Αναζήτηση τροφοδοτικού για Phonobox II

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Καλημέρα, όντως το κύκλωμα έχει 2 σταθεροποιητές τάσης στην είσοδο. Παραθέτω φωτογραφίες. Αυτό σημαίνει πως με τα 18v είμαστε μάλλον καλά; Υπάρχει λόγος για περισσότερα volt;
 

Attachments


Μηνύματα
14
Reaction score
0
Το <<βράσιμο>> που αναφέρεις θέλει περαιτέρω διερεύνηση. Αυτό που, λογικά, συμβαίνει στο τροφοδοτικό του μηχανήματος, εντός της κύριας μονάδας, είναι η μονή τάση εξόδου του μετασχηματιστή να διπλασιάζεται και στη συνέχεια να σταθεροποιείται.
Αυτό γιατί αν ανορθώσεις τα 16 volts AC θα πάρεις κοντά στα 22 volts στην εξομάλυνση, που είναι λίγα σε σχέση με τα απαραίτητα +-15, ώστε να σταθεροποιηθούν στα +-12, που συνηθίζεται να είναι τάση λειτουργίας των Op.Amps. Εκτός αν λειτουργεί με +-8 volts DC το κύκλωμα.
Θα πρέπει αρχικά να μετρήσεις τις δύο τάσεις αν είναι συμμετρικές.
Αν κάποιο εξάρτημα έχει θέμα, είναι πολύ πιθανό να ζορίζει τον μετασχηματιστή γιαυτό και ο θόρυβος που ακούς. Θα πρέπει επίσης να αισθάνεσαι αυξημένη θερμοκρασία στο πλαστικό περίβλημα του μετασχηματιστή.
Καλημέρα. Βαθιά νερά για εμένα αλλά σε ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι την πορεία της εξομάλυνσης και ειδικά τα +-15v. Τα 16v AC γίνονται 22v (ή το ανάποδο; ) με σκοπό να δώσουν 15v από τα οποία θα χρησιμοποιηθούν τα 12v; Sorry, αν είναι χαζή η ερώτηση, οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά (παρ' ό,τι μου αρέσουν πολύ) είναι ψιλοεπιδιόρθωσεις σε πλακέτες (αντιστάσεις, πυκνωτές, αντε και mofset) και τα κιτάκια της Smart Kit Electronics που έφτιαχνα πιτσιρικάς.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλημέρα. Βαθιά νερά για εμένα αλλά σε ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι την πορεία της εξομάλυνσης και ειδικά τα +-15v. Τα 16v AC γίνονται 22v (ή το ανάποδο; ) με σκοπό να δώσουν 15v από τα οποία θα χρησιμοποιηθούν τα 12v; Sorry, αν είναι χαζή η ερώτηση, οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά (παρ' ό,τι μου αρέσουν πολύ) είναι ψιλοεπιδιόρθωσεις σε πλακέτες (αντιστάσεις, πυκνωτές, αντε και mofset) και τα κιτάκια της Smart Kit Electronics που έφτιαχνα πιτσιρικάς.
Για να λειτουργήσει σωστά ο σταθεροποιητής τάσης 7815 θέλει στην είσοδο του τρία volts παραπάνω. Δηλαδή 18 volts ελάχιστο. Αντίστοιχα ο 7915, που σταθεροποιεί την αρνητική τάση, τα -15 volts, χρειάζεται τουλάχιστον -18 στην είσοδο. +-18 μας κάνουν άθροισμα 36 volts επάνω στις εξομαλύνσεις.
Τα 16 volts του μετασχηματιστή, όταν ανορθωθούν, μας δίνουν μόλις 22 volts, που όπως καταλαβαίνεις απέχουν αρκετά από τα 36 απαραίτητα.
Γιαυτό έγραψα πως θα υπάρχει κύκλωμα στην είσοδο που διπλασιάζει την τάση.
 


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Αν οι δυο ηλεκτρολυτικοί C1 κια C2 είναι σε σειρά τοτε μαζί με τις δύο διοδους αποτελούν κύκκλωμα διπλασισασμού όπως αναφέρει ο petermeni. Οπότε τα 16volt AC είναι αρκετά. Βέβαια ενα τετοιο κύκλωμα βγάζει θόρυβο έχει υψηλή κυμάτωση.Το ιδανικό θα ήταν μετασχηματιστής με δυο τυλίγματα (2Χ16) και πλήρη ανόρθωση αυτό όμως θέλει επέμβαση στην πλακέτα.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Έχω ένα ταπεινό Pro-Ject Phonobox II ως προενισχυτή. Tο τροφοδοτικό του (16v 200mA) βουίζει στον μετασχηματιστή, περνάει ένα παρωδικό “βράσιμο” στον ήχο και θέλει αντικατάσταση. Αν καταλαβαίνω καλά, τα πιο πολλά απλά τροφοδοτικά που κυκλοφορούν είναι ή switching ή θορυβώδη, επίσης τα 16 volt ως output δεν είναι συνηθισμένο voltage. Ξέρει κανείς, πού μπορώ να βρω αντίστοιχο ή καλύτερο τροφοδοτικό linear & low-noise στα 16v ; Τα 15v ή 18v θα δουλέψουν; Ευχαριστώ πολύ.
Αν αντέχει το βαλάντιο σου

https://www.audiophonics.fr/en/hifi...ply-emi-rfi-filter-16v-125a-25va-p-11374.html
 


Μηνύματα
14
Reaction score
0
Αυτό το άσπρο που προεξέχει, τι είναι;
View attachment 230928
Καλό μάτι. Σπασμένο κομμάτι από το λευκό πλαστικό, το έβγαλα. Το έλεγξα δεν βραχυκυκλώνει τίποτα από κάτω.
Για να λειτουργήσει σωστά ο σταθεροποιητής τάσης 7815 θέλει στην είσοδο του τρία volts παραπάνω. Δηλαδή 18 volts ελάχιστο. Αντίστοιχα ο 7915, που σταθεροποιεί την αρνητική τάση, τα -15 volts, χρειάζεται τουλάχιστον -18 στην είσοδο. +-18 μας κάνουν άθροισμα 36 volts επάνω στις εξομαλύνσεις.
Τα 16 volts του μετασχηματιστή, όταν ανορθωθούν, μας δίνουν μόλις 22 volts, που όπως καταλαβαίνεις απέχουν αρκετά από τα 36 απαραίτητα.
Γιαυτό έγραψα πως θα υπάρχει κύκλωμα στην είσοδο που διπλασιάζει την τάση.
Το κατάλαβα τώρα. Σ' ευχαριστώ. Από ενδιαφέρον, πώς υπολογίζεις τα 22v της ανόρθωσης; Υπάρχει κάποιος τύπος; Πάντως ο μετασχηματιστής γράφει 16v ονομαστικά αλλά στο πολύμετρο δείχνει 18.2v.
 
Last edited:

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Αν οι δυο ηλεκτρολυτικοί C1 κια C2 είναι σε σειρά τοτε μαζί με τις δύο διοδους αποτελούν κύκκλωμα διπλασισασμού όπως αναφέρει ο petermeni. Οπότε τα 16volt AC είναι αρκετά. Βέβαια ενα τετοιο κύκλωμα βγάζει θόρυβο έχει υψηλή κυμάτωση.Το ιδανικό θα ήταν μετασχηματιστής με δυο τυλίγματα (2Χ16) και πλήρη ανόρθωση αυτό όμως θέλει επέμβαση στην πλακέτα.
Πόσο μεγάλη παρέμβαση; Αν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να προσθέσω (τα values δηλαδή αντιστάσεων, πυκνωτών, transistor κλπ) δεν έχω πρόβλημα με το πρακτικό μέρος (κολλήσεις, γέφυρες κλπ). Τα χέρια μου πιάνουν, στο θεωρητικό μέρος είμαι σκράπας!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πόσο μεγάλη παρέμβαση; Αν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να προσθέσω (τα values δηλαδή αντιστάσεων, πυκνωτών, transistor κλπ) δεν έχω πρόβλημα με το πρακτικό μέρος (κολλήσεις, γέφυρες κλπ). Τα χέρια μου πιάνουν, στο θεωρητικό μέρος είμαι σκράπας!
το πιο πιθανό είναι να είναι έτσι: (το ελέγχεις)

1638119782725.png


ξεκόλλα τις διόδους και έχεις τις 3 επαφές που χρειάζεσαι ως εξής:

1638119151897.png


Το τροφοδοτικό που θα φτιάξεις θα είναι αυτό:

1638119498512.png



Τα 1, 2, 3 θα ενωθούν με καλώδιο στα 1, 2, 3 της πλακέτας
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να καταργήσεις το βύσμα τροφοδοσίας διότι θα έρχονται 3 καλώδια από το τροφοδοτικό (συμμετρική τροφοδοσία +-G) μέσω ενός καλωδίου 3Χ0,5mm. Το τροφοδοτικό θα έχει μια γέφυρα ανόρθωσης και δύο πυκνωτές εξομάλυνσης όπου πρέπει να υπολογίσεις την χωρητικότητα σύμφωνα με την κατανάλωση.
Χοντρικά 2 πυκνωτές 470μF/40V.
Για την μετατροπή απο ac σε dc πολλαπλασιάζεις το Ac με το 1,41.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
το πιο πιθανό είναι να είναι έτσι: (το ελέγχεις)

View attachment 231074

Το τροφοδοτικό που θα φτιάξεις θα είναι αυτό:

View attachment 231073


Τα 1, 2, 3 θα ενωθούν με καλώδιο στα 1, 2, 3 της πλακέτας
Καλημέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Wnet, σε ευχαριστώ πολύ για τα σχεδιαγράμματα! Πολύ σωστά, το κύκλωμα είναι όπως στο πρώτο σου σχεδιάγραμμα. Στο τελευταίο σχεδιάγραμμα οι δίοδοι κάνουν τη γέφυρα ανόρθωσης που προτείνει ο radiofonias; Χαζή ερώτηση: οι δίοδοι θα είναι ίδιες με αυτές που θα αφαιρέσω από το κύκλωμα του Phonobox, σωστά; Το 2 είναι ground;
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να καταργήσεις το βύσμα τροφοδοσίας διότι θα έρχονται 3 καλώδια από το τροφοδοτικό (συμμετρική τροφοδοσία +-G) μέσω ενός καλωδίου 3Χ0,5mm. Το τροφοδοτικό θα έχει μια γέφυρα ανόρθωσης και δύο πυκνωτές εξομάλυνσης όπου πρέπει να υπολογίσεις την χωρητικότητα σύμφωνα με την κατανάλωση.
Χοντρικά 2 πυκνωτές 470μF/40V.
Για την μετατροπή απο ac σε dc πολλαπλασιάζεις το Ac με το 1,41.
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η γέφυρα ανόρθωσης είναι το σύμπλεγμα των διόδων στο 3ο σχεδιάγραμμα του wnet, σωστά; Στο ίδιο σχεδιάγραμμα, οι πυκνωτές πού θα μπουν; Από τη μέτρηση της κατανάλωσης (αλήθεια, πού την μετράω; ) πόσα παραπάνω volt πρέπει να είναι οι πυκνωτές; Συγνώμη αν οι ερωτήσεις είναι χαζές, κάποια στιγμή θα βρω χρόνο να διαβάσω κανένα βιβλίο για κυκλώματα...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Στο τελευταίο σχεδιάγραμμα οι δίοδοι κάνουν τη γέφυρα ανόρθωσης που προτείνει ο radiofonias;
Ναι

Χαζή ερώτηση: οι δίοδοι θα είναι ίδιες με αυτές που θα αφαιρέσω από το κύκλωμα του Phonobox, σωστά;
Ναι αν σου είναι σου είναι εύκολο να βρεις. Αν όχι, σχεδόν οποιαδήποτε δίοδος κάνει, μεγάλα ρεύματα δεν έχεις.

Το 2 είναι ground;
Ακριβώς
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top