω πμ.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Θυμήθηκα τώρα το αναγκαίο "ζέσταμα" πριν ακούσεις.

Παλιά ήταν 1-1,5 ώρα.

Άνοιγα τα μηχανήματα και περίμενα, καναδυό φορές μόνον είχα το θράσος να δοκιμάσω να ακούσω κατευθείαν, και φυσικά ήταν χάλια ο ήχος. Μετά από 2,5 ώρες; Ζωντανός, αληθινός.

Στανταράκι, άναβα τα μηχανήματα μίνιμουμ 1,5 ώρα πριν να ξεκινήσουν να παίζουν. Για πολλά χρόνια.

Αλήθεια. Ζέσταμα και στρώσιμο, βασικές αρχές στους πιστούς του Χάι Ενδ.
Η ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ σας ευχαριστεί θερμά για τη συμβολή σας.

Ανωμαλίας συνέχεια.
Χτες το βράδυ ακούγοντας σε ντε στο σύστημα κε τα sansuγια, ξαφνικά σταματά. Μούγκα στη στρούγκα.
Ημουν στην κουζίνα , δίπλα από το στερεο , και έψηνα.
Παω να δω τι έγινε. Παρατηρώ τους 2τελικούς αναμένους , νορμάλ , ο 3ος σβηστός και το ίδιο και ο προ.
Το ρεύμα μου μέσα. Ο προ και ο 3 τελικός παίρνουν από κοινό μετ/στή regulator το οποίο παίρνει από άλλο regulator. Το άλλο κανονικά αναμένο. Ωραία την κάναμε λέω. Θα το δω λέω το πρωί , μπορεί χωρίς λόγο ναχει κάψει καμία ασφάλεια. Τρώω κοιμάμαι και μέσα στον ύπνο το δουλεύω μέσα στο μυαλό μου.
Το πρωί πίνοντας καφέ , λέω με΄σα μου , ρε μαλάκα αυτό το regulator το έχεις σαν μετ/στή με διάφορες λήψεις , 100v, 120v, 220v, 240v, το μόνο που κάνει είναι αυτό δλδ μετ/στής , Α και έχει και έναν κεντρικό ασφαλειοδιακόπτη για on/off.
Τι μπορεί να πάθει? 3kva είναι. Αλλού είναι το θέμα. Κατόπιν ωρίμου σκέψεως πριν ξεκινήσω να λύνω βίδες από το καπάκι του , 20 σύνολο , λέω για να δώ , παίρνει τάση ? Π@π@ρια τάση πήγαινε. Επειδή δεν μου έφτανε το καλώδιο είχα συνδέσει προέκταση με έταιρο σούκο καλώδιο , στο ήδη υπάρχον. Είχε ξεκουμπώσει το αρσενικό θηλυκό και κάποια στιγμή το πέταξε. Εγινε λίγο μετά αφότου σύνδεσα τον προενισχυτή με τα 2789 καλώδια. Τραβώντας το ρακ κάπως τραβήχτηκε και ξεκούμπωσε. Τρελάθηκα μιλάμε . Γιατί ο μεν προ είναι 220 , αλλά δουλεύει και με 230 οκ, αλλά ο τελικός όμως είναι 100v jdm , γαρ. Αντε να ψάχνω να βρώ μετ/στή από 230 σε 100 σαβατιάτικα , δεν θα έβρισκα , ιδίως μεγάλο που ήθελα , 3kva, 2kva είναι μόνο ο τελικός.
Τεςπα , τα σύνέδεσα τα βάζω παίζνε. Νάσου να κόβει το ένα κανάλι. Οχι ρε πούστη μου. Αυτό που είχε πρόβλημα.
@#$%^&*() και διάφορα άλλα . Τι έτσι τι γιουβέτσι , το ένα rca στο pre out δεν έκανε καλή επαφή , και έκοβε το ένα κανάλι. Τα rca μου μέσα.
Μετά από κάμποσα βρισίδια , το έφερα.
Ακουσε όλος ο δρόμος ΜΑΙΡΗ ΛΊΝΤΑ, για κανένα 10 λεπτο.
Ωραία παίζει. Εντυπωσιακά καλά.
ΟΥΦ.
Είναι από αυτά που θα θυμόμαστε μετά από χρόνια και θα γελάμε.

Εμείς. Για εσένα δεν ξέρω. :biggrin:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Απ' ό,τι διαβάζω παραπάνω, για τους περισσότερους ακροατές η ένταση/κούραση και ο θόρυβος του περιβάλλοντος επιδρούν αρνητικά στην προσλαμβανόμενη ηχητική ποιότητα του συστήματός τους. Αρκετοί επίσης εισπράτουν καλύτερο ήχο αργά το βράδυ, κάτι που όπως έγραψα και στη αρχή είναι συχνό και στη δική μου περίπτωση. Άραγε να σχετίζεται και με τις μειωμένες στάθμες εκείνη την ώρα; Ίσως να μειώνεται και η επίδραση του χώρου, αν κάποιες δυσάρεστες ανακλάσεις ή παραμορφώσεις μειώνονται σε μη ακουστά ή ελάχιστα ακουστά επίπεδα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top