Αναβάθμιση ήχου PC

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλησπέρα,σκέφτομαι να προβώ στην αγορά νέων monitor ηχείων,μιας και τα τρέχοντα παρέδωσαν πνεύμα (Sony SRS-DF30),κοιτάζω αυτά https://www.athensproaudio.gr/el/focal-cms-65-b-stock.html, σε συνδυασμό με ένα dac όπως αυτό https://www.cambridgeaudio.com/usa/en/products/hifi-and-home-cinema/dacmagic-plus,ώστε να έχω και δύο ελεύθερες rca για μελλοντική προσθήκη subwoofers.H χρήση θα είναι μουσική από το pc μέσω spotify και αρχείων flac από τον σκληρό δίσκο,παιχνίδια, video από youtube, κλπ.
Ο χώρος είναι περίπου 10 τμ,τα ηχεία θα τοποθετηθούν στο γραφείο σε απόσταση μικρότερη του ενός μέτρου,χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό μπορώ και με βάσεις δαπέδου.Περιμένω τις γνώμες και προτάσεις σας,ευχαριστώ!!!!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Δεν έχω ακούσει τα συγκεκριμένα ηχεία, αλλά με τόσα χρήματα προσωπικά θα κοιτούσα τα Genelec 8010A ή 8020D μαζί με το Genelec 7040 sub.
Αντί για DAC θα χρησιμοποιούσα κάποιο audio interface όπως το Focusrite Scarlett.
Γενικά με μικρότερα ηχεία και sub θα σου είναι, πιστεύω, πιο εύκολη η σωστή τοποθέτησή τους στο χώρο.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Όλα αυτά που αναφέρθηκαν είναι υπέροχα ηχεία. Τα cms τα άκουσα στην athensproaudio σε προσεγμένο near field χώρο και ενθουσιάστηκα.
Αλλά εν έτη 2020 και χωρίς να ασχοληθώ σοβαρά με treatments θα πήγαινα εκεί. Το dsp κάνει την διαφορά
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα,τα neummann και τα genelec τα έχω και αυτά στην λίστα, απλά δεν ξέρω αν με τα 4ρια woofer θα είναι αρκετά για τον χώρο μου.
Μια τέτοια σύνθεση δηλαδή https://www.thomann.de/gr/basket.html
Εξάλλου σκέφτομαι μήπως ανέβω στα αμέσως επόμενα με 5 woofer 8030C και Κ120 και να αφήσω για αργότερα το/τα sub,μου περισσεύει αυτή την στιγμή ένα 10ρι velodyne cht για να ''κάνω την δουλειά μου''
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τι να πω αυτά δίνει η Neumann . Υπάρχουν 4άρια και 4άρια. Η τεχνολογία προχωρά
Max. SPL in full space at 3% THD at 1m (averaged between 100 Hz and 6 kHz): 102,8 / 108,8 dB

Στο μεταξύ όλο το ζουμί είναι εδώ (φωτο)
78760BCD-1D53-4F25-ABDD-5749460DDA18.jpeg
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Φαίνεται σωστή λύση για την περίπτωση μου τα Neumann,να τα συνδικάσω καλύτερα με dac ή audio interface?
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
ειχα τα focal cms 50 για 2 χρόνια και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, οπότε αν σου αρέσουν προχώρα.
Τσέκαρε όμως αν τα 6,5άρια είναι για την απόσταση που τα θες.
Δυστυχώς το cms sub η focal έχει σταματήσει να το βγάζει και το επόμενο sub της focal είναι αρκετά ακριβό.

Κι εγω θα πηγαινα σε sub ιδιας εταιρίας με τους δορυφορους.
Δες κι αυτό το sub https://www.skroutz.gr/s/13227168/Dynaudio-9S.html
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Σίγουρα της ίδιας εταιρίας είναι το ιδανικό, αλλά αν τα 6,5 είναι too much για την απόσταση μου τα παραπάνω που πρότειναν φαντάζουν ιδανικά.
Για υπογούφερ δεν αγχώνομαι, θέλω να δω πως θα μου ''κάτσει'' αυτό που έχω, αν μείνω ευχαριστημένος, δεν υπάρχει λόγος να προβώ σε νέα αγορά, άλλωστε δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις, μάλλον τείνω προς Neumann και το δίλλημα είναι με τι interface να τα συνδικάσω εκεί θα ήθελα μια βοήθεια
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Το dac θα βελτιωσει σημαντικα τον ηχο,αλλα το μοντελο που σκεφτεσαι ειναι πλεον πολυ παλιο,δεν αξιζει σαν αγορα,ειδικα αν θελεις να ακους dsd,mqa κλπ. Οσο για τα ηχεια.......καλυτερα πηγαινε να ακουσεις πρωτα,δεν αρεσει σε ολους ο μονιτορ ηχος.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Έχω ακούσει monitor ηχεία ουκ ολίγες φορές και έχω καταλήξει ότι είναι ο ιδανικός ήχος για τα γούστα μου, δεν αποκλείω το tidal στο μέλλον, υπάρχει κάτι με αυτά τα χαρακτηριστικά έως 500 ευρώ ή το συνδέω με την κάρτα ήχου του pc και περιμένω να ανεβάσω το budget?
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Έχω ακούσει monitor ηχεία ουκ ολίγες φορές και έχω καταλήξει ότι είναι ο ιδανικός ήχος για τα γούστα μου, δεν αποκλείω το tidal στο μέλλον, υπάρχει κάτι με αυτά τα χαρακτηριστικά έως 500 ευρώ ή το συνδέω με την κάρτα ήχου του pc και περιμένω να ανεβάσω το budget?
Αν ειναι να κινηθεις στα 500 ευρω και αν ακους και με ακουστικα (ακους?) και αν θελεις ενα εργαλειο που παιζει και καλα,ειναι και ενισχυτης ακουστικων,αλλα εχει και bluetooth καλου κακου,παιζει ολα τα φορμα και το πας και οπου θελεις (εκτος σπιτιου ή το πας σε αλλο ηχοσυστημα),κοιτα και αυτο.....

 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Δεν χρησιμοποιώ ακουστικά ούτε πρόκειται να το συνδέσω με άλλη συσκευή πλην pc.Το CA το διάλεξα λόγω XLR για να μπορώ να συνδέσω τα ηχεία με την ''ποιοτικότερη'' επιλογή καθώς και για την ύπαρξη RCA για σύνδεση sub/s.
Γενικά ''λύνει τα χέρια''
 


Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλησπέρα, μετά από αρκετή μελέτη κατέληξα σε τρείς επιλογές
1.Αγορά Neumann kh80 μαζί με ipad για να μπορώ να κάνω χρήση του προγράμματος ισοστάθμισης
2.Αγορα Genelec 8320 μαζί με το λογισμικό τους glm για room correction
3.Αγορά κάποιου άλλου ηχείου και dirac live μαζί με μικρόφωνο στο pc.
To τρίτο μου δίνει την ευχέρεια να αγοράσω οποιοδήποτε συνδυασμό ηχείων και σαμπ, το κόστος πάνω κάτω είναι το ίδιο, κάνω κάτι λάθος;
Τέλος ως interface σκέφτομαι κάτι τέτοιο https://motu.com/en-us/products/m-series/m4/
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Δεν χρησιμοποιώ ακουστικά ούτε πρόκειται να το συνδέσω με άλλη συσκευή πλην pc.Το CA το διάλεξα λόγω XLR για να μπορώ να συνδέσω τα ηχεία με την ''ποιοτικότερη'' επιλογή καθώς και για την ύπαρξη RCA για σύνδεση sub/s.
Γενικά ''λύνει τα χέρια''
επιλεγεις dac 8ετιας για τις συνδεσεις? υπαρχουν και αλλες επιλογες με xlr με συγχρονα dac chip που παιζουν τα παντα και ειναι και καλυτερα.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
επιλεγεις dac 8ετιας για τις συνδεσεις? υπαρχουν και αλλες επιλογες με xlr με συγχρονα dac chip που παιζουν τα παντα και ειναι και καλυτερα.
Πράγματι είναι ξεπερασμένο, πρέπει να ανέβω κοντά στο χιλιάρικο για να έχω κάτι σύγχρονο και με τις απαραίτητες εξόδους, θα κάνει όμως διαφορά σε σχέση με ένα pro user interface,μιλάμε για ηχεία ενεργά κοντά στα 1000,θα καταλάβω άραγε διαφορά;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλησπέρα, μετά από αρκετή μελέτη κατέληξα σε τρείς επιλογές
1.Αγορά Neumann kh80 μαζί με ipad για να μπορώ να κάνω χρήση του προγράμματος ισοστάθμισης
2.Αγορα Genelec 8320 μαζί με το λογισμικό τους glm για room correction
3.Αγορά κάποιου άλλου ηχείου και dirac live μαζί με μικρόφωνο στο pc.
To τρίτο μου δίνει την ευχέρεια να αγοράσω οποιοδήποτε συνδυασμό ηχείων και σαμπ, το κόστος πάνω κάτω είναι το ίδιο, κάνω κάτι λάθος;
Τέλος ως interface σκέφτομαι κάτι τέτοιο https://motu.com/en-us/products/m-series/m4/
Ευχαριστώ
Ένα βασικό που πρέπει να σκεφτείς είναι πως θα κροσάρεις άμα βάλεις sub.
Αυτό γίνεται μόνο άμα πάρεις το αντίστοιχο sub των δορυφόρων που θα επιλέξεις η θα πας σε λύσεις π.χ minidsp 2Χ4 hd άμα πάρεις διαφορετικό sub
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Ένα βασικό που πρέπει να σκεφτείς είναι πως θα κροσάρεις άμα βάλεις sub.
Αυτό γίνεται μόνο άμα πάρεις το αντίστοιχο sub των δορυφόρων που θα επιλέξεις η θα πας σε λύσεις π.χ minidsp 2Χ4 hd άμα πάρεις διαφορετικό sub
Το λογισμικό της Neumann από την στιγμή που έχεις το 750 dsp sub, λειτουργεί με όλα τα monitor της εταιρίας. Αν έχεις τα ΚΗ80 πάλι λειτουργεί με όλα τα sub τους, προσπαθώ να καταλάβω αν παίζει και με ''ξένα sub''
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Πράγματι είναι ξεπερασμένο, πρέπει να ανέβω κοντά στο χιλιάρικο για να έχω κάτι σύγχρονο και με τις απαραίτητες εξόδους, θα κάνει όμως διαφορά σε σχέση με ένα pro user interface,μιλάμε για ηχεία ενεργά κοντά στα 1000,θα καταλάβω άραγε διαφορά;
κατω απο χιλιαρικο,αλλα ναι πιο πανω απο το cambridge audio
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
αλλα υπαρχει και επιλογη με λιγοτερα (αλλα χωρις dsd,mqa δυνατοτητα....εννοω με αμεσο τροπο) .Το μονο που δεν ξερω για αυτο ειναι αν βγαζει παραλληλα σημα και απο τις δυο εξοδους.....


τιμη περιπου στα 300 και κατι ψιλα στη χωρα μας (μην σε ξεγελουν τα 199 δολλαρια ΗΠΑ).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top