Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Δεν είναι σωστή η μετατροπή έτσι, με ανταπτορα.

Βρες ηχείο να έχει rca αν θες τέτοιο βύσμα...
Κρίμα και ήταν καλή η τιμή
Post automatically merged:

Θα σου πω:
Τα χαντακώνεις όσο δεν πάει άλλο. Και όχι λόγω του RCA/XLR
Για πες .....άμα θες βέβαια
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Τι γίνεται αν π.χ συνδέσουμε με αντάπτορα από rca->xlr τον Marantz sr 5013 με τα Genelec 8050a ;
Τση τάνας.
Χάλια μαύρα, αν δεν το ακούσεις δεν το πιστεύεις. Το είχα κάνει Demo πριν κατέβει σε έκθεση με μηχάνημα που δεν έβγαζε balanced (RCA) σε άλλο μηχάνημα που ήταν BALANCED (XLR). Και με αντάπτοραες πολύ ακριβούς. Χάλια. Τώρα γιατί; Δεν ξέρω, δεν έχω το background να το εξηγήσω τεχνικά.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Τση τάνας.
Χάλια μαύρα, αν δεν το ακούσεις δεν το πιστεύεις. Το είχα κάνει Demo πριν κατέβει σε έκθεση με μηχάνημα που δεν έβγαζε balanced (RCA) σε άλλο μηχάνημα που ήταν BALANCED (XLR). Και με αντάπτοραες πολύ ακριβούς. Χάλια. Τώρα γιατί; Δεν ξέρω, δεν έχω το background να το εξηγήσω τεχνικά.
Θα ήθελα μια εξήγηση και εγώ μιας και έχω από rca σε xlr και όλα παίζουν καλά.
Μήπως κάνουμε λάθος σε κάτι.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599


"
One half of the star-quad ties Pin 3 of the XLR to the shield of the RCA connector. The other half of the star-quad ties pin 2 of the XLR to the center pin on the RCA. The braided shield ties pin 1 of the XLR to the shield of the RCA.

Using this special wiring, a ground-loop between the two audio devices will produce a current in the braided shield, but not in the audio signal lines. This keeps ground-loop currents out of the critical signal lines and greatly reduces the potential for interference. The separate connection from the RCA ground to pin 2 of the XLR provides a dedicated path for the audio ground reference. This wiring leverages the common-mode rejection of the balanced XLR input to reduce conducted interference.

To reduce magnetic interference, the audio signal is carried on two twisted pairs arranged in a star-quad configuration. This star-quad configuration provides immunity to hum-inducing magnetic fields produced by nearby electronic devices.

This cable provides the best method for directly interfacing an unbalanced output to a balanced input. "

Υπαρχουν εκτος απροοπτου στην Location Sound. Εξω η τιμη τους είναι περιπου 30 ευρω το μετρο… εδώ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Θέλει να έχει μετασχηματιστή μέσα το καλώδιο για να λειτουργήσει σωστά η μετατροπή.

Ψάξε, θα βρεις.
Post automatically merged:

Έλα, βρήκα ένα φτηνό (νιουτρικ) κι ένα ακριβό (λουνταλ).

Αυτές είναι οι παθητικές λύσεις.
Σε ενεργές λύσεις, θες ένα di box για αυτή τη δουλειά. Τα φτηνά, είναι της πλάκας, θα σου βγάλουν φύσημα, προτίμησε κάποιο με μπαταρία.
Στα 300€ περίπου έχει πολύ σοβαρές λύσεις. Φυσικά, έχει κι ακριβότερες.

Λάιφ σακς με τα rca.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Θέλει να έχει μετασχηματιστή μέσα το καλώδιο για να λειτουργήσει σωστά η μετατροπή.

Ψάξε, θα βρεις.
Post automatically merged:

Έλα, βρήκα ένα φτηνό (νιουτρικ) κι ένα ακριβό (λουνταλ).

Αυτές είναι οι παθητικές λύσεις.
Σε ενεργές λύσεις, θες ένα di box για αυτή τη δουλειά. Τα φτηνά, είναι της πλάκας, θα σου βγάλουν φύσημα, προτίμησε κάποιο με μπαταρία.
Στα 300€ περίπου έχει πολύ σοβαρές λύσεις. Φυσικά, έχει κι ακριβότερες.

Λάιφ σακς με τα rca.
Κατάλαβα, μάλλον με rca στα φθηνά alpha80 με βλέπω η στα ακριβότερα a7x που δεν τα έχω ακούσει ακόμη.
Post automatically merged:

O Marantz 5013 είναι μηχάνημα πολύ χαμηλής κατηγορίας, τα Genelec θα υποβαθμιστούν.
Μπα δεν θα το έλεγα. Μόνο στα κανάλια και στην ισοστάθμιση υπερέχουν οι μεγαλύτερες σειρές. Πριν τον πάρω τον άκουσα σε τυφλό test με 6013
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Από το site της genelec
Αν δε θες να ακούσεις τι σε λέμε για να μάθεις πως δουλεύει σωστά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, κάντο έτσι.
Σωστό είναι το σχηματακι αυτό της τζενελεκ, δεν είναι λάθος, κι ας έχει ground loop δε πειράζει, λεπτομέρειες, σιγά μην εξηγούμε και τα βασικά τώρα.
1 ground 2 hot 3 cold, αυτά είναι τα XLR, προσωπικά πρέπει να έχω κολλήσει μερικές χιλιάδες τέτοια βύσματα, εδώ και 15 χρόνια, δε μου χρειάζεται σχήμα για να ξέρω που να κολλήσω τι, είτε σε XLR είτε σε RCA.
Κι όμως, για να κάνω XLR από rca, χρησιμοποιούσα ή di box ή μετασχηματιστές της λουνταλ ή και καλύτερους μετασχηματιστές, ναι, υπάρχουν και καλύτεροι, έχω μια αρμαθιά λουνταλ στο ντουλάπι, και πάνω από 2 ντουζίνες άλλης φίρμας μετασχηματιστές, μέχρι και για ψηφιακό σήμα, διότι ναι, μετατρέπουν το spdif σε aes ebu, αλλά όχι στο pro που έχει άλλη τάση και μερικά διαφορετικά μπιτς, εκεί θες το αντίστοιχο di box σε ψηφιακό επίπεδο, δηλαδή ultra match pro.
Τες πα. Διάβασμα. Χρειάζεται διάβασμα, τίποτε άλλο.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Αν δε θες να ακούσεις τι σε λέμε για να μάθεις πως δουλεύει σωστά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, κάντο έτσι.
Μα το « πίστευε και μη ερεύνα « δεν έχει γούστο .
Τα παρακάτω που γράφεις όμως, βγάζουν πολλά γούστα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Μπα δεν θα το έλεγα. Μόνο στα κανάλια και στην ισοστάθμιση υπερέχουν οι μεγαλύτερες σειρές. Πριν τον πάρω τον άκουσα σε τυφλό test με 6013
Μα και ο 6013 είναι πολύ χαμηλότερης κατηγορίας απο τα Genelec.
Μόνο ο 8805 απο Marantz εχει νόημα με Genelec.
 



Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Αιτιολόγησε το άμα θες
Οι περισσότεροι τα παίζουν με interface της πλάκας από pc
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Αιτιολόγησε το άμα θες
Οι περισσότεροι τα παίζουν με interface της πλάκας από pc
Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν κάποιοι άλλοι.
Τα Marantz AVR ειναι consumer μέτρια προϊόντα, με λυπηρό πρόγραμμα ισοστάθμισης. Δεν αξίζουν Genelec.
Πάρε Klipsch.
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Genelec από genelec διαφέρει. Γιατί το ισοπεδωνεις τελείως; Ανάλογα με τη χρήση που θες ο 7705 είναι πολύ τίμιος ενισχυτής. Αν θες μόνο μουσική και σε νορμάλ τιμές η λύση της κάρτας ήχου είναι μονόδρομος ουσιαστικά αλλά για μικτή χρήση ο 7705 είναι τιμιοτατος.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Κατάλαβα..
new wave χαλιεντας; :)
Τίποτα δεν κατάλαβες.
Genelec από genelec διαφέρει. Γιατί το ισοπεδωνεις τελείως; Ανάλογα με τη χρήση που θες ο 7705 είναι πολύ τίμιος ενισχυτής. Αν θες μόνο μουσική και σε νορμάλ τιμές η λύση της κάρτας ήχου είναι μονόδρομος ουσιαστικά αλλά για μικτή χρήση ο 7705 είναι τιμιοτατος.
Με Audyssey?
:lolsign:
Post automatically merged:

Εκτός και αν το έχεις απενεργοποιημένο
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.964
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top