Αξιολόγηση κατάσταση βυσματος

ika

News
Μηνύματα
13.748
Reaction score
12.818
Μπας και είναι μπογιά από το περίβλημα.

Μήπως καθαρίζει με μπράσο ή κάτι για μέταλλα?
ή
0186.jpg
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εγώ απορώ γιατί δεν έχει ρωτήσει τον πωλητή από τι ακριβώς είναι η μαυρίλα αυτή..
Και εννοείται πως δεν καίγεται το ηχείο αγαπητέ Νταχ, ούτε τους άσχετους σαν και μένα δεν μπορείς να ξεγελάσεις.. :p
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιατί ? εσύ σοβαρά το λές ότι θα κάψεις ηχείο από ψυχρή κόλληση?
Αυτό η πλάκα είναι , ή άγριο τρολάρισμα.
Γιαννη,σοβαροτατα,εχεις ακουσει τα πυροτεχνηματα που σκανε απο ενα συνδεμενο RCA που κανει κακη επαφη;Εχεις ακουσει το βομβο ενος RCA που ειναι κομμενη η γειωση;

Εδω εχει τυχει να καουν μεγαφωνα απο κακη επαφη σε μεταγωγεα πηγης και απορεις για το RCA???
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Εχω ακούσει και δει πολλά και διάφορα.
Η κομμένη γείωση είναι άλλο θέμα. Τα δε πυροτεχνήματα που λές δεν σκάνε από απ΄πο κακή επαφή αλλά από τρανζίστορς πυκνωτές κλπ που την ακούνε. Κανένα rca δεν κάνει τέτοια πράγματα , όταν έχει ψυχρή κόλληση.
Το πολύ πολύ , να παίζει βραχνά. , ή αν έχει θέμα το μπλεντάζ να παίζει σαν ραδιοφωνάκι.
Οσον αφορά στον μεταγωγό της πηγής , αν το ποτενσιόμετρο της έντασης έχει μείνει στο μαξ , και αλλάξεις πηγή είναι πολύ φυσικό μέχρι και dc να περάσει , αν δεν είναι άψογο το μηχάνημα. Αυτό δεν λέει κάτι. Σε μηχανικούς μεταγωγούς , παλιά μηχανήματα , όταν αλλάζουμε έισοδο , πάντα χαμηλώνουμε το volume εντελώς.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Γιαννη,σοβαροτατα,εχεις ακουσει τα πυροτεχνηματα που σκανε απο ενα συνδεμενο RCA που κανει κακη επαφη;
τι έχουν μέσα μωρέ τα rca?
στρακαστρούκες? :cry: :lolsign: :lol:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Εγώ απορώ γιατί δεν έχει ρωτήσει τον πωλητή από τι ακριβώς είναι η μαυρίλα αυτή..
Η μαυρίλα είναι χρωστική από το κάλυμμα του βύσματος, που σφίγγει τα πτερύγια καθώς βιδώνεται από έξω προς τα μέσα. Χαλαρό καπάκι - τοποθετείς - βιδώνεις και σφίγγει στο jack της συσκευής. Αφαιρείται με την αντίστροφη διαδικασία.

1851750-nirvana-sx-rca-interconnects-1m.jpg
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
οπ, περιμενε γιατι ερχεται το πασχα, αυτο μπορει να φανει χρησιμο...
πως μπορω να ενισχησω το θορυβο απο τα δυναμητακια με καλωδιο χαι εντ και κακη πσυχρη και αναποδη κολληση.. διατιθεμαι να μαθω να ζιγκολω και με ηλεκτροποντα.. :smoke: :focus:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εχω ακούσει και δει πολλά και διάφορα.
Η κομμένη γείωση είναι άλλο θέμα. Τα δε πυροτεχνήματα που λές δεν σκάνε από απ΄πο κακή επαφή αλλά από τρανζίστορς πυκνωτές κλπ που την ακούνε. Κανένα rca δεν κάνει τέτοια πράγματα , όταν έχει ψυχρή κόλληση.
Το πολύ πολύ , να παίζει βραχνά. , ή αν έχει θέμα το μπλεντάζ να παίζει σαν ραδιοφωνάκι.
Οσον αφορά στον μεταγωγό της πηγής , αν το ποτενσιόμετρο της έντασης έχει μείνει στο μαξ , και αλλάξεις πηγή είναι πολύ φυσικό μέχρι και dc να περάσει , αν δεν είναι άψογο το μηχάνημα. Αυτό δεν λέει κάτι. Σε μηχανικούς μεταγωγούς , παλιά μηχανήματα , όταν αλλάζουμε έισοδο , πάντα χαμηλώνουμε το volume εντελώς.






Πολύ σωστά!
Και σε αυτό που λες Γιάννη (με 3 ν) :p είχα πάει κάποτε να πάρω ένα καλώδιο mini-jack 3.5 σε 2rca να συνδέσω ένα κινητό σε δικάναλο ενισχυτή, πήγα στον Γερμανό και πήρα το καλύτερο που είχε διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή και κόστιζε 2,5 ευρώ :p το βάζω όλα καλά και μετά από 5-6 μέρες άρχισε να χάνεται το ένα κανάλι ξανά έφτιαχνε πηγαινοερχόταν ε το κατάλαβα αμέσως και το έβγαλα, σιγά μην είχε ψυχρή κόλληση αυτό, φυσικά δεν το πήγα πίσω γιατί θα ήτανε ξεφτίλα, από τότε χρησιμοποιώ και προτείνω ανεπιφύλακτα Nordost Valhalla 2 Reference σε Interconnect αλλά και ηχείων.
:lol::lol::lol:
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η μαυρίλα είναι χρωστική από το κάλυμμα του βύσματος, που σφίγγει τα πτερύγια καθώς βιδώνεται από έξω προς τα μέσα. Χαλαρό καπάκι - τοποθετείς - βιδώνεις και σφίγγει στο jack της συσκευής. Αφαιρείται με την αντίστροφη διαδικασία.

View attachment 154698
Η μαυριλα αγαπητε υποδηλωνει 2 πραγματα.

1)Το βυσμα εχει χρησιμοποιηθει απειρες φορες σαν demo.

2)Το βυσμα ειναι κακης ποιοτητας και λιωνει.

3)Και τα 2 μαζι :p

Οπως και να εχει,προειπα οτι δε μου γεμιζει το ματι.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
49
Η τιμη του καλωδίου είναι 800 ευρώ , και στην ερώτηση που έκανα στον πωλητή αν βγαίνει η μαυρίλα μου απάντησε ναι !! Στην ερώτηση βέβαια μπορείς να τη βγάλεις και να στείλεις μια φωτό μου απάντησε ότι δεν έχει χρόνο.... Η μαυρίλα λογικά είναι απομάκρυνση του χρυσού από το βάλε βγάλε η από το πολύ σφιξιμο πράγμα που σημαίνει ότι για κάποιο λόγο το ζορισανε.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Η μαυριλα αγαπητε υποδηλωνει 2 πραγματα.

1)Το βυσμα εχει χρησιμοποιηθει απειρες φορες σαν demo.

2)Το βυσμα ειναι κακης ποιοτητας και λιωνει.

3)Και τα 2 μαζι :p

Οπως και να εχει,προειπα οτι δε μου γεμιζει το ματι.
4) έχω ξεπεράσει κατά πολύ τις 21 φορές το μήνα...την έχω λιώσει μιλάμε:lol:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Κάνε λίγο ρέγουλα, μην το παρακάνεις. :oops: :geek:
Εγώ να κάνω ρέγουλα?
άλλος την έχει κάνει λάστιχο :cry: :lol::lol:
Ο μόνος που διαβάζει είναι ο νταχαρης;)
ναι....ψοφάω για π@παρίτσες:lolsign:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top