Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.



Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
20db κάτω μοιάζει (απο το σαμπ)
Μετά τον φίλτατο Χρήστο και άλλος χρήστης με κλίμακες που δεν βολεύουν στην αξιολόγηση...Η παρατήρηση δεν γίνεται σε pm,επειδή είναι σκόπιμο να διαβάζεται από κάθε ενδιαφερόμενο χρήστη REW...

Δύο ενδεικτικά screenshots με τα παράθυρα Spectrogram και ALL SPL αντίστοιχα για τις επιθυμητές τιμές στις παραμέτρους:
View attachment 207719
View attachment 207720

Επίσης στην ενότητα RT60 οι μπάρες να οριστούν από το γνωστό εικονίδιο Controls σε εύρος 1/3 οκτάβας...

Ήδη πάντως διακρίνεται ζήτημα προφανώς από συνιστώσες ιδιοσυντονισμών γύρω από 25 Hz και 60 Hz αντίστοιχα...
τα limits που προτείνεις στο spectro είναι σωστα; 20-20000;
Η όπως η εικόνα 20-200;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
τα limits που προτείνεις στο spectro είναι σωστα; 20-20000;
Η όπως η εικόνα 20-200;
20-200...Έχεις δίκιο στην παρατήρηση,οφείλεται στη γρηγοράδα να το βάλω που μου διέφυγε ότι το παραθυράκι των limits τείνει να κρατά στη μνήμη τις παραμέτρους που θα είχαν τεθεί σε διαφορετική ενότητα (δηλαδή το 20-20000 είχε κρατηθεί από το ALL SPL).
Λες να τ'ακουει;
Στενό το βλέπω, και δεν τραβάει ψηλά στο σπεκτρο.
Όπως είπα, νομίζω πως δεν ακούγεται.
Γι αυτό ζητώ ανάλυση κατά Fourier και βολικές κλίμακες,καθότι συμπίπτουν με χαρακτηριστική καμπούρα και στη μαύρη γραμμή που αντιπροσωπεύει το group delay.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ήδη πάντως διακρίνεται ζήτημα προφανώς από συνιστώσες ιδιοσυντονισμών γύρω από 25 Hz και 60 Hz αντίστοιχα...
Ένα μικρό θεματακι που έχεις στους ~25 και ~60 χερτζ, εκτιμώ πως δεν είναι ακουστό.
Λες να τ'ακουει;
Στενό το βλέπω, και δεν τραβάει ψηλά στο σπεκτρο.
Όπως είπα, νομίζω πως δεν ακούγεται.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Λοιπόν είπα να τα πάρω από την αρχή
Έβγαλα όλα τα φίλτρα από το audyssey ,και δεν είναι πια έτσι όπως τα είχα ρυθμίσει με το αυτί και μου αρέσει να ακούω.
Οι μόνες αλλαγές που έκανα από ότι εβγαλε το μικροφωνάκι του marantz , είναι cross στα 80 ,ανέβασα και τα sub γιατί το audyssey τα έβγαλε -11db
Οι καινούργιες μετρήσεις έγιναν μισό μέτρο πιο μακριά , στην πιο συνηθισμένη μου και χαλαρή θέση ακρόασης ,δηλαδή στα 3 μ
Τα γραφήματα και οι κλίμακες είναι έτσι όπως μου υποδείξατε


1BE6502F-9B9A-454D-A9D7-DBC2396CD11C.jpeg
5193969B-4E60-404B-B68B-D4ED63470F6A.jpeg
85CA22E4-9D45-4298-96CF-FE02EFFA8E57.jpeg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λοιπόν είπα να τα πάρω από την αρχή
Έβγαλα όλα τα φίλτρα από το audyssey ,και δεν είναι πια έτσι όπως τα είχα ρυθμίσει με το αυτί και μου αρέσει να ακούω.
Οι μόνες αλλαγές που έκανα από ότι εβγαλε το μικροφωνάκι του marantz , είναι cross στα 80 ,ανέβασα και τα sub γιατί το audyssey τα έβγαλε -11db
Οι καινούργιες μετρήσεις έγιναν μισό μέτρο πιο μακριά , στην πιο συνηθισμένη μου και χαλαρή θέση ακρόασης ,δηλαδή στα 3 μ
Τα γραφήματα και οι κλίμακες είναι έτσι όπως μου υποδείξατε


View attachment 207760 View attachment 207761 View attachment 207762
To ALL SPL θέλει όρια 20-20000...

Στο spectro μολονότι η κατάσταση δεν είναι απογοητευτική,θα ήταν προτιμότερο εφόσον δεν γίνεται να εξαφανίζονταν οι προεκτάσεις σε ύψη 20,36,58,68 Hz αντίστοιχα,τουλάχιστον να μην είχαμε σκούρο μπλε,δηλαδή απουσία ενέργειας με ομοιογενή πυκνότητα ανάμεσά τους.Τέτοια μέθοδο έχω εφαρμόσει ο ίδιος στο δικό μου ζωντανό χώρο με το setup των Triton/Dynaudio,αλλά επιπρόσθετα με μαύρη γραμμή εφαπτόμενη χονδρικά στο μηδενικό άξονα...

Στη δε ζώνη 100-200 ενώ πράγματι εμφανίζεται ενεργειακό χάσμα,παράλληλα έχουμε και τοπική ανύψωση RT...Η τρίτη προς τέταρτη οκτάβα είναι πολύ ΄΄βασανιάρικη΄΄ ζώνη,αφού εδρεύουν πάνω σε αυτή αντικρουόμενες μεταξύ τους ιδιότητες με τις ανισορροπίες εκεί να γίνονται έντονα διακριτές.

Όπως το παρατηρώ πάντως,διακρίνω ότι μπορεί να εξαχθεί δόκιμη καμπύλη-στόχος με ισοστάθμιση που να άφηνε απείρακτη τη ζώνη 100-200...Τα σημεία στην αρχή και το μέσον της τέταρτης οκτάβας φαίνεται να χρειάζονται και φασικές διορθώσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
To ALL SPL θέλει όρια 20-20000...

Στο spectro μολονότι η κατάσταση δεν είναι απογοητευτική,θα ήταν προτιμότερο εφόσον δεν γίνεται να εξαφανίζονταν οι προεκτάσεις σε ύψη 20,36,58,68 Hz αντίστοιχα,τουλάχιστον να μην είχαμε σκούρο μπλε,δηλαδή απουσία ενέργειας με ομοιογενή πυκνότητα ανάμεσά τους.Τέτοια μέθοδο έχω εφαρμόσει ο ίδιος στο δικό μου ζωντανό χώρο με το setup των Triton/Dynaudio,αλλά επιπρόσθετα με μαύρη γραμμή εφαπτόμενη χονδρικά στο μηδενικό άξονα...

Στη δε ζώνη 100-200 ενώ πράγματι εμφανίζεται ενεργειακό χάσμα,παράλληλα έχουμε και τοπική ανύψωση RT...Η τρίτη προς τέταρτη οκτάβα είναι πολύ ΄΄βασανιάρικη΄΄ ζώνη,αφού εδρεύουν πάνω σε αυτή αντικρουόμενες μεταξύ τους ιδιότητες με τις ανισορροπίες εκεί να γίνονται έντονα διακριτές.
Ευχαριστώ πολυ
Θα ανατρέξω σε προηγούμένα thread σας και ιδίως σε αυτό με τα triton μπας και καταλάβω αυτά που μου γράφετε να βρω τους φταίχτες και να δω τι μπορώ να κάνω
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ευχαριστώ πολυ
Θα ανατρέξω σε προηγούμένα thread σας και ιδίως σε αυτό με τα triton μπας και καταλάβω αυτά που μου γράφετε να βρω τους φταίχτες και να δω τι μπορώ να κάνω
Μην αγχώνεσαι,δεν είναι άσχημα,υπάρχουν πολύ πιο αμαρτωλές αποκρίσεις...Βάλε και Step response ...

Για να μην πελαγώνεις ψάχνοντας,εφόσον δεν γίνεται τέλειος κύλινδρος,πας να κάνεις κάτι σαν το παρακάτω,20-300 Hz...Με ομοιογενή πυκνότητα στις ΄΄φλόγες΄΄.
1617643151764.png
 
Last edited:







Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αντε βρε ένα διάγραμμα 67 ώρες..
Έβρεχε παντόφλες..
Για να καταλάβω τι αλλαγές γίνονται στα γραφήματα σε σχέση με τις ρυθμίσεις στον ενισχυτή ξαναέκανα ισοστάθμιση με το audysey.
Aυτήν την φορά έβαλα το umik σε κανονικό stand και πήρα μέτρηση rew με χαμηλότερη ένταση ( -47db check level)
Eπίσης άφησα τα ηχεία κροσαρισμένα στα 40hz και την ένταση των sub στο -12, τέρμα πίσω δηλαδή, ακριβώς όπως μου τα έβγαλε το audyssey.
Έτσι έχω ένα σημείο αναφοράς για να ξεκινήσω.
Τα γραφήματα και κυρίως το spectro βγήκαν διαφορετικα, από τις προηγούμενες μετρήσεις. Μακάρι να τις καταλάβαινα :(
Στο all spl δεν κατάφερα να βρώ πως αλλαζει η κλίμακα στον κάθετο άξονα
no cross rt60.jpg
no cross spectro.jpg
nocrossallspl.jpg
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Εντάξει, μπασοπριμαριστό είναι, ωραιότατο λαουντνες φίλτρο για χαμηλές στάθμες.

Για νορμάλ στάθμες, θέλει 4 ντεσιμπέλ κάτω τα μπάσα, κι άλλα τόσα τα πρίμα.

Κείνη η τρύπα στα 150 θέλει λίγη ενασχόληση.
Και στο σπεκτρο φαίνεται ωραία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Το Audyssey έχει αυτο το αυτόματο Loudness, κάπως το λέει...αν η μετρηση έγινε σε σχετικά χαμηλή στάθμη, και δεν ηταν απενεργοποιημένο, τότε εξηγείται.
Μάλλον είναι και το midrange compensation ενεργοποιημένο, και και την βύθιση στα 2500Hz
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top