Απεταξάμην τα παθητικά - Αγορά ενεργών/προτάσεις

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
lyd 48 και οχι το 8 διοτι ειναι πολυ ψηλα κομενο για διδρομο και τελος παντων γιατι στην αποσταση που θα ακους το 48 ειναι η καλυτερη επιλογη. Υπολογισε να βρεις το 48 κοντα στο χιλιαρικο το τεμαχιο. Παρε και ενα σαμπ 18s και βλεπουμε. Εχει ετοιμα φιλτρα αυτο το σαμπ για αυτο το δορυφορο. με μια εξυπνη τοποθετηση για αρχη εισαι μια χαρα με ενα σαμπ και στο μελλον περνεις ενα ακομα αν σε περνει.
τα 310 ειναι τρομερα ηχεια παντως αλλα χωρις σαμπ μην σου περασει απο το μυαλο καν.
Μολις ειδα τα εχει μαγαζι απο ελλαδα στα 823 το τεμαχιο τα 48. Τα πηρες χτες. ;)
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Είμαι τρομερα ευχαριστημένος με τα kali in8 (2η έκδοση) και το ws12 subwoofer τους (προς το παρόν μονο ένα, εμπιστευτικά το γράφω προς θεού μην το μαθουν οι γιατροί!)
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
lyd 48 και οχι το 8 διοτι ειναι πολυ ψηλα κομενο για διδρομο και τελος παντων γιατι στην αποσταση που θα ακους το 48 ειναι η καλυτερη επιλογη. Υπολογισε να βρεις το 48 κοντα στο χιλιαρικο το τεμαχιο. Παρε και ενα σαμπ 18s και βλεπουμε. Εχει ετοιμα φιλτρα αυτο το σαμπ για αυτο το δορυφορο. με μια εξυπνη τοποθετηση για αρχη εισαι μια χαρα με ενα σαμπ και στο μελλον περνεις ενα ακομα αν σε περνει.
τα 310 ειναι τρομερα ηχεια παντως αλλα χωρις σαμπ μην σου περασει απο το μυαλο καν.
Μολις ειδα τα εχει μαγαζι απο ελλαδα στα 823 το τεμαχιο τα 48. Τα πηρες χτες. ;)
Δείχνει πολύ καλή η πρόταση τον LYD 48, δεδομένης της τιμής αυτής. Είμαι πλέον με το χέρι στη σκανδάλη και μάλλον θα προχωρήσω :)
Ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις και τις ουσιώδεις κατευθύνσεις που μου δόθηκαν , τόσο πριν αποφασίσω να διώξω παθητικά κλπ, όσο και κατόπιν, ως προς την επιλογή του νέου μου συστήματος.

Ελπίζω και πιστεύω οτι το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Είμαι τρομερα ευχαριστημένος με τα kali in8 (2η έκδοση) και το ws12 subwoofer τους
Γιατί να μην είσαι;

Εξαιρετικές προτάσεις.

Να σημειώσω στον ενδιαφερόμενο, πως η πρόταση της καλι έχει ομοαξονική αρχιτεκτονική, που είναι σημαντικότερο πράγμα από όσο (νομίζω πως) πιστεύει.

Ομοίως και τα σπεκτρε ς8, τα οποία δεν είπα ότι θα βγουν κάτω από το μπάτζετ, γιατί θα πρέπει να πάρει 4 σαμπ 10-αρια, κι όχι μόνον 2.

Τα σαμπ αγαπητοί μου φίλοι, είναι σε αυτά τα επίπεδα, σημαντικότερα των δορυφόρων.
Εκεί είναι όλη η ουσία.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Δείχνει πολύ καλή η πρόταση τον LYD 48, δεδομένης της τιμής αυτής. Είμαι πλέον με το χέρι στη σκανδάλη και μάλλον θα προχωρήσω :)
Ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις και τις ουσιώδεις κατευθύνσεις που μου δόθηκαν , τόσο πριν αποφασίσω να διώξω παθητικά κλπ, όσο και κατόπιν, ως προς την επιλογή του νέου μου συστήματος.

Ελπίζω και πιστεύω οτι το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει.
Τι παθητικά, τι ενεργά, οι αρχές επιλογής και τοποθέτησης ηχείων παραμένουν ίδιες!
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Τι παθητικά, τι ενεργά, οι αρχές επιλογής και τοποθέτησης ηχείων παραμένουν ίδιες!
Άσχετα με το ζήτημα παθητικά/ενεργά, όπως αναφέρω στο αρχικό μου ποστ, το θέμα ήχου πλέον το αντιμετωπίζω "τεχνοκρατικά". Πιστεύω δηλαδή στις μετρήσεις παραπάνω απ'ότι στα αυτιά μου. Θέλω να έχω πιστό αποτέλεσμα κι αυτό να τεκμηριώνεται μετρητικά κι έπειτα να δίνω το λόγο στο αυτί μου. Ακόμα κι αν αυτό φαντάζει ψυχαναγκαστικό ή μοιάζει να υποσκάπτει την όποια μουσική απόλαυση , τελικώς είναι αυτό που επιζητώ στις ακροάσεις μου. Νομίζω οτι τα ενεργά λοιπόν με βοηθούν να φτάσω στο τέλος αυτής της αναζήτησης λίγο πιο οικονομικά και γρήγορα, εξού και η (προσωπική) επιλογή που αναφέρει και ο τίτλος του thread.

Σε αυτή την επιλογή με βοήθησαν πολύ όσα διάβασα τόσο εδώ που έχουν γίνει εξαιρετικές αναλύσεις, όσο και σε άλλες ιστοσελίδες***. Κι έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα οτι για να πετύχει κανείς ανάλογο αποτέλεσμα με κλασσικές διατάξεις παθητικών, ενισχυτών, sub κλπ, μάλλον χρειάζεται αρκετά μεγαλύτερο μπάτζετ από όσο διαθέτω. Και πάλι, λόγω τεχνικών περιορισμών (πχ παθητικά crossovers) δεν ξέρω αν επιτυγχάνεται το αποτέλεσμα αυτό τόσο καλά όσο από ένα ενεργό ηχείο. Είναι όμως βέβαιο οτι το απαιτούμενο μπάτζετ για κάτι τέτοιο, ξεφεύγει από τα όρια της δικής μου τσέπης.

*** Πέρα από τις ιστοσελίδες, άθελά τους, στα παραπάνω συμπεράσματα με βοήθησαν ιδιαίτερα και οι έμποροι high end της εγχώριας αγοράς. Πχ με αναφορές τύπου να ενώσω τον streamer μου σε ακριβό ρουτεράκι και να βάλω ethernet καλώδιο high end κατασκευαστή κι όχι φθηνιάρικα πράγματα. Ενίοτε και οι ίδιοι οι high end κατασκευαστές που πχ για components πενταφήφιας ονομαστικής τιμής, όταν έβλεπα μέσα στα manuals τους αναφορές τύπου να χρησιμοποιούνται υψηλής ποιότητας και αξίας interconnects κι όχι ότι κι ότι.

(Σας τα είπα και τα 'σώψυχα μου τώρα που γνωριστήκαμε και μου δόθηκε η αφορμή με την αναφορά στα παθητικά-με την οποία πάντως καμία διαφωνία δεν έχω, αφού είναι ολόσωστη).
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Αχ βρε σατανά πώς τα γράφεις έτσι... :biggrin:
Έτσι είναι.
Όλα αυτά παίζουν καλύτερα από όσο μου και σας αξίζει.
Σιγά τις "ανάγκες" που έχουμε..
Σιγά τα χρυσά αυτιά μας.
Σιγά τις ηχογραφήσεις που θα παίζουν.
Σιγά το χώρο που θα μπουν.
Σιγά τα ωά.
Σλόου δι εγκς.
 

Μηνύματα
6.623
Reaction score
5.176
Μια χαρά μπάτζετ για 2 Sonos Five + Sonos Sub.

Το SHD πούλημα. Γλυτώνεις και το καλωδιομάνι.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Εξαιρετικές επιλογές στα περίπου 2 χιλιάρικα είναι και τα HEDD Type 07 mkII. Δυστυχως οι προτάσεις της εταιρίας για subwoofer ξεφέυγουν οικονομικά νομίζω.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Η εναλλακτική ειναι τα Dynaudio LYD 8 και δυο sub 9S. To θέμα ειναι πως για τα LYD8 δεν έχω βρει reviews και όσες υποκειμενικές κριτικές διάβασα είναι ανάμικτες. Παρότι μου αρέσουν παραπάνω εμφανισιακά και παρότι παραμένουν εντός μπάτζετ λέω να τα αφήσω.
έγώ στη θέση σου δεν θα τα άφηνα έτσι χαλαρά, γιατί τα έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εννοείται βέβαια πως αν μπορείς να πας στα 48 δεν το συζητάς, παρ' όλο που δεν τα έχω ακούσει.
Για φτηνότερα από τα LYD 8 ή για κάτω από 8 ίντσες μην το σκέφτεσαι καν δεδομένου αυτού που είπες στην αρχή ότι θες να ακούς αυτό που άκουγε ο μαστεράς
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Πλήθος προτάσεων και ευχαριστώ όλους. Αντιλαμβανόμενος πως ακροβατώ στα όρια του να το κουράσω παραπάνω από όσο χρειάζεται (αν όχι ήδη), σκορπίζω τις τελευταίες σκέψεις μου παρακάτω και η απόφαση θα ληφθεί λίαν συντόμως:
LYD 48 + 18S ήταν ειλημμένη απόφαση, όμως τα ψιλοξεχνάμε. Με δελέασε η προσφορά στο ελληνικό κατάστημα που αναφέρθηκε, δεν υπάρχει όμως διαθέσιμο στοκ στο συγκεκριμένο κατάστημα, συνεπώς φέγουν 400 ευρώ πάνω από το μπάτζετ μου.

Οπότε τώρα είμαι μεταξύ των παρακάτω επιλογών:
a) 2 x Dynaudio LYD 8 + ένα 18S (και για 2ο βλέπουμε στο μέλλον). Είναι κι αυτά που μου αρέσουν περισσότερο ως εμφάνιση, ενώ το 18S δείχνει κτηνώδες και κατεβαίνει ως τα 16Hz με καλά SPL.
β) 2 x Kali in8 2nd wave + 2x WS12 . Οικονομική λύση κι απ'ό,τι καταλαβαίνω εξαιρετική. Δεν με προβληματίζει κάτι πλην του review του Amir.
γ) 2x Presonus S8 + 2xTemplor 10'' . Μείον οτι τα sub ειναι 10ρια και οτι χωροταξικά, δεν μπορώ να βάλω περισσότερα από 2 subs. Πρόβλημα με τις πρίζες (δεν έχει τόσες ο χώρος άρα η εναλλακτική είναι πολύπριζα και καλωδιώσεις από τη μία γωνία στην άλλη), πρόβλημα και με τις interconnect καλωδιώσεις που πρέπει να είναι χύμα στο πάτωμα σε όλο το γραφείο/δωμάτιο. Αν είχαν ένα 12ρι ή μεγαλύτερο sub θα είχε μπει ήδη η παραγγελία...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Μια χαρά μπάτζετ για 2 Sonos Five + Sonos Sub.

Το SHD πούλημα. Γλυτώνεις και το καλωδιομάνι.
Μπορεί και 2 sonos subs ! Πλάκα - πλάκα θα έχει και ισοστάθμιση μέσω iphone.
Απλά απο αποψη budget πάει στο διαολο, κοντά στα 3κ τα 2 sonos και τα 2 subs, δεν βάζω επίσης το κόστος του iphone (μπορεί να δανιστεί προφανώς ένα και να κάνει την δουλειά του).
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
β) 2 x Kali in8 2nd wave + 2x WS12 . Οικονομική λύση κι απ'ό,τι καταλαβαίνω εξαιρετική. Δεν με προβληματίζει κάτι πλην του review του Amir.
Πρόσεξε, ο αμιρ είχε κάνει 2 review την 1η έκδοση, το 1ο είχε χαλασμένο γούφερ οπότε πάτωσε στο ολιβ σκορ.

Για την 2η έκδοση δες σε παρακαλώ τα εξής:

Data:

Γραφηματα και Ολιβ σκορ:

Αυτό που δεν πρέπει να παραγνωρίζεις πάντως είναι τα πλεονεκτήματα της ομοαξονικής αρχιτεκτονικής των kali που κατά την γνώμη μου η υλοποιηση της είναι ανώτερη αυτή των kef r που είχα προ καιρού στον ίδιο χώρο. Επίσης επειδή όπως θα διαβάσεις γίνεται λόγος για τον κοφτή στα 96 db (που στο ζευγάρι με room gain και χωρίς sub είναι κοντά στα 110db) σε χωρο παρόμοιο με τον δικό σου σε διαβεβαιώνω οτι θα δεν θα έχεις την παραμικρή επιπλέον απαίτηση. Βάλε και τo/τα subs στην εξίσωση και αμφιβάλλω αν θα ακους σε κάτι περισσότερο του -10db.

Βασικά με τα kali με 800 + 1200 + 500 = 2500 για 2 ηχεία , 2 subs , dac και καβλώδια έχεις τελειώσει.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
23
Πρόσεξε, ο αμιρ είχε κάνει 2 review την 1η έκδοση, το 1ο είχε χαλασμένο γούφερ οπότε πάτωσε στο ολιβ σκορ.

Για την 2η έκδοση δες σε παρακαλώ τα εξής:

Data:

Γραφηματα και Ολιβ σκορ:

Αυτό που δεν πρέπει να παραγνωρίζεις πάντως είναι τα πλεονεκτήματα της ομοαξονικής αρχιτεκτονικής των kali που κατά την γνώμη μου η υλοποιηση της είναι ανώτερη αυτή των kef r που είχα προ καιρού στον ίδιο χώρο. Επίσης επειδή όπως θα διαβάσεις γίνεται λόγος για τον κοφτή στα 96 db (που στο ζευγάρι με room gain και χωρίς sub είναι κοντά στα 110db) σε χωρο παρόμοιο με τον δικό σου σε διαβεβαιώνω οτι θα δεν θα έχεις την παραμικρή επιπλέον απαίτηση. Βάλε και τo/τα subs στην εξίσωση και αμφιβάλλω αν θα ακους σε κάτι περισσότερο του -10db.

Βασικά με τα kali με 800 + 1200 + 500 = 2500 για 2 ηχεία , 2 subs , dac και καβλώδια έχεις τελειώσει.
Πολύ κατατοπιστικός. Dac δεν χρειάζομαι, έχει το minidsp SHD ενσωματωμένο και είναι και καλό. Χώρια οτι με καλύπτει αυτούσιο ως πηγή (volumio).
 



Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Αν ενδιαφέρεσαι για ομοαξονικά, ρίξε μια ματιά στα KS Digital. Δεν είναι φθηνά αλλά δεν έχουν και τιμές στο ταβάνι.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Αφού λέει ο καθείς την άποψή του , ας την πω και εγώ.
Πάρε μεγάφωνα CORAL ή Ψοραλ που τα λέει ο άσχιετος ο Daharis .
Με τα CORAL λοιπόν μπορείς να φιάξεις εξαιρετικά ηχεία , με ένα ξεχωριστό ενεργό κροςς ,πχ behringer , Dbx , Lake , Rane , ότι γουστάρεις γενικά από ενεργό κροςς , και ενισχυτικά επίσης ότι γουστάρεις .
Αυτό φυσικά εφ¨οσον είσαι έστω και λίγο του DIY αν δεν είσαι δεν το συζητώ.
Απλά να ξέρεις ότι σου ανοίγονται άλλοι ορίζοντες πέραν των προκαθορισμένων από τις εταιρίες που πωλούν ενεργά ηχεία .
Ολες οι εταιρίες φιάχνουν ηχεία είτε active είτε passive.
Η κάθε μία έχει το δικό της ηχόχρωμα , την δική της υπογραφή, ας πούμε.
Αν κάποιος θέλει -χρειάζεται κάτι διαφορετικό , δεν θα το βρεί πουθενά , απλά γιατί οι εταιρίες προωθούν την δοκιμασμένη λύση συνταγή.
Εγώ υλοποίησα ενεργά ηχεία με coral μεγάφωνα , ενισχυτικά sansui και ενεργό κρόςς behringer .
Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με ότι έχω καταφέρει μέχρι τώρα , μετά από κάποια πολλά χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο . Εχω τον δικό μου ήχο , όπως ακριβώς τον θέλω εγώ, ακριβή , νευρώδη ,υπερ αναλυτικό ,αλλά μαλακό ταυτόχρονα , με έντονα δυναμικά , και κυρίως με ακριβές κρουστό και πλούσιο αλλά όχι βαβουριάρικο μπάσσο.
Εαν τυχόν ενδιαφερθείς ποτέ για κάτι τέτοιο μπορώ να σε βοηθήσω σε όλα. Από την αρχή μέχρι το τέλος , να φιάξεις ένα δικό σου ηχείο με την δική σου ηχητική υπογραφή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ολες οι εταιρίες φιάχνουν ηχεία είτε active είτε passive.
ε τι άλλο θα φιάχναν? :cry:

Εαν τυχόν ενδιαφερθείς ποτέ για κάτι τέτοιο μπορώ να σε βοηθήσω σε όλα.
ευχαριστούμε τον Τζον Μάρκου για την συμμετοχή

να περάσει το επόμενο παρατράγουδο παρακαλώ :biggrin:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.537
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top