Ανακατασκευή ηχείων ESS Classic CS1 Speaker


Μηνύματα
59
Reaction score
79
Βάφτηκαν και τοποθετήθηκαν οι μεταλλικές πλάκες ως βάση στα ηχεία. Οι πλάκες είναι 300Χ300Χ20mm, με βάρος περί τα 15kg . Τοποθετήθηκαν και τα ροδάκια πολυουρεθάνης, τα οποία είναι με ρουλεμαν. Έστσι ναι με το ηχείο έχει αρκετή αδράνεια, αλλά μπορεί εύκολα να μετακινηθεί.
 

Attachments


Μηνύματα
59
Reaction score
79
Έκανα μια προσπάθεια βελτιστοποίηση της εσωτερικής μόνωσης. Έτσι αφαίρεσα μόνωση, δοκίμασα τρεις τύπους μόνωσης, το κλασικό τυπου ricofon, το visaton και ένα βαμβακερό "πάπλωμα". Τελικά κατέληξα στο βαμβακερό πάπλωμα. Ναι "πάπλωμα", το οποίο το είχα αγοράσει από ένα στρωματά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά "κάθισε" καλά σε αυτό το ηχείο. Ήταν σε πιο συμπιεσμένη μορφή από τα άλλα δύο (ειδικά το visaton είναι πολύ αραιό) και δεν φαίνεται να μαδάει.
Το τοποθέτησα με σχετική συμπίεση στο πίσω τοίχωμα, απέναντι απο το μεγάφωνο και σε επαφή με τον σωλήνα bassreflex, καθώς επίσης και στον πάτο του ηχείου (το bassreflex σε σχήμα "Γ" εκτονώνει εσωτερικά κάτω). Έβαλα ύφασμα τσόχα, για να συγκρατώ συμπιεσμένο το ηχομονωτικό και να το εμποδίζω να μεταφέρεται κατά τυχόν μεταφορά του ηχείου.
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι το "πάπλωμα" είναι καλύτερο από τα άλλα υλικά.
Δεν θέλω να βγάζω τέτοια αυθαίρετα συμπεράσματα.
Το θέμα είναι ότι το βάζω σαν σκέψη στους φίλους DIY, να δοκιμάσουν και αυτό το υλικό σαν ηχομονωτικό υλικό ηχείων.
Θα το βρείτε σε κατασκευαστές στρωμάτων. Εγω το αγόρασα απο την γειτονιά μου, στον Αγ.Δημήτριο, απο εναν παπλωματά ονόματι Αρναούτη, κοντά στην εκκλησία του Αγ.Δημητρίου. Μου είπε ότι είναι 100% βαμβακερό, αντιαλλεργικό, φυσικό υλικό. Αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω, αλλά όντος φαίνεται φυσικό βαμβάκι, χωρίς πρόσθετα.
Το αποτέλεσμα μόνο της αλλαγής του τύπου της μόνωσης (όχι ποσότητας σε όγκο), μου φάνηκε ακουστώ, με καλύτερο διαχωρισμό στις χαμηλές συχνότητες.
Είναι αλήθεια, ότι η μέτρηση στην οπή bassreflex, μου έδειξε διαφορά κατά την αλλαγή του όγκου της μόνωσης, αλλά προσπάθησα να πάω και με το άκουσμα.
Το τελικό αποτέλεσμα, των παραπάνω αλλαγών (μείωση ποσότητας και τύπου μόνωσης) είναι πιο αναλυτικές χαμηλές συχνότητες, με καλύτερο διαχωρισμό.
Επαναλαμβάνω τα παραπάνω συμπεράσματα είναι αυθαίρετα και δεν σημαίνουν ότι ο ένας τύπος μόνωσης είναι καλύτερος από τον άλλον.
 

Attachments


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
,,,Τοποθετήθηκαν και τα ροδάκια πολυουρεθάνης...
πολυουρεθάνης ή πολυαιθυλενίου ???
Αν όντως είναι πολυουρεθάνης, που τα βρήκες ;
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
πολυουρεθάνης ή πολυαιθυλενίου ???
Αν όντως είναι πολυουρεθάνης, που τα βρήκες ;
Ειναι πολυουρεθανης, χρωμα πορτοκάλι και τα αγοράζω χρόνια. Είναι και πολύ μεγαλης... μα πολύ μεγαλης αντοχής, χωρίς καθόλου τζόγο, ούτε θορυβο. Παλαιότερα τα είχα πάρει από την Σπύρου Λάτση, στο Βοτανικο, τώρα τα πήρα από την ΡΟΔΑ, στην Αθηνας. Κάπου πρέπει να έχω και το τεχνικό κατάλογο, τον οποίο είχα συμβουλευτεί την πρωτη φορά που τα αγόρασα. Ψάξε και στο roda.gr
[DOUBLEPOST=1540843357][/DOUBLEPOST]
Ειναι πολυουρεθανης, χρωμα πορτοκάλι και τα αγοράζω χρόνια. Είναι και πολύ μεγαλης... μα πολύ μεγαλης αντοχής, χωρίς καθόλου τζόγο, ούτε θορυβο. Παλαιότερα τα είχα πάρει από την Σπύρου Λάτση, στο Βοτανικο, τώρα τα πήρα από την ΡΟΔΑ, στην Αθηνας. Κάπου πρέπει να έχω και το τεχνικό κατάλογο, τον οποίο είχα συμβουλευτεί την πρωτη φορά που τα αγόρασα. Ψάξε και στο roda.gr
Α... δεν είναι φθηνά. Κοστίζουν τα 4 περιστρεφόμενη απλά και τα 4 με φρένο, περί τα συνολο 80€ με μειωμένη απόδειξη
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Δοκιμές με Midrange
Έκανα ταιριάσματος με εξωτερικό midrange, έτσι για να δω εάν ταιριάζει ηχητικά.
Αρχικά δοκιμή με μεγάφωνο visaton FR8Μ, σε καμπίνα 3d printer, που του είχα βάλει.
Eίναι 3¨, με ευαισθησία στα 88dB.
Με την 3d printed κόκκινη χοάνη στην θέση της, τότε η ευαισθησία του visaton ανεβαίνει κατά +3db, δηλ στα 91dB, οπότε δεν ταίριαζε με τα ESS
upload_2018-11-4_10-43-22.jpeg

Χωρίς την χοάνη, υπήρχε μια καλύτερη ισορροπία με τα ESS.
upload_2018-11-4_10-43-52.jpeg

Μετά δοκιμές με μεγάφωνο Tang Band W6-658, το οποίο είναι 6¨, με ευαισθησία στα 89dB,με το παρακάτω διάγραμμα SPL. Τοποθετήθηκε πρόχειρε σε διάταξη ελεύθερα στο χώρο (οχι open baffle).Πρόκειται για ένα αξιόλογο μεγάφωνο. Γενικά μου αρέσουν τα 6¨, γιατί αποδίδουν φυσικά τις ανθρώπινες φωνές, με μια αίσθηση χαλάρωσης.
Πιθανόν εάν είχε τοποθετηθεί σε καμπίνα και με το κατάλληλη crossover, να ταίριαζε με τα ESS.

upload_2018-11-4_10-45-29.jpeg

Οι δοκιμές έγιναν με τα πρόσθετα μεγάφωνα σε full range διάταξη, χωρίς crossover.
Και τα δύο μεγάφωνα, στις διατάξεις που τα έβαλα, είχαν λίγο μεγαλύτερη ευαισθησία από την επιθυμητή και αυτό φάνηκε γιατί έπαιζαν παράλληλη με τα άλλα μεγάφωνα, χωρίς crossover, αλλά και γιατί είχαν 1-2 dB μεγαλύτερη ευαισθησία από τα 87dB του ESS.
Έτσι και αλλιώς δεν ταίριαζαν αισθητικά με τα ηχεία, οπότε το παραπάνω έμεινε μόνο ως δοκιμή, έτσι για να πω ότι το έκανα και αυτό.
[DOUBLEPOST=1541321359][/DOUBLEPOST]τοποθετήθηκαν αλλεν βίδες
εκτυπώθηκαν στο 3d printer μαύρες ροδέλες και μαύρα καπάκια απο υλικό PE
upload_2018-11-4_10-48-28.jpeg
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Έγινε η αγορά του ηχοκαλύμματος των ηχείων, απο την
https://www.akustikstoff.com/Speake...-Cloth-off-the-Roll-Width-150-cm-59::750.html
Εκτός απο το ύφασμά, αγόρασα και όλα τα δειγματολόγια τους.
Μου χρέωσε για την μεταφορά 15€, οπότε ότι βλέπετε ως τιμή στο site, προσθέστε περί τα 15€

Καθάρισα τα υφιστάμενα τελάρα τύπου πυραμίδας, έραψα το ύφασμα για τα τελάρα...Ναι έκανα και τον μόδιστρο με την ραπτομηχανή μου.
Το ύφασμα είναι ραμμένο περιμετρικά, εκτός από το κάτω μέρος, το οποίο το κολλάω στο τελάρο με κόλλα υφάσματος.
Αισθητικά είναι άψογο το ύφασμα, μένει να κάνω κάποιες τυπικές μετρήσεις για να δω την ηχοαπορρόφηση του.
Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες
Θα παρουσιάσω σύντομα περισσότερες φωτογραφίες και αποτελέσματα μετρήσεων του ηχοπερατού υφάσματος

Τώρα πιστεύω ότι είναι έτοιμο για ακροάσεις, οπότε κάθε καλοπροαίρετος είναι καλοδεχούμενος για όμορφες ακροάσεις.
Ειδικά θα ήθελα να έρθουν για ακροάσεις, φίλοι που έχουν τα ESS, για να ακούσουν συγκριτικά και να πιθανόν πάρουν ιδέες.
Περιμένω συμμετοχές....
 

Attachments



Μηνύματα
59
Reaction score
79
Δοκιμές με πίσω επιφάνεια διασποράς
Κατασκεύασα επιφάνεια πίσω από AMT tweeter, για διαχωρισμό (όσο γίνεται) πίσω κύματος ακτινοβολίας από εμπρός κύμα ακτινοβολίας.

Το υλικό είναι μασιφ καρυδιά, το οποίο το κούρμπαρα έτσι ώστε να έχω καλύτερο αισθητικό και ηχητικό αποτέλεσμα.

Διαδικασία κουρμπαρίσματος:







Τελικό αποτέλεσμα






















Ηχητικά είχα καλύτερο αποτέλεσμα, λόγω ελαχιστοποίησης ακυρώσεων πίσω κύματος, οπότε λέω να το κρατήσω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.497
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top