Αλλαγή ηχείων

Status
Not open for further replies.



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Πολύ ωραία monitor και sub αλλά νομίζω ότι τα 801 είναι άλλης κατηγορίας....
Ναι, φυσικά.
Πολύ πολύ χαμηλότερης.
"Άλλης', όπως το είπες.
Κατηγορία χρεπίου, συγκριτικά με τα genelec.

Προφανώς η σύγκριση είναι σωστή.
Το χρεπι είναι κακοσχεδιασμένο δορυφοράκι βιδωμενο πάνω στο μεγάλο γουφερ, ενώ το εργαλείο της Genelec είναι δορυφόρος σοβαρός και ανεξάρτητο σαμπ επίσης σοβαρό και εξειδικευμένο.

Βέβαια το χρεπι είναι ακριβότερο.
Μερικοί μερικοί, ακούνε με την τιμή.
Μου φαίνεται ότι οι φαλακροί έχουν προβάδισμα σε αυτό το θέμα. Μάλλον θα αρχίσω να ρωτάω "πόσο μαλλιάς είσαι" αν βλέπω να γράφει @@@@..
 
Last edited:



Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ναι, φυσικά.
Πολύ πολύ χαμηλότερης.
"Άλλης', όπως το είπες.
Κατηγορία χρεπίου, συγκριτικά με τα genelec.
Καλημέρα Κώστα, ξύπνησες ορεξατος βλέπω. Το 801 είναι εξαιρετικό ηχείο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σταμάτησαν. Καμία αμφιβολία δεν υπάρχει στο αν η Genelec είναι ανώτερη της B&W στο θέμα της πιστής αναπαραγωγής, είναι σα να κλέβεις εκκλησία.... Αλλά το 801 είναι πολυ μεγαλύτερο ηχείο από το 1032 και θεωρώ άδικη την σύγκριση.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Αλλά το 801 είναι πολυ μεγαλύτερο ηχείο από το 1032 και θεωρώ άδικη την σύγκριση.
Βρε συγκεντρώσου, πιες καφέ πρώτα..

Η σύγκριση δεν γίνεται μεταξύ 801 και 1032, αλλά μεταξύ 801 και 1032+7070.

Το 1032 με ένα 7070 από κάτω του, είναι μεγαλύτερο ηχείο από το 801!

Το 801 έχει μικρό (6") μιντ και αναγκάζεται να δώσει 3η & 4η οκτάβα στο 15" μιντγούφερ (ζορίζοντάς το), περιορισμό που δεν έχει ο συνδυασμός του τζενελεκ, με αποτέλεσμα πιο εξειδικευμένη σχεδίαση για τις 2 πρώτες οκτάβες.

10" μιντγουφερ έχει το 1032, με απόκριση φλατ από τους 40 κύκλους, κάτι που ούτε για πλάκα δεν πλησιάζει το μικρό μιντ της κεφαλής του 801..

Στην πράξη, το ατακ που μπορεί να δώσει ο συνδυασμός των τζενελεκ με το 10" στο δορυφορίδι και το 12" για κάτω, δε συγκρίνεται με το 801, και η απόκριση στις χαμηλές συχνότητες ενός σαμπ της τζενελεκ, πάλι δε συγκρίνεται με το γουφερ του 801, που από πρώτο χέρι ξέρω πόσο εύκολα τερματίζει..

Βεβαίως το waveguide του τζενελεκ εγγυάται εξαιρετικές επιδόσεις στο σπινοραμα (οφ αξις), κάτι που το 801 απλά δε μπορεί..

Καλημέρα φιλαράκι ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Βρε συγκεντρώσου, πιες καφέ πρώτα..

Το 1032 με ένα 7070 από κάτω του, είναι μεγαλύτερο ηχείο από το 801!

Το 801 έχει μικρό μιντγουφερ και αναγκάζεται να δώσει 3η οκτάβα στο γούφερ, περιορισμό που δεν έχει ο συνδυασμός του τζενελεκ, με αποτέλεσμα πιο εξειδικευμένη σχεδίαση για τις 2 πρώτες οκτάβες.

Καλημέρα φιλαράκι ;)
Το 801 έχει 15" woofer. Σε συνδυασμό με σαμπ έχει αρκετά μεγαλύτερα δυναμικά από το Genelec. Στην ίδια τιμή του 801 στήνεις πολυκαναλο genelec με σαμπ που γελάει με τα 801. Σε 2.2 σύστημα όμως τα δυναμικά του 801 είναι αρκετά μεγαλύτερα και θα το προτιμούσα για αυτό και μόνο το λόγο σε συνδυασμό με σαμπ πάντα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Σίγουρα καφέ δεν ήπιες....
Που θα πάς για ψάρεμα??,,😁😁😂
Δουλειά έχω μωρέ, ξύπνησα να πιω τον καφέ μου για να φύγω, αν με αφήσεις κοιμάμαι σα πουλακι μέχρι τις 2:30 το μεσημέρι ανετως! :lol: :lol: :lol:

Εσύ τι κάνεις πρωί πρωί; Λούζεις το μαλλί;:gotcha:
Το 801 έχει 15" woofer. Σε συνδυασμό με σαμπ έχει αρκετά μεγαλύτερα δυναμικά από το Genelec.
Δεν διαφωνώ, παρά μόνο στο χαρακτηρισμό "γουφερ", πρόκειται για "μιντγουφερ". :)

Η ορθή σύγκριση που γίνεται εδώ, όπως τα συγκρίνει ο άνθρωπος που είχε το ένα και πήγε στο άλλο, είναι 801 χωρίς σαμπ, με το πακέτο των τζενελεκ.

Το 801 χωρίς σαμπ είναι 3 δρόμων ηχείο με 15" μιντγουφερ και 6" μιντ, ενώ το τζενελεκ παίζει 10" μιντγουφερ και 12" σαμπ. ;)

Στο 801 το 15" μιντγουφερ παίζει αναγκαστικά λίγο περισσότερο από 4 οκτάβες (μέχρι τα 400 χερτζ το χρησιμοποιούν), ενώ το 12" στο τζενελεκ παίζει μόνο 2 οκτάβες.

Στο μιντ του 801 το κρος φτάνει τα 4κ, κάτι που προσωπικά δε μου πολυαρέσει, να ακούω πρίμα από κώνο 6"...

Η προδιαγραφόμενη απόκριση του 801 είναι από 32 κύκλους (-3 ντεσιμπέλ) ενώ του 12" τζενελεκ από τους 19...

Η καμπίνα του 801 (ναυτίλος) μόνο "τέλεια" δεν είναι:

1596860038033.png


Κάτι που δεν ισχύει για τα τζενελεκ..

Το μπας ριφλεξ στους 20 κύκλους του 801, ναι μεν είναι εξαιρετική επιλογή, αλλά όχι για πραγματική απόκριση εκεί κάτω:

1596860167611.png


Και όπως πάντα, η οφ αξις απόκριση του 801 είναι για κλάματα:

1596860227353.png


1596860268472.png


Τέλος, το γουφερ του 801 είναι ολίγον τι ... αργό:

1596860341943.png


Κάτι που δεν προβληματίζει καθόλου στον συνδυασμό των ενεργών τζενελεκ. ;)

Σαφώς πρόκειται για άλλη κλάση, τα τζενελεκ είναι χαοτικά καλύτερα σε αυτόν τον συνδυασμό, από ότι το 801, κι ας είναι πιο φτηνά. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πρόσφατα απέκτησα δορυφόρους και sub της περιβόητης genelec, για να τα συγκρίνω με τα b&w 801, τα οποία ακούω με την βοήθεια ενός sub. Πίστεψε με ότι η διαφορά υπέρ των ενεργών είναι.......μεγάλη.
Είχα την τύχη να τα έχω και τα δύο σετ στο χώρο μου, οπότε η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη.
Προσωπικά ελπίζω να καταφέρω να στήσω πολυκαναλο με ενεργά .
Τα sub μην τα υποτιμάς. Εκεί βρίσκεται όλη η ενέργεια.
Καλημέρα φίλε και καλορίζικα. Θα ήταν ενδιαφέρον αν ήθελες να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το χώρο- στήσιμο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Το 801 είναι εξαιρετικό ηχείο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σταμάτησαν.
Νομίζω πως μπορώ να καταλάβω εγώ.

Το 15" μιντγουφερ ήταν πολύ αργό για να παίζει μέχρι τους 400 κύκλους, και ταυτόχρονα τερμάτιζε ιδιαίτερα εύκολα το εν λόγω μιντγουφερ με μουσικές στυλ Μόμπι, διότι ήταν φορτωμένο με τις πρώτες 4+ οκτάβες...

Αν το έκοβαν ψηλά στους 100 κύκλους, θα ήταν κουκλί. Δυστυχώς, το μικρής διαμέτρου (6-αρακι) μιντ, αδυνατούσε να παίζει από 100 και πάνω...

Θα ήθελε ένα 8-αρι μιντ για να γίνει σωστός συνδυασμός, αλλά το 8-αρι δε θα μπορούσαν να το πάνε μέχρι 4kHz, οπότε θα ήθελαν άλλο Τουίτερ...

Δε τους βγήκε.

Μια άλλη λύση, θα ήταν 4ος δρόμος μεταξύ του γουφερ των 15" και του μιντ των 6", να υπήρχε ένα 8".

Αυτοί φτιάξανε μια κεφαλή με το 6-αρακι να ξεκινάει από ψηλά ώστε να μη ζοριζεται και ομοίως το Τουίτερ να ξεκινάει από ψηλά, και βγάλε άκρη κάτω..

Βεβαίως, ήταν εξαιρετικό ηχείο, κατά την προσωπική μου εκτίμηση ο καλύτερος ήχος της φίρμας, αλλά ήθελε σάμπ, γεγονός που οδηγούσε σε πολύ αυξημένο συνολικό κοστολογιο.

Με σημερινά δεδομένα, αγοράζεις 10" δορυφόρο και 12" σαμπ από τζενελεκ σε αυτά τα λεφτά:




Αν κυκλοφορούσε σήμερα το 801 θα κόστιζε τα υπερδιπλάσια από τον ανωτέρω συνδυασμό, και θα χρειαζοσουν και ενισχυτικά για να τα οδηγήσεις (αλλά και σαμπ για να είσαι πλήρης)..

Δεν παλεύεται στο κόστος του ο συνδυασμός των τζενελεκ με κανένα μπιενταμπλεγιου, και παίζει και πολύ καλύτερα, και είναι και παραμετροποιησιμο...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Η προσωπική μου πρόταση για κορυφαίο ήχο από μπιενταμπλεγιου, θα ήταν να κάνουν ομοαξονικό το Τουίτερ στο 6" μιντ τους, ώστε να αποκτήσει σωστή οφ αξις απόκριση, και από κάτω να βάλουν ένα 10" για 3-4η οκταβα, και πιο κάτω για τις 2 πρώτες οκτάβες βάλε σαμπ ρε μεγάλε, σαμπ.

Αυτό θα βόλευε και για πολλαπλούς δορυφόρους σχετικά συμμαζεμένου μεγέθους για πολυκάναλο σεταπ. Ο όγκος θα ήταν ένα 10-αρι σε μικρό κλειστό κουτί και το 6"-αρι από πάνω, πολύ συμμαζεμένα κι όμορφα.

Άμα θες σώνει και καλά μια ευμεγέθη "κολώνα" για δικάναλο, να χορταινει το μάτι του αγοραστή, κάντο 4 δρόμων, με τον ομοαξονικό 6" δορυφόρο τέρμα πάνω, από κάτω το 10" και πιο κάτω το 15".

:drinks: :drinks: :drinks:





ΥΓ.

Να συμπληρώσω στο παρακάτω:

Η σύγκριση δεν γίνεται μεταξύ 801 και 1032, αλλά μεταξύ 801 και 1032+7070.
Πως την ίδια σύγκριση έχω ξανακάνει με προτάσεις από Νιούμαν, με το συνδυασμό 310+870, όπου και πάλι ο συνδυασμός της Νιούμαν το πατάει το 801 από κάθε πλευρά. ;)

Και ίδια σύγκριση μπορώ να κάνω με νταϊναόντιο, Άνταμ, κλπ.

Είναι πάγια τακτική των χαϊεντάδων να συγκρίνουν ένα "μεγάλο ηχείο" (σα το 801), το οποίο κλασσικά χρησιμοποιούν χωρίς σαμπ (διότι "δε χρειάζεται" αφού είναι τέρας και έλα να δεις πόσο μπάσο βγάζει) μόνο με τον δορυφόρο που λέω.

Εν μέρει, έχουν δίκιο. Πρόκειται για τεράστιο ηχείο, που γεμίζει το μάτι, με ικανή απόκριση στη δεύτερη οκταβα και κάποια κάλυψη της πρώτης. Άσε που αν δώσεις τόσα λεφτά, ζοριζεσαι να πεις πως είναι ανεπαρκές στο μπάσο, και ζοριζεσαι να δώσεις λεφτά και για σαμπ, διότι λίγα λεφτά δε μπορείς να δώσεις, θα χαλάσεις το αποτέλεσμα, θέλει ακριβό σαμπ για να δέσει το γλυκό.

Άρα μένεις με σκέτο το ηχείο, κι όπως παίζει...

Όμως όπως έχω ξαναπεί, δεν βλέπω κανένα δορυφόρο ως ολοκληρωμένο ηχείο, παρά μόνο δορυφόρο+σαμπ, τη βάση του.

Το 310 με το 870 από κάτω του, είναι ένα πλήρες ηχείο 4 δρόμων, με δυό 10-αρια για τις 2 πρώτες οκτάβες, ένα 8,25" μιντγουφερ, ένα μιντ θόλου και Τουίτερ.

Στην ίδια λογική πρότεινα προ λίγου τον 4ο δρόμο στο 801, θα ήταν κουκλί.

Αλλά το μάρκετινγκ της φίρμας, δεν επέτρεψε τέτοιες κινήσεις, ούτε αντικατάσταση του 6-ιντσου κίτρινου μιντ με κάποιο 8-αρι, γιατί χάνεται η κερδισμένη αναγνωρισιμότητα..

Τες πα. Όλα καλά παίζουν (κολοκύθια) και.. κολοκυθόπιτα που λέει κι ο Κεφαλας. :gotcha:
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
@costas EAR Διαβάζοντας τα πιο πάνω, δεν μπορώ παρά να σε ρωτήσω: Η γνώμη σου για το "σαλιγκάρι" της B&W, ποια είναι; Από τεχνικής πλευράς/υλοποίησης, εννοώ.
 

C

chrispo

Guest
Εν μέρει, έχουν δίκιο. Πρόκειται για τεράστιο ηχείο, που γεμίζει το μάτι, με ικανή απόκριση στη δεύτερη οκταβα και κάποια κάλυψη της πρώτης. Άσε που αν δώσεις τόσα λεφτά, ζοριζεσαι να πεις πως είναι ανεπαρκές στο μπάσο, και ζοριζεσαι να δώσεις λεφτά και για σαμπ, διότι λίγα λεφτά δε μπορείς να δώσεις, θα χαλάσεις το αποτέλεσμα, θέλει ακριβό σαμπ για να δέσει το γλυκό.

δεν είναι μόνο αυτό. Για να βάλεις sub στο 801 , θα πρέπει να το κόψεις ψηλά οπότε αναιρείς το ¨πλεονέκτημα ¨ ενσωμάτωσης του 15’’ στους 3 δρόμους. Οπότε μιλάμε για άλλο ηχείο και αυτό δε το δέχεται ο κάτοχος.
Δεν είναι καθόλου εύκολο εγχείρημα ..με απόλυτα κριτήρια.
(εντάξει αν θες δύο σάμπ...βάλτα αλλά τι θα πάρεις?..)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
@costas EAR Διαβάζοντας τα πιο πάνω, δεν μπορώ παρά να σε ρωτήσω: Η γνώμη σου για το "σαλιγκάρι" της B&W, ποια είναι; Από τεχνικής πλευράς/υλοποίησης, εννοώ.
Εξαιρετικό, με μόνο αγκάθι την οφ αξις.

Και πανέμορφο!

Προφανώς... ;)

Πρόκειται για ενεργό πολυενισχυόμενο ηχείο, με ωραιότατο ενεργό κρος.


δεν είναι μόνο αυτό. Για να βάλεις sub στο 801 , θα πρέπει να το κόψεις ψηλά οπότε αναιρείς το ¨πλεονέκτημα ¨ ενσωμάτωσης του 15’’ στους 3 δρόμους. Οπότε μιλάμε για άλλο ηχείο και αυτό δε το δέχεται ο κάτοχος.
Δεν είναι καθόλου εύκολο εγχείρημα ..με απόλυτα κριτήρια.
(εντάξει αν θες δύο σάμπ...βάλτα αλλά τι θα πάρεις?..)
Μπα, τίποτα δεν αναιρείς.
Στο μυαλό σου είναι αυτό.

Η μεγάλη επιφάνεια του 15" θα δώσει εξαιρετικό ατακ στην πολύ σημαντική τρίτη οκταβα, εκεί που τα δίνει στα μάξιμουμ η μποτιά (120 κύκλους), και μπορείς να του δώσεις και τμήμα της δεύτερης οκταβας, αναλόγως χώρου.

Στην ίδια λογική είναι και αυτά, μην μπερδεύεσαι με το μέγεθος των γουφερ του δορυφόρου:

269526_2c4f049b7b45647bef58f8d000fd36fa~2.jpeg


Η χρήση σαμπ από την atc στο 300-αρι, δεν αναιρεί κανένα πλεονέκτημα, ούτε αυτό του μεγέθους των διπλών γουφερ του δορυφόρου..

Τι σαμπ θα πάρεις; Ομοσταυλα. Έχουν φτιάξει σαμπ οι άνθρωποι...
 
Last edited:

C

chrispo

Guest
ΑΥΤΙ δε ξέρω...(αυτά είναι trial & error).
Δε το κόβω πάντως και εύκολο..( άλλο να το σχεδιάσεις από την αρχή και άλλο να κοτσάρεις ένα σάμπ σε ένα 3δρομο με 15άρι woofer)

...μπορεί και να πιάσει..:idk: ( δε γνωρίζω αν η B&w , έχει ¨έτοιμα ¨ σάμπ , για κάτι τέτοιο)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
ΑΥΤΙ δε ξέρω...(αυτά είναι trial & error).
Δε το κόβω πάντως και εύκολο..( άλλο να το σχεδιάσεις από την αρχή και άλλο να κοτσάρεις ένα σάμπ σε ένα 3δρομο με 15άρι woofer)

...μπορεί και να πιάσει..:idk:
Εγώ ξέρω. ;)

Πιάνει. :)

Έχει έτοιμα, και με έτοιμα πρισετ μάλιστα, για κάθε ηχείο της.

Δοκιμασμένα. Κι αν ψάξεις στο διαδίκτυο, θα βρεις αρκετά μεγάλα μπιενταμπλεγιου (800, 801, 802) με τα μεγάλα ομοσταυλα σαμπ.
Μη νομίζεις ότι δε ξέρει η μπιενταμπλεγιου να φτιάχνει σαμπ, απλώς είναι κι αυτά πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν, όπως ακριβώς και οι δορυφόροι της φίρμας. ;)
 

C

chrispo

Guest
Ok..:thumbsup:
( δε το ξέρω το θέμα για τα b&w....αν προτείνεται από την εταιρεία ενσωμάτωση ομόσταυλων σάμπ με επιτυχία , στα μεγάλα της ηχεία)
 
Last edited by a moderator:

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.271
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top