Αναβάθμιση Sub....



Μηνύματα
487
Reaction score
207
πίστεψε με παίζουν πολύ καλά για τα χρήματα που ζητάνε ;)
Ναι φίλε μου, έχω δει το νήμα στην παρουσίαση του χώρου σου με τα θηρία klf και την αναζήτηση sub!
Θυμάμαι έγραψες ότι είσαι ανατολικά.....παίζει να είμαστε και κοντά :)
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
καμια μετρησουλα παιζει ;
Δεν έχω ακόμα εξοπλιστεί κατάλληλα. Τα μόνα που είχα βρει σε ένα site ήταν αυτά σε χάλια ανάλυση
Ναι φίλε μου, έχω δει το νήμα στην παρουσίαση του χώρου σου με τα θηρία klf και την αναζήτηση sub!
Θυμάμαι έγραψες ότι είσαι ανατολικά.....παίζει να είμαστε και κοντά :)
Σωστά. Αρτέμιδα
 

Attachments



Μηνύματα
204
Reaction score
461
Το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι ότι σε υψηλές εντάσεις το δεξί sub κόβει βόλτες στο χώρο... βέβαια εχει και ένα-δυο χιλιοστά παίξιμο μιας και πατάει μεταξύ 2 πλακιδίων. θα τούς αλλάξω ποδαράκια με καλύτερα.

Οι μετρήσεις πως σας φαίνονται; (αν τις βλέπετε δλδ)
Χμμμ, είδα στην φωτο σου έξω από το παράθυρο σου :biggrin:
Αρτέμιδα κι εγώ!
Έχω συναγερμό και σύνδεση με κέντρο λήψης σημάτων + μια saiga 12ara 😁

τα υπολοιπα με πμ
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μια χαρα ειναι οι μετρησεις ως προς την γραμμικοτητα ;)
.......και κατεβαινει μια χαρα σε hz
Aν παιζει το sub 25hz και πανω ειναι οκ...
.....η πιο πολυ πληροφορια απο εκει και πανω ειναι .....
 
Last edited:

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Όπως σου ανέφερα και πιο πριν από τη στιγμή που δεν είσαι ευχαριστημένος με το sub σου μη πέσεις στην παγίδα του δεύτερου, φυσικά δυο είναι καλύτερα από ένα.
Αν βλέπεις ταινίες η γνώμη μου είναι μετά από δικές αλλαγές κάποιων sub είναι με bass reflex αν ακούς δικάναλη μουσική κλειστού τύπου, κάνε αν μπορείς μια δοκιμή θα με θυμηθείς. Εγώ ακόμα τη ψάχνω ..............
Το τι θα επιλέξεις το αφήνω πάνω σου.
Και λόγω της απαγόρευσης δε μπορώ να έρθω για μπάνιο στη Αρτέμιδα εγώ τη λέω Λούτσα έρχομαι κοντά 15 χρόνια στο παλιό ICE μετά στο παλιό Ηλιοτρόπιο για ρακέτα .................. και έχω μείνει και στον Φάρο.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Νομίζω εχει ξαναναφερθει: μην πεφτουμε στην παγιδα του οσο χαμηλοτερα τοσο καλύτερα, οποτε το bass reflex ειναι μονοδρομος...

Οι πολύ χαμηλές σε αφροντιστο χωρο δημιουργούν θεματα... Αν μπορουσα θα εκοβα μαχαιρι κατω απο 20 (και δεν έχω εντελως αφροντιστο χωρο)... Συμφορουμιτης προτιμησε κλειστου τυπου ενω ειχε bass reflex και δεν βγήκε ζημιωμενος, το δειχνουν κι οι μετρησεις του...
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Αυτό ακριβώς.
Όσο και να θέλω να δοκιμάσω sub με bass reflex στον χώρο μου, φοβάμαι και την ζημιά που τελικά μπορεί να προκαλέσει. Έστω και να μπορούσα, το ρίσκο οικονομικά λόγω σφιχτού μπάτζετ, θα ήταν δυσανάλογο με αυτό που θα πιθανόν να πάρω με άλλο ένα ίδιο sealed.
Μίλησα και με τον φίλο μου, αύριο μάλλον θα πεταχτώ να το φορτώσω, να το φέρω για δοκιμή!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Οι πολύ χαμηλές σε αφροντιστο χωρο δημιουργούν θεματα...
Κόψτε τα ολα κάτω απο 300Hz σε αφροντιστους χώρους, για σιγουριά. Δημιουργούν θέματα.

Και ολα τα πάνω απο 1500Hz
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Νομίζω εχει ξαναναφερθει: μην πεφτουμε στην παγιδα του οσο χαμηλοτερα τοσο καλύτερα, οποτε το bass reflex ειναι μονοδρομος...

Οι πολύ χαμηλές σε αφροντιστο χωρο δημιουργούν θεματα... Αν μπορουσα θα εκοβα μαχαιρι κατω απο 20 (και δεν έχω εντελως αφροντιστο χωρο)... Συμφορουμιτης προτιμησε κλειστου τυπου ενω ειχε bass reflex και δεν βγήκε ζημιωμενος, το δειχνουν κι οι μετρησεις του...
στην περιπτωση των sub που λεμε ( jamo )κοβουν οπως τα ported και κατεβαινουν ως τα 25hz με -6db στα 20hz
......στις γωνιες παιρνουν κιολας καποια db......

H τιμη τους τα κανει vfm......
Αν ικανοποιουν απο ενταση τωρα που θα δοκιμασει 2....ειναι οκ
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Έφερα το δεύτερο Jamo 650 για τις δοκιμές!
Τα ρυθμιστικά τους πίσω που τα ρυθμίζω για να τρέξω το audyssey ?
20200418_151518.jpg
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οπως ειναι......απλα το ρυθμιστικο της εντασης του βαλτο παρατεταρτο και στα 2 sub
....θα σου βγαλει μετρηση να σου δειξει να το πας κοντα στα 75 db οποτε το καθενα ξεχωριστα θα το δεις...
Αν δεν σου βγαλει μετρηση να δεις σημαινει οτι ειναι οκ


μαζι γραφαμε ....
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!
Τα έβαλα χθες, έτρεξα κι ένα audyssey, στην πρώτη μέτρηση μου τα μέτρησε ξεχωριστά και μετά στις υπόλοιπες, σαν ένα.
Το ένα το έβγαλε-10 και το άλλο -8 :idk: Συνήθως το ένα μου το έβγαζε - 4.
Να σημειώσω ότι του φίλου έχει ένα θέμα με το stand by, με το που το συνδέσεις ανάβει χωρίς να έχει πάρει σήμα και ακούγεται ένα φύσημα (το γνωρίζει) αλλά κατά τα άλλα παίζει κανονικά.
Δεν μπορώ να πω λοιπόν ότι ενθουσιάστηκα από το ελάχιστο που έπαιξα. Φυσικά τα ανέβασα στο -4 και -2 αντίστοιχα, αλλά πάλι δεν......
Ίσως να φταίει και κάποια άλλη ρύθμιση που μου διαφεύγει, ή τελικά πρέπει να πα
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι, δεν μπορεις να κανεις κατι λογω οτι δεν εχεις το app.....αλλα...!!!!!
.....απο τα options εχεις την δυνατοτητα να παιξεις μπασα -πριμα ωστε να φερεις μια καμπυλη...
οσα μπασα βαζεις τοσα db θελει και το sub level στον AV ωστε να εισαι κοντα στο ιδανικο...
.....σου ελειπε 90 -200hz νομιζω, που θα το παρεις οπως σου ειπα...:(
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Κώστα προφανώς οι ρυθμίσεις που λες έχουν να κάνουν με το app που έχουν οι marantz από τους 7011 και μετά;
Γιατί τις ρυθμίσεις που αναφέρεις δε νομίζω να τις έχει ο 7010.

Σήμερα τους αφιέρωσα λίγο περισσότερο χρόνο!
Έκανα δοκιμές τα 2 μαζί, το ένα μόνο του.....Άφησα τις εντάσεις όπως τις έβγαλε το audyssey και έπαιξα με το Subwoofer Level Adjust(δεν ξέρω αν κάνει την ίδια δουλειά), κατέληξα στα +3db και στα 2 με το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο από την πρώτη φορά!
Αυτό που δεν πείραξα είναι το gain, που το έχω όπως μου προτάθηκε στο παρατέταρτο.
Λέω να το κρατήσω μέχρι το Σάββατο να δω μερικές ταινίες, να δοκιμάσω και να αποφασίσω.
Πάντως και σε μουσική που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, γέμισε ο χώρος με μπασάκι..... :)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top