Αλλαγή ηχείων

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oπως βλεπεις δεν εχω βαλει τα ηχεια φουλ ρειντς, δεν εχουμε και ακριβη συντονισμο μπας ριφλεξ για να εχουμε ποιο ακριβη προσωμειωση αφου ειδα οτι εχουμε ποιο ευρεια αποκριση των συντονισμενων σημειων...
Σε καθε περιπτωση ειναι περιπου ετσι, ασχετα εαν δεν εχεις ακριβως το ιδιο πλατος σε ενα μικρο μερος, και ακομη και εαν περασεις συντονισμο 40-60 οπου θα σου τσιμπησει λιγο τις κορυφες εκει στα 42 και 63 hz.
Kαι δεν ειναι η ποσοτητα μονο αλλα ο χρονος παρατεταμενος...αφροντιστος γαρ..
Το ταπωμα ναι θα βοηθησει θα χασεις σε ογκο ομως δυστυχως σε καθε περιπτωση ταπωμα και σαμπς ειναι μια καλη αρχη, wellcom to avsite reality ...bule or red pill? :p
Θα σου βαλω και bass traps linkς adios !
 

I

iason

Guest
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum,

σκέφτομαι την αναβάθμιση των τωρινών ηχείων μου (q-acoustics 3050i) σε κάτι καλύτερο. Χωρίς να υστερούν σε κάτι (σε σχέση με το κόστος τους πάντα) νομίζω ότι το σύστημα μπορεί να υποστηρίξει και ηχεία υψηλότερης κατηγορίας. Ψάχνω κάτι με λιγότερο έμφαση στα χαμηλά και καλύτερη στερεοφωνική εικόνα. Ίσως να είναι αρκετά μεγάλα για τον χώρο μου όποτε σκέφτομαι και για ηχεία βάσης αλλά θα πρέπει να είναι μην είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύματα για να μπορεί να τα οδηγήσει ο ενισχυτής (Audiolab 6000a). Δεν έχω αποκλείσει και τη λύση των ενεργών (με τον Audiolab στην προενίσχυση). Να σημειώσω εδώ ότι κατά 90% ακούω μουσική από το πικάπ). Όσο αναφορά το χώρο είναι 3 x 8 m και τα ηχεία έχουν τοποθετηθεί στην μια άκρη του δωματίου (επισυνάπτω photo). Το αριστερό ηχείο έχει απόσταση 60cm από τον πίσω τοίχο και 70cm από τον πλαϊνό ενώ το δεξί 60cm και 50cm αντίστοιχα. Η μεταξύ τους απόσταση (από τη μια άκρη στην άλλη) είναι 1.80m. Τέλος όσο αναφορά το ποσό που μπορώ να διαθέσω ας πούμε ένα όριο 1500 ευρώ. Περιμένω προτάσεις και σχόλια , σας ευχαριστώ πολύ.

Θέμης
Το ηχείο σου δεν το ξέρω, έχω όμως ακούσει το q acoustic concept 500 που είναι ανώτερης σειράς και όντως υπερβάλλει χαμηλά.
Γέμιζε χώρο που δεν το φανταζόσουν, με ενισχυτή marantz Ki ruby 100w class D 8ohm, 200w 4ohm.
Τα πήγαινε έξτρα πρίμα γκουντ.
Τα ειχε όμως με υπερβολικο toe in.
20180915_102907.jpg
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Το ηχείο σου δεν το ξέρω, έχω όμως ακούσει το q acoustic concept 500 που είναι ανώτερης σειράς και όντως υπερβάλλει χαμηλά.
Γέμιζε χώρο που δεν το φανταζόσουν, με ενισχυτή marantz Ki ruby 100w class D 8ohm, 200w 4ohm.
Τα πήγαινε έξτρα πρίμα γκουντ.
Τα ειχε όμως με υπερβολικο toe in.
View attachment 164484
Στο σαλονι του πατουλη ειναι επαε ? :biggrin:
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Το ηχείο σου δεν το ξέρω, έχω όμως ακούσει το q acoustic concept 500 που είναι ανώτερης σειράς και όντως υπερβάλλει χαμηλά.
Γέμιζε χώρο που δεν το φανταζόσουν, με ενισχυτή marantz Ki ruby 100w class D 8ohm, 200w 4ohm.
Τα πήγαινε έξτρα πρίμα γκουντ.
Τα ειχε όμως με υπερβολικο toe in.
View attachment 164484
Ο τυπάς μάλλον κάνει αυτό ή νομίζω? extreme toe-in δηλαδη για να ανοίξει πολύ το sweet spot
 

Μηνύματα
66
Reaction score
19
Επανέρχομαι ύστερα από κάποιες ακροάσεις που έγιναν με τοποθετημένα τα σγουγγάρια. Η αλήθεια είναι ότι μειώθηκε αισθητά το μπάσο αλλά μαζί και η «ζωντάνια» τους δηλαδή σαν να έγιναν πιο flat. Νομιζω ότι τα μου αρέσουν περισσότερο όπως ήταν και ας είναι εμφατικά στα χαμηλά. Επίσης να πω εδώ για τους φίλους που ρώτησαν ότι το καπάκι του πικάπ είναι ανοιχτό κατά τη διάρκεια των ακροάσεων και το tracking force μέσα στα όρια που προτείνει ο κατασκευαστής. Θα ήθελα πάντως να ακούσω κάποιες προτάσεις για αλλά ηχεία σύμφωνα με το χώρο μου και τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου.
 



Μηνύματα
66
Reaction score
19
Καλησπέρα σε όλους! Επανέρχομαι μετά από τόσο καιρό με κάποια νεότερα. Ύστερα από κάποιες αναβαθμίσεις (rack, κεφαλη, επαναρύθμιση πικάπ) άλλαξα την διάταξη στο χώρο σύμφωνα με τις συμβουλές σας. Θα αφιερώσω κάποιο χρόνο ακούγοντας αγαπημένους δίσκους και θα επανέλθω με εντυπώσεις. Ευχαριστώ πολύ!
 

Attachments


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Αμα σου αρέσει το σπορ φρόντισε λιγο τον χωρο. Ειναι επενδυση με αισθητό αποτελεσμα οτι και να αναβαθμισεις μετα στο συστημα σου, οσες κεφαλες κ να αλλαξεις στο πικαπ, οτι ηχεια και να παρεις. Επισης τα πανελ σου μενουν ακομα κι αν αλλαξεις χωρο. Τι να την κανεις την φερραρι αμα οδηγας σε χωματοδρομους.

Μπες και στο site της gik acoustics και κανε το free advice. Ειναι της υπομονης στην απαντηση και λιγο στον αυτοματο πιλοτο, αλλα θα παρεις μια γευση του τι χρειαζεσαι και τι μπορεις να κανεις. Εχεις να χασεις μονο λιγα λεπτα απο την ζωη σου. Τα δυο σεντς μου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Πριν ξεκινήσεις κάνε το εξής,: Έτσι για δοκιμή θέσε το σύστημα σε άλλο σημείο, με τα ηχεία μακριά από τους τοίχους και δες τι γίνεται. Αν βελτιωθεί το πρόβλημα με το χαμηλό, δεν φταίνε τα ηχεία, αλλά ο χώρος (αυτός είναι υπεύθυνος και κατά την γνώμη μου και σωστά είναι αυτά που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω). Εξ άλλου τα ηχεία σου δεν κατεβαίνουν και πολύ χαμηλά, κάπου από τα 45 hz ξεκινούν! Ακόμη και βάσης να αγοράσεις, το πιθανότερο είναι να έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Για να σε ενοχλεί, έχεις ''μπουμάρισμα'' κάπου στα 80-100 hz λόγω του ''γυμνού'' πίσω τοίχου !
 

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Αν θέλεις να ακούς μουσική κάνοντας διάφορες δουλειές αφήνεις τα ηχεία σ αυτή την θέση.Αν όμως κάθεσαι για να ακούς μόνο μουσική πρέπει οπωσδήποτε να έχουν τα ηχεία τις ίδιες αποστάσεις από τους τοίχους...
 


Μηνύματα
63
Reaction score
150
Και μια άποψη από εναν άσχετο.
1) Ο Audiolab ειναι καλός ενισχυτης αλλα πρεπει να τον αγορασει καποιος γνωριζοντας την ηχητικη του ταυτότητα.
Αναλυτικος στις μεσουψηλες αλλα στεγνος.
Την τονικη ισσοροπία και τα στάδια εξόδου του NAD δεν τα βλέπει ο Audiolab ουτε στον υπνο του.
Μιας και διαβάζω οτι ειχες NAD,αν τον εδωσες για χαριν του audiolab,εχεις ηδη πυροβολησει τα πόδια σου.

2)Τα Q ειναι μακραν απ τα χειροτερα ηχεια που εχω ακουσει.
Απ τη φυση τους ειναι ηχεια με υπερβολικο μπασο.
Μπορει ο χωρος σου να αντιλαλει τα βουνα,αλλα οποιαδηποτε επεμβαση σ αυτον δε θα αλλαξει κανεναν ηχητικο χαρακτηρα των μηχανηματων σου,αν ηταν ετσι θα αλλαζαμε χαλια απ τους γυφτους και θα αναστεναμε προβληματικους ενισχυτες και ηχεια,
Προφανως τα επέλεξες επειδη επεσες στην παγιδα του εντυπωσιασμου στον χωρο ακρόασης του καταστηματος χωρις να υπολογισεις τι θα γινει σε κομματια που εχουν εντονο μπασο στην εγγραφη τους!!
Ειναι δυσκολο να παρει καποιος αποφαση για το ποιο ισσοροπημενο ηχειο αφου αυτο που ακουωει πρωτα ο ακροατης ειναι το εντυπωσιακό.
Μετα ερχεται ο λογαριασμός,στο σπιτι!!

Οταν βρεις ενα ηχειο με εξαιρετικες μεσουψηλες και σωμα που σε καλυπτουν στο κοστος που ζητας,αλλα δεν σε ικανοποιει το μπασο για ενα κλικ,το ζυγιζεις αργοτερα με ενα sub.

Υπαρχει ενα απαραβατο ρητο που λέει οτι αν δεν πληρωσεις δεν μαθαινεις.
Εκει καταλαβαινεις οτι οι 8 στους 10 που μιλάνε απλά ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.

Αν πανω στον NAD κουμπωνες τα OBERON 7 (ή και τα Focal) ο χωρος σου θα κελαηδουσε.

Καλα ξεμπερδέματα.
Γκουντ Λακ,κι ευχομαι να μην γκρεμισεις τα ντουβαρια για να φτιαξεις τον ηχο!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Και μια άποψη από εναν άσχετο.
1) Ο Audiolab ειναι καλός ενισχυτης αλλα πρεπει να τον αγορασει καποιος γνωριζοντας την ηχητικη του ταυτότητα.
Αναλυτικος στις μεσουψηλες αλλα στεγνος.
Την τονικη ισσοροπία και τα στάδια εξόδου του NAD δεν τα βλέπει ο Audiolab ουτε στον υπνο του.
Μιας και διαβάζω οτι ειχες NAD,αν τον εδωσες για χαριν του audiolab,εχεις ηδη πυροβολησει τα πόδια σου.

2)Τα Q ειναι μακραν απ τα χειροτερα ηχεια που εχω ακουσει.
Απ τη φυση τους ειναι ηχεια με υπερβολικο μπασο.
Μπορει ο χωρος σου να αντιλαλει τα βουνα,αλλα οποιαδηποτε επεμβαση σ αυτον δε θα αλλαξει κανεναν ηχητικο χαρακτηρα των μηχανηματων σου,αν ηταν ετσι θα αλλαζαμε χαλια απ τους γυφτους και θα αναστεναμε προβληματικους ενισχυτες και ηχεια,
Προφανως τα επέλεξες επειδη επεσες στην παγιδα του εντυπωσιασμου στον χωρο ακρόασης του καταστηματος χωρις να υπολογισεις τι θα γινει σε κομματια που εχουν εντονο μπασο στην εγγραφη τους!!
Ειναι δυσκολο να παρει καποιος αποφαση για το ποιο ισσοροπημενο ηχειο αφου αυτο που ακουωει πρωτα ο ακροατης ειναι το εντυπωσιακό.
Μετα ερχεται ο λογαριασμός,στο σπιτι!!

Οταν βρεις ενα ηχειο με εξαιρετικες μεσουψηλες και σωμα που σε καλυπτουν στο κοστος που ζητας,αλλα δεν σε ικανοποιει το μπασο για ενα κλικ,το ζυγιζεις αργοτερα με ενα sub.

Υπαρχει ενα απαραβατο ρητο που λέει οτι αν δεν πληρωσεις δεν μαθαινεις.
Εκει καταλαβαινεις οτι οι 8 στους 10 που μιλάνε απλά ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.

Αν πανω στον NAD κουμπωνες τα OBERON 7 (ή και τα Focal) ο χωρος σου θα κελαηδουσε.

Καλα ξεμπερδέματα.
Γκουντ Λακ,κι ευχομαι να μην γκρεμισεις τα ντουβαρια για να φτιαξεις τον ηχο!!
αλήθεια τώρα?
ρε παιδιά διαβάζετε τίποτα από τα τεχνικά θέματα που γράφονται εδώ πέρα από κάποιους που ασχολούνται σοβαρά με το αντικείμενο?
το χετε κάνει σχολή :lol:
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
αλήθεια τώρα?
ρε παιδιά διαβάζετε τίποτα από τα τεχνικά θέματα που γράφονται εδώ πέρα από κάποιους που ασχολούνται σοβαρά με το αντικείμενο?
το χετε κάνει σχολή :lol:
Τα τεχνικα θεματα ειναι για καταναλωση,να χαμε να λεγαμε.
Χρησιμα αλλα δεν καθοριζουν την τελικη εικονα ενος προιοντος ,αλλο τα χαρτια κι αλλο η πραξη.
Σε προκαλω και σε προσκαλω να ρθεις σπιτι να ακουσεις NAD των 25 watt και των 80watt και φερε οποιον audiolab θες να στον πατησω κατω σαν κατσαριδα.
Εχω και audiolab να ακουσεις αν θες.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ρε φακιν βίγκανς όλοι σας! τόσες κατσαρίδες θα πατηθούν....
κάτι με χοληστερίνη δεν παίζει?
λίγο τσιτσί κάτι
Ασε ρε γατάκι , θα φέρω εγώ συκαλάκι της κυρά Νίτσας γαμάτο. Κερασμένο.
χουβαρδά μου εσύ :roflmao:
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top