Featured Αποκτηση νεων ηχείων

Μηνύματα
266
Reaction score
315
Καλησπέρα στο φορουμ, σκέφτομαι να παω απο τα elac που εχω (debut 2.0 6.2) η στα DBR62 η σε KEF R3 η R3 Meta. Αυτά που εχω δεν εχουν καποιο προβλημα απλα σκεφτομουν να παω σε κατι καλυτερο. Τα dbr ειναι η λογικη συνεχεια και λογικά θα πανε και με τον Atoll IN80Se μου ευκολα, δεν περιμενω να εχει καποια δραματική διαφορα απο elac σε elac. απο την αλλη σκευτομαι οτι μπορει να ειναι μισο βημα ενω τα κεφ θα ειναι ξεκαθαρη αναβαθμιση. ποια η γνωμη σας? τα εχει ακούσει κανείς; ζει με αυτά κανείς; προσπάθησα να βρώ καποιο thread στο φορουμ αλλα δεν βρηκα τιποτα. ο χωρος που θα τα βαλω εινα γυρο στα 12 τμ κα δεν ειναι και σουπερ θεωριτικα μιλωντας απο κομματι ακουστικης. Ειναι καπως ορθογωνιο αλλα εχει τζαμαριες βιβλιοθηκες μια γωνια. Η μουσική δεν εγω ακριβώς καποιο θεμα "Θελω να παιζει μονο κλασικη μοσυικη" θα ηθελα να παιζει ο,τι μουσικη θελω να ακούσω εκεινη την στιγμή.

το σεναριο ειναι αμα βρω τα κεφ γυρο στα 1000€ μτχ επειδη δεν βλεπω κανεις να τα εχει για ακρόαση. Το σενάριο των ενεργών η αλλαγής ενισχυτή ειναι εκτως επισης αμα ειμαι ειληκρινής οσο ηλίθιο και να ακούγεται μερικός λογος γιατι αυτο γινεται ειναι επίσης για αισθητικούς λόγους.
 
Last edited:




Μηνύματα
266
Reaction score
315
δεν με ενοχλεί ο ηχος που εχω μ'αρέσει, περισσότερο το κάνω για λόγους αισθητικής οσο χαζό ακούγεται αυτο, ΚΑΙ ο,τι πιθανή αναβάθμιση στον ήχο μου προσφέρει κάποιο καλύτερο ηχείο. Όταν αγόρασα τα Elac τα πηρα με κριτίριο μόνο τον ήχο επειδή "Δεν θα τα ακούω με τα μάτια ουτε τα παίρνω για να τα κοιτάω." αλλα όταν έχουμε ενα ηχείο, δεν ειναι κάτι που βάζουμε καπου το καταχωνιάζουμε μεχρι την επόμενη χρήση. ειναι μία μόνιμη εγκατάσταση. γινεται έπιπλο όταν δεν χρησημοποιηείται.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Τα Kef είναι όντως σαφής αναβάθμιση, αλλά και πάλι είναι ανεπαρκή λόγω μικρού γούφερ. Προτείνω να τα πάρεις συνδυασμένα με ένα υπογούφερ, του οποίου η συνδεσμολογία θα είναι συμβατή με αυτά και τον υπάρχοντα ενισχυτή. Βέβαια, τα χρήματα είναι ένα θέμα προς σκέψη, αλλά και πάλι, μπορείς να πάρεις το υπογούφερ σε μεταγενέστερη χρονική στιγμή, (υπό την προϋπόθεση πως δεν θα ενδώσεις σε ενδεχόμενες παρεμβάσεις διαφόρων ανεγκεφάλων και ασχέτων, ότι δήθεν το υπογούφερ θα σου "λερώσει τον ήχο" και άλλες τέτοιες ανοησίες).
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.823
Reaction score
8.154
δεν με ενοχλεί ο ηχος που εχω μ'αρέσει
Αν είναι αλήθεια αυτό κακώς τρώγεσαι για αλλαγές.

περισσότερο το κάνω για λόγους αισθητικής οσο χαζό ακούγεται αυτο
Στη θέση σου τότε θα αγόραζα 2 καλούς πίνακες.

ΚΑΙ ο,τι πιθανή αναβάθμιση στον ήχο μου προσφέρει κάποιο καλύτερο ηχείο
Μα αν δεν πάρεις sub να αναλάβουν τις χαμηλές δεν κάνεις τίποτα. Πάλι ένα ηχείο βάσης θα ακούς με 5-6" woofer. Θα πας να σκάσεις 1.000€ για να ακούς "μια τρίχα καλύτερα πρίμα"; Αν πάρεις sub θα ακούς πολύ καλύτερα όλο το φάσμα. Θα "ξεμπουκώσει" το Elac και θα ακούσεις τελείως άλλο αποτέλεσμα.

Sub σημαίνει καλύτερος ήχος. Δεν είναι για ντάμπα ντούμπα όπως νομίζει πολύς κόσμος.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.729
Αν περιμένεις λίγο (κανένα 20ημερο υπολογίζω) θα ελευθερωθεί ένα σετ Kef R3 Meta σε ωραία τιμή μτχ ;)
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
Αν περιμένεις λίγο (κανένα 20ημερο υπολογίζω) θα ελευθερωθεί ένα σετ Kef R3 Meta σε ωραία τιμή μτχ ;)
πμ αμα. πρεπει να πειμενω ετσι κι αλλιως να μπει ο αλλος μηνας για να αποκτησω το χρηματικό ποσο :D
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Να προτεινω Elac Ubr62 ειναι αρκετα καλη αναβαθμιση γιατι ειναι τρίδρομο,και καθαριζει αρκετα το θεμα πανω κατω. Ποιο ακριβο ναι αλλα στον ιδιο χαρακτηρα του προηγουμενου που εχεις.Γενικα με τα νεα kef δεν εχω πολυ καλες εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
Να προτεινω Elac Ubr62 ειναι αρκετα καλη αναβαθμιση γιατι ειναι τρίδρομο,και καθαριζει αρκετα το θεμα πανω κατω. Ποιο ακριβο ναι αλλα στον ιδιο χαρακτηρα του προηγουμενου που εχεις.Γενικα με τα νεα kef δεν εχω πολυ καλες εντυπώσεις.
ενδιαφέρον
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.988
Reaction score
20.514
Βρε μανία με τα sub εδώ μέσα!
Μουσική ακούμε οι περισσότεροι και όχι εκρήξεις...
Δεν είναι μανία, είναι η πραγματικότητα. :) Δεν σημαίνει ότι πρέπει αρέσει σε όλους ούτε ότι πρέπει να υλοποιήσουν όλοι την πρόταση (=αγορά subwoofers).

Απλώς, όταν κάποιος αναζητάει καλύτερο ήχο/αναβάθμιση της ακουστικής εμπειρίας του, η αγορά subwoofers είναι η πρώτη λογική κίνηση.

Υ.Γ.: Κι εγώ, μουσική ακούω.
 


Μηνύματα
266
Reaction score
315
επειδη βλεπω ο,τι ξεψευγει λιγο το thread, εγω ενδιαφερομουν στο αν καποιος εχει ακουσει τα συγκεκιμενα ηχεια που αναφερα πως του φαινοταν και να γινει η συζυτιση για τα ηχεια, οχι για σαμπ, με συγχωρειτε ειληκρινα αλλα δεν εκανα το thread για να μιλησουμε για σαμπ, ουτε για το ποιος ακουει την καλυτερη μουσικη. χωρις παρεξηγηση.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.729
επειδη βλεπω ο,τι ξεψευγει λιγο το thread, εγω ενδιαφερομουν στο αν καποιος εχει ακουσει τα συγκεκιμενα ηχεια που αναφερα πως του φαινοταν και να γινει η συζυτιση για τα ηχεια, οχι για σαμπ, με συγχωρειτε ειληκρινα αλλα δεν εκανα το thread για να μιλησουμε για σαμπ, ουτε για το ποιος ακουει την καλυτερη μουσικη. χωρις παρεξηγηση.
Τα Kef R3 είναι εξαιρετικά.
Υπάρχουν και μετρήσεις στο διαδίκτυο από Amir ή Erin με klippel.

Και στον χώρο του πελάτη μου, επειδή παίζουν σχετικά nearfield, η μέτρηση στην θέση ακρόασης είναι άψογη ακόμα και στον εντελώς αφρόντιστο χώρο του πελάτη (τζαμαρία στο πλάι, ντουλάπες στην άλλη, άδειο ταβάνι, τραπεζάκι ανακλαστήρας, κλπ :D )
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
Τα Kef R3 είναι εξαιρετικά.
Υπάρχουν και μετρήσεις στο διαδίκτυο από Amir ή Erin με klippel.

Και στον χώρο του πελάτη μου, επειδή παίζουν σχετικά nearfield, η μέτρηση στην θέση ακρόασης είναι άψογη ακόμα και στον εντελώς αφρόντιστο χώρο του πελάτη (τζαμαρία στο πλάι, ντουλάπες στην άλλη, άδειο ταβάνι, τραπεζάκι ανακλαστήρας, κλπ :D )
και εμενα ψιλο ετσι ειναι ο χωρος. (χωρις τραπεζακι)
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.916
Reaction score
28.729
.....για αισθητικούς λόγους , Αλλά και αναβάθμιση στον ήχο
Αν σκέφτεστε να πάτε κοντά στο 1000ρικο να δείτε και αυτά εδώ .

Wharfedale Linton .
Ζεύγος Ηχείων Hi-Fi Δαπέδου 200W 3 Δρόμων Π30xΒ36xΥ56.5εκ. Καρυδιά
Διαθέσιμο πρός ακρόαση , 980e .
-
-
Aν πάλι πρέπει να παραμείνετε στις αρχικές διαστάσεις και σωστά πάτε προς τα kef ,
συνέκρινε τα με αυτά εδώ .


-

-
Αν πάλι θέλετε απάντηση μόνο σε αυτά που ρωτήσατε , - .....απο τα elac που εχω (debut 2.0 6.2) η στα DBR62 η σε KEF R3 η R3 Meta. Αυτά που εχω δεν εχουν καποιο προβλημα απλα σκεφτομουν να παω σε κατι καλυτερο. ......θα επέλεγα την "μουντάδα" του kef που σε κάποιους αρέσει .

Αλλά δες και αυτά εδώ - διάβασε , ρώτα - γιατι δεν αγοράζουμε καθε μέρα ηχεία ....και 660e !



-
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
.θα επέλεγα την "μουντάδα" του kef που σε κάποιους αρέσει .
"μουντάδα" ? η μονη μου ανησηχια ειναι αμα τα KEF εχουν ψιλες με παραπανω εμφαση, (τουλ. παραπανω απο τα elac και να μην ειναι σε ενοχλητικό επίπεδο.) τωρα αυτο πρωτη φορά το ακούω για αυτο για KEF..
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.916
Reaction score
28.729
"μουντάδα" ? η μονη μου ανησηχια ειναι αμα τα KEF εχουν ψιλες με παραπανω εμφαση, (τουλ. παραπανω απο τα elac και να μην ειναι σε ενοχλητικό επίπεδο.) τωρα αυτο πρωτη φορά το ακούω για αυτο για KEF..
-
....πάει καιρός απο τότε που τα είχα κάνει ακρόαση τα συγκεκριμένα , ....αλλά θυμάμαι πως κάτι με ενόχλησε . Για αυτό και έβαλα την λέξη μέσα σε εισαγωγικά . Κάτι δεν μου άρεσε πάντως σίγουρα .
Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος άλλος δεν θα τα εκτιμήσει και αγαπήσει .
Όπως και να έχει , εύχομαι καλή επιλογή .

* δες και τα JBL L52 Classic .

-
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top