Απλή ερώτηση...

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Όταν ένα μηχάνημα παίζει καλά αυτό φαίνεται και δεν χρειάζεται τεμενάδες. Απλούστατα θα παίξει καλύτερα. Θαύματα μην περιμένετε, από χίλια δυο φτιασίδια. Λ.Σ.

Λάθος τεράστιο !!!

Υπάρχουν μηχανήματα που σε κάποια setup παίζουν άθλια

ενώ σε άλλα παίζουν υπέροχα !

Ειδικά αν ένα ηχείο και δη δίπολο τοποθετηθεί λάθος και

σε ακατάλληλο χώρο και με μη "συμβατά" συνοδά δεν

πρόκειται να δείξει τίποτε.

Και τότε ο κάθε άπειρος και αδαής που θα τα ακούσει θα τα

απορρίψει ελαφρά τη καρδία.............
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Λάθος τεράστιο !!!

Υπάρχουν μηχανήματα που σε κάποια setup παίζουν άθλια

ενώ σε άλλα παίζουν υπέροχα !

Ειδικά αν ένα ηχείο και δη δίπολο τοποθετηθεί λάθος και

σε ακατάλληλο χώρο και με μη "συμβατά" συνοδά δεν

πρόκειται να δείξει τίποτε.

Και τότε ο κάθε άπειρος και αδαής που θα τα ακούσει θα τα

απορρίψει ελαφρά τη καρδία.............
Γενικός ο κανόνας και σε γενικές γραμμές εύλογος και σωστός. Δεν είχα ποτέ τέτοια εμπειρία. Φανταστείτε το μεγάλο Soundlab σε δωμάτιο κανονικού μεγέθους ξενοδοχείου χωρίς απορροφητικά να παίζει μια χαρά. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Λοιπόν για να τελειώνει το παραμύθι του κάθε πικραμένου :

1) Ποιος είπε ότι θεωρώ αποδεκτά όλα τα ηχεία της

MARTINLOGAN ;;;;;

Η απάντηση εδώ.

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=696485&postcount=14

2) Ποιος είπε ότι τα Summit πρώτης γενιάς παίζουν υπέροχα;;;

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=696488&postcount=17

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=696502&postcount=31

3) Ποιος είπε ότι τα Summit πρώτης γενιάς πεταμένα χύμα σε ένα ακατάλληλο

χώρο καταστήματος, με άσχετα τυχαία συνοδά,με καλώδια

απλά ακουμπισμένα στις μπόρνες χωρίς σφίξιμο , με άσχετες

κλίσεις ως προς τον κατακόρυφο και τον οριζόντιο άξονα,

και με μηδενισμένη την δίπολη λειτουργία τους λόγω

άκρως ηχοαπορροφητικής πίσω επιφάνειας είναι σε θέση

να παίξουν αξιοπρεπώς;;;;

Για να παίξουν απαιτούνται σαν ελάχιστα προαπαιτούμενα

αυτά:

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=696504&postcount=33

ps : Είναι εύκολο σε ακροάσεις του κώλου να βγάζουμε

συμπεράσματα για κάποια συσκευή που δεν συνάδουν με τις

πραγματικές της δυνατότητες. Είναι δύσκολο όμως να

στήσουμε ένα σωστό σύστημα..........
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Mα φυσικα και αναφερω την προσωπικη μου εκτιμηση. Οπως επισης αυτο που αναφερεις οτι ειναι στους "καλυτερους αναπαραγωγεις" ειναι προσωπικη εκτιμηση καποιων
ασφαλως Μιχαλη και η γνωμη σου μετραει σημαντικα, μια και παρα το νεαρο της ηλικιας σου εχεις ακουσει αρκετα ηχητικα συστηματα.
Οταν ομως οι γνωμες των διαφορων ριβιουερς και των χομπιστων στο παγκοσμιο ιστο και στα ειδικα περιοδικα του χωρου διαφερουν απο την δικη σου σε ποσοστο πανω απο 90% τοτε πιθανον απλως οι ακουστικες σου εμπειριες αποδιδονται με καποιον ιδιαιτερο τροπο, ο οποιος απεχει απο την λεγομενη σωστη ηχητικη αναπαραγωγη και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αν αυτο σε ευχαριστει
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Οταν καποιος αγοραζει ενα ηχειο, μπορει να μην εχει ουτε το χωρο για πολλες μετακινησεις, ουτε την ανεση για χρησιμοποιηση υλικων, ουτε απειρα συνοδα για να κανει 5 μηνες δοκιμες πριν αρχισει να ακουει μουσικη. Στην τελικη, ουτε τις απειρες γνωσεις για να το στησει οπως θελει.
Μιχαλη μου τοτε να ασχοληθει με το ταβλι, γιατι το να φτασεις στην κορυφη στο χομπυ μας χρειαζονται ολα τα παραπανω και πολλα αλλα - ειδεμη παιρνεις ενα μετριο συστημα και το πετας στον χωρο οπως λαχει και δεν ξαναασχολεισαι παρα μονον για να ακους μουσικη.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Λουκα - Βασιλη, τσακωνεστε για ενα ηχειο που ετσι κι αλλοιως εχει σταματησει η παραγωγη του, τωρα χωρις να θελω να αμφισβιτησω τον Λουκα, αφου δεν εχω λογο να θεωρησω την κριτικη του κακοπροαιρετη, μου ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι το κορυφαιο ηχειο μιας εταιριας ειναι αποτυχημενο και με πολυ κακο ηχο, την στιγμη που ακομα και τα βασικα μοντελα της εταιριας, παιρνουν απο το συνολο των ανθρωπων του χωρου μας πολυ θετικες κρητικες, που σαφως τα κατατασουν πολυ πανω απο τον μεσο ορο της κατηγοριας τους.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Παντως σε αυτο το σαιτ Λουκα, δεν τραβιωνται αυτια και οι αποψεις εκφραζονται ελευθερα, εστω και αν σε καποιες περιπτωσεις ειναι σχεδον υπερβολικες και σε αυτο συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου.
Συγκεκριμενα μονο σε πολυ σπανιες περιπτωσεις εχω διαπιστωσει κατι τετοιο και οπως πιθανον συμφωνεις, μονο σε καταστασεις που ειχαν γινει ιδιαιτερα προκλητικες και υβρηστικες και παλι μετα απο αλεπαλληλες προειδοποιησεις, οπως π.χ. με ατομο που ειχε εκφραστει προσβλητικα και εναντιον σου.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Πραγματικα μου φτιαξατε τη διαθεση πρωι πρωι. Ενταξει Βασιλη απο δω και περα θα συμφωνω παντα μαζι σου.

Βασιλη καταρχας δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου δινω αναφορα που εχω ακουσει τι, ποτε και με τι συνοδα. Για την ιστορια τη μια φορα ακουσα το Summit στον αντιπροσωπο στο Λονδινο σε τελεια στημενο χωρο. Ο ηχος ηταν απαραδεκτος (ΓΙΑ ΜΕΝΑ- να δω ποσες φορες θα το γραψω ακομα). Μαλλον ουτε αυτος ηξερε να τα στησει. Απο οτι εχω καταλαβει, συμφωνα με οσα λες, αν δεν αρεσουν σε καποιον τα Summit φταει η το στησιμο η τα συνοδα, ετσι δεν ειναι?

Θαναση το τι ειπαν οι reviewers βασικα δεν μου λεει και πολλα. Με τοσο διαφημηση που εχει κανει η εταιρια παγκοσμιως δεν μου προκαλει και εκπληξη. Επισης οταν κατι ακουγεται χαλια οτι και να κανεις δεν θα παιξει ποτε. Οταν ειναι στραβο, ειναι στραβο παει και τελειωσε.

Ενταξει το παραδεχομαι λοιπον. Τα Summit ειναι τα καλυτερα ηχεια και η Martin Logan ειναι κορυφαια.:142:

Ε ρε ζορια που τραβανε μερικοι...Σιγα ρε Βασιλη. Λες και σου θιξαμε, δεν ξερω τι. Για ηχεια μιλαμε φιλε.
Σε λιγο θα μου τραβηξετε και καμια μυνηση στο κεφαλι επειδη ειπα οτι δεν μου αρεσουν τα Summit....χαχαχαχ
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Bασιλη βρηκα τι θα κανεις!

Τυπωσε μια τις απαντησεις που εδωσες στο παρων θεμα, και πηγαινε μπροστα στο καθρεφτη στο μπανιο σου και αρχισε να την διαβαζεις με τιτλο "Πως υπερασπιζομαι το ηχειο μου και το τροπο που το στηνεις στο χωρο". Πιστευω θα καταλαβεις πολλα.:142:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ο ηχος ηταν απαραδεκτος...ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
Δεν πειράζει ρε, κανείς δεν είναι τέλειος. Καλού κακού τράβα όμως και σε κανέναν ΩΡΛ. :137::142:

Εγώ λέω να καλέσει μια φορά ο Βασίλης τον Μιχάλη στον χώρο του και (αφού τον πλακώσει στο ξύλο :138:) να ακούσουνε το σύστημα με σωστά στημένα ηχεία. Μετά να γράψει ο Μιχάλης τις εντυπώσεις του χωρίς φόβο και πάθος. Εφόσον ο Μιχάλης θεωρεί ότι έχει ένα σύστημα που αποδίδει σωστά και κρίνει σκόπιμο να έχει μια δεύτερη άποψη από κάποιον κατά γενική ομολογία έμπειρο ακροατή, ας γίνει και το ανάποδο. Μετά θα γράψει και ο Βασίλης τι άκουσε.

Εμείς φυσικά θα περάσουμε πολύ ωραία. :116:

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Συντομα που θα παω στο καινουργιο χωρο ευχαριστως να το κανουμε. Αλλα πριν ερθει ο Βασιλης να περασει πρωτα απο το LIDL να παρει χαρτομαντηλα....:116::142:
Μπορει βεβαια να ερθει και τωρα να παρει μια πρωτη γευση. Και φυσικα θα ηθελα να ακουσω και το δικο του συστημα.

Ενταξει ο Βασιλης μου ειναι συμπαθης αλλα πραγματικα μερικες φορες που κανει οτι τα ξερει ολα με τρελαινει! Γιατι πολυ απλα κανεις δεν τα ξερει ολα, και αυτο το hobby ειναι ολο εκπληξεις. Εκει που νομιζεις οτι εχεις καταληξει καπου, ξαφνικα ολα ανατρεπονται.
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Παραποιεις εσκεμμενα τα λεγομενα μου με σκοπο να δημιουργησεις εντυπωσεις.:137:

Δεν ειπα ποτε οτι δεν παιζει ρολο ο χωρος. Ο χωρος παιζει τεραστιο ρολο.

Εξαλλου ειπα οτι μπορει να ερθει και τωρα.:136:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.264
Reaction score
8.168
Ενταξει ο Βασιλης μου ειναι συμπαθης αλλα πραγματικα μερικες φορες που κανει οτι τα ξερει ολα με τρελαινει!
απλώς να διαφωνισω... δεν εχω δει ουτε ενα ποστ του που να δειχνει ξερολας. ολα τα ποστ ειναι διατυπωμενα με ιδιαιτερη προσοχη ωστε να αποφευγοντα τετοια συμπερασματα. πρεπει να καταναλωνει πολυ ωρα για να διατυπωσει κατι με λογο τοσο δομημενο και προσεγμενο. παρολα αυτα η αυτού του επιπεδου γραφή του προυποθετει και αναγνωστη αναλογου επιπεδου. εαν γινει η αναγνωση του ποστ γρηγορα και επιφανειακα μετα χρειαζεται να ξαναποσταρει με εισαγωγικα τα ιδια πραγματα για να υπογραμμισει τι ειπε και οχι τι καταλαβε ο καθε ένας. χαρας το κουραγιο του.
"αυτα στη γλώσσα την δική μου οι άλλοι άλλα σε άλλες..."
Νικος
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Φίλε vet δηλώνω ότι γνωρίζω και ανάγνωση και γραφή, σε δύο γλώσσες τουλάχιστον, μετά από 10ετή φοίτηση σε 3 πανεπιστήμια και διαθέτω τουλάχιστον νοημοσύνη ενός μέσου ανθρώπου. Τι κάνει νιαόυ-νιάου!
Τί μας λες τώρα!! Λ.Σ.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Φίλε vet δηλώνω ότι γνωρίζω και ανάγνωση και γραφή, σε δύο γλώσσες τουλάχιστον, μετά από 10ετή φοίτηση σε 3 πανεπιστήμια και διαθέτω τουλάχιστον νοημοσύνη ενός μέσου ανθρώπου. Τι κάνει νιαόυ-νιάου!
Τί μας λες τώρα!! Λ.Σ.
Προφανώς !!!! Είναι ξεκάθαρο :


Τα πολλά λόγια είναι φτώχια
Το πολύ το "Κυρ' ελέισον" το βαριέται και ο παππάς.
Οι συνθήκες ήταν οι πλέον ιδανικές. Τόσο ιδανικές που ελάχιστοι θα μπορούσαν αν έχουν.
Όσο και να ταϊσεις κακάο τη γελάδα δεν θα αρμέξεις ποτέ σικολάτα. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

.............

Ενταξει ο Βασιλης μου ειναι συμπαθης αλλα πραγματικα μερικες φορες που κανει οτι τα ξερει ολα με τρελαινει! Γιατι πολυ απλα κανεις δεν τα ξερει ολα, και αυτο το hobby ειναι ολο εκπληξεις. Εκει που νομιζεις οτι εχεις καταληξει καπου, ξαφνικα ολα ανατρεπονται.

Θα σε παρακαλούσα να μου απαντήσεις στα εξής :

1) Αποπνέει ξερολιά και διάθεση εσκεμμένης

παραπληροφόρησης


(όπως εννοούν κάποιοι μιλώντας "για νιάου-νιάου"....)

η επανειλημμένα εκ μέρους μου διατυπωμένη θέση ;;;;;;;;;;;;;

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=696433&postcount=32

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=696434&postcount=33

2) Που και σε πιο σημείο (επί αντικειμενικών δεδομένων

που αναφέρονται σε μηχανήματα και τεχνολογία)

που έχω καταθέσει εδώ και αλλού υπάρχει λάθος ;

3) Πότε στην Αγγλία και με τι συνοδά άκουσες τα Summit.

4) Σε ποιον ιδιώτη τα άκουσες στο σπίτι του.


Από την στιγμή που χρησιμοποιείς τέτοιου είδους στοιχεία

για να αντικρούσεις μετά βδελυγμίας και με υποτιμητικό

τρόπο τις απόψεις μου είσαι υποχρεωμένος να αναφέρεις

τα στοιχεία αυτά ! Πρόσεξε μόνο τι θα πεις ......

Πολλές φορές " "το σιγάν κρείτον εστί του λαλείν"......
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
1) Οχι δεν αποπνεει αυτο ξερολισμο αλλα πολλα αλλα.

2) Δεν ειπα ποτε εχεις κανει καπου λαθος. Απλα εχουμε διαφορετικα γουστα....υποθετω, θελοντας να ειμαι καλοπροαιρετος.

3) Το 2006 δεν θυμαμαι με τι συνοδα.

4) Δεν θα ηθελα να αναφερθω.

Να σου πω ρε Βασιλη μετοχες στη Martin Logan εχεις? η μηπως εχεις ποσοστα απο την ADAMCO?

Τι στοιχεια χρησιμοποιησα δηλαδη? Απλα ειπα οτι δεν μου αρεσουν τα ηχεια. Ελπιζω να μου επιτρεπεις να εχω την προσωπικη μου αποψη.

Εισαι με τα καλα σου? Για ποια βδελυγμια και υποτιμιση μιλας? Το οτι καποιοι σε εχουν κατηγορησει για καποια πραγματα στο παρελθον η δεν ξερω εγω τι αλλο δεν χρειαζεται να το βγαζεις πανω μου. Ευτυχως ειμαι μονο 28 χρονων και μακρια απο το κυκλωμα σας. Και μακρια θα παραμεινω.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.214
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top