Αντλία θερμότητας ή καυστήρας πέλετ;

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Πρεπει να παρω μια οριστικη αποφαση. Τι ειναι αποτελεσματικο και οικομικο οσον αφορα την καταναλωση. Επειδη μεχρι τωρα στοιριζομουν στο τζακι και στα κλιματιστικα θα χρειαστει να παρω και σωματα (καλοριφερ). Βρηκα μια προσφορα για αντλια θερμανσης οπου για 100 τμ χωρις ΦΠΑ η τιμη ειναι 2.000 ευρω. Καυστηρας πελετ για αντιστοιχα τετραγωνικα δεν εχει ουσιαστικη διαφορα στη τιμη αγορας.

Θα ηθελα μια διαχρονικη λυση.

Απο τη μια το πελετ δεν ειναι και τοσο φτηνο οσον αφορα την καταναλωση. Η αντλια θερμανσης ακουγεται οτι ειναι η θερμανση του μελλοντος, αλλα ακομη δεν εχουμε μεγαλη εμπειρια για να βγαλουμε εκ του ασφαλους συμπερασματα. Ενας φιλος μου που περασε σε τριωροφη μεζονετα του κοστισε η εγκατασταση καπου 7-8.000 ευρω. Ωστοσο ειναι πολυ ευχαριστιμενος και μου το προτεινει ανεπιφυλακτα.
Λενε οτι καθημερινα καταναλωνει απο 1 εως 3 ευρω αναλογως εαν το σπιτι ειναι μονωμενα η οχι. Προσωπικα εχει κανει θερμομονωση σ ολους τους πλαινους τοιχους + αλλαγη κουφωματων. Μονο την οροφη αφησα για το μελλον. Σιγουρα στα μειον πρεπει να παρουμε υπ οψιν οτι εχεις να κανεις με τους κλεφτες της ΔΕΗ. θ αλλαξεις κατηγορια τιμης αρα κατι ακομη θα επιβαρυνθεις απ αυτο.

ΑΝ καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα ηθελα την γνωμη του.

Σημειωτεον σε καποια φαση αγορασα και πανελ υερυθρης θερμανσης, αλλα για να κανω ολο το σπιτι με τετοια το αποκλειω, βγαινουν ακριβα. Για το καθε σωμα ειχα πληρωσει λιγο παραπανω απο 400 ευρω (2.000 βατ το καθενα). Με βλεπω να τα σκοτωνω συντομα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
τα κλιματιστικά που έχεις είναι αντλίες θερμότητας.
οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί πράγμα μιλάς, μήπως είναι γεωθερμική αντλία θερμότητας; μήπως είναι αέρα-νερού οπότε θα συνδεθεί σε δίκτυο με σώματα;
γενικά οι αντλίες θερμότητες είναι τα πιο οικονομικά συστήματα θέρμανσης στη χρήση και προσωπικά προτείνω τις αυτόνομες μονάδες σε κάθε δωμάτιο, νέας τεχνολογίας υψηλής ενεργειακής κλάσης και έτσι έχει και θέρμανση το χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι και πετάς τα σώματα από το χώρο και κερδίζεις χώρο στο σπίτι περίπου 2 τ.μ. ανά σώμα.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Αντλία θερμότητας χωρίς δεύτερη σκέψη. Απλώς φρόντισε να είναι επώνυμη μάρκα για εγγύηση και πιθανή μελλοντική υποστήριξη σε ανταλλακτικά. Καλό θα ήταν επίσης, να δει τη μελέτη ένας μηχανολόγος για να είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει 100% αυτή που έχεις βρει. Σημείωσε επίσης ότι κατά 99% θα χρειαστείς τριφασικό ρεύμα, το οποίο είναι επιπλέον κόστος αν δεν υπάρχει ήδη στην κατοικία.

Οι καυστήρες πέλλετ, πέραν του ότι για να δουλέψουν σωστά θέλουν καλής ποιότητας πρώτη ύλη (τρέχα γύρευε στην Μπανανία), έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε συντήρηση (βλ. θα λιώσεις στο καθάρισμα) και δεν είναι και τόσο οικονομικοί.
 


Μηνύματα
509
Reaction score
85
Όταν μιλάμε για Αντλία θερμότητας μιλάμε για αέρα νερού. Αντλία θερμότητας με 2000 μάλλον είναι κινέζικη. Το πρόβλημα της θα είναι πιθανότατα σε χαμηλές θερμοκρασίες ότι θα πέφτει η απόδοσή της πολύ. 12 KW αντλία της Mitsubishi με εγκατάσταση κοστίζει περίπου 6500 τελική τιμή...
Πέλετ και ξύλα είναι βρώμικη λύση στο καθάρισμα αλλά και προμήθεια - κουβάλημα πέλετ ή ξύλων.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
τα κλιματιστικά που έχεις είναι αντλίες θερμότητας.
οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί πράγμα μιλάς, μήπως είναι γεωθερμική αντλία θερμότητας; μήπως είναι αέρα-νερού οπότε θα συνδεθεί σε δίκτυο με σώματα;
γενικά οι αντλίες θερμότητες είναι τα πιο οικονομικά συστήματα θέρμανσης στη χρήση και προσωπικά προτείνω τις αυτόνομες μονάδες σε κάθε δωμάτιο, νέας τεχνολογίας υψηλής ενεργειακής κλάσης και έτσι έχει και θέρμανση το χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι και πετάς τα σώματα από το χώρο και κερδίζεις χώρο στο σπίτι περίπου 2 τ.μ. ανά σώμα.

Δεν ειναι αυτο που γραφεις η αντλια θερμοτητας.
Η αντλια ειναι ενα σωμα που συνδεεται στα καλοριφερ δουλευει με φρεον (σαν τα κλιματιστικα). Το συγκεκριμενο που κανει 2.000 ευρω εχει μηχανη toshiba. Αλλα η κατασκευη ειναι Κινα. Προσωπικα δεν μ ενοχλει καθολου. Εχει τετοια σωματα που βγαζουν ζεστο-κρυο αερα. Αυτο που μου προτειναν με 2.000 ειναι μονο για ζεστο. Το αντιστοιχο και για κρυο κοστιζει +1.000 ευρω.

Γενικα θεωρω μεγαλο κλεψιμο τα χρηματα που ζητανε. Σε μια πενταετια ουτε 500 ευρω δεν θα κοστιζουν. Γιατι κατασκευαστικα ειναι ενα μικρο πραγμα που μοιαζει με κλιματιστικο χωρις το εξωτερικο σωμα. Ομως σαν καινουρια τεχνολογια ακομη βαρανε. Οταν θα βγουν πολλα κινεζικα τοτε θα πεσουν πολυ και οι τιμες. Ηδη στο ιντερνετ οι διακυμανσεις ειναι πολυ μεγαλες.

Για το κρυο μου ειπαν οτι θα επρεπε να κανουν καποιες εργασιες ενδοδαπεδια και αποθαρυνθηκα.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
7
Έβαλα αντλια θερμότητας σε μονοκατοικία 200 τ. μ. Με ενδοδαπεδια θερμανση. Μένω βορειοανατολικά προαστια και ήθελα περίπου 2000 με 2500 λιτρα το χρονο για εικοσιτετράωρη θερμοκρασία 18,5 βαθμούς. Πρώτη φορά φετος ζεστάθηκε το κοκαλάκι μου στους 22 βαθμού. Το κοστος χρήσης μετρημένα ήταν περίπου 90 εύρω το μήνα γύρω στα 30 kw την ήμερα παραπάνω και σημειωτεον ζεσταινα και 200 λιτρα μποιλερ (όλη μέρα ζεστό νερο). Η αντλια ειναι LG 14000kw χαμηλών θερμοκρασιών. Προσπάθησα να την βάλω στο εξοικονομω κατ'οικων,δεν εχω παρει απάντησή ακομα αλλα δεν με νοιαζει. Ασε τους να κουρευονται με φορους και επιδοτησεις πετρελαίου.

Ζήτω ο χειμώνας!! !!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
αντλία θερμότητας είναι κάθε ψυκτική μηχανή ._

Ο όρος χρησιμοποιήθηκε και στην πιάτσα, ορθώς τεχνικά, όταν οι κλιματιστικές μηχανές από λειτουργίας ως ψυκτικές μηχανές μόνο απέκτησαν τη δυνατότητα μέσω μια τριόδου βαλβίδας να αντιστρέφουν τον κύκλο ψύξης και εκεί που έψυχαν το (κλειστό) χώρο και ζέσταιναν το περιβάλλον (αντλώντας θερμότητα από το χώρο προς το περιβάλλον) να ζεσταίνουν το (κλειστό) χώρο και να ψύχουν το περιβάλλον (αντλώντας θερμότητα από το (κρύο) περιβάλλον και αποδίδοντας τη στον κλειστό χώρο).
Οι αγράμματοι και ημιεγγράμματοι μαστοράτζες όμως συνέχισαν να τα λένε αιρκοντίσιο (άλλο λάθος καθώς ο σωστός ορος είναι αιρ κοντισιονερ).
Τέλος είναι αδιάφορο ως προς την αρχή λειτουργίας αν μια αντλία θερμότητας (ψυκτική μηχανή) χρησιμοποιεί αέρα ή νέρο σε κάποιον από τους ενναλλάκτες της. Απλά στην παπατζιλική έχουνε μάθει ότι η ψυκτική μηχανή που ψύχει τον αέρα του περιβάλλοντος (αντλεί θερμότητα από τον αέρα του περιβάλλοντος) και θερμαίνει ένα κλειστό κύκλωμα νερού (που πάει στα σώματα ή στα fan coils) στο σπίτι, αυτό και μόνο αυτό να λέγεται αντλία θερμότητας.
Αυτά περί ορισμών.

Επί της ουσίας αν βάλεις κεντρική αντλία θερμότητας και όχι 'σπλιτάκια' σε κάθε δωμάτιο τότε φρόντισε αν μπορείς να έχεις ενδοδαπέδιο (ή ενδοτοίχιο) κύκλωμα θέρμανσης στο σπίτι ώστε να πάρεις μονάδα 'χαμηλής ενθαλπίας΄και θα έχεις από πολλές απόψεις οικονομία. Αν αναγκαστικά οδηγήσε σε υψηλής ενθαλπίας (για να σηκώσει θερμοκρασία ικανή για να δουλέψουν σωστά τα σώματα) τότε εγώ θα επέλεγα μόνο τη μονάδα της DAIKIN και τίποτα άλλο.
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.876
Λεπτομέρειές που , πόσο και τι...

Με ενδιαφέρει ψύξη θέρμανση και ζεστό νερό σε σπίτι 100 τμ σε νησί !
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
φανταζομαι οτι με χαλια δε θα εχει αποδοση, αλλα θα πρεπει να ειναι ον ολες τις μερες σαν γυμνο σπιτι, ενω καποιες μερες μπορει να τη βγαλεις χωρις η επικουρικα με θερμανση επιτοιχια.
επισης ποσο επιβλαβη ειναι για συσκευες που θελουν ψυξη, οπως π.χ ο συμπιεστης του ψυγειου μας η τα θεοβαρα τελικα μας?:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
αν έχει συνυπολογιστεί στη μελέτη σε κάποιο χώρο ότι θα μπαίνουν και χαλιά τότε είναι ΟΚ. σε φιλικό μου σπίτι με ενδοδαπέδια, που δεν ξέρω τι είχε μελετήσει ο μηχανολόγος και με πολύ παλιά εγκατάσταση (30 χρόνων περίπου) δεν είχε πρόβλημα με χαλί.
Βέβαια αν τυχόν περπατάς ξυπόλητος στο σπίτι δεν θα θες χαλί θα προτιμάς να νιώθεις το ζεστό πάτωμα....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
φανταζομαι οτι με χαλια δε θα εχει αποδοση, αλλα θα πρεπει να ειναι ον ολες τις μερες σαν γυμνο σπιτι, ενω καποιες μερες μπορει να τη βγαλεις χωρις η επικουρικα με θερμανση επιτοιχια.
επισης ποσο επιβλαβη ειναι για συσκευες που θελουν ψυξη, οπως π.χ ο συμπιεστης του ψυγειου μας η τα θεοβαρα τελικα μας?:D
δεν υπάρχει πρόβλημα με καμία συσκευή....όπως δουλεύουν με οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης θα δουλεύουν και με αυτό, δεν σε ενδιαφέρει η πηγή αλλά η θερμοκρασία του χώρου, εννοείται ότι δεν θέλεις πηγές υψηλής θερμοκρασίας πολύ κοντά σε ψυγεία ή σε μηχανήματα που ζεσταίνονται και από αυτή την άποψη η ενδοδαπέδια ως πηγή θερμότητας χαμηλής θερμοκρασίας δημιουργεί λιγότερα πιθανά προβλήματα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Λεπτομέρειές που , πόσο και τι...

Με ενδιαφέρει ψύξη θέρμανση και ζεστό νερό σε σπίτι 100 τμ σε νησί !
αν ρωτάς εμένα δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω τι παίζει στην αγορά από τιμές (δεν είμαι μάχιμος πλέον είμαι της θεωρίας :oops:), καλύτερα να πας σε ένα κατάστημα που πουλάει τέτοια συστήματα π.χ. σε ένα κατάστημα DAIKIN θα σου πουν ακριβώς τι θέλεις και πόσο στοιχίζουν....μετά πας και σε άλλο σε άλλη μάρκα και παίρνεις και από εκεί προσφορά, το κάνεις 2-3 φορές και στο τέλος....μας λες να σου πούμε ποια είναι καλύτερη :p
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Έβαλα αντλια θερμότητας σε μονοκατοικία 200 τ. μ. Με ενδοδαπεδια θερμανση. Μένω βορειοανατολικά προαστια και ήθελα περίπου 2000 με 2500 λιτρα το χρονο για εικοσιτετράωρη θερμοκρασία 18,5 βαθμούς. Πρώτη φορά φετος ζεστάθηκε το κοκαλάκι μου στους 22 βαθμού. Το κοστος χρήσης μετρημένα ήταν περίπου 90 εύρω το μήνα γύρω στα 30 kw την ήμερα παραπάνω και σημειωτεον ζεσταινα και 200 λιτρα μποιλερ (όλη μέρα ζεστό νερο). Η αντλια ειναι LG 14000kw χαμηλών θερμοκρασιών. Προσπάθησα να την βάλω στο εξοικονομω κατ'οικων,δεν εχω παρει απάντησή ακομα αλλα δεν με νοιαζει. Ασε τους να κουρευονται με φορους και επιδοτησεις πετρελαίου.

Ζήτω ο χειμώνας!! !!

Κατι δεν παει καλα στους υπολογισμους μου. 30 kw την ημερα παραπανω σημαινει το μηνα 900 kw το τετραμηνο 3.600 kw. Το θεωρω υπερβολικο πολυ. Εδω μικτα θα πληρωσεις με 0,25 την κιλοβατωρα χωρις να υπολογισουμε την υπολοιπη καταναλωση (στην δικη μου περιπτωση περιπου 1200 kw). Δηλαδη ο λογαριασμος της ΔΕΗ στο τετραμηνο θα ερθει περιπου 1200 ευρω (εδω δεν κολαει αυτο που γραφεις για 90 ευρω το μηνα).

Δεν σου κρυβω οτι σημερα το πρωι που πηρα τηλ στην εταιρια και ρωτησα τον πωλητη, να μου πει χονδρικως ποση καταναλωση θα εχω το τετραμηνο, απο το μηχανημα, μου ειπε περιπου 3.000 kw. Βεβαια ειπε οτι αν δεν το δει το σπιτι καποιος της εταιριας να κανει καποια εκτιμηση με βαση τα δεδομενα μου, ο υπολογισμος του μπορει να εχει και μεγαλη αποκλιση. Ομως πιστευω και στα μισα να πεσω οτι ειναι πολυ σαν καταναλωση.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
3
Και γω αντλία εχω βαλει daikin. Έβγαλα τα παλιά σώματα καλοριφέρ και έβαλα fan coil. Η αντλία εχει μονο εξωτερική μονάδα και ειναι ψύξης θέρμανσης! Δεν χρειαζεται τριφασικο ρεύμα μιας και υπάρχουν μοντέλα που ειναι για μια φάση μονο! Απλα χρειαζεται μια ακομα ασφάλεια 25Α και έναν ασφαλειοδιακοπτη. Σιγουρα ειναι πιο οικονομική απο το πετρέλαιο οπως και να το κανουμε!
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
Οι εξωτερικες τους μοναδες μπορουν να τοποθετηθουν χωρις αδεια οπουδηποτε? Kαποτε ..οταν ρωτησα για κατι αναλογο μου ειπαν οτι χρειαζεται απομονωμενο ξεχωριστο χωρο τοποθετησης για λογους ηχορυπανσης
(μην τυχον προκυψουν θεματα οχλησης στους γειτονες).
Τωρα διαβαζω στα χαρακτηριστικα των περισσοτερων αντλιων 60-65db που νομιζω ειναι σε ανεκτα επιπεδα.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.052
Δεν χρειαζεται τριφασικο ρεύμα μιας και υπάρχουν μοντέλα που ειναι για μια φάση μονο! Απλα χρειαζεται μια ακομα ασφάλεια 25Α
Ο φίλος που είπε για τριφασικό ρεύμα, δεν εννοεί μάλλον τα 380Volt,

αλλά το λέει για την αυξημένη κατανάλωση των αντλιών που δεν επαρκεί η 35άρα ασφάλεια.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top