Αλλαγη επαφων...πως?


Μηνύματα
620
Reaction score
4
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

ξεβίδωσε ρε παλικάρι το πίσω κομάτι που είναι τα μανταλάκια...ξεκόλησε τα απο τα καλώδια που πάνε στα μεγάφωνα και μετα βγάλε απο τα σασί τα μάνταλα....γυαλοχαρτάρισε με 700αράκι γυαλόχαρτο και μετα σαπούνησε το σασί...αστο να στεγνώσει καλά..τωρά μσκάρεις με χαρτοταινία το κάτω μέρος απο το σασί (το σημείο του σασί που ΄κοιτάει στην μέσα πλευρά του ηχείου) και φτιάξε ένα μίγμα είτα απο εποξειδική ρητίνη ή απο εποξειδική κόλα και ρίξτο στο σασί να κλείσει τις παλιές τρύπεσ και να κάνει και μία κρούστα 2-3 χιλιοστά απο την έξω πλευρά του σασί..ΜΟΛΙΣ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΑΝΟΙΞΕ 2 ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΣΟΥ ΜΠΑΝΑΝΕΣ....
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

ξεβίδωσε ρε παλικάρι το πίσω κομάτι που είναι τα μανταλάκια...ξεκόλησε τα απο τα καλώδια που πάνε στα μεγάφωνα και μετα βγάλε απο τα σασί τα μάνταλα....γυαλοχαρτάρισε με 700αράκι γυαλόχαρτο και μετα σαπούνησε το σασί...αστο να στεγνώσει καλά..τωρά μσκάρεις με χαρτοταινία το κάτω μέρος απο το σασί (το σημείο του σασί που ΄κοιτάει στην μέσα πλευρά του ηχείου) και φτιάξε ένα μίγμα είτα απο εποξειδική ρητίνη ή απο εποξειδική κόλα και ρίξτο στο σασί να κλείσει τις παλιές τρύπεσ και να κάνει και μία κρούστα 2-3 χιλιοστά απο την έξω πλευρά του σασί..ΜΟΛΙΣ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΑΝΟΙΞΕ 2 ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΣΟΥ ΜΠΑΝΑΝΕΣ....
Κι"αυτο καλο,αλλα ηδη παω προς αλουμινιο μερια.
Σημ. Δεν ειμαι παληκαρι, ειμαι μεγαλο παληκαρι(53 γαρ) :116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.520
Reaction score
126.199
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

αφού ασχολείσαι με το "σπορ", είσαι παιδί (έστω 54 ετών παιδί, άρα, μια χαρά στο λέει το "παλικάρι"). εύγε! (που είσαι ακόμα παιδί δηλαδή)!:126:

εδώ έχουμε κι άλλα "παιδιά", πολλά "παιδιά", σε μαθουσαλικές ηλικίες, μη σκας...:143::138:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Κι"αυτο καλο,αλλα ηδη παω προς αλουμινιο μερια.
Σημ. Δεν ειμαι παληκαρι, ειμαι μεγαλο παληκαρι(53 γαρ) :116:
Βάλε και καμμιά φωτογραφία να δούμε περί τίνος πρόκειται....
Πώς ήταν πριν, τι σκοπό έχεις να φτιάξεις...

Τι μάρκα είναι τα ηχεία; Acoustic Research;
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

αφού ασχολείσαι με το "σπορ", είσαι παιδί (έστω 54 ετών παιδί, άρα, μια χαρά στο λέει το "παλικάρι"). εύγε! (που είσαι ακόμα παιδί δηλαδή)!:126:

εδώ έχουμε κι άλλα "παιδιά", πολλά "παιδιά", σε μαθουσαλικές ηλικίες, μη σκας...:143::138:
Μη μου το χαλας 53 ειπαμε,ολα κι"ολα.
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Βάλε και καμμιά φωτογραφία να δούμε περί τίνος πρόκειται....
Πώς ήταν πριν, τι σκοπό έχεις να φτιάξεις...

Τι μάρκα είναι τα ηχεία; Acoustic Research;
Τα ηχεια ειναι ITT τριων δρομων 8"/3"/1" γουφερ/μιντ/τουιτερ με τα δυο τελευταια θολου, 40 wat rms & 60 music /8 ohm, και ειναι βασης 51χ30χ20 (ΥχΠχΒ) σε αρκετα καλη εμφανισιακη κατασταση και αριστη λειτουργικη. Τα παραξενα τωρα, στην μπαφλα υπαρχει διακοπτης περιστροφικος ελεγχου του κρος οβερ με ενδειξεις normal /-2db /+2db & high range, επανω απο τον διακοπτη λεντακια εποχης με τις ενδειξεις 1.25wat-2.50wat-5wat-10wat-20wat ανα λεντακι χρωματος πρασινο μετα 40wat πορτοκαλι και 60wat κοκκινο,δηλ αρκετα Χριστουγεννιατικο, αμ' ελα ντε που παιζουν καλα μα πολυ καλα σαν γενικο συμπερασμα. Σε Α/Β τεστ με τα Tannoy MX3-M mercury που ειχα/εχω και πουλαω απλα καμμια σχεση, επομενο τεστ με Spendor S/P1 φιλου, ελαφρα (εκεινος το ειπε) υποδεεστερα. Ο ενισχυτης μου ειναι ο NAD C352 2x80 wat, και ο χωρος 17,5 τμ παραληλογραμμος και ακουω κατα πλατος σε σχεδον ισοπλευρο τριγωνο 3.2μ περιπου εγω απο τα ηχεια και 2.6μ μεταξυ τους αυτα. Το τρελο για εμενα ειναι οτι τα Ταννου ειναι 30-120wat και τα <<κουναγε>> ανετα στο παρα τεταρτο παρα δεκα το ποτενσιομετρο και τελος μετα μπουμ μπουμ, ατα ΙΤΤ εκτος του οτι ειναι πεντακαθαρα ειδικα με βινυλιο δειχνουν να θελουν και αλλα βατ το βλεπω και απο τα χριστουγεννιατικα λεντακια σπανια φτανουν στο πορτοκαλι (40βατ). Αυτα προς το παρον, θυμισε μου πως βαζω φωτο.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

... θυμισε μου πως βαζω φωτο.
Την ανεβάζεις κάπου. π.χ. εδώ, και μετά το πέρας του ανεβάσματος σου δίνει ένα direct link, π.χ. αυτό: http://img21.imageshack.us/img21/347/romemayhem.jpg.
Το αντιγράφεις, έρχεσαι στο θέμα, πατάς απαλά :119: το κομβίο
και στο παράθυρο διαλόγου που ανοίγει, επικολλάς την προηγούμενη διεύθυνση. Ορίστε το αποτέλεσμα:



:403:
 



Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Την ανεβάζεις κάπου. π.χ. εδώ, και μετά το πέρας του ανεβάσματος σου δίνει ένα direct link, π.χ. αυτό: http://img21.imageshack.us/img21/347/romemayhem.jpg.
Το αντιγράφεις, έρχεσαι στο θέμα, πατάς απαλά :119: το κομβίο
και στο παράθυρο διαλόγου που ανοίγει, επικολλάς την προηγούμενη διεύθυνση. Ορίστε το αποτέλεσμα:



:403:
http://img526.imageshack.us/gal.php?g=5280001.jpg Μαλλον τα καταφερα, σε ευχαριστω.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Ενδιαφέρον ηχειάκι. Τα θυμάμαι αυτά. Πρέπει να ήταν τέλη 10ετίας '70, αρχές '80

Ισως και να μην χρειάζεται να τις αλλάξεις τις μπόρνες...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Πιστευω να τα καταφερα.


Πάτησες αυτό το εικονίδιο
και όχι το σωστό

Τέσπα, λεπτομέρεια. :203:
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

ξεβίδωσε ρε παλικάρι το πίσω κομάτι που είναι τα μανταλάκια...ξεκόλησε τα απο τα καλώδια που πάνε στα μεγάφωνα και μετα βγάλε απο τα σασί τα μάνταλα....γυαλοχαρτάρισε με 700αράκι γυαλόχαρτο και μετα σαπούνησε το σασί...αστο να στεγνώσει καλά..τωρά μσκάρεις με χαρτοταινία το κάτω μέρος απο το σασί (το σημείο του σασί που ´κοιτάει στην μέσα πλευρά του ηχείου) και φτιάξε ένα μίγμα είτα απο εποξειδική ρητίνη ή απο εποξειδική κόλα και ρίξτο στο σασί να κλείσει τις παλιές τρύπεσ και να κάνει και μία κρούστα 2-3 χιλιοστά απο την έξω πλευρά του σασί..ΜΟΛΙΣ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΑΝΟΙΞΕ 2 ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΣΟΥ ΜΠΑΝΑΝΕΣ....
Σημερα ξεβιδωσα το πισω κομματι με τα μανταλακια, τα καλωδια (μαυρο κοκκινο) ειναι αρκετα χοντρα για 2.5mm μου κανει με αρκετη κοληση (καλαϊ) και στο σημειο που ειναι κολημενα και σε ολο το πισω μερος απο τα μανταλακια 4χ1cm περιπου ειναι πακτωμενο με κατι σαν μαστιχα-πισσα,και ολη αυτη η διαταξη κλεινει-σφραγιζει το κενο(τρυπα). Οταν βιδωθει το πλαισιακι με τα μανταλακια αποκλειεται να περαση αερας, σαν πολυ προσεγμενο μου φαινεται για να το πειραξω, οχι οτι δεν γινεται αλλα.....
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Σημερα ξεβιδωσα το πισω κομματι με τα μανταλακια, τα καλωδια (μαυρο κοκκινο) ειναι αρκετα χοντρα για 2.5mm μου κανει με αρκετη κοληση (καλαϊ) και στο σημειο που ειναι κολημενα και σε ολο το πισω μερος απο τα μανταλακια 4χ1cm περιπου ειναι πακτωμενο με κατι σαν μαστιχα-πισσα,και ολη αυτη η διαταξη κλεινει-σφραγιζει το κενο(τρυπα). Οταν βιδωθει το πλαισιακι με τα μανταλακια αποκλειεται να περαση αερας, σαν πολυ προσεγμενο μου φαινεται για να το πειραξω, οχι οτι δεν γινεται αλλα.....
Αυτό που σού έλεγα. Τα ηχεία ακουστικής ανάρτησης (acoustic suspension) πρέπει να είναι ερμητικά κλεισμένα έτσι ώστε ο αέρας που βρίσκεται εγκλωβισμένος μέσα στο ηχείο να δουλεύει σαν μία πρόσθετη ανάρτηση (ένα "αμορτισέρ" αέρος) που δεν αφήνει τον κώνο του woofer να κάνει ανεξέλεγκτες κινήσεις όπως συμβαίνει στα bass reflex. Αυτό δίνει ένα πολύ σφιχτό και απόλυτα ελεγχόμενο μπάσο ακόμα και με φθηνούς μεσαίας κλάσης ενισχυτές που μόνο όσοι έχουν "ζήσει" με τα Advent και τα Acoustic Research το γνωρίζουν πολύ καλά. Το μόνο τίμημα αυτής της σχεδίασης είναι η κάπως μικρότερη ευαισθησία σε σχέση με τα bass reflex. Από την άλλη όμως δεν υπάρχει αυτό το ανεξέλεγκτο μπουμάρισμα που τόσες φορές έχουμε ακούσει με διάφορα bass reflex ηχεία.
Και τα δικά σου ηχεία είναι σχεδιασμένα κατά τον ίδιο τρόπο με τα προαναφερθέντα γι αυτό και σήμερα τα συγκρίνεις με σύγχρονα ηχεία και τα βρίσκεις τόσο καλά! Προς θεού λοιπόν να μην "βλάψεις" την στεγανότητά τους γιατί θα τα καταστρέψεις και θα είναι κρίμα...
Αυτά τα κομμάτια τα φυλάμε και τα σεβόμαστε.
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Αυτό που σού έλεγα. Τα ηχεία ακουστικής ανάρτησης (acoustic suspension) πρέπει να είναι ερμητικά κλεισμένα έτσι ώστε ο αέρας που βρίσκεται εγκλωβισμένος μέσα στο ηχείο να δουλεύει σαν μία πρόσθετη ανάρτηση (ένα "αμορτισέρ" αέρος) που δεν αφήνει τον κώνο του woofer να κάνει ανεξέλεγκτες κινήσεις όπως συμβαίνει στα bass reflex. Αυτό δίνει ένα πολύ σφιχτό και απόλυτα ελεγχόμενο μπάσο ακόμα και με φθηνούς μεσαίας κλάσης ενισχυτές που μόνο όσοι έχουν "ζήσει" με τα Advent και τα Acoustic Research το γνωρίζουν πολύ καλά. Το μόνο τίμημα αυτής της σχεδίασης είναι η κάπως μικρότερη ευαισθησία σε σχέση με τα bass reflex. Από την άλλη όμως δεν υπάρχει αυτό το ανεξέλεγκτο μπουμάρισμα που τόσες φορές έχουμε ακούσει με διάφορα bass reflex ηχεία.
Και τα δικά σου ηχεία είναι σχεδιασμένα κατά τον ίδιο τρόπο με τα προαναφερθέντα γι αυτό και σήμερα τα συγκρίνεις με σύγχρονα ηχεία και τα βρίσκεις τόσο καλά! Προς θεού λοιπόν να μην "βλάψεις" την στεγανότητά τους γιατί θα τα καταστρέψεις και θα είναι κρίμα...
Αυτά τα κομμάτια τα φυλάμε και τα σεβόμαστε.
+1000 & σ'ευχαριστω.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

...τα Ταννου ειναι 30-120wat και τα <<κουναγε>> ανετα στο παρα τεταρτο παρα δεκα το ποτενσιομετρο και τελος μετα μπουμ μπουμ, ατα ΙΤΤ εκτος του οτι ειναι πεντακαθαρα ειδικα με βινυλιο δειχνουν να θελουν και αλλα βατ ...
Είναι αυτό που σού έλεγα το "τίμημα" της κλειστής σχεδίασης που χρειάζεται κάποια watts παραπάνω για να παίξει στην ίδια ένταση που παίζουν άλλα ηχεία.

Αυτό που περιγράφεις εσύ το εξηγεί πριν από πολλά χρόνια η ίδια η Advent στο φυλλάδιό της. Δες την τελευταία παράγραφο στην δεξιά στήλη:

http://www.classicspeakerpages.net/_Media/the_advent_loudspeaker_p-21.jpeg

 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Τα παραξενα τωρα, στην μπαφλα υπαρχει διακοπτης περιστροφικος ελεγχου του κρος οβερ με ενδειξεις normal /-2db /+2db & high range
Δεν είναι παράξενο, ήταν κάτι που το συναντούσαμε εκείνη την εποχή σε αρκετά ηχεία. Είχαν διακόπτες για να ρυθμίζουν την απόκριση συχνότητος ανάλογα με τις ανάγκες.

Δες εδώ τα AR-10π :


 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Δεν είναι παράξενο, ήταν κάτι που το συναντούσαμε εκείνη την εποχή σε αρκετά ηχεία. Είχαν διακόπτες για να ρυθμίζουν την απόκριση συχνότητος ανάλογα με τις ανάγκες.

Δες εδώ τα AR-10π :


Αυτο που μου προκαλει εκπληξη παντως ειναι το ποσο καλα παιζουν χωρις να εχουν ιδιαιτερη δυσκολια στον χωρο και με το ειδος της μουσικης, ακομη και εαν ξεκεντραριστω απο το τριγωνο ακροασης η ειμαι ορθιος και περιφερομαι διακρινω στεροφωνικη εικονα και σκηνη.
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγη επαφων...πως?

Τελικα τις αλλαξα, ευκολο ηταν, το αποτελεσμα, εχω την εντυπωση πως εγιναν πιο περιγραφικα ακομα. Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας. Παντως εαν καποιος βρει τετοια ηχεια (παλια ακουστικης αναρτησις) και ειναι σε καλη κατασταση ας μη τα προσπεραση, αξιζουν μια ακροαση και ισως να κερδιση χρηματα και το κυριωτερο καλο καλο και καθαρο ηχο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.673
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Rigas8
Top