Αναβαθμιση πικαπ

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Καλησπερα στην ομορφη παρεα.Επιδη προσφατα εχω προβει σε αναβαθμιση του εξολισμου μου και αλλαξα ηχεια streamer και ενισχυτη ,το μονο που εμεινε απο το παλιο συστημα ειναι το πικαπ.
Εχω ενα project essential iii me ortophon red.
Εχω δισκοθηκη και ακουω βινυλιο αρκετα. Στα αλλα κοματια κατι σκαμπαζω αλλα απο πικαπ δεν πολυκαταλαβινω,
Εαν πω προχωρουσα σε αγορα καποιου πικαπ στα 800 900 οπως πχ rega planar 3 η project audio 1xpression3 που κυμαινονται σε αυτα τα χρηματα ποιο θα ηταν το κερδος μου. Θ α ακουσω τετοια διαφορα που θα την καταλαβω η η αναβαθμιση σε αυτα τα χρηματα δεν θα εχει τετοια διαφορα?
Ευχαριστω
ΥΓ κατι ασχετο,το φορουμ αυτο δεν βρισκετε στο tapatalk?
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα σου, ίσως να μη καταλάβεις διαφορά η red είναι καλή κεφαλή, αν είχες κάποια άλλη μπορεί !!!
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Με την RED θα είναι το P3 ή το xpression;
red φοραω τωρα στο essential 3 που εχω
Καλησπέρα σου, ίσως να μη καταλάβεις διαφορά η red είναι καλή κεφαλή, αν είχες κάποια άλλη μπορεί !!!
αρα (ισως να λεω βλακεια) σαν να μου λες οτι αν θες αναβαθμιση αγορασε καλυτερη κεφαλη αντι να αγορασεις καλυτερο πικαπ ..Ισχυει αυτο'? Τελικα τι κερδιζουμε οταν παμε σε καλυτερο πικαπ .?
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Καλησπερα στην ομορφη παρεα.Επιδη προσφατα εχω προβει σε αναβαθμιση του εξολισμου μου και αλλαξα ηχεια streamer και ενισχυτη ,το μονο που εμεινε απο το παλιο συστημα ειναι το πικαπ.
Εχω ενα project essential iii me ortophon red.
Εχω δισκοθηκη και ακουω βινυλιο αρκετα. Στα αλλα κοματια κατι σκαμπαζω αλλα απο πικαπ δεν πολυκαταλαβινω,
Εαν πω προχωρουσα σε αγορα καποιου πικαπ στα 800 900 οπως πχ rega planar 3 η project audio 1xpression3 που κυμαινονται σε αυτα τα χρηματα ποιο θα ηταν το κερδος μου. Θ α ακουσω τετοια διαφορα που θα την καταλαβω η η αναβαθμιση σε αυτα τα χρηματα δεν θα εχει τετοια διαφορα?
Ευχαριστω
ΥΓ κατι ασχετο,το φορουμ αυτο δεν βρισκετε στο tapatalk?
Από περιέργεια, σε τι σετ πήγες; Κυρίως τι streamer πήρες κα ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;

Σόρυ για το οφ τοπικ σου. :offtopic:
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
red φοραω τωρα στο essential 3 που εχω

αρα (ισως να λεω βλακεια) σαν να μου λες οτι αν θες αναβαθμιση αγορασε καλυτερη κεφαλη αντι να αγορασεις καλυτερο πικαπ ..Ισχυει αυτο'? Τελικα τι κερδιζουμε οταν παμε σε καλυτερο πικαπ .?
Μάλλον δε το έθεσα σωστά για να το καταλάβεις ......... sorry
Το πικάπ που έχεις με τη συγκεκριμένη κεφαλή είναι ΟΚ η γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται κάποιο άλλο.
Τώρα αν έχεις λεφτά να διαθέσεις για πικάπ και σε τρώνε οι τσέπες σου, ...... it's up to you..... κακό δε κάνεις !!
τα δυο πικάπ πάντως που κοιτάς είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Μάλλον δε το έθεσα σωστά για να το καταλάβεις ......... sorry
Το πικάπ που έχεις με τη συγκεκριμένη κεφαλή είναι ΟΚ η γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται κάποιο άλλο.
Τώρα αν έχεις λεφτά να διαθέσεις για πικάπ και σε τρώνε οι τσέπες σου, ...... it's up to you..... κακό δε κάνεις !!
τα δυο πικάπ πάντως που κοιτάς είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους.
Όχι για πέταμα δεν έχω σίγουρα . Έαν θα προχωραγα τότε μόνο έαν πραγματικά άκουγα μια ουσιώδη διάφορα προς το καλύτερο
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
red φοραω τωρα στο essential 3 που εχω

αρα (ισως να λεω βλακεια) σαν να μου λες οτι αν θες αναβαθμιση αγορασε καλυτερη κεφαλη αντι να αγορασεις καλυτερο πικαπ ..Ισχυει αυτο'? Τελικα τι κερδιζουμε οταν παμε σε καλυτερο πικαπ .?
Βελτίωση σε όλους του τομείς, αν όντως μιλάμε για καλύτερη μηχανή, και βέβαια με την ίδια κεφαλή.
Έκταση χαμηλού, έλεγχο, σταθερή εικόνα, θόρυβο κ.α.π.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Από περιέργεια, σε τι σετ πήγες; Κυρίως τι streamer πήρες κα ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;

Σόρυ για το οφ τοπικ σου. :offtopic:
Cocktail audio X45 ,πριν είχα το μικρό αδερφάκι Χ12 . Εντάξει δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε αυτά τα 2 .ολοκληρωμένο μηχάνημα το Χ45 σε όλα σε σχέση με το 12
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ουσιαστικά μπορούν να στο πούνε κάποιοι φίλοι που έχουν κάνει τέτοια αλλαγή !!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Mε ενα βραχιονα οπως τον RB330 που εχει το planar 3 μπορεις να αξιοποιησεις και ακριβες κεφαλες,ακομη κι αν το πικαπ ειναι το planar. Και η red που εχεις τωρα θα παιζει καλυτερα.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Mε ενα βραχιονα οπως τον RB330 που εχει το planar 3 μπορεις να αξιοποιησεις και ακριβες κεφαλες,ακομη κι αν το πικαπ ειναι το planar. Και η red που εχεις τωρα θα παιζει καλυτερα.
δλδ η red που εχω τωρα στο project θα κουμπωνει και στο planar 3 αν το αγοραζα? σορρυ αλλα ειμαι ασχετος σε αυτα
 



Μηνύματα
227
Reaction score
274
Ποιο phono stage έχετε;
a ναι δεν το ανεφερα. εχω το tube box s της project.αλλα με την αλλαγη του streamer το εβαλα στην ακρη και συνδεσα το πικαπ στο phono tou coctail X45
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Είδες διαφορά προς το καλύτερο με το ενσωματωμένο phono του ενισχυτή σε σχέση με το project; Συνήθως τα ενσωματωμένα δεν είναι τόσο καλά σε σχέση με επώνυμα phono stage. Τώρα να πω την αλήθεια δεν ξέρω τον ενισχυτή σου για να εκφράσω άποψη.
 


Μηνύματα
227
Reaction score
274
Είδες διαφορά προς το καλύτερο με το ενσωματωμένο phono του ενισχυτή σε σχέση με το project; Συνήθως τα ενσωματωμένα δεν είναι τόσο καλά σε σχέση με επώνυμα phono stage. Τώρα να πω την αλήθεια δεν ξέρω τον ενισχυτή σου για να εκφράσω άποψη.
ακομα απευθειας δεν εχω κανει συγκριση. παντως κοματια που τα ξερω το ιδιο μου ακουγονται. Ναι και εμενα απο οτι μου εχουν πει ενα dedicated phono ειναι συνηθως πιο καλο.
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Εγώ στην θέση σου θα έδινα μια ευκαιρία στο πικάπ και θα αναβαθμίζα μόνο την κεφαλή με μια μπλε βελόνα αντί της κόκκινης. Ακριβώς όπως προτείνει η Ortofon. Μεγαλύτερη διαφορά θα δεις
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top