Featured Αποκτηση νεων ηχείων



Μηνύματα
294
Reaction score
364
Το καταλαβαινω. αν δεν ακουσεις ελικοπτερο να προσγειωνεται απο τα monitor audio gold 300 οπως το ονειρευτηκε ο σκηνοθετης...
Εγω δεν το λεω ετσι, το λεω φαντασου να εχεις χαλασει δεκαδες χιλιαδες στο ιμερσιβοσυστημα σου και να διαβαζεις το ποστ αυτο που λεει οτι χρειαζεσαι μονο σονος. και αυτο που λες "Απο Gold 300 ετσι οπως το ονειρευτηκε ο σκηνοθέτης" (τωρα αυτο λεω για αστειο μην παρεξηγηθουμε) Δηλαδη ο σκηνοθέτης ονειρέυτηκε sonos οταν εβγαζε την ταινία????
και εγω κανω μια θεωριτκή ερώτιση, το σονος μπορεί να αναπαράξει ενα ελικόπτερο οπως ενα μεγαλύτερο σύστημα; (εξαρτάτε ποσα σαμπ εχεις θα μου πείς) :smile:
δεν εχω καμια εμπειρία με το sonos αλλα δεν περιμενω να σπαει και τους νομους της φυσικής οσο αναφορά το μέγεθος, απο οτι καταλαβαίνω ειναι σαν οτι εκανε η Bose ποιο παλιά (δεν ξερω αμα ακόμα κάνει)
 
Last edited:

Μηνύματα
480
Reaction score
338
Εγω δεν το λεω ετσι, το λεω φαντασου να εχεις χαλασει δεκαδες χιλιαδες στο ιμερσιβοσυστημα σου και να διαβαζεις το ποστ αυτο που λεει οτι χρειαζεσαι μονο σονος. και αυτο που λες "Απο Gold 300 ετσι οπως το ονειρευτηκε ο σκηνοθέτης" (τωρα αυτο λεω για αστειο μην παρεξηγηθουμε) Δηλαδη ο σκηνοθέτης ονειρέυτηκε sonos οταν εβγαζε την ταινία????
και εγω κανω μια θεωριτκή ερώτιση, το σονος μπορεί να αναπαράξει ενα ελικόπτερο οπως ενα μεγαλύτερο σύστημα; (εξαρτάτε ποσα σαμπ εχεις θα μου πείς) :smile:
δεν εχω καμια εμπειρία με το sonos αλλα δεν περιμενω να σπαει και τους νομους της φυσικής οσο αναφορά το μέγεθος, απο οτι καταλαβαίνω ειναι σαν ο,τι εκανε η Bose ποιο παλιά (δεν ξερω αμα ακόμα κάνει)
Ωραια θα αναδιατυπωσω λοιπον. Εαν η κυρια χρηση των ηχειων ειναι για αναπαραγωγη εφε home cinema για μενα δεν αξιζει να επενδυσω σε κατι παραπανω απο τα sonos ή το πολυ οπως προτεινα τη σειρα bronze με main τα ma bronze 500 . Δεν υπαρχουν ιδιαιτερα nuances η μέτρα συγκρισης στο home cinema στη συνειδηση μας. Πας για το εντυπωσιακο, δηλαδη το δυνατο και καθαρο. Ειναι πιο χοντροκομμενα τα πραγματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
294
Reaction score
364
Ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα. αλλα ας θέσω 2 ερωτήσεις

1: τι σε σταματά απο να χρησημοποειησεις το συστημα και για μουσική; ίσως έχεις κάποιο άλλο ηχοσύστημα ειδικά για μουσική; ενωω να είναι το κύριο σου συστημα και να χρησημοποιείται και για ταινίες, και για χαί φάι. combo. στο σαλόνι είναι οποτε θές μουσική βάζεις. και απο την άλλη, πόσες ταινίες θα δείς για να εχεις ενα ηχοσύστημα μόνο για ταινίες; ισώς καποιοι άλλοι ειναι ποιο πορομένοι με τις ταινίες και δεν καταλαβαίνω εγω που δεν είμαι.
Πας για το εντυπωσιακο, δηλαδη το δυνατο και καθαρο
και 2: Θεωρητικά μιλώντας, ενα μεγαλύτερο ηχείο απο μεριας φυσικής δεν θα χρειαζοταν να λειτουργει λιγότερο για το ιδιο SPL? Αυτο μπορει να ειναι μόνο καλο οπως το σκέυτομαι καθως δεν θα στρεσαρισοταν οσο ενα μικρότερο ηχειο και θα είχε λιγότερη παραμορφοση (καθαρό) και περισσότερο δυναμικό ευρος αφου δεν δουλέυει στα όρια οποτε οταν χρειάζεται στιγμιαια μπορει να πάει στα ορια (δυνατό) τωρα δεν ξερω μπορει ο σονος να εχει βρεί τροπο να λύσει αυτό το πρόβλημα (ξερω γω τι κανουν με DSP παπαδες κανουν οποτε δεν μου φαινεται απιθανο)
 
Last edited:

Μηνύματα
480
Reaction score
338
Ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα. αλλα ας θέσω 2 ερωτήσεις

1: τι σε σταματά απο να χρησημοποειησεις το συστημα και για μουσική; ίσως έχεις κάποιο άλλο ηχοσύστημα ειδικά για μουσική; ενωω να είναι το κύριο σου συστημα και να χρησημοποιείται και για ταινίες, και για χαί φάι. combo. στο σαλόνι είναι οποτε θές μουσική βάζεις. και απο την άλλη, πόσες ταινίες θα δείς για να εχεις ενα ηχοσύστημα μόνο για ταινίες; ισώς καποιοι άλλοι ειναι ποιο πορομένοι με τις ταινίες και δεν καταλαβαίνω εγω που δεν είμαι.

και 2: Θεωρητικά μιλώντας, ενα μεγαλύτερο ηχείο απο μεριας φυσικής δεν θα χρειαζοταν να λειτουργει λιγότερο για το ιδιο SPL? Αυτο μπορει να ειναι μόνο καλο οπως το σκέυτομαι καθως δεν θα στρεσαρισοταν οσο ενα μικρότερο ηχειο και θα είχε λιγότερη παραμορφοση (καθαρό) και περισσότερο δυναμικό ευρος αφου δεν δουλέυει στα όρια οποτε οταν χρειάζεται στιγμιαια μπορει να πάει στα ορια (δυνατό) τωρα δεν ξερω μπορει ο σονος να εχει βρεί τροπο να λύσει αυτό το πρόβλημα (ξερω γω τι κανουν με DSP παπαδες κανουν οποτε δεν μου φαινεται απιθανο)
Μη το αναλυεις τοσο. Το gold 300 δεν το παιρνεις για να ακους μπαπα μπουπα :D. Το 70% που εδωσε για ταινιες ειναι το κυριαρχο ποσοστο οποτε γι αυτο εδωσα αυτη την απαντηση. Την αποψη μας ζητησε ο φιλος...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.301
Μη το αναλυεις τοσο. Το gold 300 δεν το παιρνεις για να ακους μπαπα μπουπα :D
Γιατί; Απαγορεύεται;

Ή μήπως δεν αντέχει να βγάζει μπαπα μπουπα;
 

Μηνύματα
480
Reaction score
338
Γιατί; Απαγορεύεται;

Ή μήπως δεν αντέχει να βγάζει μπαπα μπουπα;
Τιποτα δεν απαγορευεται! Μαλλον αντεχει αλλα γιατι να ακους τοσο περιορισμενους ηχους απο ενα ηχειο που εχει φτιαχτει για να παιζει μουσικη με υψηλη πιστοτητα? Μαλλον υπαρχουν πιο ειδικα ηχεια για κινηματογραφικη χρηση.
 

Μηνύματα
294
Reaction score
364
Την αποψη μας ζητησε ο φιλος...
ακριβώς. και εγώ την άποψη μου ειπα οπως τα είχα στα κεφάλι μου, δεν προσπαθώ να πω οτι αυτο που ειπες ειναι λάθος απλα προσπάθησα να καταλάβω την δική σου σκέψη. οσο αναφορά την υπερανάλυση, ναι, το ομολογω εχω πρόβλημα με αυτό, με συγχωρείς εχεις δίκιο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.301
Τιποτα δεν απαγορευεται! Μαλλον αντεχει αλλα γιατι να ακους τοσο περιορισμενους ηχους απο ενα ηχειο που εχει φτιαχτει για να παιζει μουσικη με υψηλη πιστοτητα? Μαλλον υπαρχουν πιο ειδικα ηχεια για κινηματογραφικη χρηση.
Καλύτερα να αλλάξεις άποψη, γιατί κάνεις λάθος.

Πολύ σοβαρό λάθος μάλιστα. 😎

Εκφράζεις παλιακες και σαφώς ξεπερασμένες απόψεις ιθαγενών του '70.

Η "κινηματογραφική" χρήση, μπορεί να συμπεριλαμβάνει πολλές χιλιάδες πολυκαναλες ηχογραφήσεις συναυλιών, ιδίως κλασσικής μουσικής, αλλά και τζαζ, κλπ, με απίστευτα εξαιρετική ποιότητα ήχου.

Χορωδιακά μέσα σε μοναδικής ηχητικής ναούς, με ή χωρίς εκκλησιαστικό όργανο.

Τύμπανα Κόντο, και λοιπές παραστάσεις εξ ανατολάς.

Λάιβ μεγάλων ονομάτων με ακουστικά όργανα.

Εν γένει, υπάρχει απεριόριστος όγκος μουσικής με εικόνα, σε διάφορα πολυκάναλα φορμάτ.

Ταυτόχρονα, ο κινηματογράφος που λες, δεν είναι απαραιτήτως μόνον νταμπα ντουμπα, αλλά έχει φωνές, που είναι σημαντικό να ακούγονται όσο το δυνατόν πιο αληθινές, και την κινηματογραφική μουσική, η οποία είναι πολλές φορές τόσο καλή, που μαζεύουμε τα άλμπουμ να την ακούμε σκέτη. Ακόμα ακόμα και το τζουράσικ παρκ, πέραν των νταμπα ντουμπα των δεινοσαύρων, έχει εξαιρετική μουσική, κλασσική, όπως και πολλές ακόμα παραγωγές του Χόλιγουντ.

Τέλος, η ύπαρξη σοβαρών ηχείων στο πολυκάναλο οικιακό σεταπ, δίνει την δυνατότητα να ακούς με εξαιρετικό τρόπο τα δεκάδες χιλιάδες διαθέσιμα πολυκάναλα SACD, και αν ακούσεις σωστά αυτήν την πολυκάναλη μουσική, είτε πρόκειται για κλασσική, είτε για pink Floyd είτε για τζαζ, δεν υπάρχει επιστροφή στο φτωχό δικαναλο.

Για κερασάκι στην τούρτα, αφήνω τα ιμερσιβ blue ray μουσικής, η ηχητική ποιότητα των οποίων είναι το όριο της υπάρχουσας τεχνολογίας.


Κατά τη γνώμη μου, σοβαρά ηχεία, αδικούνται και εν ολίγοις χαραμιζονται σε πτωχά δικαναλα σεταπ ιθαγενών. Κρίμα τα λεφτά. 😎
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.610
Reaction score
5.942
Λογική έχουν τα πάντα. Ο καθείς καθορίζει την δική του.
Άλλος αγοράζει μηχανήματα μεσαίας κλάσης και τα ξεσκίζει. Άλλος low end και θαρρεί πως έχει κάτι το εξωτικό (μαγκιά του). Άλλος αγοράζει πανάκριβα ηχεία και ακούει 3 ώρες μουσική συνολικά τον μήνα.

Ο καθένας διαλέγει και ορίζει την λογική του και το budget του.

Χρήση στο κινηματογραφικό κομμάτι μια χαρά βρίσκουν και τα πολύ καλά ηχεία.
Άλλωστε... ένα καλό ηχείο, είναι καλό και στην μουσική και στις ταινίες.
Ένα κακό ηχείο, με τραγικό FR, με κακό off-axis response, με κενά συχνοτήτων κοντά στο crossover, με υψηλό distortion, με το port να βγάζει βρώμα και στο 1kHz... θα παίξει καλά σε ταινία;
Θα άκουγες διαλόγους από ένα τέτοιο ηχείο ?

I wouldn't.
 

Μηνύματα
294
Reaction score
364
Κατά τη γνώμη μου, σοβαρά ηχεία, αδικούνται και εν ολίγοις χαραμιζονται σε πτωχά δικαναλα σεταπ.
το πρόβλημα για εμένα ειναι κυρίος ο έξτρα χώρος, τα πολλαπλάσια λεφτά και η διαθεσιμότητα πολυκάναλου περιεχόμενου συν η ποικιλία μηχανημάτων για πολυκάναλη χρήση.
 

Μηνύματα
480
Reaction score
338
Καλύτερα να αλλάξεις άποψη, γιατί κάνεις λάθος.

Πολύ σοβαρό λάθος μάλιστα. 😎

Εκφράζεις παλιακες και σαφώς ξεπερασμένες απόψεις ιθαγενών του '70.

Η "κινηματογραφική" χρήση, μπορεί να συμπεριλαμβάνει πολλές χιλιάδες πολυκαναλες ηχογραφήσεις συναυλιών, ιδίως κλασσικής μουσικής, αλλά και τζαζ, κλπ, με απίστευτα εξαιρετική ποιότητα ήχου.

Χορωδιακά μέσα σε μοναδικής ηχητικής ναούς, με ή χωρίς εκκλησιαστικό όργανο.

Τύμπανα Κόντο, και λοιπές παραστάσεις εξ ανατολάς.

Λάιβ μεγάλων ονομάτων με ακουστικά όργανα.

Εν γένει, υπάρχει απεριόριστος όγκος μουσικής με εικόνα, σε διάφορα πολυκάναλα φορμάτ.

Ταυτόχρονα, ο κινηματογράφος που λες, δεν είναι απαραιτήτως μόνον νταμπα ντουμπα, αλλά έχει φωνές, που είναι σημαντικό να ακούγονται όσο το δυνατόν πιο αληθινές, και την κινηματογραφική μουσική, η οποία είναι πολλές φορές τόσο καλή, που μαζεύουμε τα άλμπουμ να την ακούμε σκέτη. Ακόμα ακόμα και το τζουράσικ παρκ, πέραν των νταμπα ντουμπα των δεινοσαύρων, έχει εξαιρετική μουσική, κλασσική, όπως και πολλές ακόμα παραγωγές του Χόλιγουντ.

Τέλος, η ύπαρξη σοβαρών ηχείων στο πολυκάναλο οικιακό σεταπ, δίνει την δυνατότητα να ακούς με εξαιρετικό τρόπο τα δεκάδες χιλιάδες διαθέσιμα πολυκάναλα SACD, και αν ακούσεις σωστά αυτήν την πολυκάναλη μουσική, είτε πρόκειται για κλασσική, είτε για pink Floyd είτε για τζαζ, δεν υπάρχει επιστροφή στο φτωχό δικαναλο.

Για κερασάκι στην τούρτα, αφήνω τα ιμερσιβ blue ray μουσικής, η ηχητική ποιότητα των οποίων είναι το όριο της υπάρχουσας τεχνολογίας.


Κατά τη γνώμη μου, σοβαρά ηχεία, αδικούνται και εν ολίγοις χαραμιζονται σε πτωχά δικαναλα σεταπ ιθαγενών. Κρίμα τα λεφτά. 😎
Ωραια καλα τα λες και δε διαφωνω. Αλλα εγω ειδα 70% ταινίες στα δεδομενα της ερωτησης του φιλου. Αν εκανε τετοιο προλογο και περιγραφη δεν θα εδινα και γω αυτη την απαντηση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.301
Και γω πιο πολύ ταινίες βλέπω, και σε κάθε ταινία, με μαγεύει η ποιότητα ήχου που ακούω. 😎

Αντιθέτως, εάν πάω σε κάνα σινεμά, με χάλι ήχο, δεν ευχαριστιέμαι καθόλου την ταινία, είναι μια συνεχής ενόχληση.
 


Μηνύματα
13.352
Reaction score
15.388
Όσον αφορά την κλασική μουσική και τις ομιλίες στις ταινίες μην ανησυχείτε και πολύ, κόβουν οι ηχολήπτες με εντολή του σκηνοθέτη τα ξύλινα πνευστά αλλά και όλα τα όργανα που είναι κοντά φασματικά στις φωνές ή την επηρρεάζουν κατά 3-4 db και οι φωνές ακούγονται, αλλιώς δεν θα ακούγονταν τίποτε.

Επίσης μην ανησυχείτε για τις χρονικές ασυνέχειες απο το copy paste όταν το ένα όργανο "παραδίδει" στο άλλο και μετά αυτό στο παράλο κ.ο.κ. και είναι και πολλά τα άτιμα τα όργανα στην κλασική.

:D
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.007
Μηνύματα
2.885.153
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top