Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
150hz
Δεν έχει νόημα προς το παρόν ξεχωριστά λόγω του ότι δεν θα κάνω επεμβάσεις στον χώρο ούτε μετακίνηση ηχείων
Θύμισε μου ποια σαμπ;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Θύμισε μου ποια σαμπ;
2 svs sb 1000
( τι σκεφτεσε ; Εγώ σκέφτομαι χωρίς να έχω γνώσεις ότι δεν είναι αρκετά γρήγορα να ακολουθήσουν τα ηχεία αλλά δεν ξέρω πως να το τσεκάρω)

τεσπα θα προσπαθήσω να φτιάξω αυτήν για να μου αρέσει

85E042EE-DF75-48DF-B5BB-4E1D2988D9DD.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
2 svs sb 1000
( τι σκεφτεσε ; Εγώ σκέφτομαι χωρίς να έχω γνώσεις ότι δεν είναι αρκετά γρήγορα να ακολουθήσουν τα ηχεία αλλά δεν ξέρω πως να το τσεκάρω)
Τι συχνότητα κροσάρεις τους δορυφόρους?
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σόρυ δεν το είδα. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πιο χαμηλά για να πιάσεις το γκαπ σε αυτη τη χρονική διαφορά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Πάνω από 120 δε θα πρότεινα χρήση αυτών των σαμπ.

Θα πρότεινα λίγο παραπάνω παίδεμα στο προηγούμενο γράφημα με το Κρος στα 120 που σου άρεσε. Χρήση αρνητικού γκεϊν κι έρχεται.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σόρυ δεν το είδα. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ( το κροσάρισμα) πιο χαμηλά για να πιάσεις το γκαπ σε αυτη τη χρονική διαφορά.
Είχα γράψει να δοκιμάσεις το "κροσάρισμα" πιο χαμηλά αλλά έγινε μαγικό και σβήστηκε με κάποιο τρόπο.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Μετά από ένα σκασμό δοκιμές , ακουστικές γιατί δεν ξέρω να το τσεκάρω στο rew, αποφάσισα ότι το ιδανικο cross point είναι στα 80hz. Έτσι όπως προτείνει η svs για τα συγκεκριμένα ηχεία.
Άρα η σωστή χρονικη ευθυγράμμιση (αν το λέω σωστα ) είναι σημαντικότερη από το να προσπαθήσω να φέρω ομαλότερη καμπύλη με φίλτρα πάνω στην ευκαιριακή καλύτερη που μου δίνει αν κροσάρω στα 150hz
.................
Αιντε να ξεκινήσουμε δουλειά γιατί μου έχει γίνει εμμονή αυτή η ενασχόληση με τα στέρεα :(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Μετά από ένα σκασμό δοκιμές , ακουστικές γιατί δεν ξέρω να το τσεκάρω στο rew, αποφάσισα ότι το ιδανικο cross point είναι στα 80hz. Έτσι όπως προτείνει η svs για τα συγκεκριμένα ηχεία.
Άρα η σωστή χρονικη ευθυγράμμιση (αν το λέω σωστα ) είναι σημαντικότερη από το να προσπαθήσω να φέρω ομαλότερη καμπύλη με φίλτρα πάνω στην ευκαιριακή καλύτερη που μου δίνει αν κροσάρω στα 150hz
Δεν κατάλαβα.
Δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορείς να το μετρήσεις στο REW. Πριν πως μέτρησες;
Δεν κατάλαβα γιατί μπερδεύεις την χρονική ευθυγράμμιση με το κροσάρισμα
Δεν κατάλαβα για ποια απόσταση ακρόασης περιμένεις απο τα KH120 να σου παίξουν τρίτη οκτάβα. Στα δυο μέτρα τα έχεις;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Δεν κατάλαβα.
Δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορείς να το μετρήσεις στο REW. Πριν πως μέτρησες;
Δεν κατάλαβα γιατί μπερδεύεις την χρονική ευθυγράμμιση με το κροσάρισμα
Δεν κατάλαβα για ποια απόσταση ακρόασης περιμένεις απο τα KH120 να σου παίξουν τρίτη οκτάβα. Στα δυο μέτρα τα έχεις;
Την χρονική ευθυγράμμιση δεν ξέρω να μετρήσω
Το ότι έχεις δίκιο για την απόσταση ακρόασης το έχεις. Το ακούω και το βλέπω όταν στήνω στα 2μ από όταν στήνω στα 3.2μ ...δυστυχώς.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Στα συνήθη οικιακά σεταπ, λόγω περιορισμών χώρου, το πολυκαναλο στήνεται με διαφορετικές αποστάσεις των ηχείων.

Έτσι, μπορεί τα πλαϊνά ή πίσω σαραουντ, όπως και τα άτμος, να είναι όντως σε απόσταση έως 1,8μ, και πολλές φορές ακόμα μικρότερη.

Αν τυχόν έχεις σκοπό να στήσεις κάποτε ιμερσιβ, για λόγους κόστους θα πρότεινα να κρατήσεις τα 120 για όποιες θέσεις δε θα ξεπερνάνε το 1.8μ στην απόσταση ακρόασης.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
+1
Επίσης μικρές διαφορές του στυλ στα 2.2μ τα μπροστινά και στα 1.8μ τα sr δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές μόνο και μόνο με την χρήση delay του προ. Συμφωνώ και εγώ να τα κρατήσεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Μην πουλήσεις τα ηχειάκια. Κρίμα είναι.
Κατέβασε την αποσταση κάτω απο τα 3 μετρα, πάρε 3 τεμάχια 310 και βαλε τα μικρά για surround και ταβάνι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
όταν στήνω στα 3.2μ
Ούτε τα 310 δεν προτείνω.
Θες τα 420.
Ακόμα και για στάθμες ασανσέρ.

Επειδή είναι νιουμαν, δεν αλλάζουν οι νόμοι για τη διάμετρο των γουφερ.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Με έπιασε μια μανία και πριν τα σκοτώσω θυμήθηκα που μου είχε γράψει ο μπουτχια για αντανακλάσεις.
Τράβηξα τα LR λίγο 30 cm πιο μπροστά από την τηλεόραση και ξαναεβαλα τις βάσεις,έβγαλα το τραπέζι 1,80 Χ1,40 μπροστά από τον καναπέ και ξαναμέτρησα.
cross 80 και τσιμπημένα στα 100hz 4 db
Aκούγεται καλά και μετράνε ικανοποιητικά εκτός το rt60 περίπου στα 45-60
Ουφφ ευχαριστώ παίδες, συνεχίζω και για τα άλλα 3 ηχεία.


F73FB0AC-D710-4FBE-8235-86B4D8D9EBD5.jpeg
AB1F1CDB-4E28-45DB-A037-E0A3622C6B62.jpeg
1D6FF042-9E26-4E47-B870-C849FDF70B18.jpeg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Aκούγεται καλά και μετράνε ικανοποιητικά
Καλύτερα, αλλά και πάλι το ηχείο είναι πολύ μικρό για αυτήν την απόσταση.
εκτός το rt60 περίπου στα 45-60
Δεν βλέπουμε το RT60 τόσο χαμηλά. Αγνόησε το. Μόνο το spectrogram
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλύτερα, αλλά και πάλι το ηχείο είναι πολύ μικρό για αυτήν την απόσταση.

Δεν βλέπουμε το RT60 τόσο χαμηλά. Αγνόησε το. Μόνο το spectrogram
Ναι το καταλαβαίνω πως θα ήταν τα μεγαλύτερα αλλά ευτυχώς μου αρέσουν και έτσι πολύ
Βασικά αν πουληθούν θα πάω για τα 310 αν όχι καλά είμαι και έτσι
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top