Απεταξάμην τα παθητικά - Αγορά ενεργών/προτάσεις

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Καλησπέρα,
Μετά από χρονοβόρο και ενδελεχές ψάξιμο, ανάγνωση και σκέψη για το πώς θα πρέπει να αναβαθμίσω το ηχοσύστημά μου, προχώρησα σε ριζικές αποφάσεις. Αποφάσισα να απεμπλακώ απο ενισχυτές και παθητικά ηχεία για να προχωρήσω στην αγορά ενεργών. Πουλήθηκαν λοιπόν όλα και τώρα υπάρχει το μπάτζετ για να προχωρήσω.

Πάμε στα δεδομένα:
  • Απο το παλαιό σύστημα κληρονομώ το miniDSP SHD, το οποίο κρατώ και για το νέο. Αυτό θα είναι και η κύρια πηγή. Ίσως στο πολύ μέλλον να μπει κι ενα πικάπ καθαρά απο βίτσιο, αλλά προς το παρόν δεν μας ενδιαφέρει η συγκεκριμένη παράμετρος, ας την αγνοήσουμε.
  • Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για μουσική σε δικάναλο setup (δεν με παίρνει οικονομικά ούτε χωροταξικά για κάτι περισσότερο).
  • Στόχος μου είναι η κατά δύναμιν πιστότητα. Δεν με ενδιαφέρουν χροιές, μουσικότητες και μετάξια. Τις έζησα όλες αυτές τις... εμπειρίες, αλλά ήρθε η ώρα για το δια ταύτα. Θέλω να ακούω όσο πιο πιστά γίνεται αυτό που άκουγε ο μαστεράς στο στούντιο.
  • Απόσταση ακρόασης 2 μέτρα περίπου, σε δωμάτιο 4m x 3,2m. Στους στόχους μου είναι και η διαμόρφωση αυτού του χώρου με τα απαραίτητα για να φτιάξω τον ήχο το κατά δύναμιν.
  • Μπάτζετ. 1500 τώρα, μπορεί μελλοντικά να φτάσει γύρω στις 3000. Ήτοι ξεκινάμε με δορυφόρους για να έχω να ακούω κάτι , μέχρι να συμπληρώσουμε με 2 subs στο μέλλον. Κι όλα αυτά πρέπει να κάνουν 3.000 max.

Aντιλαμβάνομαι πως με αυτό το μπάτζετ θα πρέπει να κάνω συμβιβασμούς στην 1η οκτάβα. Θα τους κάνω.

Κατόπιν όσου ψαξίματος έκανα νομίζω οτι οι επιλογές που απαντούν στα παραπάνω είναι είτε τα Genelec 8030C, είτε τα Neumann KH120 τα οποία μελλοντικά θα συμπληρωθούν με τα αντίστοιχα sub. Tείνω προς τα Genelec διότι και πιο κοντά στο μπάτζετ μου βρίσκονται, και Class D έναντι Class AB ενισχυτή διαθέτουν, και auto-standby λειτουργία διαθέτουν, ενώ στις μετρήσεις τους είναι περίπου ίδια με τα KH120.

Όμως αν υπάρχουν κι άλλες προτάσεις θα ήθελα να τις ακούσω. Ιδίως επειδή υπάρχει ήδη το minidsp SHD.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Οι διαφορές που συγκριτικά επισημαίνεις δεν δίνουν το προβάδισμα σε κανένα από τα δύο
Οι διαφορές τους είναι στο κόστος της απόκτησης των ομόσταυλων τους subwoofer
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Καλησπέρα,
Μετά από χρονοβόρο και ενδελεχές ψάξιμο, ανάγνωση και σκέψη για το πώς θα πρέπει να αναβαθμίσω το ηχοσύστημά μου, προχώρησα σε ριζικές αποφάσεις. Αποφάσισα να απεμπλακώ απο ενισχυτές και παθητικά ηχεία για να προχωρήσω στην αγορά ενεργών. Πουλήθηκαν λοιπόν όλα και τώρα υπάρχει το μπάτζετ για να προχωρήσω.

Πάμε στα δεδομένα:
  • Απο το παλαιό σύστημα κληρονομώ το miniDSP SHD, το οποίο κρατώ και για το νέο. Αυτό θα είναι και η κύρια πηγή. Ίσως στο πολύ μέλλον να μπει κι ενα πικάπ καθαρά απο βίτσιο, αλλά προς το παρόν δεν μας ενδιαφέρει η συγκεκριμένη παράμετρος, ας την αγνοήσουμε.
  • Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για μουσική σε δικάναλο setup (δεν με παίρνει οικονομικά ούτε χωροταξικά για κάτι περισσότερο).
  • Στόχος μου είναι η κατά δύναμιν πιστότητα. Δεν με ενδιαφέρουν χροιές, μουσικότητες και μετάξια. Τις έζησα όλες αυτές τις... εμπειρίες, αλλά ήρθε η ώρα για το δια ταύτα. Θέλω να ακούω όσο πιο πιστά γίνεται αυτό που άκουγε ο μαστεράς στο στούντιο.
  • Απόσταση ακρόασης 2 μέτρα περίπου, σε δωμάτιο 4m x 3,2m. Στους στόχους μου είναι και η διαμόρφωση αυτού του χώρου με τα απαραίτητα για να φτιάξω τον ήχο το κατά δύναμιν.
  • Μπάτζετ. 1500 τώρα, μπορεί μελλοντικά να φτάσει γύρω στις 3000. Ήτοι ξεκινάμε με δορυφόρους για να έχω να ακούω κάτι , μέχρι να συμπληρώσουμε με 2 subs στο μέλλον. Κι όλα αυτά πρέπει να κάνουν 3.000 max.

Aντιλαμβάνομαι πως με αυτό το μπάτζετ θα πρέπει να κάνω συμβιβασμούς στην 1η οκτάβα. Θα τους κάνω.

Κατόπιν όσου ψαξίματος έκανα νομίζω οτι οι επιλογές που απαντούν στα παραπάνω είναι είτε τα Genelec 8030C, είτε τα Neumann KH120 τα οποία μελλοντικά θα συμπληρωθούν με τα αντίστοιχα sub. Tείνω προς τα Genelec διότι και πιο κοντά στο μπάτζετ μου βρίσκονται, και Class D έναντι Class AB ενισχυτή διαθέτουν, και auto-standby λειτουργία διαθέτουν, ενώ στις μετρήσεις τους είναι περίπου ίδια με τα KH120.

Όμως αν υπάρχουν κι άλλες προτάσεις θα ήθελα να τις ακούσω. Ιδίως επειδή υπάρχει ήδη το minidsp SHD.
καιρό είχαμε να δούμε "ξεκάθαρη" και συνειδητοποιημένη στους συμβιβασμούς αναζήτηση....
καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις!
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Ωραία. Υπό την ένοια του κόστους, μάλλον πρέπει να προχωρήσω με τα 8030c . Kαι μελλοντικά τα τα πλαισιώσω με 2χ7050c . Οριακά εντός budget.
 




Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Εφόσον έχεις το dirac με το mini dsp δεν υπάρχει λογικότερη επιλογή από τα 6030 με τα sub τους.
Αν δεν το είχες οι επιλογές θα ήταν 2
Genelec 8030+sub+glm
Kh120+kh750
Στην θέση σου θα ζοριζόμουν και θα πήγαινα στα 6040
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Εφόσον έχεις το dirac με το mini dsp δεν υπάρχει λογικότερη επιλογή από τα 6030 με τα sub τους.
Αν δεν το είχες οι επιλογές θα ήταν 2
Genelec 8030+sub+glm
Kh120+kh750
Στην θέση σου θα ζοριζόμουν και θα πήγαινα στα 6040
Λαμπρά. Η φύση της ερώτησής μου αφορά κι αυτό το θέμα. Βλέπω οτι πολλά ενεργά φέρουν κάποιο υποτυπώδες dsp. Εφόσον λοιπόν το έχω ήδη , σκέφτομαι μήπως υπάρχει τρόπος να το αποφύγω απο τα ηχεία και να πάει το μπάτζετ σε κάτι ακόμα ποιοτικότερο χωρίς dsp features. Φτάνει να μην υπάρχει κανενός είδους θυσία σε απόκριση κλπ.

Όμως τα μοντέλα που αναφέρεις, δεν είναι end of life? Δεν τα βρίσκω κάπου διαθέσιμα.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Λαμπρά. Η φύση της ερώτησής μου αφορά κι αυτό το θέμα. Βλέπω οτι πολλά ενεργά φέρουν κάποιο υποτυπώδες dsp. Εφόσον λοιπόν το έχω ήδη , σκέφτομαι μήπως υπάρχει τρόπος να το αποφύγω απο τα ηχεία και να πάει το μπάτζετ σε κάτι ακόμα ποιοτικότερο χωρίς dsp features. Φτάνει να μην υπάρχει κανενός είδους θυσία σε απόκριση κλπ.

Όμως τα μοντέλα που αναφέρεις, δεν είναι end of life? Δεν τα βρίσκω κάπου διαθέσιμα.
Δεν είναι υποτυπώδες το dsp τους. Κανονικά υψηλής ποιότητας calibration κάνουν.
Ειδικά το glm φαίνεται από τα γραφόμενα στο διαδύκτιο ότι προτιμάται κατά πολύ από το Dirac σε δικάναλο setup.
Όντως είναι end of life αυτά που λέμε της genelec.
Υπέθεσα ότι αφού είχες σαν επιλογή τα 6030 , είχες κάνει έρευνα αγοράς και διαθεσιμότητας.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Δεν είναι υποτυπώδες το dsp τους. Κανονικά υψηλής ποιότητας calibration κάνουν.
Ειδικά το glm φαίνεται από τα γραφόμενα στο διαδύκτιο ότι προτιμάται κατά πολύ από το Dirac σε δικάναλο setup.
Όντως είναι end of life αυτά που λέμε της genelec.
Υπέθεσα ότι αφού είχες σαν επιλογή τα 6030 , είχες κάνει έρευνα αγοράς και διαθεσιμότητας.
Δεν είχα αναφέρει κάπου τα 6030 :) Για τα 8030 έλεγα.
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
τα 8030 (και όλα τα 80χ0 ) δεν έχουν dsp και έχουν μόνο αναλογικές εισόδουςκαι δεν κάνουν καμμία επεξεργασία στο σήμα που δέχονται

αν θες GLM , πας στα 83χ0 ή 83χ1, τα οποία κάνουν dsp ακόμη και αν τα συνδέσεις αναλογικά (στην περίπτωση αυτή προηγείται μετατροπή analogue to digital από το ηχείο και μετά εφαρμογή dsp)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Λοιπόν, στο μπάτζετ σου, η πρώτη μου σκέψη θα ήταν τα πρισονους σκεπτρε S8 και θα ακολουθούσαν μια 4-αδα τέμπλορ 10.

Κάτω από 8" για 2μ απόσταση ακρόασης δεν θα έπαιρνα και να πα να γμθει η τζενελεκ και η Νιούμαν μαζί..

Τις 8" στο μιντ-γουφερ του δορυφόρου για 2μ απόσταση ακρόασης το έχω στα μίνιμουμ των απαιτήσεων για φλάουτο σόλο.
Για φλογέρα.
Για φυσαρμόνικα σόλο..
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Τι διαφορες εχουν τα 6030 απο τα 8030 (περαν του οτι τα πρωτα δεν παραγονται πια);

Βαλε και τα καλι ιν 8, το νεο μοντελο, με τα σαμπ τους στις επιλογες σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
είτε τα Genelec 8030C, είτε τα Neumann KH120
Θα προτιμούσα τα Νιούμαν από τα τζενελεκ, αλλά για έως το πολύ 1,5μ απόσταση ακρόασης.
Για 2μ απόσταση ακρόασης, κανένα τους δε θα ήταν στις επιλογές μου.
Θα απαιτούσα μεγαλύτερο γουφερ. :)
Ούτε για πλάκα 5-αρι γουφερ στα 2 μέτρα, όχι για μένα τουλάχιστον. :)

Μία λογική πρόταση είναι όντως αυτο:


Το οποίο είναι 3 δρόμων με 8" γουφερ.


Σαφώς παίζει το Άνταμ με τα 2 τεμάχια των 7 ιντσών


Έχει και β στοκ


Τα πρισονους σκεπτρε ς8 φυσικά είναι κατά την γνώμη μου εξαιρετική επιλογή


Και β στοκ



Στις 9" λέει ότι είναι το Α8Χ, νομίζω πως είναι 8-αρι, επίσης θα μου έκανε.


Και βεβαίως το νταιναόντιο το 8-αρι


Όλα αυτά τα θεωρώ πολύ αξιόλογες επιλογές, και η τελική κρίση θα εμπλέξει την τιμή των ομοσταυλων σαμπ, όποια δίνουν πακέτο τα μεγαλύτερα σαμπ, στην ίδια τιμή, κερδανε.

Το μέγεθος των μονάδων, είναι αναντικαταστατη παράμετρος.
Δεν κάμπτεται η φυσική..

Αν λοιπόν, η Άνταμ πχ μου δίνει στο 1,5 χιλιαρικο 2 σαμπ 12-αρια ενώ η νταιναόντιο μου δίνει 2 σαμπ 18-αρια, κερδαει η νταιναόντιο με συνοπτικές διαδικασίες.

Όλες αυτές είναι σοβαρές φίρμες, δε πουλάνε φούμαρα, είναι όλες καλές επιλογές, καλύτερες από όσο αξίζουν τα αυτιά μας. Το μέγεθος των μεγαφωνων και τα Μαξ εσπιελ είναι ο κριτής στην αγορά, διότι η στάθμη αναφοράς δεν παίζει, και το δυναμικό χεντρουμ, ακούγεται.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Καταλαβαίνω αυτό με το μικρό mid woofer στα 120ρια και τα 8030, ήταν άλλωστε απο τους βασικούς μου προβληματισμούς. Δεν είχα όμως βρει καλές εναλλακτικές. Τώρα όμως έχω πολλές.
Ξεκινάω λοιπόν μελέτη και ψάξιμο στις παραπάνω προτάσεις.

Αν ήταν μόνο η εμφάνιση θα πήγαινα απευθείας στο dynaudio. Αλλά έχει διάβασμα στο ASR και όχι μόνο, πρωτού καταλήξω.

Στο μεταξύ, αν κάνω υπέρβαση και πάω στα KH 310A χωρίς sub; Φαντάζομαι , ούτε να το σκέφτομαι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ούτε.

Είπαμε, φυσική. Δεν κάμπτεται.

Το 310 είναι άλλος ένας εξαιρετικός δορυφόρος, όπως όλα τα άλλα που πρότεινα.

Πολύ ψάξιμο δεν χρειάζεται, τζάμπα τρως χρόνο.

Όπως είπα, η επιλογή βασίζεται στο μεγαλύτερο σαμπ που προσφέρει η κάθε μία από τις παραπάνω φίρμες στο μπάτζετ σου, με τα περισσότερα spl.
Εκεί κλείνει το θέμα.

Τώρα αν έχεις 2 φίρμες με 2 δορυφόρους ίδιου μιντ-γουφερ και ίδιου Μαξ εσπιελ, με ομοσταυλα σαμπ ίδιας διαμέτρου μεγάφωνου και ίδιου Μαξ εσπιελ και στα ίδια λεφτά, τότε δες μεταξύ τους καμία κριτική. Μέχρι εκεί.

Ή ποιο είναι πιο όμορφο. Σιγά, και τα δύο θα παίζουν μια χαρά, καλύτερα από όσο σου αξίζει.
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Κατόπιν των παραπάνω λοιπόν, έχω απορρίψει και τα KH120 και τα 8030c.

Κοιτάζω την περίτπωση των spectre s8 με δυο templor 10ρια. Με προβληματίζει η εξαιρετικά χαμηλή τιμή ιδίως των subwoofer, νιώθω σαν κάπου να υστερούν, βλέποντας μόνο την τιμή τους. Χωρίς όμως να είμαι σχετικός.
Το συγκεκριμένο setup βγαίνει στα 1700 ευρώ κι αφήνει 1300 ευρώ στο πορτοφόλι .

Η εναλλακτική ειναι τα Dynaudio LYD 8 και δυο sub 9S. To θέμα ειναι πως για τα LYD8 δεν έχω βρει reviews και όσες υποκειμενικές κριτικές διάβασα είναι ανάμικτες. Παρότι μου αρέσουν παραπάνω εμφανισιακά και παρότι παραμένουν εντός μπάτζετ λέω να τα αφήσω.

Και η τελευταία εναλλακτική είναι τα KH310 με υπέρβαση στο μπάτζετ και μόνα τους, χωρίς sub. Το οποίο έχει απορριφθεί σε όλους τους τόνους από αυτούς που γνωρίζουν καλύτερα από εμένα. Οπότε το έχω απομακρύνει σαν σενάριο ήδη, κοστίζει πολύ κιόλας, για τα δεδομένα του πορτοφολιού μου.

Οπότε θα το ψάξω λιγάκι ακόμα και θα πάω ή σε Spectre S8 + 2xTempor, ή σε LYD 8 + 2x9S
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top