Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ειχα αλλαξει τις εσωτερικες πορτες με ξυλινες αλλα στο δωματιο που ειναι το hc θελει κατι ειδικο ,με μεταλλικη κασα για αντεξει το βαρος, να σταματησει επιτελους το τριξιμο και η διαρροη ηχου προς τα εξω,στο δευτερο οσο γινεται βεβαια
Εχετε κατι υποψην,εχει αλλαξει κανεις? καποιο σιτε ή να αρχισω τυχαια αναζητηση στο νετ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

οι πόρτες ηχομόνωσης είναι κατά βάση πολύ ακριβές. Βέβαια, κάνουν τρομερή δουλειά.

αν θες να κάνεις κάτι σε πιο λογικό κοστολόγιο, ίσως σε βοηθήσει η δική μου εμπειρία.
άκου λοιπόν τι έκανα στο δικό μου χώρο:

πήγα σε ένα μαραγκό που κάνει πόρτες, και αφού το συζητήσαμε, έγινε μια απλή ξύλινη πόρτα, λίγο πιο χοντρή από τις υπόλοιπες, η οποία στο εσωτερικό της έχει μια στρώση πετροβάμβακα και ένα λεπτό φύλλο μολύβδου. Γύρω γύρω στην κάσα της πόστας, έχει διπλές χοντρές πλαστικές "τσιμούχες" για να σφραγίζει όταν κλείνει, και από κάτω διπλό συρόμενο πλαστικό "χτένι".

Αυτή η κατασκευή μου κόστισε περίπου 700 ευρώ, πολύ φτηνά για τα δεδομένα της αγοράς. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, οι "τσιμούχες" γύρω γύρω από την πόρτα, κάνουν την περισσότερη δουλειά. Χωρίς αυτές, το αποτέλεσμα είναι άθλιο, καθώς από τα "κενά" περνάει κανονικότατα ο ήχος. Συνολικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα (πιο πολύ φασαρία περνάει μέσα από τους τοίχους παρά από την πόρτα).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

κατι τετοιο σαξαμε με συναδερφο ξυλουργο , πιστευω οτι στα λεφτα του , Κατι πιο λιγο κοστισε (ισως λογο συναδερφικοτητας) ,
αλλα πρεπει να ματωσεις για να παρεις κατι καλυτερο σε αποδοση
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Με περιπου 1300-1400 μπορεις να ανεβεις επιπεδο και να παραγγειλεις πορτα με πιστοποιητικο ηχομειωσης, αν θυμαμαι καλα στα 55 db (ή ο,τι οριζει ο νομος για club, bar κλπ). Η πορτα κατασκευαζεται σε οικο του εξωτερικου και στην αξια της δεν περιλαμβανεται η τοποθετηση της. Οπτικα ειναι ιδια με αυτες που συναντα κανεις σε club, βαρια μεταλλικη κατασκευη.

Περιπου στα ιδια χρηματα μπορεις να βρεις επισης και αναλογη πορτα κατασκευασμενη απο αλουμινιο με βαθμο ηχομειωσης στα 53 db και λευκο χρωμα μαζι με την τοποθετηση αλλα χωρις το πιστοποιητικο.

Ο,τιδηποτε ακριβοτερο μαλλον εχει κερδοσκοπικο χαρακτηρα. Διαφορετικα οι λυσεις του Costa και του Αργυρη ειναι μαλλον οι περισσοτερο ενδεδειγμενες. Ωπωσδηποτε απαιτουνται λαστιχα περιμετρικα της κασας και ενισχυμενοι μεντεσεδες λογο της αυξησης του βαρους που της προσδιδει η προσθηκη του μολυβδου (που ειναι ισως το αποτελεσματικοτερο ηχομονωτικο υλικο).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

δυστυχως στο ελλαδα εχουμε ελληνικες τιμες.Στο αμερικη μια πορταρα πιστιποιημενη κατα thx , εχει 700 $ .Με τρελλα επιπεδα αποδοσης....
 


Μηνύματα
482
Reaction score
19
Μεταφορικα και φορος σχεδον θα διπλασιαζαν την τιμη της. Γιατι εμεις οι πλουσιοι στην Ελλαδα εχουμε λεφτα!!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

αμα το φερουμε με 36 ατοκες δοσεις , δεν θα μας ερθει πιο φτηνα.Απο τοσα τεμαχια αποτελειται η θυρα
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

ευχαριστω για τις ενδιαφερουσες απαντησεις,stelioschrist00 εχεις καποιο λινκ για αυτο που μου προτεινεις γιατι δεν εχω βρει κατι ως τωρα,αν κ προβλεπω να κανω αυτο που ειπε ο costas EAR
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

αν εχεις ηδη κασα, και εχεις σφηκτηρες, και παινουν τα χερια σου απλα αντιγραφεις μαι πορτα που την γεμιζεις με πετροβαμβακα, και μολυβι.
Και βαζεις τσιμουχολαστικα εκει που <φιλα> την κασα και εισαι αλλου.Με πολυ λιγα λεφτα.
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Την πορτα με πιστοποιηση την ειχα βρει στο καταστημα Λαζαρακης (θα το βρεις και σαν lazarakis constructions). Την πορτα αλουμινιου την σχεδιασα εγω παρεα με φιλο κατασκευαστη αλουμινα, για αυτο το λογο και δεν εχει πιστοποιητικο. Η μετρηση της ηχομειωσης εγινε απο εμενα στο 1 m αποσταση εξωτερικα της πορτας. Με μικρη τροποποιηση θα μπορουσα να αυξησω και το βαθμο ηχομειωσης.

Ο,τι αλλο σε ενδιαφερει στειλε pm με τηλεφωνο να σε ενημερωσω.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

H λυση του Κωστα ειναι πολυ καλη (βαρια μασιφ ξυλινη και κλεινεις ΟΛΑ τα πιθανα μονοπατια που θα μπορουσε να διαφυγει αερας) και θα ελεγα ανετα οτι ειναι best value for money για την αποδοση που προσφερει. Μετα απλα πηγαινεις σε custom πορτα απο οικο, οπου και τα χρηματα ανεβαινουν φυσικα.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

Στην ουσια μια ακριβη πορτα θα ειναι τεραστιας μαζας και θα εχει παρα πολυ καλο μηχανισμο 'σφραγισματος.'
Ριξε μια ματια στην εταιρεια Zero International, οπου εχει μεγαλη γκαμα τετοιων μηχανισμων...ετσι για να γουσταρεις λιγο.:116:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Re: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

Με περιπου 1300-1400 μπορεις να ανεβεις επιπεδο και να παραγγειλεις πορτα με πιστοποιητικο ηχομειωσης, αν θυμαμαι καλα στα 55 db (ή ο,τι οριζει ο νομος για club, bar κλπ). Η πορτα κατασκευαζεται σε οικο του εξωτερικου και στην αξια της δεν περιλαμβανεται η τοποθετηση της. Οπτικα ειναι ιδια με αυτες που συναντα κανεις σε club, βαρια μεταλλικη κατασκευη.

Περιπου στα ιδια χρηματα μπορεις να βρεις επισης και αναλογη πορτα κατασκευασμενη απο αλουμινιο με βαθμο ηχομειωσης στα 53 db και λευκο χρωμα μαζι με την τοποθετηση αλλα χωρις το πιστοποιητικο.

Ο,τιδηποτε ακριβοτερο μαλλον εχει κερδοσκοπικο χαρακτηρα. Διαφορετικα οι λυσεις του Costa και του Αργυρη ειναι μαλλον οι περισσοτερο ενδεδειγμενες. Ωπωσδηποτε απαιτουνται λαστιχα περιμετρικα της κασας και ενισχυμενοι μεντεσεδες λογο της αυξησης του βαρους που της προσδιδει η προσθηκη του μολυβδου (που ειναι ισως το αποτελεσματικοτερο ηχομονωτικο υλικο).
Μπηκε το νερο στ'αυλακι ! για μεταλλικη βαρια με ηχομονωτική ικανότητα Rw=46 dB με πιστοποιητικό .
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Αλλαγη ξυλινης πορτας με ηχομονωτικη

οι πόρτες ηχομόνωσης είναι κατά βάση πολύ ακριβές. Βέβαια, κάνουν τρομερή δουλειά.

αν θες να κάνεις κάτι σε πιο λογικό κοστολόγιο, ίσως σε βοηθήσει η δική μου εμπειρία.
άκου λοιπόν τι έκανα στο δικό μου χώρο:

πήγα σε ένα μαραγκό που κάνει πόρτες, και αφού το συζητήσαμε, έγινε μια απλή ξύλινη πόρτα, λίγο πιο χοντρή από τις υπόλοιπες, η οποία στο εσωτερικό της έχει μια στρώση πετροβάμβακα και ένα λεπτό φύλλο μολύβδου. Γύρω γύρω στην κάσα της πόστας, έχει διπλές χοντρές πλαστικές "τσιμούχες" για να σφραγίζει όταν κλείνει, και από κάτω διπλό συρόμενο πλαστικό "χτένι".

Αυτή η κατασκευή μου κόστισε περίπου 700 ευρώ, πολύ φτηνά για τα δεδομένα της αγοράς. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, οι "τσιμούχες" γύρω γύρω από την πόρτα, κάνουν την περισσότερη δουλειά. Χωρίς αυτές, το αποτέλεσμα είναι άθλιο, καθώς από τα "κενά" περνάει κανονικότατα ο ήχος. Συνολικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα (πιο πολύ φασαρία περνάει μέσα από τους τοίχους παρά από την πόρτα).
Αναφέρεσαι σε συρόμενη χωνευτή πόρτα ή σε κανονική;
Ο μόλυβδος δεν μου κάθεται καλά και σκέφτηκα πετροβάμβακα ή/και λαστιχοφελό.
Επίσης, ο σκελετός της πόρτας που θα αποτελέσει γέφυρα για τον ήχο, ίσως πρέπει να γίνει από βαρύ, ατόφιο ξύλο που ως γνωστόν είναι ηχομονωτικο. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω πώς θα γίνουν και το σίγουρο είναι οτι αν δεν έχω εγώ ο ίδιος έτοιμο ένα πλήρες σχέδιο, κανένας μαραγκός δεν θα ξέρει να φτιάξει μια σωστή κατασκευή. Έχεις καμιά φωτογραφία για να κατανοήσουμε τις άλλες λεπτομέρειες που γράφεις;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Συρωμένη δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει διαρροή.
Πρέπει να έχει οπωσδήποτε κατωκασια και οσο μεγάλο βάρος (μάζα ) γίνεται και πάχος με λάστιχα γύρω γύρω που να σφραγίζει .
Εάν μπορεί η πόρτα να μοιάζει με σκαλοπάτι ακόμα καλύτερα .
Εδώ ένα παράδειγμα μεγέθους πόρτας
Έχουν αφαιρεθεί τα λάστιχα
Ώστε να τοποθετηθούν νέα
Χερούλι παρατηρείστε
 

Attachments



Μηνύματα
2
Reaction score
0
Συρωμένη δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει διαρροή.
Πρέπει να έχει οπωσδήποτε κατωκασια και οσο μεγάλο βάρος (μάζα ) γίνεται και πάχος με λάστιχα γύρω γύρω που να σφραγίζει .
Εάν μπορεί η πόρτα να μοιάζει με σκαλοπάτι ακόμα καλύτερα .
Εδώ ένα παράδειγμα μεγέθους πόρτας
Έχουν αφαιρεθεί τα λάστιχα
Ώστε να τοποθετηθούν νέα
Χερούλι παρατηρείστε
Πολύ καλό αυτό που δείχνεις. Κατά πόσο μπαίνει σε σαλόνι είναι το επόμενο ερώτημα... ΑΣΤΑΝΑΠΑΝ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top