Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Κλάιν Μάιν.

Λοιπόν, τα Κλάιν Μάιν δεν αναστρέφουν φάση, δηλαδή παίζουν χάρακας, σωστά σε σχέση με το σήμα εισόδου.

Δεν μπορείς να αναστρεψεις τη φάση τους από τα δικά τους ρυθμιστικά, είναι κάτι που θα ήταν λάθος να γίνει.

Θα πρέπει να αναστρεψεις τη φάση από όλα τα υπόλοιπα, αν όντως υπάρχει αναστροφή φάσης, κάτι που δεν ξέρω αν ισχύει διότι δεν έχω εμπιστοσύνη στο οντισι, και όπως είπε ο άλλος ο καράφλας, ίσως έφτασες στο σημείο να πρέπει να διαλέξεις δρόμο. ;)
Ναι ξέρω ότι κατά κει πάει η δουλειά αλλά θα το καθυστερήσω γιατί και δεν το αντέχω οικονομικά τώρα αλλά και ευελπιστώ σε καλύτερες τιμές στο άμεσο μέλλον.
Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αυτός ο ρημαδοενισχυτής διαλέγει ηχεία να το κάνει.
focal 80, b&w cdm1, qacoustics 3050, Bose 301, mission 70 mk2 όλα καλά με την φάση. Τα έβλεπε κανονικά.
chario 533 και Neumann 120 ανάποδη φάση .
Τι στόν κόρακα γίνεται ;
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Γιατί δεν επέλεξες ενεργά με RCA να τελειώνεις;
Το sport που διάλεξες θέλει πάνω από 2000€ για balanced Pro.
Μην περιμένεις να γίνουν φθηνότερα. Δεν θα γίνουν, δεν υπάρχει λόγος. Τα έχουμε πει.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν είναι θέμα αναστροφής φάσης.
Αλλού είναι το πρόβλημα.
Πάρε το behringer που λες. Φτηνό είναι. Θα κάνεις την δουλειά σου.
Οσο για τα pins 1και 3 βραχυκυκλωμένα είναι το μεγαλύτερο λάθος. Σε balanced μηχανημα δεν βραχυκυκλώνουμε τίποτα. Πρέπει να πάρει balanced σήμα για να δουλέψει σωστά. Αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ωχ τώρα θα πλακώσουν και τα παιδιά ενός παράλληλου σύμπαντος :biggrin:
Βρε χρυσό μου, είσαι τελείως ούφο; Του πρότεινα να δοκιμάσει άλλο rca μήπως έπαιζε κάτι με αυτά που χρησιμοποιούσε.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν είναι θέμα αναστροφής φάσης.
Αλλού είναι το πρόβλημα.
Πάρε το behringer που λες. Φτηνό είναι. Θα κάνεις την δουλειά σου.
Οσο για τα pins 1και 3 βραχυκυκλωμένα είναι το μεγαλύτερο λάθος. Σε balanced μηχανημα δεν βραχυκυκλώνουμε τίποτα. Πρέπει να πάρει balanced σήμα για να δουλέψει σωστά. Αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.
Προτείνεις δηλαδή passive di box από το να κάνει αυτό που λέω; Το di box θα αλλάξει την φάση έτσι κι αλλιώς και θα υποβαθμίσει το σήμα σε βαθμό που θα ακούς ότι να ναι. Για να πας στην λύση του di box θες τουλάχιστον κάνα 80 ευρώ το κανάλι.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το έκανα ,τζίφος :(
Πως βρίσκει το λογισμικό πρόβλημα στη φάση και των δύο (δεξί, αριστερό) ηχείων? Αν είναι και τα 2 εκτός φάσης θα είναι συμφασικά. Μήπως βλέπει διαφορά φάσης ανάμεσα σε σαμπ και δορυφόρους που διορθώνεται με αλλαγή φάσης στο σαμπ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τελειώσατε; :p

Αν εξαιρέσουμε την πιθανότητα να είναι κακοφτιαγμένο το καλώδιο (και τα δυο; μάλλον αποκλείεται)
το πρόβλημα είναι του software.
Είναι γνωστό πως η Οδύσσεια (του χρήστη; :roflmao:) το εμφανίζει αυτό το μήνυμα σε κάποιες περιπτώσεις. Ο λόγος είναι:
Είναι γκουχ γκουχ γτπκ σοφτγουερ.
😅

Δηλαδή μπερδεύεται...δεν καταλαβαίνει αν αυτό που "ακούει" είναι πρόβλημα του χώρου που επηρεάζει την φάση, ή λάθος σύνδεση. Γκάου δηλαδή.
Και το αποτέλεσμα είναι προβλήματα στο πεδίο του χρόνου, τα ηχεία δυσκολεύονται να δουλέψουν συμφασικά, και μεταξύ τους και με το σαμπ, ακόμα και στα κροσαρίσματα.

Όχι πάντα φυσικά, αλλά είναι συχνό.
Τα έχουμε γράψει επανειλλημένως, τα έχουν γράψει και πολλοί χρήστες και εδώ και στο εξωτερικό. Και μετά κάνουν τους Κινέζους, "όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, όλα καλά" "σούπερ η Οδύσσεια" κτλ
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Κι εμένα μου το βγάζει αυτό καμιά φορά το MCACC του Pioneer.
Σε ηχεία που είναι ίδια μεταξύ τους, με ίδια καλώδια, ελεγμένες συνδέσεις κλπ.

Και μάλιστα βγάζει και μήνυμα που λέει "αν είστε σίγουροι πως οι συνδέσεις είναι σωστές κλπ. απλά πατήστε continue" ή κάτι τέτοιο. Το ξέρουν δηλαδή και οι ίδιοι πως μπορεί να στο βγάλει χωρίς να ισχύει, για τον λόγο που είπαν οι προλαλήσαντες.

Προφανώς το Audyssey μπορεί να είναι καλύτερο του MCACC, αλλά μάλλον πάσχει από το ίδιο πρόβλημα.
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Δεν είναι ο χώρος. Τα ξήλωσα και τα έβαλα σε τελείως nearfield φάση χωρίς sub.
Δεν είναι τα καλώδια ,έβαλα κάτι κοντά audioquest που είχα.
Δεν είναι το audyssey, ξανάβαλα τα mission πάνω ,τα είδε με την σωστή φάση.
Δεν είναι fail των συγκεκριμένων Neumann . Είχα πάρει 4. Έκανα συνδυασμούς , ξανά ανάποδη φάση.
Τσάμπα παιδεύομαι νομίζω , η αρχική μου υποψία για τους adaptors μάλλον ισχύει ( παρεπιπτόντως τους άνοιξα το 1+3 pin είναι κολλημένα .)
Μικρο το κακό ,παμφθηνοι ήταν,τους πήρα απλά για δοκιμή
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τσάμπα παιδεύομαι νομίζω , η αρχική μου υποψία για τους adaptors μάλλον ισχύει ( παρεπιπτόντως τους άνοιξα το 1+3 pin είναι κολλημένα .)
Αν θες σώνει και ντε να αντιστρέψεις τη φάση, αντί να είναι βραχυκυκλωμένα τα 1 + 3 (που αυτό είναι το "σωστό"), βραχυκύκλωσε τα 1 + 2 (και το καλώδιο που πήγαινε στο 2 σύνδεσε το με το 3)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αρχική μου υποψία για τους adaptors μάλλον ισχύει
Υπάρχουν και έτοιμα καλώδια XLR σε RCA. Πάρε για δοκιμή.

Κάνε και κάτι ακόμα από περιέργεια: από τα πίσω διακοπτάκια του 120 κόψε το μπάσο τελείως, στο -7.5db και ξανατρέξε την Οδύσσεια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Θα πρέπει να αναστρεψεις τη φάση από όλα τα υπόλοιπα, αν όντως υπάρχει αναστροφή φάσης, κάτι που δεν ξέρω αν ισχύει διότι δεν έχω εμπιστοσύνη στο οντισι, και όπως είπε ο άλλος ο καράφλας, ίσως έφτασες στο σημείο να πρέπει να διαλέξεις δρόμο. ;)
βρε άει απεδω!
καρατσεκαρισμένο
το audyssey δεν κάνει λάθος στη φάση
πάρτε παθητικά! :p
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Υπάρχουν και έτοιμα καλώδια XLR σε RCA. Πάρε για δοκιμή.

Κάνε και κάτι ακόμα από περιέργεια: από τα πίσω διακοπτάκια του 120 κόψε το μπάσο τελείως, στο -7.5db και ξανατρέξε την Οδύσσεια
Στα - 7.5 τα έχω έτσι και αλλιώς
Θα πάω κατευθείαν στην λύση του Di box γιατί αύριο η μεθαύριο έρχεται και το πέμπτο kh120 και θα αρχίσω να στήνω.
Τόσα μέτρα rca με αντάπτορες δεν λέει.
Thanks για τις συμβουλές
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Δεν θα συνδέσεις τίποτα. Η γείωση στο -, το θετικό σήμα στο +, το ανεστραμμένο σήμα πουθενά.

Από την Emotiva:
When connecting a balanced output to an unbalanced input on modern audio gear, the proper way to do so is to connect the non-inverted output on the balanced output to the unbalanced input, and leave the inverted output unconnected. Many adapter cables, designed primarily for use with microphones, short the unused output pin to ground. While most equipment, including ours, will tolerate this without damage, it is not recommended, and may unnecessarily stress the output circuitry on your processor or preamp. This adapter was specifically designed to work optimally on modern balanced audio gear - and leaves the unused output line unconnected.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top