Αλλαγή Λυχνιών σε CAV A10

Μηνύματα
658
Reaction score
1
εχω το CAV A10 ο οποίος χρησιμοποιεί λυχνίες 6N11.

Εχω ακούσει-διαβάσει οτι η αλλαγή των εργοστασιακών λυχνιών και αυτές κάποιου αλλου κατασκευαστή/τύπου θα βετιώσουν την χροιά του ενισχυτή.

Ερωτήσεις:

1. Ισχύει αυτό?
2. αν ναι ποιες λαμπες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν με ενα λογικό κόστος <100 ευρώ το ζευγάρι?
3. μπορώ να κάνω την αλλαγή μόνος μου? βλέπεται ειναι 35 κιλα και δεν μετακεινείται ευκολα.

ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
658
Reaction score
1
αρα στην ουσία μπορεί να δεχτεί λάμπες τύπου 6922 ή 6DJ8 ή Ε88CC οποιασδήποτε εταιρείας?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Εδώ χωρούν τουλάχιστον τρεις απαντήσεις:

1) Η χαϊεντάδικη απάντηση: δοκίμασε κι έτσι κι αλλιώς, και εμπιστεύσου τα αυτιά σου.
2) Η ελαφρώς χαϊεντάδικη απάντηση: Πάρε matched, αλλά μετά από κανένα τρίμηνο, κι πολύ λέω δηλαδή, η μια θα δουλεύει έτσι, και η άλλη γιουβέτσι.
3) Η ορθή απάντηση: Αν ο σχεδιαστής του ενισχυτή δεν είναι στόκος, κάθε διπλοτρίοδο θα την έχει μοιρασμένη μισή-μισή και στα δύο κανάλια, οπότε μπορείς να τοποθετήσεις ακόμη και λάμπες από διαφορετικούς κατασκευαστές, ή και διαφορετικής ηλικίας. Αν είναι στόκος, πάρε δυό λάμπες της ίδιας παρτίδας να κάνεις τη δουλειά σου.
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Η ορθή απάντηση: Αν ο σχεδιαστής του ενισχυτή δεν είναι στόκος, κάθε διπλοτρίοδο θα την έχει μοιρασμένη μισή-μισή και στα δύο κανάλια, οπότε μπορείς να τοποθετήσεις ακόμη και λάμπες από διαφορετικούς κατασκευαστές, ή και διαφορετικής ηλικίας. Αν είναι στόκος, πάρε δυό λάμπες της ίδιας παρτίδας να κάνεις τη δουλειά σου.
δυστυχώς δεν μπορώ να το ξέρω αυτό. οπότε η πιο σίγουρη λύση ειναι το να , πάρε δυό λάμπες της ίδιας παρτίδας.

καμμία πρόταση για εταιρεία - τύπο?
 

LM

Μηνύματα
95
Reaction score
4
Εγώ έπαιζα, εξαιτίας απροσεξίας, για κάμποσο καιρό με 1 electroharmonix και 1 NOS mullard, χωρίς πρόβλημα. Άρα, υποθέτω ότι η τρίτη απάντηση του Κώστα είναι η ορθή. Με το ζεύγος Μullard παίζει απίστευτα, αλλά κάπως γλυκά με μικρότερη ανάλυση. Με electroharmonix τυπικά καλά. Με philips jan, κατά την άποψή μου, μέτρια. Με nos siemens (δοκίμασα με απλές και e288cc) εξαιρετικά. Με μία έτσι μία γιουβέτσι επίσης καλά (χεχεχε)!!! Ψάξε για NOS γενικά. Α! και να μην ξεχάσω οι αρχικές λάμπες του παίζαν αρκετά καλά, αλλά για κάποιο λόγο η μία άρχισε να φυσάει πολύ σχετικά γρήγορα και τις απέστειλα...
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
καταρχήν τι σημαίνει NOS?

κατα δεύτερον, αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ nordost interconnect και ενα DVD player Denon ως πηγή.

αρα ζευγος Mullard ή NOS Siemens?

Ποιοι ειναι οι ακριβείς κωδικοί αντίστοιχα, τι τιμές εχουν, που μπορώ να αγοράσω και αν μπορώ να κάνω την αλλαγή εγώ από τεχνικής πλευράς/
 

LM

Μηνύματα
95
Reaction score
4
Η αλήθεια είναι ότι οι λάμπες συμβάλουν τα μέγιστα στην audiophilia nervosa. Ο πειραματισμός με τις λάμπες είναι ασταμάτητος (και καθόλου φτηνός!). NOS=New Old State Λάμπες από παλιά αποθέματα που ξέμειναν όταν "παραγκωνίστηκαν" οι λάμπες για κάποιο χρονικό διάστημα. Θεωρείται ότι είναι οι καλύτερες γιατί τότε δρούσαν οι γκουρού λαμποκατασκευαστές. Ο πειραματισμός πάντως θα μπορούσε να σε οδηγήσει. Εγώ τώρα φοράω τις electroharmonix για πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα σε όλα τα είδη της μουσικής. Κατά καιρούς βάζω και τις mullard, ειδικά όταν θέλω να ακούω περισσότερη τζάζ, ορχηστρική και φωνητικά.
Καταστήματα που πουλάν υπάρχουν πολλά στην ελλάδα και το εξωτερικό. Εγώ ψώνιζα κυρίως από Διαδίκτυο...
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
πες μου τύπο λάμπας που πρέπει να ψαξω.

μπορείς να μου δωσεις διευθύνσεις από το διαδίκτυο?

ΕΡΩΤΗΣΗ: μπορώ να κάνω την αλλαγή μόνος μου?
 


Μηνύματα
658
Reaction score
1
Στη φωτό που παραθέτω απο μαγαζί στο Internet, ποιους απο τους τύπους του List Box πρέπει να διαλέξω και τι διαφορετικό εχουν μεταξύ τους?

η σελίδα εχει και αλλες λυχνίες.
http://www.tubedepot.com/69226dj8.html
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
ο τύπος ειναι E88CC / 6DJ8/ 6922 ή και κάποιος αλλος?
Αυτοί οι κωδικοί αναφέρονται στον ίδιο τύπο λάμπας. Μπορείς να τις αλλάξεις και μόνος σου, αρκεί να είναι κρύες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608


Δεν είμαστε καλά... Έχεις τη διάθεση να δώσεις 130 δολλάρια για μια κωλο-ECC88; Θα αστειεύεσαι...
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Δες τις δικες μου εδω

http://www.AudioCraftworks.gr/gr/pages/prods/tubes.htm

Υπαρχει ποικιλια επιλογων.

Προτεινομενες γνησιες Tesla NOS.

Σημειωση : Οι Tesla NOS που ειδα στο Tube depot ΔΕΝ ειναι ακριβως NOS.
Ειναι φτιαγμενες απο εργοστασιο που στηθηκε πολυ μετα το κλεισιμο της Tesla, και ειναι διαφορετικης κατασκευης και με διαφορετικα υλικα.

Δεν χρειαζεται απαραιτητα ματσαρισμα στις προενισχυτριες. Εξαλλου αν παρεις καλης ποιοτητας λαμπες περιμενεις κοντινα χαρακτηριστικα, μεγαλη διαρκεια ζωης, και διατηρηση των χαρακτηριστικων μεχρι τουλαχιστον το 80% της δηλωμενης διαρκειας ζωης.
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
OXI δεν σκοπευω να δώσω 85 ευρώ για μία λάμπα. απλά το screenshot ετυχε να δείχνει αυτή την τιμή.

το θέμα ειναι θα υπάρξει εμφανής διαφορά αλλάζοντάς τις ή όχι?

θα κανω ενα τηλ. στην AudioCraftWorks για περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
OXI δεν σκοπευω να δώσω 85 ευρώ για μία λάμπα. απλά το screenshot ετυχε να δείχνει αυτή την τιμή.

το θέμα ειναι θα υπάρξει εμφανής διαφορά αλλάζοντάς τις ή όχι?
ΝΑΙ θα υπαρξει διαφορα.
Απο μετρια εως τεραστια.
Μην ξεχνας οτι διαφορα υπαρχει σχεδον παντα οταν αλλαζεις λαμπες.
Οτι κατασκευης και να ειναι αυτες.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Η αλήθεια είναι ότι οι λάμπες συμβάλουν τα μέγιστα στην audiophilia nervosa. Ο πειραματισμός με τις λάμπες είναι ασταμάτητος (και καθόλου φτηνός!). NOS=New Old State Λάμπες από παλιά αποθέματα που ξέμειναν όταν "παραγκωνίστηκαν" οι λάμπες για κάποιο χρονικό διάστημα. Θεωρείται ότι είναι οι καλύτερες γιατί τότε δρούσαν οι γκουρού λαμποκατασκευαστές. Ο πειραματισμός πάντως θα μπορούσε να σε οδηγήσει. Εγώ τώρα φοράω τις electroharmonix για πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα σε όλα τα είδη της μουσικής. Κατά καιρούς βάζω και τις mullard, ειδικά όταν θέλω να ακούω περισσότερη τζάζ, ορχηστρική και φωνητικά.
Καταστήματα που πουλάν υπάρχουν πολλά στην ελλάδα και το εξωτερικό. Εγώ ψώνιζα κυρίως από Διαδίκτυο...

Φιλε μου ειναι οπως τα λες. Καλες και τιμιες οι Electroharmonix, αλλα δεν εχουν εκεινο το κατι που θα σε φτιαξει. Eτσι ειναι σχεδον ολοι οι τυποι λυχνιων της Electroharmonix.
BTW, NOS = New Old stock.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.911
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top