Ακούτε πάντα το ίδιο καλά το σύστημά σας;


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.291
Reaction score
42.007
Έχω να ακουμπήσω το σύστημα πάνω από 5 χρόνια, στη αρχή ασχολήθηκα όσο ασχολήθηκα με κάποια καλώδια κλπ, έστησα το foobar & jriver (περισσότερο δουλεύω το jriver) και πάντα ακούω το ίδιο, καμία διαφοροποίηση είτε κρύο είτε ζέστη είτε πιωμένος είτε νηφάλιος.
Με τα αρχεία το ψάχνω που και που γιατί κάποια (από flac και πάνω πάντα) παίζουν πολύ χάλια, βασικά λάθος το έθεσα, όχι χάλια απλά δεν ταιριάζουν στο χαρακτήρα των ηχείων... B&w αφού...
Ούτε αναβαθμίσεις με απασχολούν ούτε τίποτα, άμα χαλάσει κάτι το συζητάμε!!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
το μεγαλύτερο είναι το ψυχολογικό. αργά το βραδυ ακούγεται καλύτερα αλλα δεν είναι λόγω ρευματος είναι λόγω μειωμένου θορύβου περιβαλοντος.το ζέσταμα που ανεφερε ο Κώστας ισχύει σε ενισχυτές AB περισσότερο σε υψηλης πόλωσης ακόμα περισσότερο σε A και καθόλου σε class D.
εάν κάτι δεν πάει καλα για μέρες καθαρισμός επαφών καλωδιων.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν δεν έχω πολλή διάθεση για μουσική ( και βάζω όταν δεν έχω κάτι άλλο να κάνω, γενικότερα δεν έχω όρεξη για τίποτα ας πούμε ), δεν το απολαμβάνω. Σίγουρα παίζει ρόλο η υγεία ( π..χ. επειδή έχω ένα θέμα με τη μύτη και βουλώνει μερικές φορές, εκεί όλα με ενοχλούν ). Αυτό με την ακρόαση αργά το βράδυ, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Προσωπικά το συνδέω τόσο με το χαμηλό επίπεδο περιβάλλοντος θορύβου, όσο ( και στη δική μου περίπτωση ) με τις ιδιομορφίες του χώρου που σε υψηλές εντάσεις σίγουρα ο ήχος γίνεται πιο σκληρός λόγω ανακλάσεων.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Συμφωνώ και εγώ με την άποψη της ψυχολογίας και του θορύβου. Όπως είπε και ο @Elias K. , ποιος γύρισε από διακοπές και έβαλε να ακούσει κάτι και δεν του φάνηκε ότι το σύστημά του είναι υπέροχο; Μετά από 5-10 μέρες με ξεροβόρι σε καμιά κυκλάδα εγώ προσωπικά παθαίνω πλάκα με το που βάζω μουσική σπίτι.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σίγουρα παίζει ρόλο η υγεία ( π..χ. επειδή έχω ένα θέμα με τη μύτη και βουλώνει μερικές φορές, εκεί όλα με ενοχλούν
Αυτό και σε εμένα. Είναι η εποχή των αλλεργιών και βουλώνουν μύτες αυτιά όλα. Δε ευχαριστιέμαι τίποτα.

Και ναι γενικά όταν πέσει ο θόρυβος περιβάλλοντος (βράδυ) είναι πιο ευχάριστο το άκουσμα.

Νομίζω επιστημονικά έχει να κάνει με το δυναμικό ευρος
 

Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Επίσης το να μην σου αρέσει το άκουσμα , τελικά είναι η αρχή σε σπιράλ επάλληλων δράσεων .

  1. Αρχικά δεν σου αρέσει πως παίζει για 2-3 -5 κομμάτια.
  2. Το επόμενο αλλάζεις μουσικό έργο – πιθανώς και μουσικό θέμα.
  3. Το επόμενο βήμα βάζεις τα benchmark κομμάτια.
  4. Το επόμενο ελέγχεις τις αποστάσεις (μην ξέφυγαν τίποτα πόντοι από το τρίγωνο ακρόασης , μετακινήθηκε η καρέκλα λίγο πίσω κλπ.)
  5. Ρίχνεις μια ματιά στα καλώδια.
  6. Το επόμενο αρχίζεις να αλλάζεις λίγο το σεταπ της ισοστάθμισης (αν παίζεις με αυτό – νέος παράγοντας μεταβολών ) / ε ρε γλέντια.
  7. Με το παραπάνω αρχίζεις τα Α/Β τεστ on the fly. (στα benchmark κομμάτια πάντα).
  8. Με το ακούς συνεχώς τα ίδια κομμάτια σε Α/Β/C κλπ αρχίζουν να στην βαράνε τα κομμάτια. (τα benchmark !)
  9. Μετά αρχίζεις να πιστεύεις θεωρίες περί καθαρών ρευμάτων κλπ.
  10. Προσωπικά έχω πέσει πολύ χαμηλά = ελέγξει (επειδή ακούω βράδυ στον κάτω όροφο με ξεχωριστό πίνακα και dedicated room ) μήπως η γυναίκα μου έχει βάλει …νυχτερινά πλυντήρια και μου «χαλάει» το ρεύμα η μπουγάδα.
  11. Μετά σρχίζω να πιστεύω ότι το σύστημα είναι για πέταμα.
Σε κάθε επόμενη φάση νοιώθεις και ΑΚΟΥΣ χειρότερα από την προηγούμενη.



ΛΥΣΗ. Την τελευταία 3 ετία - κυρίως στην φάση 2-3 (με κόπο βέβαια – σαν το Οδυσσέα δεμένο στο κατάρτι) .ΤΑ ΚΛΕΙΝΩ ΟΛΑ , ανεβαίνω στο σαλόνι και βάζω Netflix.
 
Last edited:

Μηνύματα
57
Reaction score
43
Ποτέ το ίδιο, παίζουν ρόλο πολύ παράγοντες! Κ εκεί τέλος πάντων που υποτίθεται ότι ακούς καλά σου πέφτει ένα κωλοτραγοδο κ σου γ@μ@ει όλη τη ψυχολογία, αλλάζεις τραγούδι, ελα όμως που σου έχει μείνει στο υποσυνείδητο κ το ξαναβάζεις κ σιγά σιγά αρχίζεις κ βρίσκεις κουσουρια κλπ κλπ κ αρχίζεις κ ψάχνεσαι κ ξανά διάβασμα κλπ κλπ κ άντε πάλι από την αρχή κλπ κλπ....
Τελικά ακούμε μουσική η τον παίζουμε?
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Ποτέ το ίδιο, παίζουν ρόλο πολύ παράγοντες! Κ εκεί τέλος πάντων που υποτίθεται ότι ακούς καλά σου πέφτει ένα κωλοτραγοδο κ σου γ@μ@ει όλη τη ψυχολογία, αλλάζεις τραγούδι, ελα όμως που σου έχει μείνει στο υποσυνείδητο κ το ξαναβάζεις κ σιγά σιγά αρχίζεις κ βρίσκεις κουσουρια κλπ κλπ κ αρχίζεις κ ψάχνεσαι κ ξανά διάβασμα κλπ κλπ κ άντε πάλι από την αρχή κλπ κλπ....
Τελικά ακούμε μουσική η τον παίζουμε?
Τον ρυθμό;
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Μπορει καποιον να τον ενοχλουν πραγματα στο ηχοσυστημα , να εχει μαθει να ζει με αυτα , και σε στιγμες εκνευρισμου να τον τριβελιζουν .Toυλαχιστον το ηχοσυστημα δεν θα του φερει παντοφλα στο κεφαλι : )
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Α ρε ocd που έχουμε όλοι μας.!!
Και το δικό μου κάποιες φορές μου ακούγεται αδιάφορο ή μπορώ να πω και περίεργο.
Είτε το αφήνω και στρώνει η ακοή μου , μετά από λίγο , είτε δεν μου αρέσει και το κλείνω και λέω στα τσακίδια με δαύτο.
Προχτές μου έκανε ενα χουνέρι , και ψαχνόμασταν με τον Σάκη μέχρι σήμερα. Η θρυλική θανάσιμη κόλλα της sansui και των λοιπών ιαπώνων έκανε εν τέλει την δουλειά της. Το ένα κανάλι , παραμόρφωνε , γιατί η γαμόκολλα που είχε μπεί τότε να κρατάει τα υλικά στην θέση τους, μέχρι να περάσει από το μπάνιο η πλακέτα , έκανε τελικά την δουλειά της και διάβρωσε το πόδι από ένα τρανζίστορ. Το οποίο δεν ήγε , όταν έπρεπε , μετά του την βάραγε και ήγε κανονικά , και μετά πάλι , ότι του φανεί του λωλοστεφανή. Μέχρι να το βρούμε φάγαμε ώρες .
Επειδή μένω σε ήσυχη περιοχή πάντως , το αργά το βράδυ , σε μένα δεν παίζει. Δλδ είτε αργά το βράδυ είτε απόγευμα είτε μεσημέρι , έχω σχεδόν πάντα πλήρη ησυχία. Ως εκ τούτου , το έχω φχαριστηθεί τα μάλλα μεσημέρι μαζί με κρασάκι και ιδιαίτερη παρέα , και το βράδυ μετά από κρασσά κλπ την μία μέρα έπαιζε θεϊκά , και κάποια άλλη , πάλι μετά από κρασσά έπαιζε σκατά. Τότε λοιπόν το κλείνω και κάνω κάτι άλλο , ακόμα και τηλεόραση μπορεί να δω. Τέτοιο χάλι μιλάμε.
Πάντως σε γενικές γραμμές , έχω παρατηρήσει ότι η ψυχολογία είναι το παν.
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Ανωμαλίας συνέχεια.
Χτες το βράδυ ακούγοντας σε ντε στο σύστημα κε τα sansuγια, ξαφνικά σταματά. Μούγκα στη στρούγκα.
Ημουν στην κουζίνα , δίπλα από το στερεο , και έψηνα.
Παω να δω τι έγινε. Παρατηρώ τους 2τελικούς αναμένους , νορμάλ , ο 3ος σβηστός και το ίδιο και ο προ.
Το ρεύμα μου μέσα. Ο προ και ο 3 τελικός παίρνουν από κοινό μετ/στή regulator το οποίο παίρνει από άλλο regulator. Το άλλο κανονικά αναμένο. Ωραία την κάναμε λέω. Θα το δω λέω το πρωί , μπορεί χωρίς λόγο ναχει κάψει καμία ασφάλεια. Τρώω κοιμάμαι και μέσα στον ύπνο το δουλεύω μέσα στο μυαλό μου.
Το πρωί πίνοντας καφέ , λέω με΄σα μου , ρε μαλάκα αυτό το regulator το έχεις σαν μετ/στή με διάφορες λήψεις , 100v, 120v, 220v, 240v, το μόνο που κάνει είναι αυτό δλδ μετ/στής , Α και έχει και έναν κεντρικό ασφαλειοδιακόπτη για on/off.
Τι μπορεί να πάθει? 3kva είναι. Αλλού είναι το θέμα. Κατόπιν ωρίμου σκέψεως πριν ξεκινήσω να λύνω βίδες από το καπάκι του , 20 σύνολο , λέω για να δώ , παίρνει τάση ? Π@π@ρια τάση πήγαινε. Επειδή δεν μου έφτανε το καλώδιο είχα συνδέσει προέκταση με έταιρο σούκο καλώδιο , στο ήδη υπάρχον. Είχε ξεκουμπώσει το αρσενικό θηλυκό και κάποια στιγμή το πέταξε. Εγινε λίγο μετά αφότου σύνδεσα τον προενισχυτή με τα 2789 καλώδια. Τραβώντας το ρακ κάπως τραβήχτηκε και ξεκούμπωσε. Τρελάθηκα μιλάμε . Γιατί ο μεν προ είναι 220 , αλλά δουλεύει και με 230 οκ, αλλά ο τελικός όμως είναι 100v jdm , γαρ. Αντε να ψάχνω να βρώ μετ/στή από 230 σε 100 σαβατιάτικα , δεν θα έβρισκα , ιδίως μεγάλο που ήθελα , 3kva, 2kva είναι μόνο ο τελικός.
Τεςπα , τα σύνέδεσα τα βάζω παίζνε. Νάσου να κόβει το ένα κανάλι. Οχι ρε πούστη μου. Αυτό που είχε πρόβλημα.
@#$%^&*() και διάφορα άλλα . Τι έτσι τι γιουβέτσι , το ένα rca στο pre out δεν έκανε καλή επαφή , και έκοβε το ένα κανάλι. Τα rca μου μέσα.
Μετά από κάμποσα βρισίδια , το έφερα.
Ακουσε όλος ο δρόμος ΜΑΙΡΗ ΛΊΝΤΑ, για κανένα 10 λεπτο.
Ωραία παίζει. Εντυπωσιακά καλά.
ΟΥΦ.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
. . .
Ακουσε όλος ο δρόμος ΜΑΙΡΗ ΛΊΝΤΑ, για κανένα 10 λεπτο.
Ωραία παίζει. Εντυπωσιακά καλά.
ΟΥΦ.
Είναι επειδή η Μαίρη Λίντα ακούγεται θεϊκή ακόμη κι από τρανζιστοράκι! Είτε τραγουδά Μανώλη είτε Μάνο! :laugh:
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Μεχρ
Live στο Ηρώδειο είναι Στέφανε. Απίστευτη ηχογράφηση . Από τα καλύτερα Live που έχω ακούσει.
Για δώσε στοιχεία, εγώ έχω μόνο στούντιο ηχογραφήσεις της!
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Με την παροδο των χρονων καί εμεις αλλά και τα μηχανηματα ''παιζουμε'' χειροτερα διοτι απλουστατα γερναμε...
Ου γαρ ερχεται μόνον...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Με την παροδο των χρονων καί εμεις αλλά και τα μηχανηματα ''παιζουμε'' χειροτερα διοτι απλουστατα γερναμε...
Ου γαρ ερχεται μόνον...
και μετά αλλάζεις τα καλώδια και γίνεσαι τινέιτζερ....
:lolsign:
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Με την παροδο των χρονων καί εμεις αλλά και τα μηχανηματα ''παιζουμε'' χειροτερα διοτι απλουστατα γερναμε...
Ου γαρ ερχεται μόνον...
Το κακό είναι ότι για τα μηχανήματα υπάρχει το service.
Για μας όμως?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.899
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top