Αλλαγή Λυχνιών σε CAV A10

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Δηλαδή Μιχάλη να ψαξω για NOS Mullard ή Tesla ?

αλλη εταιρεία για να εχω περιθωριο επιλογων βασει τιμής?

Μιχάλη από το site AudioCraftWorks ποιες από αυτές που αναφέρει για τον τύπο που χρειάζομαι μπορώ να αγοράσω?

ο τύπος ειναι E88CC / 6DJ8/ 6922
 




Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Eγω θα απεφευγα τις MULLARD εκτος αν ακους μονο φωνες και αργα σχηματα. Απο τις αλλες θα προτιμουσα τις PHILIPS
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Eγω θα απεφευγα τις MULLARD εκτος αν ακους μονο φωνες και αργα σχηματα. Απο τις αλλες θα προτιμουσα τις PHILIPS
Θαναση πως θα περιεγραφες πιο αναλυτικα τα Ηχητικα χαρακτηριστικα καθε μιας απο τις παραπανω Λυχνιες (για οσες εχεις σιγουρη αποψη εννοειται). Μιλαμε παντα για την σειρα 6922.
Εχω μια προσωπικη ιδεα πανω σ'αυτο αλλα θα ηθελα και την δικη σου.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Mιχαλη αναφερομαι λιγο πιο γενικα σε προενισχυτριες και συγκεκριμενα σε 12ax7 που χρησιμοποιει ο δικος μου προ και που εχω ακουσει.
Λοιπον φιλε σε προενισχυτριες εχω δοκιμασει τις εξεις

κινεζικες νο νειμ λεπτος αναλυτικος και καπως ξερος ηχος με λεπτο σωμα στις μεσαιες και αδυνατο χαμηλο

MULLARD πολυ ζεστος ηχος με μαλακα πριμα στενη εικονα και πολυ ογκωδης, καλες φωνες, αλλα αργες σε ταχυτητα.

ELEGTROHARMONIX ζεστος ηχος με ογκο και καλη αναλυση αλλα με μαλακες υψηλες μια μεση λυση με κλασσικο ηχο λαμπας.

TELEFUNKEN ο πιο ουδετερος ηχος για λαμπα, αναλυτικος και οτι του δωσεις βγαζει, ο πιο Hi-End θα ελεγα, ισως σε καποια συστηματα μια ελειψη ογκου στα χαμηλα.

PHILIPS ως ανωτερω αλλα με πιο βαρυ μπασο και λιγο πιο μαλακα πριμα η δευτερη καλυτερη λυση για μενα μετα τις TELEFUNKEN

Βεβαια ολα αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις και για το δικο μου συστημα και δεν αφορουν 6922 αλλα 12AX7
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή Λυχνιών σε CAV A10

Πάντως σήμερα το απόγευμα ακούγοντας μουσική καπου αντιληφθηκα σαν να με κουραζει το ακουσμα. ήταν περιπου οπως το περιγραφει ο Θανάσης: λεπτος αναλυτικος και καπως ξερος ηχος με λεπτο σωμα στις μεσαιες και μερικές φορές μέτριο χαμηλο. Ισως και το Nordost Interconnect να συμβαλει περισσότερο προς αυτή τη κατευθυνση τουλάχιστον ως προς το ξηρό χαρακτήρα του ακούσματος. Ισως να κάνω λαθος. ίσως οι μετριες ηχογραφήσεις και το γεγονός οτι καποια κομμάτια ήταν και από μετριας ποιότητας mp3 να επιβαρύνουν το αποτελεσμα.

Επίσης στο Live Ρέμου-Μαρινελλας από γνήσιο CD το ακουσμα ειναι καπως μουντό με στενη σκηνή. Αντιθέτως καποια πρόσφατα CD της Αλεξίου ειναι αλλο πράγμα.

Με ακούσματα όπως μητροπάνος, πρωτοψαλτη, αλεξίου, sade, jazz, rock μπαλαντες και αλλα πολύ καλών ηχογραφήσεων το ακουσμα ειναι πολύ διαφορετικό. μουσικό, ξεκούραστο, διαυγές, αναλυτικό.
 


Μηνύματα
658
Reaction score
1
Μιχάλη τουλάχιστον ο χαρακτηρισμός που εκανε ο θανάσης ταυτίζεται κατα καποιο τρόπο με αυτό που είχες στον μυαλό σου?
 

Μηνύματα
164
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Αλλαγή Λυχνιών σε CAV A10

Mιχαλη αναφερομαι λιγο πιο γενικα σε προενισχυτριες και συγκεκριμενα σε 12ax7 που χρησιμοποιει ο δικος μου προ και που εχω ακουσει.
Λοιπον φιλε σε προενισχυτριες εχω δοκιμασει τις εξεις

κινεζικες νο νειμ λεπτος αναλυτικος και καπως ξερος ηχος με λεπτο σωμα στις μεσαιες και αδυνατο χαμηλο

MULLARD πολυ ζεστος ηχος με μαλακα πριμα στενη εικονα και πολυ ογκωδης, καλες φωνες, αλλα αργες σε ταχυτητα.

ELEGTROHARMONIX ζεστος ηχος με ογκο και καλη αναλυση αλλα με μαλακες υψηλες μια μεση λυση με κλασσικο ηχο λαμπας.

TELEFUNKEN ο πιο ουδετερος ηχος για λαμπα, αναλυτικος και οτι του δωσεις βγαζει, ο πιο Hi-End θα ελεγα, ισως σε καποια συστηματα μια ελειψη ογκου στα χαμηλα.

PHILIPS ως ανωτερω αλλα με πιο βαρυ μπασο και λιγο πιο μαλακα πριμα η δευτερη καλυτερη λυση για μενα μετα τις TELEFUNKEN

Βεβαια ολα αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις και για το δικο μου συστημα και δεν αφορουν 6922 αλλα 12AX7
Μήπως επειδή μιλάμε για υβριδικό προς την μεριά της ουδετερότητας οι electroharmonix,κάνουν πιο μεγάλη διαφορά στο άκουσμα.Να βάλω στην εξίσωση και τις JJ?(Προσωπικη εκτίμηση βέβαια)
Πάει το μουρλάναμε το παιδί......................
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχάλη τουλάχιστον ο χαρακτηρισμός που εκανε ο θανάσης ταυτίζεται κατα καποιο τρόπο με αυτό που είχες στον μυαλό σου?
Σιγουρα Ναι.
Αυτα τα πραγματα ως γνωστον δεν ειναι απολυτα.
Ρωταω παντα την γνωμη ορισμενων ακροατων που ξερω οτι ειναι βγαλμενη μεσα απο μεγαλο δειγμα, εμπιστευομαι την κριση τους για διαφορους λογους, και την συνυπολογιζω με γνωμες αλλων και βεβαια με την δικη μου αντιληψη.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση, προσωπικα ειμαι απολυτα συμφωνος. Αυτο, για καποιον τριτο, μπορει να σημαινει κατι, αλλα μπορει να μην σημαινει και τιποτε. Το καθε μηχανημα εχει διαφορετικη κυκλωματικη υποδομη, σε τροπο ωστε η καθε λαμπα αξιοποιειται διαφορετικα, ωστε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα μιας λαμπας να προβαλλονται, ενω αλλης να θαβονται.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
έχει κανεις το manual του ενισχυτή σε ηλεκτρονική μορφη;
έχω φάει τον τόπο να το βρω..
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Τι θες να κανεις? δεν νομιζω για να αλλαξεις λαμπες να θες μανιουαλ εχω cav a10
Παρε τον πετροπουλο μεσογειων ειχε φτιαξει μερικους cav kai 10 kai a8
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Εγώ μολις τον απέκτησα είναι παρά πολύ ευχαριστημενος!!
Όχι user manual θέλω να διαβάσω
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.631
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top