Απλή ερώτηση...

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Πολυ παρεα με τον Ηλια κανεις και σε εχει χαλασει μου φαινεται.
επ δεν τοχα παρει χαμπαρι
τωρα τοδα

παλιοζωη Μιχαλη μου, παλιοζωη
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Μακριά τα λουκέτα από εδώ Βασίλη. Αυτή είναι η έσχατη των λύσεων.

Φίλε Λουκά, χαίρομαι που ασχέτως της έντονης αυτής συζητήσεως με τον Βασίλη, αναγνωρίζεις ότι στο AVSite δεν υπάρχει θέμα ελευθερίας έκφρασης. Χωρίς να θέλω να μπω στην ουσία της συζήτησής σας, θέλω να εκφράσω το ερώτημα που, ίσως εύλογα, μου δημιουργείται: "Γιατί οι ερωτήσεις του Τσαντουλή προς τον Μιχάλη έχουν ανακριτικό χαρακτήρα, ενώ οι δικές σου προς τον Τσαντουλή δεν έχουν ή δεν είχαν".
Νίκο γεια σου. Σωστά δεν κλείδωσες το θέμα, γιατί θα είχες εκθέσει τον Τσαντουλή, άσχετα αν αυτός εξακολουθεί και εκτίθεται από μόνος του.
Το ότι οι ερωτήσεις του Τσαντουλή στον diabolical έχουν ανακριτικό-ασφαλίτικο χαρακτήρα, δεν νομίζω να χρειάζεται περαιτέρω διευκρύνηση. Φωνάζουν από μόνες τους.

Εύλογα ρωτάς το γιατί οι δικές μου δεν είναι το ίδιο. Να μια δικιά μου που έθεσα πριν από πολλούς μήνες στον Τσαντουλή που ποτέ δεν έλαβα απάντηση γιατί με θεωρησε *ύποτο* και με έβαλε στη λίστα των υπόπτων που διατηρεί. Δεν τόξερα ότι υπάρχουν και τέτοιες λίστες στο χόμπυ μας!!!!!!!!
Να λοιπόν η ερώτηση:

"Δεν έχω χρόνο να διαβάσω παρακάτω τη συζήτηση, αλλά διαβάζοντας τα παραπάνω θα ήθελα να σου υποβάλλω μια πολύ απλή και λογική ερώτηση ευελπιστώντας ότι θα λάβω και την πρέπουσα απάντηση:
Πόσα και ποια ηλεκτροστατικά ηχεία έχεις ακούσει;
Από πού και πώς βγάζεις τα παραπάνω συμπεράσματά σου περί ηλεκτροστατικών ηχείων;
Ευχαριστώ. Λ.Σ."
Δεν είναι μια εύλογη ερώτηση; Γιατί μυγιάζεται κάποιος; Δεν το καταλαβαίνω.
Το ότι δεν έχω πολύ χρόνο το ξέρεις.
Ακούω πάρα πολύ μουσική. Είναι σαν αρρώστια ή ελάττωμα.
Μετά η συγγραφική μου δραστηριότητα, τα ραντεβού για ακροάσεις και οι καθημερινές επισκέψεις κυρίως στα ΕΛΤΑ για ταχυδρόμηση δεμάτων με δίσκους.
Στα διαλύμματα όταν κάνω γράφοντας τότε μπαίνω στο avsite ή στο avclub και αναλόγως συμμετέχω σε συζητήσεις για να μεταφέρω τις εμπειρίες μου.
Όταν λέω δεν έχω χρόνο, δεν έχω. Δεν είμαι κάποιος που περνά την ώρα του στο κομπιούτερ. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.

Όπως σωστά έχεις διαπιστώσει υποβάλλω κατά καιρούς την παραπάνω ερώτηση γιατί θεωρώ ότι είναι ένας τρόπος να γνωρίσω τον συνομιλητή μου.
Υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που εκφέρουν γνωμη για βινύλια ή phono ή πικάπ και δεν έχουν τίποτε το αναλογικό και ακούν μουσική από κομπιούτερ. Για φαντάσου!!

Υπάρχουν και ελάχιστες περιπτώσεις όπως του Τσαντουλή που φαίνεται να έχει γνώσεις και χαίρει κάποιας εκτίμησης από αυτούς που τον διαβάζουν. Με λίγα λόγια μετράει η γνώμη του και επιρρεάζει κόσμο. Αυτό είναι πολύ καλό μέχρις ενός σημείου.Αν υποθέσουμε ότι οι όποιες απόψεις του έχουν να κάνουν με αγνές προθέσεις, έχει καλώς. [Άσχετα με το ότι είναι ένας πολύ καλός διαφημιστής].
Στην προκειμένη περίπτωση Τσαντουλή ή οποιουδήποτε, [δεν έχει σημασία το όνομα], με ενοχλεί το σημείο της ισοπεδωτικής γενίκευσης περί ηλεκτροστατικών ηχείων. [Είναι κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, όχι μόνο στο χόμπυ μας].
Με ενοχλεί ακόμη περισσότερο όταν η γνώμη του συγκεκριμένου ατόμου παίρνεται σαν κάτι τοις μετρητοίς. Που σημαίνει ότι άθελά του μάλλον καλλιεργεί μια λανθασμένη άποψη περί ηλεκτροστατικών ηχείων. Μάλιστα αυτό το κάνει μιλώντας για ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ FULL RANGE ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΑ!!!

Γιαυτό έθεσα το εύλογο ερώτημα στο οποίο απέφυγε να απαντήσει γιατί θα είχε συνέχεια από μεριάς μου.
Όταν δοθείσης ευκαιρείας στο avclub του το υπενθύμησα, δικαιολογήθηκε με εκείνα τα ανεκδιήγητα που με κατέταξε [νομίζω μαζί με τον Μιχαηλό και τον Σκαλούμπακα] στη ασφαλίτικη λίστα των υπόπτων που διαθέτει.

Ήταν ένας τρόπος υπεκφυγής από μεριάς του, λες και θα τον εκθρόνιζε κάποιος. Αντιλαμβάνομαι την ψυχολογία του ατόμου.
Νομίζω αυτά αρκούν.
Κάποτε όταν με είχες επισκεφτεί, νομίζω, σου είχα αναφέρει ότι ανέμενα απάντηση που δεν λάμβανα από τον Τσαντουλή.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Επί της ουσίας, μερικά σχόλια για τα Martin-Logan Statement.

Είχα την ευκαιρία να ακούσω και εγώ το συγκεκριμένο σύστημα, στα πλαίσα της εκθεσης «Stereophile Hi-Fi Show 1998».

Το σύστημα αποτελείτο απο τα Statement, οδηγούμενα απο 12 (!) –εάν θυμάμαι καλά – ενισχυτές Wotan της VTL, με προενίσχυση τον – τότε – κορυφαίο προενισχυτή της VTL. Το CD Player του συστήματος ήταν ένα σέτ οδηγού-μετατροπέα της Wadia.

O χώρος επίδειξης ήταν αρκετά μεγάλος, ο δεύτερος μεγαλύτερος μετά απο αυτόν της Wilson Audio.

Οι θέσεις ακρόασης είχαν την μορφή τριγώνου, με την μία μύτη του τριγώνου προσανατολισμένη πρός τα ηχεία. Η απόσταση της πρώτης θεσης απο τα ηχεία ήταν μεγαλύτερη απο τέσερα μέτρα. Δυστυχώς οι φωτογραφίες που τράβηξα απο την παρουσίαση αλλά και απο την έκθεση γενικώτερα, παραμένουν πεισματικά κρυμμένες... :141:

Εχουν περάσει δέκα χρόνια, αλλά η γενικότερη αίσθηση του συγκεκριμένου συστήματος όπως και ορισμένων άλλων απο την έκθεση, παραμένει – ελπίζω - αναλλοίωτη.

Το σύστημα στην συγκεκριμένη επίδειξη είχε όντως ένα πολύ μικρό sweet spot. Για πάρει κανείς μία αίσθηση των όποιων δυνατοτήτων του συστήματος έπρεπε οπωσδήποτε να καθήσει στην μύτη του τριγώνου, στην μπροστινή καρέκλα. Την ύπαρξη του μικρού sweet spot παραδέχθηκε εμμέσως πλήν σαφώς ο εκπρόσωπος της Martin Logan ( Gayle Sanders ; ) όταν, πρός το τέλος της παρουσίασης του ηχείου δήλωσε - δείχνοντας την πρώτη θέση ακρόασης – «εδώ θα ακούσετε καλύτερα». Ακουσα το σύστημα αρκετές φορές και στην βέλτιστη θέση ακρόασης, αλλά και σε άλλες θέσεις. Η διαφορά στην απόδοση ήταν ιδιαίτερα μεγάλη.

Ομολογώ ότι δεν εντυπωσιάσθηκα ιδιαίτερα απο το σύστημα, ίσως γιατί περίμενα πολύ περισσότερα, δεδομένης μίας θετικής προηγούμενης εμπειρίας μέ ένα σύστημα Martin-Logan CLS με τα subwoofer-πύργους της Kinergetics Research αλλά και με γνώμονα το συνολικό κόστος και την σύνθεση του συστήματος.

Προσωπικά δεν θα απέρριπτα ένα σύστημα με βάση την «μέτρια» ή κάτω του αναμενόμενου απόδοσή του, ειδικά δε σε περιβάλλον έκθεσης και με τα τερατώδη subwoofer της Wilson να βροντάνε στην διπλανή αίθουσα, σε μία φιλότιμη απόπειρα απόδοσης της εκτόξευσης του Apollo 13 !

Το κοινό της έκθεσης σχημάτισε θετική άποψη για το σύστημα Statement/VTL/Wadia δεδομένου απέσπασε την διάκριση του καλύτερου ήχου της έκθεσης. Εγώ ψήφισα MBL. :137:

Ενδεικτικά αναφέρω ότι στην συγκεκριμένη έκθεση παρουσιάσθηκαν τα Wilson Maxx, τα Hales Alexandria, τα Avalon Eidolon και τα MBL 101.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Νίκο γεια σου. Σωστά δεν κλείδωσες το θέμα, γιατί θα είχες εκθέσει τον Τσαντουλή, άσχετα αν αυτός εξακολουθεί και εκτίθεται από μόνος του.
Το ότι οι ερωτήσεις του Τσαντουλή στον diabolical έχουν ανακριτικό-ασφαλίτικο χαρακτήρα, δεν νομίζω να χρειάζεται περαιτέρω διευκρύνηση. Φωνάζουν από μόνες τους.

Εύλογα ρωτάς το γιατί οι δικές μου δεν είναι το ίδιο. Να μια δικιά μου που έθεσα πριν από πολλούς μήνες στον Τσαντουλή που ποτέ δεν έλαβα απάντηση γιατί με θεωρησε *ύποτο* και με έβαλε στη λίστα των υπόπτων που διατηρεί. Δεν τόξερα ότι υπάρχουν και τέτοιες λίστες στο χόμπυ μας!!!!!!!!
Να λοιπόν η ερώτηση:

"Δεν έχω χρόνο να διαβάσω παρακάτω τη συζήτηση, αλλά διαβάζοντας τα παραπάνω θα ήθελα να σου υποβάλλω μια πολύ απλή και λογική ερώτηση ευελπιστώντας ότι θα λάβω και την πρέπουσα απάντηση:
Πόσα και ποια ηλεκτροστατικά ηχεία έχεις ακούσει;
Από πού και πώς βγάζεις τα παραπάνω συμπεράσματά σου περί ηλεκτροστατικών ηχείων;
Ευχαριστώ. Λ.Σ."
Δεν είναι μια εύλογη ερώτηση; Γιατί μυγιάζεται κάποιος; Δεν το καταλαβαίνω.
Το ότι δεν έχω πολύ χρόνο το ξέρεις.
Ακούω πάρα πολύ μουσική. Είναι σαν αρρώστια ή ελάττωμα.
Μετά η συγγραφική μου δραστηριότητα, τα ραντεβού για ακροάσεις και οι καθημερινές επισκέψεις κυρίως στα ΕΛΤΑ για ταχυδρόμηση δεμάτων με δίσκους.
Στα διαλύμματα όταν κάνω γράφοντας τότε μπαίνω στο avsite ή στο avclub και αναλόγως συμμετέχω σε συζητήσεις για να μεταφέρω τις εμπειρίες μου.
Όταν λέω δεν έχω χρόνο, δεν έχω. Δεν είμαι κάποιος που περνά την ώρα του στο κομπιούτερ. Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.

Όπως σωστά έχεις διαπιστώσει υποβάλλω κατά καιρούς την παραπάνω ερώτηση γιατί θεωρώ ότι είναι ένας τρόπος να γνωρίσω τον συνομιλητή μου.
Υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που εκφέρουν γνωμη για βινύλια ή phono ή πικάπ και δεν έχουν τίποτε το αναλογικό και ακούν μουσική από κομπιούτερ. Για φαντάσου!!

Υπάρχουν και ελάχιστες περιπτώσεις όπως του Τσαντουλή που φαίνεται να έχει γνώσεις και χαίρει κάποιας εκτίμησης από αυτούς που τον διαβάζουν. Με λίγα λόγια μετράει η γνώμη του και επιρρεάζει κόσμο. Αυτό είναι πολύ καλό μέχρις ενός σημείου.Αν υποθέσουμε ότι οι όποιες απόψεις του έχουν να κάνουν με αγνές προθέσεις, έχει καλώς. [Άσχετα με το ότι είναι ένας πολύ καλός διαφημιστής].
Στην προκειμένη περίπτωση Τσαντουλή ή οποιουδήποτε, [δεν έχει σημασία το όνομα], με ενοχλεί το σημείο της ισοπεδωτικής γενίκευσης περί ηλεκτροστατικών ηχείων. [Είναι κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, όχι μόνο στο χόμπυ μας].
Με ενοχλεί ακόμη περισσότερο όταν η γνώμη του συγκεκριμένου ατόμου παίρνεται σαν κάτι τοις μετρητοίς. Που σημαίνει ότι άθελά του μάλλον καλλιεργεί μια λανθασμένη άποψη περί ηλεκτροστατικών ηχείων. Μάλιστα αυτό το κάνει μιλώντας για ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ FULL RANGE ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΑ!!!

Γιαυτό έθεσα το εύλογο ερώτημα στο οποίο απέφυγε να απαντήσει γιατί θα είχε συνέχεια από μεριάς μου.
Όταν δοθείσης ευκαιρείας στο avclub του το υπενθύμησα, δικαιολογήθηκε με εκείνα τα ανεκδιήγητα που με κατέταξε [νομίζω μαζί με τον Μιχαηλό και τον Σκαλούμπακα] στη ασφαλίτικη λίστα των υπόπτων που διαθέτει.

Ήταν ένας τρόπος υπεκφυγής από μεριάς του, λες και θα τον εκθρόνιζε κάποιος. Αντιλαμβάνομαι την ψυχολογία του ατόμου.
Νομίζω αυτά αρκούν.
Κάποτε όταν με είχες επισκεφτεί, νομίζω, σου είχα αναφέρει ότι ανέμενα απάντηση που δεν λάμβανα από τον Τσαντουλή.

Κε στεφανίδη ξέρετε ,προφανώς, ότι οι ακραίοι προσωπικοί

χαρακτηρισμοί ενίοτε χαρτογραφούν, υπέρ το δέον, τον

αποστολέα και όχι τον αποδέκτη.

Συνεπώς σας ευχαριστώ για τις ύβρεις του τύπου:

Ασφαλίτης ,ανακριτής,ιεροεξεταστής,δημιουργός και

συντηρητής μαύρων λιστών , διώκτης της αντίθετης

άποψης και της ελευθερίας του λόγου , χρήστης χουντικών

μεθόδων και διώξεων, διαφημιστής προιόντων και άρα

απατεώνας
κ.λ.π.. κ.λ.π.

Σας αρέσει απλά να παραποιείτε βάναυσα την πραγματικότητα

και τίποτε άλλο .

Ένα μόνο παράδειγμα γιατί ο χρόνος μου είναι πολύτιμος

για να τον σπαταλώ σε εσάς:

Επικαλείσθε μετά μανίας ότι δεν σας απήντησα στην

αρχική σας ερώτηση και έτσι δεν σας έδωσα την δυνατότητα

να σχολιάσετε τις περί "ηλεκτροστατικών ηχείων" απόψεις

μου.

Αυτό είναι ψευδέστατο: Πήρατε την παρακάτω απάντηση.

Τη οποία και δεν σχολιάσατε επί της ουσίας ποτέ :


Κατ αρχήν θέλω να ευχαριστήσω θερμά και ειλικρινά το avclub για την

φιλοξενία και την ανοχή που δείχνει στις αναπόφευκτες off topic αναφορές

μου σε θέματα που με αφορούν προσωπικά.

Αγαπητέ Κε Στεφανίδη !

Με εγκαλέσατε για ενδεχόμενη ελλιπή επαφή μου και εμπειρία πάνω στα

ηλεκτροστατικά ηχεία . Άρα και για μη επαρκή δυνατότητά μου να

αναφερθώ σε ακουστικές εκτιμήσεις πάνω σε αυτά.

Δεν σας απήντησα! Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είχα επιχειρήματα ή στοιχεία.

To έκανα γιατί θεώρησα την διατύπωση του ερωτήματος σας

αγενή,αλαζονική και διακριτικά προσβλητική-επιθετική .

Το ίδιο έχω κάνει και στο παρελθόν π.χ. με τον Κο Σκαλούμπακα

και τον Κο Κόγια.Δεν τους απήντησα !

Ειδικά δε όσον αφορά στο άτομό σας θα περίμενα μια πιο "κομψή"

διατύπωση αποριών και ενστάσεων.

Και μάλιστα αφού προηγουμένως φροντίζατε να μάθετε πρόσωπα και

πράγματα.

Επίσης θεωρώ ότι οι 50+ όπως είμαστε εμείς θα πρέπει να είμαστε για

ευνόητους λόγους περισσότερο προσεκτικοί στην εκφορά του λόγου

μας.

Σας απαντώ λοιπόν εδώ και παρακαλώ την διαχείριση να μην σβήσει

το post.

Τα ηλεκτροστατικά ηχεία που έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει

για χρόνια στο παρελθόν είναι τα "κλασικά" διπλά Quad , τα Quad esl63, τ

STAX ELS F83,τα MARTIN LOGAN SEQUELL ,τα Martin logan Reqwest, τα

Martin Logan Summit.

Έχω δε ακούσει πολλές φορές και σχολαστικά τα διπλά QUAD

του Θόδωρου Σπίνουλα και του Θόδωρου Τζανή , τα τριπλά Audiostatic

του Κου Κουβάτη , Τα QUAD+GRADIENT του γείτονά μου Κώστα Λουίζου,

τις κατασκευές του Κου Λογοθέτη , τα Final sound 1000i του αδελφού μου

του αδελφού μου και άλλα.

Στην Αυστραλία είχα την τύχη να φιλοξενηθώ στους χώρους του

Κώστα Μεταξά και να ακούσω σχολαστικά την υπερκατασκευή

του EMPEROR.

Επίσης έχω ακούσει στο εξωτερικό υπό τις γνωστές αμφιλεγόμενες

εκθεσιακές συνθήκες δύο φορές Soundlab. Και τις δύο φορές με παρέα

γνωστούς έλληνες κατασκευαστές που μπορούν να το βεβαιώσουν.

Το θέμα από θεωρητική σκοπιά το έχω μελετήσει επισταμένως.

Αν τα ανωτέρω συνιστούν ελλιπή επαφή με το αντικείμενο και συνεπάγονται

ανεπάρκεια κρίσης και διατύπωσης άποψης αυτό ας το κρίνουν

οι καλοί μας διαδικτυακοί Φίλοι.

Τα περί "γενικόλογης" και "ισοπεδωτικής" άποψης για τα ηλεκτροστατικά ηχεία ας τα κρίνουν επίσης οι

Φίλοι αφού διαβάσουν όμως καλά το τι έχω γράψει στα σχετικά νήματα του συγκεκριμένου

φόρουμ.......


ps Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά το avclub και ζητώ συγνώμη για την

κατάχρηση του χώρου.
Μια καταγραφή σας των λαθών των"τεχνικών-επιστημονικών"

ή παραλείψεων αναφορών μου πάνω στην "ηλεκτροστατική"

προσέγγιση θα αρκούσε να καταδείξει τις παραλείψεις μου

ή τις προθέσεις μου.

Κάτι που δεν το κάνατε ποτέ :

Βλέπετε αφενός κάποια πράγματα απαιτούν γνώσεις που

δυστυχώς δεν επιδείξατε και αφετέρου η "βουντού"

προσέγγιση δεν πείθει κανένα.

Κατά τα άλλα ένα εξόφθαλμο ψέμα ενός Τρίτου με σκοπό

να εκφράσει την ΓΡΑΠΤΆ ομολογημένη του διάθεση απέναντί μου

(δεν γουστάρω τον Τσαντουλή γιατί το παίζει ξερόλας)

έπρεπε να τύχει διερεύνησης και απάντησης από μέρους μου.

"Εσείς πάντως συνεχίστε να προστατεύετε τους ψεύτες

και τους αμετροεπείς εν ονόματι της δημοκρατίας και της

ελευθερίας του λόγου" !!!!!!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Και κάτι τελευταίο :

Ο ανηλεής , χουντικός,ασφαλίτης και διώκτης που συντηρεί μαύρες λίστες

δεν έχει ποτέ αναφέρει μέχρι σήμερα κανένα "εκτραπέν" μέλος

στην διαχειριστική ομάδα .

Δεν έχει στείλει ποτέ και σε κανέναν ένα infraction-παρατήρηση.

Δεν έχει ποτέ εισηγηθεί τον αποκλεισμό-ban κανενός.

Ίσως το μεγάλο του λάθος ,σαν διαχειριστή, είναι ότι ανοίγει

διάλογο με τον οποιοδήποτε κακοπροαίρετο ενώ θα

μπορούσε να κάνει απλά το αυτονόητο .

Αυτονόητο ,που κάποιοι άλλοι οι οποίοι προφανώς κάνουν την

συντονιστική εργασία τους καλύτερα από μένα, έκαναν

με τον εξής τρόπο σε άλλο φορουμ παρεμφερούς

θεματολογίας:(απευθυνόμενοι στον λ.στεφανίδη)

Κοίτα κε ΛΣ,δεν έχεις καταλάβει κάτι,εδώ μέσα είσαι φιλοξενούμενος και θα συμορφώνεσαι με τους κανόνες(εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος).Εδώ μέσα,δεν θα χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς(εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος).

Εδώ δεν κρίνεσαι σαν άνθρωπος ή επαγγελματίας.Κρίνεται,άν η συμπεριφορά σου συμβαδίζει με τους κανόνες του φόρουμ-και πολλές φορές μέχρι τώρα δεν συμβαδίζει.Αυτό κρίνεται απο τους διαχειριστές της κατηγορίας-εμένα-σ΄αρέσει ή όχι.

Αυτό θεωρησέ το σαν τελευταία προειδοποίηση.

ΥΓ. Δεν θέλω ούτε προτείνω να αποκλειστεί (ban) ο κος

στεφανίδης.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

.........
Όταν δοθείσης ευκαιρείας στο avclub του το υπενθύμησα, δικαιολογήθηκε με εκείνα τα ανεκδιήγητα που με κατέταξε [νομίζω μαζί με τον Μιχαηλό και τον Σκαλούμπακα] στη ασφαλίτικη λίστα των υπόπτων που διαθέτει.

.........


Πουθενά και σε κανένα σημείο σε post που εμπλέκεται

στον "διάλογο" μου με τον κο στεφανίδη δεν έχω αναφέρει

τον κο Μιχαηλό!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Ο κος Στεφανίδης έχει δεχθεί infraction για χαρακτηρισμούς Συντονιστή.

Θα παρακαλούσα ιδιαίτερα όσους συμμετέχουν σε συζητήσεις να προσέχουν ιδιαίτερα τις εκφράσεις τους, καθώς και τους χαρακτηρισμούς τους. Αυτός που προσφέυγει σε χαρακτηρισμούς, προφανώς δεν έχει άλλα επιχειρήματα.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Πουθενά και σε κανένα σημείο σε post που εμπλέκεται

στον "διάλογο" μου με τον κο στεφανίδη δεν έχω αναφέρει

τον κο Μιχαηλό!
Εγω ηθελα να ηξερα που εμπλεκομαι? Με τον Βασιλη θεωρω οτι εχω μια πολυ καλη σχεση ασχετα εαν δεν εχω γνωριστει μαζι του απο κοντα. Υπαρχει κατι που δεν ξερω? Ειπα κατι καπου και ενοχλησα?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Εγω ηθελα να ηξερα που εμπλεκομαι? Με τον Βασιλη θεωρω οτι εχω μια πολυ καλη σχεση ασχετα εαν δεν εχω γνωριστει μαζι του απο κοντα. Υπαρχει κατι που δεν ξερω? Ειπα κατι καπου και ενοχλησα?
Ο Γιαννακης ειναι το καλυτερο παιδι!:615:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Κατά τα άλλα ένα εξόφθαλμο ψέμα ενός Τρίτου με σκοπό

να εκφράσει την ΓΡΑΠΤΆ ομολογημένη του διάθεση απέναντί μου

(δεν γουστάρω τον Τσαντουλή γιατί το παίζει ξερόλας)

έπρεπε να τύχει διερεύνησης και απάντησης από μέρους μου.

"Εσείς πάντως συνεχίστε να προστατεύετε τους ψεύτες

και τους αμετροεπείς εν ονόματι της δημοκρατίας και της

ελευθερίας του λόγου" !!!!!!

Bασιλη για ποιο ακριβως ψεμα μιλας? Με αποκαλεις ψευτη για ποιο ακριβως λογο? Αν θες γινε λιγακι ποιο σαφης!

Δεν γουσταρω τα Summit, τα θεωρω αστεια και ειναι δικαιωμα μου. Δεν χρειαζεται να απολογηθω για αυτο και ουτε να δωσω σε κανενα καμια απολυτως εξηγηση.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

...................

Δεν γουσταρω τα Summit, τα θεωρω αστεια και ειναι δικαιωμα μου. Δεν χρειαζεται να απολογηθω για αυτο και ουτε να δωσω σε κανενα καμια απολυτως εξηγηση.


Φυσικά και είναι αναφαίρετο και αδιαπραγμάτευτο δικαίωμά

σου!


Αν κατάλαβες ,ότι το πρόβλημα εδώ και πάρα πολύ καιρό,

έγκειται σε αιτήσεις μου για απολογία σου τέτοιας μορφής τότε

λυπάμαι γιατί προφανώς δεν έχεις καταλάβει τίποτε

ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτε !!!!!

Μήπως είδες να ζητώ "απολογίες" από τόσους άλλους που

διαφορετικά γούστα-επιλογές από εμένα;;;;;;;;;

Σεβαστές οι διαφωνίες και οι διαφορετικές φιλοσοφίες

αλλά η εμμονή σου να αμφισβητείς σε μόνιμη βάση ακόμη

και τα αντικειμενικά και μη επιδεχόμενα αμφισβήτησης

δεδομένα (π.χ. διαγράμματα) που αναρτώ καταντά

κουραστική......

Σου θυμίζω π.χ. την απόκριση συχνότητας που όλοι έβλεπαν ότι είναι

+-3 db και εσύ επέμενες επί μέρες ότι είναι +-8.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Δεν απαντησες στην ερωτηση μου! ΓΙΑ ΠΟΙΟ λογο με συκοφαντεις και με αποκαλεις ΨΕΥΤΗ? Με ποια αιτιολογια?

Σε παρακαλω η να αποδειξεις σε ποιο σημειο εχω πει καποιο ψεμα η να ανακαλεσεις ΑΜΕΣΑ! Αλλιως εισαι και εσυ ενας συκοφαντης οπως πολλοι αλλοι!

Ναι Βασιλη μου αλλη δουλεια δεν εχω να κανω παρα να ασχολουμαι με τις αποψεις σου και να τις αμφισβητω....:142:

Το οτι αμφισβητησα και ακομα εξακολουθω τον αχλαδοκαμπο του Purity και εξεφρασα και την αποψη μου εδω για τα Summit, ΔΕΝ σημαινει σε καμια περιπτωση οτι σε αμφισβητω συνεχως. Μαλιστα ακομα και ο φιλος σου ο Σπερτος εχει παραδεχτει οτι το +-5 (και οχι +- 8 κυριε Γκεμπελς) που ειχα αναφερει ηταν πιο σωστη προσεγγιση.

Νομιζω πρεπει να εχεις ανοιξει αλλα 20 θεματα μεσα σε αυτο το διαστημα.

Απλα δεν μου αρεσουν τα Martin Logan! Mου επιτρεπεις πιστευω...

Ειδες καποια αλλη διαφωνια μου?


P.S.

Αληθεια, ολοι εκεινοι οι δυσμοιροι που περιμεναν να στρωσουν τα Purity "για να βελτιωθει το χαμηλο", "για να δεσει το μπασο", "για να ερθουν τα δυναμικα", "γιατι τσιριζει λιγο" οπως ΟΙ ΙΔΙΟΙ δηλωναν που ειναι?
Μαλλον ακομα περιμενουν...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Ο κος Στεφανίδης έχει δεχθεί infraction για χαρακτηρισμούς Συντονιστή.

Θα παρακαλούσα ιδιαίτερα όσους συμμετέχουν σε συζητήσεις να προσέχουν ιδιαίτερα τις εκφράσεις τους, καθώς και τους χαρακτηρισμούς τους. Αυτός που προσφέυγει σε χαρακτηρισμούς, προφανώς δεν έχει άλλα επιχειρήματα.
Και εγώ θα παρακαλούσα όλους να είναι πολύ προσεχτικοί στις εκφράσεις τους και απέναντι στους Συντονιστές αλλά και γενικότερα.

Το avsite.gr αντιμετωπίζει όλους, όλα τα μέλη, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και θα συνεχίσει να το κάνει ανεξάρτητα ποιά η επαγγελματική ή άλλη ιδιότητά τους.

Περιμένουμε όμως, ιδιαίτερα από μέλη που έχουν γνώσεις και εμπειρίες να δίνουν το παράδειγμα στα υπόλοιπα μέλη του avsite.gr

Χρήστος Ακρατόπουλος
Γενικός Διαχειριστής
www.avsite.gr
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Δεν απαντησες στην ερωτηση μου! ΓΙΑ ΠΟΙΟ λογο με συκοφαντεις και με αποκαλεις ΨΕΥΤΗ? Με ποια αιτιολογια?

Σε παρακαλω η να αποδειξεις σε ποιο σημειο εχω πει καποιο ψεμα η να ανακαλεσεις ΑΜΕΣΑ! Αλλιως εισαι και εσυ ενας συκοφαντης οπως πολλοι αλλοι!

Ναι Βασιλη μου αλλη δουλεια δεν εχω να κανω παρα να ασχολουμαι με τις αποψεις σου και να τις αμφισβητω....:142:

...... Μαλιστα ακομα και ο φιλος σου ο Σπερτος εχει παραδεχτει οτι το +-5 (και οχι +- 8 κυριε Γκεμπελς) που ειχα αναφερει ηταν πιο σωστη προσεγγιση.


1) Βάλθηκες να εκτεθείς για μια ακόμη φορά :

Απόδειξη;;;;;;;; Ορίστε:

Οι πτωσεις που βλεπω εγω ειναι της ταξης +- 8 db...Για κοιτα καλυτερα. Μαλλον βλεπουμε αλλο διαγραμα.

Νικο συγκρινω ακουστικες εντυπωσεις με διαγραμα, δεν ειπα οτι το ηχειο μου μετραει καλυτερα στο χωρο μου.
http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=607002&postcount=119

Κατά τα άλλα εγώ είμαι ο ΓΚΈΜΠΕΛΣ και εσύ ο ειλικρινής!!!!

2) Τώρα αν σου πω ποιοι είναι οι απογοητευμένοι κάτοχοι

των purity θα μου τους αναφέρεις;;;

3) Εάν και εφόσον τεκμηριώσεις το στοιχείο που και πότε

και πως άκουσες τα summit τότε θα σου ζητήσω δημόσια

συγνώμη . Το ότι δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα σημαίνει

πολλά ! Πλέον είναι μάλλον αργά να συνεχίσεις να

"ψάχνεις".

Σκοπός σου δεν ήταν να δηλώσεις το διαφορετικό σου

γούστο (κάτι επαναλαμβάνω απόλυτα σεβαστό)

αλλά να υποσκάψεις την αξιοπιστία μου και την βαρύτητα

των τοποθετήσεων μου.

Κατά τα άλλα μήπως πρέπει να δεις τον Γκέμπελς στον

καθρέπτη;


ΥΓ. Εγώ όταν προκλήθηκα από τον κ.στεφανίδη στο

avclub απήντησα αναφερόμενος σε συγκεκριμένα πρόσωπα

κατόχους ηλεκτροστατικών ηχείων κάτι που μπορούσε να

διασταυρωθεί.

Εσύ δεν ανέφερες τους κατόχους των Summit για να μην

"τους εκθέσεις"...... !!!!!!!!!!!!!!!!

Ελπίζω να αναφέρεις τις 10δες απελπισμένων κατόχων

purity που έχουν πρόβλημα με τα ηχεία τους.....
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
1) Στο θεμα που αναφερεις αμεσως πιο κατω δηλωνω οτι +-5 db, το διορθωνω. Οι Γκεμπελικες μεθοδοι σου δεν πιανουν Βασιλη μου. Το ποιος εκτιθεται συνεχως και προσπαθει να δημιουργησει αρμαδα φανατικων οπαδων ειναι γνωστο.

2) Σου απαντησα φιλε οτι το ακουσα σε μαγαζι στην Αθηνα, στο Λονδινο και σε ενα ιδιωτη που δεν θελω να αναφερω. ΑΠΑΙΤΩ να ανακαλεσεις ΑΜΕΣΑ τα περι ψεμματων. Αλλα ξερω οτι δεν θα το κανεις, οπως το εχω κανει πολλες φορες εγω. Γιατι το μονο που σε νοιαζει ειναι η ΠΑΡΤΗ σου και ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ σου. Ειναι ειλικρινα λυπηρο....
Λυπαμαι φιλε.-

3) Αν υπηρχαν ευτυχεις κατοχοι των Purity ΠΙΣΤΕΨΕ με, και το ξερεις πολυ καλα, θα το ειχαμε μαθει. Εγω ειδα μονο παραπονα απο τους κατοχους. Και μετα ως δια μαγειας ΟΛΟΙ "εξαφανιστηκαν"...

Περιμενω να ανακαλεσεις ΑΜΕΣΑ! Αλλιως για μενα εισαι ενα ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αν υπηρχαν ευτυχεις κατοχοι των Purity ΠΙΣΤΕΨΕ με, και το ξερεις πολυ καλα, θα το ειχαμε μαθει. Εγω ειδα μονο παραπονα απο τους κατοχους. Και μετα ως δια μαγειας ΟΛΟΙ "εξαφανιστηκαν"...
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Ίσα ίσα αν υπήρχαν απογοητευμένοι χρήστες θα το είχαμε μάθει. Που τα είδες τα παράπονα και την απογοήτευση; Εδώ έχουν γραφτεί τρομακτικοί διθύραμβοι μπουρδολογίας από χρήστες, αγοραστές, περιοδικά και φυσικά sites του εξωτερικού και μας πείραξε επειδή ο Τσαντουλής είπε ότι το ηχείο αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω; Μην υπερβάλλεις ρε Μιχάλη (μονίμως έχεις αυτήν την τάση). Οι εντυπώσεις που δημιουργούνται από τις υπερβολές, είναι εντελώς εσφαλμένες. Αυτό έλεγα και τις προάλλες με τα μεγάλα της ML. Ακόμη και αν υπάρχουν αγοραστές που είναι δυσαρεστημένοι, δεν καταλαβαίνω γιατί έχει ευθύνη ο Τσαντουλής; (γιατί αυτό υπονοείς).

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Μα υπηρχαν παραπονα απο χρηστες.

Εγω υπερβαλω? Ελα ρε Νικο τωρα, δεν ειπα εγω οτι τα Summit ειναι μεσα στα 5 καλυτερα ηχεια του κοσμου, ουτε οτι ο ενισχυτης του Σπερτου ειναι μεσα στους 5 καλυτερους ενισχυτες που εχω ακουσει.

Ο Τσαντουλης φιλε Νικο ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ, γιατι οταν θεοποιεις κατι ενω ξερεις οτι τις δυνατοτητες που εχεις εσυ στο στησιμο, ματσαρισμα, ψαξιμο, γνωσεις δεν θα τις εχεις ο δυσμοιρος που θα παρει το ηχειο χωρις καν να το ακουσει οφειλεις να εισαι πιο συγκρατημενος σε αυτα που γραφεις.

Anyway η συζητηση δεν εχει τελειωμο, αν δεν ζητησει συγγνωμη ο Βασιλης, εγω δεν ξαναγραφω στο θεμα...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μα υπηρχαν παραπονα απο χρηστες.

Εγω υπερβαλω? Ελα ρε Νικο τωρα, δεν ειπα εγω οτι τα Summit ειναι μεσα στα 5 καλυτερα ηχεια του κοσμου, ουτε οτι ο ενισχυτης του Σπερτου ειναι μεσα στους 5 καλυτερους ενισχυτες που εχω ακουσει.

Ο Τσαντουλης φιλε Νικο ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ, γιατι οταν θεοποιεις κατι ενω ξερεις οτι τις δυνατοτητες που εχεις εσυ στο στησιμο, ματσαρισμα, ψαξιμο, γνωσεις δεν θα τις εχεις ο δυσμοιρος που θα παρει το ηχειο χωρις καν να το ακουσει οφειλεις να εισαι πιο συγκρατημενος σε αυτα που γραφεις.

Anyway η συζητηση δεν εχει τελειωμο, αν δεν ζητησει συγγνωμη ο Βασιλης, εγω δεν ξαναγραφω στο θεμα...
Να σκέφτεσαι λίγο πιο ανοιχτά.
Ο Τσαντουλής έχει όση ευθύνη έχει ο καθένας μας εδώ μέσα ή εκεί έξω που μιλάει για ηχεία μιας κλάσης πάνω και δύο κάτω και κάθε 6 μήνες βρίσκει την απόλυτη νιρβάνα ξανά και ξανά, if you know what I mean...

Ο καθένας φιλτράρει τα λεγόμενα των συνομιλητών του, λαμβάνοντας υπόψην εμπειρία και γνώσεις.

Όσοι αγόρασαν ηχείο χωρίς να το ακούσουν, έκαναν βλακεία ασχέτως αν τους έκατσε η αγορά ή όχι. Η δυνατότητα άλλωστε υπήρχε. Εξακολουθώ όμως να ερωτώ που είναι τα τραγικά προβλήματα που παρουσιάζεις από πλευράς των χρηστών. Επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι αν υπήρχαν οι υπερβολές που λες ή αν οι χρήστες απλά ήταν δυσαρεστημένοι, θα είχαν βγει να θάψουν τον Τσαντουλή. Είδες εσύ κανέναν και δεν το ξέρω; Λες να τους πλήρωσε κανείς να μην μιλήσουν;

...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Θα το αποκαλύψω εγώ για να μην το αποκαλύψει ο καρμακόμα-

ντιαβολικαλ και με εκθέσει ακόμη περισσότερο.

Τα summit είναι όντως ένα "χρέπι"

Έχει απόλυτο δίκιο όταν λέει :

Το πιο αποτυχημένο ηχείο που άκουσα ποτέ στη ζωή μου. quote]

.....Οπως επισης αυτο που αναφερεις οτι ειναι στους "καλυτερους αναπαραγωγεις" ειναι προσωπικη εκτιμηση καποιων.

Για μενα ειναι αλλο ενα χρεπι, χωρις να θελω να γινω υπερβολικος.:116:




..........

Kαλα η συγκεκριμενη εταιρια δεν εχει και κανενα επιτυχημενο ηχειο. Το ενα ειναι πιο στραβο απο το αλλο.

Για αυτο αλλωστε εξελισσεται και συνεχως. Γιατι δεν εχει παιξει ποτε ενα ηχειο τους.:142:



Ο γκεμπελισμός μου και η βρώμικη προσπάθεια χειραγώγησης

των Φίλων του avsite είναι ξεκάθαρη .

Την αποκαλύπτω μόνος μου γιατί όποιος καταφύγει στην

οποιαδήποτε πηγή θα επιβεβαιώσει τις απόψεις του Μιχαλάκη.

Πάρτε για παράδειγμα το "the Absolute sound"



 

Attachments


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Αλλά η απίστευτη αλητεία του Tsantouli επιβεβαιώνεται

και στο HIFI NEWS και όχι μόνο . Όλων οι εκτιμήσεις

επιβεβαιώνουν το "χρέπι" και την κατάντια της εταιρίας:

1) http://www.uk.martinlogan.com/reviews/summit_hifi_news.html


2) http://www.avrev.com/home-theater-l...speakers/martinlogan-summit-loudspeakers.html


3) http://www.enjoythemusic.com/magazine/equipment/0206/martinlogan_summit.htm


4) http://forum.audiogon.com/cgi-bin/frr.pl?rspkr&1137879613&read&3&4&


5) http://www.tibesti.com/articles/Martin-Logan-Summit/105/9


6) http://www.normanaudio.com/reviews/121409ML Summit HFC Oct 2005(reduced).pdf


7) http://www.avrevforum.com/loudspeakers/2627-best-sounding-speakers-according-scientific-tests.html

Μα ρε γαμώτο όλοι τέτοια σύμπνοια με τις απόψεις του

διαβολικαλ ;;;;;;;

Και για να τελειώνουμε: Επί λόγω τιμής δεν με απασχολεί

η Martin Logan. Με απασχολεί η αρρωστημένη διάθεση

κάποιων να με βγάλουν αναξιόπιστο και υστερόβουλο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.586
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top