Featured Αποκτηση νεων ηχείων

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Δεν υποστηρίζω πως είναι προβληματικό (αν κατάλαβες κάτι τέτοιο) διότι δεν γνωρίζω κιόλας.. :idk:
Είπα πως ίσως να την έβγαζε ''καθαρή'' με μικρότερα (φθηνότερα ή καλύτερα - βολικότερα για αισθητικούς λόγους) εφόσον δεν υπάρχει ανάγκη μεγάλης κάλυψης.. ;)
Ναι κατάλαβα.... αλλά εγώ θα στόχευα για το μεγαλύτερο ηχείο που θα μπορούσα να αγοράσω άσχετα χώρου. Αυτό ότι ένα ηχείο μεγαλύτερο μπορεί να overpower ενα δωμάτιο είναι μύθος. Στην "εξίσωση" δεν υπάρχει ο όγκος του δωματίου.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.838
Reaction score
8.200
Στην εποχή των subs έχει λόγο ύπαρξης ένα ηχείο δαπέδου; Και στις 2 περιπτώσεις ακούς πλήρες φάσμα.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.425
Reaction score
79.760
Στην εποχή των subs έχει λόγο ύπαρξης ένα ηχείο δαπέδου; Και στις 2 περιπτώσεις ακούς πλήρες φάσμα.
Έχει.
Η τρίτη οκτάβα, οι παραμορφώσεις σε στάθμες κορυφών, η συμπίεση, αλλά και η ομαλή ενσωμάτωση σαμπς που εξαρτάται και από την ικανότητα του δορυφόρου να αναπαράγει μπάσο, είναι σημαντικές παράμετροι.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
αλήθεια; ενδιαφέρον. για πες ρε thva τι θα ηταν η δικη σου προταση;
Δεν ξέρω φίλε μου , δεν παρακολούθησα το νήμα. Μια παρατήρηση έκανα ώστε να μην περιορίζεσαι λόγω αυτού του λόγου. Μείον ενα σε αυτά που έχεις να σκεφτείς. Επίσης δεν ξέρω τόσα πολλά ώστε να προστείνω μάρκες. Και ειδικά στις τιμές που ενδιαφέρεσαι (αυτό το είδα στο αρχικό σου πόστ).
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.194
Reaction score
19.147
ναι δεν περιμενα να παει καπου αυτο το thread αλλα απο ο,τι φαίνεται έχουμε γίνει πρωτοσέλιδο, μας βλέπει όλη η οικουμένη. ντρέπομαι 🙈🙈
Θα έπρεπε.. :rolleyes:

Μα ηχεία μόνο με 1000 ευρώ?
Ντροπή.. :tongue:

:lolsign:
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
Θα έπρεπε.. :rolleyes:

Μα ηχεία μόνο με 1000 ευρώ?
Ντροπή.. :tongue:

:lolsign:
αμα δεν ειναι πυργοι του πενταχιλιαρου δεν αξιζει τιποτα λιγότερο (δεν μου πρωτεινε μονο ο κωστας πυργους που εκαναν τοσο πολυ... :smile: )
:lolsign: :
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.194
Reaction score
19.147
αμα δεν ειναι πυργοι του πενταχιλιαρου δεν αξιζει τιποτα λιγότερο
:lolsign: :
Είχε νόημα αυτό (άλλωστε μάλλον να τα ψάξεις σε μεταχειρισμένα εννοούσε), μια χαρά ηχείο ήταν..
Απλά αν δεν μπορείς - θέλεις, πάμ' γι' άλλα.. ;)
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Αυτη είναι η πραγματική στάση μου και ηθική μου σε ανθρώπους που δεν θεωρώ ότι το παίζουν ξεροολες. Η άλλη είναι ψεύτικη για να την "λέω" στους ξεροόλες. :D Αλλά καταλαβαίνω την έκπληξη σου. χα χα
Θα έπρεπε.. :rolleyes:

Μα ηχεία μόνο με 1000 ευρώ?
Ντροπή.. :tongue:

:lolsign:
αμα δεν ειναι πυργοι του πενταχιλιαρου δεν αξιζει τιποτα λιγότερο (δεν μου πρωτεινε μονο ο κωστας πυργους που εκαναν τοσο πολυ... :smile: )
:lolsign: :
Στα 1000 ευρώ νομίζω (παλι δεν ξέρω αλλά θεωρώ λογικό λόγω της αγοράς και του μεγάλου ανταγωνισμού σε αυτήν την κατηγορία και ο οποίος θα λειτουργεί λογικά με πιο υγιη τρόπο) ότι οι επιλογές είναι πολλές και το best buy πρός όφελος του αγοραστή. Αυτό ήθελα να πω. Που να τα έχει ακούσει κάποιος όλα ; Εγώ όταν διάλεξα τα δικά μου έχει περάσει καιρός, πολλά μοντέλα βγήκαν σε αυτό το διάστημα απο όλες τις εταιρίες /οντιοφίλ να τρέχω να ακούω τα πάντα σε σπιτια και μαγαζιά δεν είμαι / επαγγελματίας δεν είμαι /σε μετρήσεις μόνο δεν βασίζομαι / η κατηγορία ηχείων που και τότε ακόμη άκουγα ήταν άλλη / .... οπότε τι να προτείνω ;
 
Last edited:

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Άρα να συνοψίσουμε οι προτάσεις σου είναι

ELAC SOLANO bs283
JBL A190
KEF R3 META
Wharefedale linton

Νομίζω όλα είναι διαθέσιμα προς ακρόαση μπορείς να τα δυναμώσεις όσο θέλεις να δεις ποσό αντέχουν πριν λεπτύνει ο ήχος από την συμπίεση , τι μπάσο έχουν τι χροιές αν είναι ξεκούραστα στο αυτί και ότι άλλο θέλεις
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
εχουν υπαρξει πολλες προτασεις οχι μονο τα 3 αυτα
Elac DBR62
Elac UBR62
Elac Solano BS283
Elac Carina BS243
Opera Mezza Classic
JBL L52
JBL Stage 190
Wharferdale Linton
Revel
Πολλά ηχεία. θα δειξει τι θα κάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
εχουν υπαρξει πολλες προτασεις οχι μονο τα 3 αυτα
Εγώ να σου πω ένα "κόλπο" που έκανα. Αλλά εγώ ξεκίνησα απο το μηδέν σε θέμα άποψης του τι θέλω. Δεν ξέρω εάν πιάνει με το να έχεις κάτι στο μυαλό σου. Μπορεί και να πιάνει εάν θες να "μηδενίσεις" το bias σου και να βρείς ενα καινούργιο δρόμο. Επίαης μπορεί να πιάσει όταν ο "ηχος" έχει αλλάξει πολύ απο την εποχή που έκανες την προηγούμενη επιλογή σου.

Λοιπόν πας και ακούς δυο ηχεία που τα έχεις ξεχωρίσει ,/ τα ξέρεις ως, /διάβασες απο ριβιούς ή απόψεις ανθρώπων που εμπιστεύεσαι (ή και όχι εν ανάγκη) / κλπ κλπ ..... ώς εντελώς διαφορετικά σε ήχο.

Βλέπεις που είναι η κλίση σου. Την επιβεβαιώνεις ακούγοντας όσα περισσότερα μπορείς και απο αρκετές φορές (τουλάχιστον δύο) το καθένα απο αυτά. Αφου την εοπιβεβαιώσεις αρχίζεις να κάνεις fine tuning ποιό απο αυτά είναι στο "ενδιάμεσο" αυτών των δύο άκρων ή μάλλον πιο πολύ πλησιάζει σε αυτό που θες εσύ ως ενδιάμεσο. fine tuning και ξανά fine tuning στα κάθε φορά εναπομείναντα απο τα πολλά και θα βρείς το ιδανικό γα εσένα. Πολύ δουλειά. ΚΑι να μην είναι το ιδανικό λόγω όπως και να έχει περιορισμένου αριθμού ηχείων που δύνασαι να ακούσες .... θα πέσεις τουλάχιστον όσο κοντά μπορέσεις. Αυτό είναι υπεραρκετό συνήθως. Μπορεί να φανείς κια λίγο τυχερός. Θα ανακαλύψεις την σωστή μέθοδο στην πορεία. Επίσης δεν θα ακούς, δεν θα συζητάς, και δεν θα ρωτάς κάνεναν την άποψη του όσο κρατήσει αυτό το χρονικό διάστημα ψαξίματος. Πρίν και μετά ΟΚ.
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.194
Reaction score
19.147
Βασικά δεν είναι κακό να διατηρείς έτσι.. σχεδόν λευκό καμβά, αλλά με διαστάσεις ηχείων (λόγο μεγέθους του χώρου) είσαι άνετος?
Δηλ. τα Linton π.χ. ή κάποια δαπέδου ενσωματώνονται εύκολα (να έχεις και λίγο ''αέρα'' για τοποθέτηση ε?) ή κοιτάς μόνο για διαστάσεις σαν αυτών που ήδη έχεις ?
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.511
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top