Αναβάθμιση ήχου σε Nissan Almera n16

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλησπεριζω ολα τα μελη, ειμαι νεο μελος στο forum.

Θεοω να βελτιωσω λιγο τον ηχο στο αυτοκινητο μου, οχι να βαλω ενισχυτες και subs απλα λιγο καλυτερο απο τον ηπαρχων και ποιοτικοτερο.

Εχω ενα nissan almera n16 2001 με εργοστασιακα ηχεια 16.5 blaupunkt στιςπορτες 40watt max,

Στην εταζερα εχω βαλει τα παρακετω 75watt rms

https://www.crutchfield.com/S-Vlg7Unmuqrd/p_158GTX1641/Sony-Xplod-XS-GTX1641.html

Εχω αλλαξει και την πηγη με την παρακατω 4 χ 27 rms

https://www.amazon.co.uk/Sony-CDX-GT420U-Headunit-playback-front/dp/B00127S19M

Το προβλημα ειναι οτι τα μικρα μπροστινα σε σχυ δεν συγχρονιζονται με τα μεγαλα σε ισχυ στην εταζερα με αποτελεσμα ακουγοντας δυνατα σε ενταση 25 να ακουγετε θορυβος απο ταμπροστα, ενω τα πισω παιζουν στο τερμα.

Οι ερωτησεις μου εινσι οι εξης:

1. Σιγουρα θελουν αλλαγη τα μπροστα αλλα ποσα watt? Ποια προτεινετε? Ειναι 16.5 cm ομοαξονικα.

2. Γιατι τα πισω στην εταζερα παρολο που ειναι αρκετα δυνατα γιατι δεν βγαζουν πολυ μπασο? Γιατι παιζουν μεχρι το 25 και μετα παραμορφωνονται? Φταιει ο ενισχυτης του αυτοκινητου που πιθανον τερματιζει?

Δεν θελω να βαλω ενισχυτη και sub, απλα να βελτιωσω τον ηχο με λιγο παραπανω μπασακι και να ειναι λιγο ποιοτικο ηχοσυστημα.

Σας ευχαριστω
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Kαλώς όρισες!

Δεν θελω να βαλω ενισχυτη και sub, απλα να βελτιωσω τον ηχο με λιγο παραπανω μπασακι και να ειναι λιγο ποιοτικο ηχοσυστημα.
Χωρίς ενισχυτή και sub, δεν γίνεται αυτό που θέλεις.
Τα πίσω ηχεία, που έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία και πολύ χώρο πίσω τους, πάντα θα καπελώνουν τα μπροστινά.
Νομίζω πως πρέπει να πας ένα ένα βήμα.
Το πρώτο βήμα, να επισκεφτείς ενα καλό μαγαζί car audio στην περιοχή σου.
Που βρίσκεσαι?
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Kαλώς όρισες!



Χωρίς ενισχυτή και sub, δεν γίνεται αυτό που θέλεις.
Τα πίσω ηχεία, που έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία και πολύ χώρο πίσω τους, πάντα θα καπελώνουν τα μπροστινά.
Νομίζω πως πρέπει να πας ένα ένα βήμα.
Το πρώτο βήμα, να επισκεφτείς ενα καλό μαγαζί car audio στην περιοχή σου.
Που βρίσκεσαι?
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Συμφωνω οπως λες για να γινει κατι καλο θελει ενισχυτη και sub αλλα αυτα εχουν εν
α σχετικα ακριβο κοστος.

Πηγα ηδη σε ενα μαγαζι στην Ηλιουπολη και δεν πολυασχοληθηκε, ουτε καν ακουσε πωςπαιζουν τα ηχεια, το μονο που προτεινε αυτος ηταν να αντικαταστησω τα μπροστινα με τα παρακατω
http://www.auto-panorama.gr/-subwoofers/124-alpine-sxe-1725s.html
Ουτε βεβαια ειπε πως θα βελτιωθει ο ηχος, και γενικα δεν απαντουσε στις ερωτησεις μου, μαλλον βαριοταν και ετσι εφυγα.

Καποιος αλλος μου ειοε πως θα μου τοποθετησει σρκετα συαισθητα ηχεια οπως τα focal σε 16.5cm ομοαξονικα και το αοοτελεσμα θα ειναι 50% πιο ποιουικο απο τα υπαρων εργοστασιακα μπροστινα ηχεια. Τα πισω στη εταζερα τα sony xplod τα βρηκε εκπληκτικα.

Γενικα θελω απλως λιγο πιο δυνατο και ποιοτικο ηχο, αρα η πρωτη κινηση πιστευω ειναι να αντικαταστησω τα μπροστινα με καποια πιο ευαισθητα και αν δεν δω αποτελεσμα να παμε σε ενισχυτη.

Ποια η γνωμη σου? Ισχυουν αυτα πιυ ειπε η θελει να μου φαει τα λεφτα? Μου ειπε κοστος 120 Ευρω για τα focal τοποθετημενα, αλλα δεν μου ειπε πιο μοντελο.

Εχεις να μου προτεινεις εσυ καποια καλα ηχεια σε λογικη τιμη εως 80 ευρω?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εχεις να μου προτεινεις εσυ καποια καλα ηχεια σε λογικη τιμη εως 80 ευρω?
Μπορώ να σου προτείνω πολλά ηχεία, αλλά δεν θα λυθει το πρόβλημά σου.
Κάνε λίγο υπομονή να δει το θέμα ο καθ ύλην αρμόδιος @Car_Audio_Test και εδώ είμαστε πάλι.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλως ήρθες στην παρέα μας,
αυτό που απάντησε ο Νίκος πιο πάνω είναι και το σωστό, δηλαδή χωρίς μεγάλη επιφάνεια κώνου μεγαφώνου δεν μπορούμε να έχουμε χαμηλές συχνότητες δυστυχώς.
Τα watt των μεγαφώνων δεν δηλώνουν ότι παίζουν πιο δυνατά!
Απ όσο κατάλαβα θέλεις να δαπανήσεις έως 80€ για βελτίωση του ήχου. Θεωρώ ότι δεν είναι και ότι πιο εύκολο, αλλά! Βγάλε τα πίσω μεγάφωνα της sony και τοποθέτησε τα εμπρός στις πόρτες και πάρε ένα σετ οβάλ 6χ9 στα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις για να πάρεις σχετικά καλό χαμηλό από την εταζέρα. Θα έχεις καλό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλως ήρθες στην παρέα μας,
αυτό που απάντησε ο Νίκος πιο πάνω είναι και το σωστό, δηλαδή χωρίς μεγάλη επιφάνεια κώνου μεγαφώνου δεν μπορούμε να έχουμε χαμηλές συχνότητες δυστυχώς.
Τα watt των μεγαφώνων δεν δηλώνουν ότι παίζουν πιο δυνατά!
Απ όσο κατάλαβα θέλεις να δαπανήσεις έως 80€ για βελτίωση του ήχου. Θεωρώ ότι δεν είναι και ότι πιο εύκολο, αλλά! Βγάλε τα πίσω μεγάφωνα της sony και τοποθέτησε τα εμπρός στις πόρτες και πάρε ένα σετ οβάλ 6χ9 στα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις για να πάρεις σχετικά καλό χαμηλό από την εταζέρα. Θα έχεις καλό αποτέλεσμα.
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Καλη η ιδεα σου, δεν το ειχα σκεφτει, απλα πρεπει να φαω την εταζερα γιατι εχει στρογγυλες θεσεις για 16.5.

Θα επισκεφτω το συγκεκριμενω καταστημα και θα του πω να δει και αυτη την λυση αν και θα ζηταει παραπανω λεφτα να ξηλωσει τα πισω και να τα βαλει μπροστα, απλα μου εκανε εντυπωση που ηταν σιγουρος πως βαζοντας μπροστα ηχεια μδ μεγαλυτερη ευαισθησια θα εχω 50% πιο ηχητικο κσι ποιοτικο αποτελεσμα!

Για την τιμη μπορω να φτασω και τα 120 οριακα αν ειναι κατι καλο, απλα ρωταω ποιες μαρκες για να ξερω, μην παω εκει και μου βαζει ηχεια που δεν εχουν καλα χαρακτηριστικα, αυτο φοβαμε.
[DOUBLEPOST=1519764084][/DOUBLEPOST]
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Καλη η ιδεα σου, δεν το ειχα σκεφτει, απλα πρεπει να φαω την εταζερα γιατι εχει στρογγυλες θεσεις για 16.5.

Θα επισκεφτω το συγκεκριμενω καταστημα και θα του πω να δει και αυτη την λυση αν και θα ζηταει παραπανω λεφτα να ξηλωσει τα πισω και να τα βαλει μπροστα, απλα μου εκανε εντυπωση που ηταν σιγουρος πως βαζοντας μπροστα ηχεια μδ μεγαλυτερη ευαισθησια θα εχω 50% πιο ηχητικο κσι ποιοτικο αποτελεσμα!

Για την τιμη μπορω να φτασω και τα 120 οριακα αν ειναι κατι καλο, απλα ρωταω ποιες μαρκες για να ξερω, μην παω εκει και μου βαζει ηχεια που δεν εχουν καλα χαρακτηριστικα, αυτο φοβαμε.
Και γενικα ειπε πως καθε 3 db μεγαλυτερη ευαισθησια διπλασιαζετε ο ηχος!! Αυτο δεν το πολυκαταλαβα
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Η ευαισθησία των μεγαφώνων μετριέται σε dB ντεσιμπέλ, που σημαίνει ακουστότητα. Κάθε 3dB σημαίνει διπλάσια ακουστότητα. Πχ, έχεις μια πηγή 4χ25watt κι έχεις 2 σετ μεγαφώνων 100 watt τα εμπρός με ευαισθησία 90dB και τα πίσω 50 watt με ευαισθησία 93, τα πίσω θα παίζουν τα διπλάσια πιο δυνατά λόγω των 3dB. Αν θα επιλέξεις τελικά οβάλ που υπάρχουν αξιόλογα στα 80, 90€ να προσέξεις το tweeter τους να μην είναι χάρτινο γιατί δεν θ αντέξει στον ήλιο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έχω το ίδιο αμάξι. Έχω διαβάσει ότι στις πόρτες δεν μπαίνουν τα πάντα. Θέλει συγκεκριμένο βάθος γιατί κατεβαίνει το τζάμι εκεί και υπάρχει θέμα. Ψάξε τη γίνεται και δες τη σε παίρνει.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Η ευαισθησία των μεγαφώνων μετριέται σε dB ντεσιμπέλ, που σημαίνει ακουστότητα. Κάθε 3dB σημαίνει διπλάσια ακουστότητα. Πχ, έχεις μια πηγή 4χ25watt κι έχεις 2 σετ μεγαφώνων 100 watt τα εμπρός με ευαισθησία 90dB και τα πίσω 50 watt με ευαισθησία 93, τα πίσω θα παίζουν τα διπλάσια πιο δυνατά λόγω των 3dB. Αν θα επιλέξεις τελικά οβάλ που υπάρχουν αξιόλογα στα 80, 90€ να προσέξεις το tweeter τους να μην είναι χάρτινο γιατί δεν θ αντέξει στον ήλιο.
Σ ευχαριστω για την απαντηση σου.
Αρα τα παρακατω ηχεια που μου προτεινε ο πρωτος ειδικος
http://www.auto-panorama.gr/-subwoofers/124-alpine-sxe-1725s.html
Που εχουν ευαισθησια 92db αλλα ειναι δρομων και 40wat/rms
Θα παιξουν σε διπλασια ενταση απο τα sony 4ων δρομων 75watr/rms που εχω στην εταζερα, και ας ειναι μικροτερα watt τα πρωτα?
Αρα μπασο θα εχουν περισσοτερο στην εταζερα γιατι οπως ειπε αυτος λειτουργει σαν αντι ηχειο?
Εσυ τι λες να βαλω τα παραπανω που ειναι και οικονοκικα 39 ευρω + γυρω στα 25 η τοποθετηση ή να βαλω τα focal ποη μου λεει ο δευτερος ειδικος που θα παω?
[DOUBLEPOST=1519769868][/DOUBLEPOST]
Έχω το ίδιο αμάξι. Έχω διαβάσει ότι στις πόρτες δεν μπαίνουν τα πάντα. Θέλει συγκεκριμένο βάθος γιατί κατεβαίνει το τζάμι εκεί και υπάρχει θέμα. Ψάξε τη γίνεται και δες τη σε παίρνει.
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Και εγω δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζουν ολα. Παντως μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα πως τα εργοστασιακα ειναι blaupunkt 40watt max.
Παντως εχω μπει σε nissan tiida φιλου μου, με εργοστασιακο radio cd και εργοστασιακα ηχεια 16.5 cm ενα σε καθε πορτα και ο ηχος ηταν εκπληκτικος!!!
Ουτε ενισχυτη εχει, ουτε sub, και τα ηχεια με αρκετο μπασο!!!!
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Σ ευχαριστω για την απαντηση σου.
Αρα τα παρακατω ηχεια που μου προτεινε ο πρωτος ειδικος
http://www.auto-panorama.gr/-subwoofers/124-alpine-sxe-1725s.html
Που εχουν ευαισθησια 92db αλλα ειναι δρομων και 40wat/rms
Θα παιξουν σε διπλασια ενταση απο τα sony 4ων δρομων 75watr/rms που εχω στην εταζερα, και ας ειναι μικροτερα watt τα πρωτα?
Αρα μπασο θα εχουν περισσοτερο στην εταζερα γιατι οπως ειπε αυτος λειτουργει σαν αντι ηχειο?
Εσυ τι λες να βαλω τα παραπανω που ειναι και οικονοκικα 39 ευρω + γυρω στα 25 η τοποθετηση ή να βαλω τα focal ποη μου λεει ο δευτερος ειδικος που θα παω?
[DOUBLEPOST=1519769868][/DOUBLEPOST]

Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Και εγω δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζουν ολα. Παντως μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα πως τα εργοστασιακα ειναι blaupunkt 40watt max.
Παντως εχω μπει σε nissan tiida φιλου μου, με εργοστασιακο radio cd και εργοστασιακα ηχεια 16.5 cm ενα σε καθε πορτα και ο ηχος ηταν εκπληκτικος!!!
Ουτε ενισχυτη εχει, ουτε sub, και τα ηχεια με αρκετο μπασο!!!!
Έχω το ίδιο αμάξι. Έχω διαβάσει ότι στις πόρτες δεν μπαίνουν τα πάντα. Θέλει συγκεκριμένο βάθος γιατί κατεβαίνει το τζάμι εκεί και υπάρχει θέμα. Ψάξε τη γίνεται και δες τη σε παίρνει.
Εσυ που εχεις το ιδιο αμαξι πες μου σου σβηνει καποιες φορες οταν ειναι κρυο αφου ξεκινησεις και βγαζεις ταχυτητα για να σταματησεις σε ενα φαναρι ? Εμενα το κανει αραια και που,
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εσυ που εχεις το ιδιο αμαξι πες μου σου σβηνει καποιες φορες οταν ειναι κρυο αφου ξεκινησεις και βγαζεις ταχυτητα για να σταματησεις σε ενα φαναρι ? Εμενα το κανει αραια και που,
Ποτέ. Δεν έχω θέμα πουθενά.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Εσυ που εχεις το ιδιο αμαξι πες μου σου σβηνει καποιες φορες οταν ειναι κρυο αφου ξεκινησεις και βγαζεις ταχυτητα για να σταματησεις σε ενα φαναρι ? Εμενα το κανει αραια και που,
Μάλλον θέλει καθάρισμα το μοτερ του ρελαντί.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Μάλλον θέλει καθάρισμα το μοτερ του ρελαντί.
Και εγω αυτο πιστευω, αν και το κανει αραια στο ασχετο ας πουμε μια φορα στο διμηνο, το ειπα στον μαστορα που το κανω σερβις και ειπε δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο, αν το κανει πιο συχνα τοτε θα δει τι προβλημα εχει, κατα τα αλλα το αυτοκινητο ειναι απαιχτο, 2001 μοντελο και ολα τα χρονια μηδεν προβλημα, μον σερβις και αλλαγη λαδιων. Το λεω σε φιλους μου που εχουν γερμανικα και δεν το πιστευουν! Εσυ τι ηχοσυστημα και ηχεια εχεις βαλει? Εχεις το μοντελο 2001?
 


Μηνύματα
13
Reaction score
0
Εγώ 2005
Α οκ, ειναι λιγο διαφορετικο απο το δικο μου .Νομιζω εσενα εχει οθονη κε rafio cd ψηλα ενω το δικο μου εχει ντουλαπακι εκει , επισης εμενα εχει 90 αλογα και την ροπη στις 2800, ενω εσενα 98 και ροπη στις 4000?

Ασε τωρα που ερχομουν απο βορεια προαστια σε νοτια διαπιστωσα οτι με κλειστο το radio cd και πατωντας σε ανωμαλο οδοστρωμα ετριζαν τα πισω ηχεια στην εταζερα, αυτα που αλλαξα πριν 7 χρονια, ανοιξατο πορτ μπαγκαζ και ειδα πως ειναι καλα βιδωμενα.
Εβαλα και μουσικη ενα μπιτακι και ειδα οτι κανουν παλι το τριξιμο ακομη και με λιγο μπασο, αυτα υποτιθετε ειναι 75 watt rms και το radiocd 4 χ 25 watt rmsμ δεν δικαιολογειτε να εχουν καει αφου εχουν πιο πολλα βατ!!
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Και εγω αυτο πιστευω, αν και το κανει αραια στο ασχετο ας πουμε μια φορα στο διμηνο, το ειπα στον μαστορα που το κανω σερβις και ειπε δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο, αν το κανει πιο συχνα τοτε θα δει τι προβλημα εχει, κατα τα αλλα το αυτοκινητο ειναι απαιχτο, 2001 μοντελο και ολα τα χρονια μηδεν προβλημα, μον σερβις και αλλαγη λαδιων. Το λεω σε φιλους μου που εχουν γερμανικα και δεν το πιστευουν! Εσυ τι ηχοσυστημα και ηχεια εχεις βαλει? Εχεις το μοντελο 2001?
Δες τα μηνύματα σου. Πάνω δεξιά γωνία
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Γιώργο η επιλογή είναι δική σου, εγώ θα έβγαζα τα πίσω μεγάφωνα και θα τα τοποθετούσα εμπρός και θ αγόραζα οβάλ 6χ9 για πίσω.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Γιώργο η επιλογή είναι δική σου, εγώ θα έβγαζα τα πίσω μεγάφωνα και θα τα τοποθετούσα εμπρός και θ αγόραζα οβάλ 6χ9 για πίσω.
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Απλα να σου διευκρινησω οτι στην εταζερα δεν εχει θεσεις για 6 χ 9 αλλα για 6.5 ιντσες.
Επισης αν και καλα τα πισω, σημερα με μικρολακουβες με κλειστο το radio cd εκανα τα ηχεια ενα χρατς χρουτς, και επισης οταν ο δρομος ηταν χωρις λακουβες και εβαλα ενα μπιτακι να παιξει ακουσα παλι αυτο το χραρς χρουτς, εσυ τι λες εχουν καει λιγο τα ηχεια? Παντως ειδα πως ειναι βιδωμενα καλα.

Συμφωνω για τα 6 χ 9 πισω αν γινετε να φαει ο τοποθετητης λιγο την εταζερα και επισης αν χωρανε τα πισω μπροστα και δεν βρισκουν.

Δηλαδη εσυ δεν εγκρινεις οπως μου ειπε ενας τοποθετητης να βαλει focal 6.5 ιντσες μπροστα με υψηλη ευαισθησια? Αυτος ηταν σιγουρος οτι οχι μονο θα παιζουν καλα, αλλα σε διπλασια ενταση απο τα πισω!
 

Μηνύματα
229
Reaction score
109
Ο,τι και να βάλεις να είναι της ίδιας σειράς...υπάρχουν πολλά forum που ασχολούντε με ηχεία αυτοκινήτων,επίσης πολλά καταστήματα έχουν demo,απλά ακουσέ τα να δεις τι σου ταιριάζει.Τα πίσω ηχεία μάλλον ειναι πολυκαιρισμένα και θέλουν αλλαγή,ευκαιρία να τα αλλάξεις όλα... Σαν μάρκα ψάξε για infinity. Λες οτι άλλαξες πηγή κι έβαλες 4*27 rms δηλαδή κάτι χειρότερο απ'το εργοστασιακό...άλλαξε πηγή πρώτα ! Και να έχεις υπόψη σου πολλές φορές η φτήνια τρώει τον παρά.
https://www.infinityspeakers.com/speakers/
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Ο,τι και να βάλεις να είναι της ίδιας σειράς...υπάρχουν πολλά forum που ασχολούντε με ηχεία αυτοκινήτων,επίσης πολλά καταστήματα έχουν demo,απλά ακουσέ τα να δεις τι σου ταιριάζει.Τα πίσω ηχεία μάλλον ειναι πολυκαιρισμένα και θέλουν αλλαγή,ευκαιρία να τα αλλάξεις όλα... Σαν μάρκα ψάξε για infinity. Λες οτι άλλαξες πηγή κι έβαλες 4*27 rms δηλαδή κάτι χειρότερο απ'το εργοστασιακό...άλλαξε πηγή πρώτα ! Και να έχεις υπόψη σου πολλές φορές η φτήνια τρώει τον παρά.
https://www.infinityspeakers.com/speakers/
Σ ευχαριστω για την απαντηση.

Εγω ποσταρα εδω γιατι εχει forum για car audio και μου απαντησαν παρα πολλοι και εμαθα πολλα πραγματα που δεν ηξερα.

Μαλλον δεν γνωριζεις και πολλα απο ηχοσυστηματα αυτοκινητου.

Λες πολυκαιρισμενα ηχεια 5 χρονων?
Δηλαδη εσυ αλαζεις στο δικο σου ηχεια καθε χρονο?

Επισης η πηγη μου εχει αλλαχτει πρινπεριπου μια πενταετια
Εχει usb, sub out, 2 rca, 4 x 52watt peak, 4 x 27rms, οταν την αλλαξα πληρωσα 150 Ευρω και λες η φτηνεια τρωει τον παρα?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top