Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191


Στο σύνθετο θα μπεί η κόκκινη προσθήκη έτσι ώστε να πατήσει το πικάπ στο έπιπλο και όχι στον ενισχυτή !
από πίσω θα είναι Ανοιχνό και όχι κλειστό , σαν ένα Π δηλαδή !

Θα ήταν καλύτερο να βάλω στα σημέια Α και Β εκεί δηλαδή που θα μπεί η προσθήκη ένα λαστιχένιο αντικείμενο ( Μια χοντρή σαμπρέλα) για να απομονωθεί όσο το δυνατόν απο το κάτω ???

Πίσω θα το πιάσω με ένα μεταλλικό λαμάκι ένα σε κάθε μεριά με ξυλόβιδες στο οποίο λέω να βάλω λαστιχένια μίνι σινεμπλόκ ..

Υπερβολή η θα κάνει καλό ???

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απόψεις σας !
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.117
Reaction score
20.626
Απάντηση: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

Συμφωνώ. Ακόμη καλύτερα, κοίτα μήπως βρεις τέσσερα πόδια από sorbothane, που είναι πιο μαλακό από ένα τυπικό λαστιχένιο σινεμπλόκ.
 


Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Δημήτρη δεν είναι καθόλου κακή ιδέα του κου Χουρμουζιάδη, αν μπορείς βέβαια να παρέμβεις τόσο στη δομική κατασκευή του σπιτιού χωρίς να πέσει.................


















































:136:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

αν γαργαλησεις το πληκτρολογιο θα βρεις βιομηχανικη σορμποθανη για οτι βαρος θελεις.........και σε οτι μορφη θες.......
 

Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191
Παιδιά σας ευχαριστώ !

Λοιπόν έψαξα στην Ελλάδα για σορμποθάνη και βιομηχανική σορμποθάνη και βρήκα μόνο σόλες για παππούτσια !

Ξέρετε που θα βρω εδώ από Ελλάδα ???

Κάποιο κατάστημα , μια βιομηχανία-βιοτεχνία ???
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

H εταιρεία "ΣΤΟΛΑΣ", αντιπρόσωπος της AURALEX έχει κάποια αντικραδασμικά υλικά.

Φύλλα σορμποθάνης διαθέτει και η AUDIOQUEST.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πιό "σίγουρα" αποτελέσματα θα έχεις εάν τοποθετήσεις το πικάπ στον τοίχο.

http://www.musicdirect.com/product/74201
 

Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191
Μμμμ

άμα καταφέρω να γλυτώσω την παντόφλα θα το βάλω στον τοίχο !

Η βάση αυτή είναι μόνο το μέταλλο !

Έχει 3 πόδια !

Μπορώ να στηρίξω πάνω ένα κομμάτι MDF και να βάλω πάνω το Mk2 ?

Και ανάμεσα στην βάση και στο MDF να βάλω λαστιχένιες βάσεις ?

Μήπως τις έχει η συσκευασία ??? Κανένας να το έχει ???

Φτηνότερη τιμή που βρήκα ...

http://www.hifix.co.uk/sku.lasso?it...4&-session=hifix:4F672E711daa51E300lrFDFCACDA
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

....
άμα καταφέρω να γλυτώσω την παντόφλα θα το βάλω στον τοίχο !
Η ενασχόληση με το Hi-Fi απαιτεί αυταπάρνηση και θυσίες.
Προχώρα εσύ προστά, και εμείς οι υπόλοιποι συμπάσχουμε μαζί σου, αλλά από μακριά... :126:

Η βάση αυτή είναι μόνο το μέταλλο !
Έχει 3 πόδια !
Μπορώ να στηρίξω πάνω ένα κομμάτι MDF και να βάλω πάνω το Mk2 ?
Και ανάμεσα στην βάση και στο MDF να βάλω λαστιχένιες βάσεις ?
Ιδανικά, θα έπρεπε το πικάπ να εδράζεται πάνω στη μεταλλική βάση, χωρίς την παρουσία ξύλινου ραφιού. Η ζωή όμως είναι άδικη, και αμφιβάλλω εάν θα "κάτσει" το Technics στο μεταλλικό ράφι.

Σε αυτή την περίπτωση, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις καλής ποιότητας κόντρα πλακέ θαλάσσης ( με όσο το δυνατό περισσότερες στρώσεις ) και όχι MDF. Αντί "λαστιχένιων βάσεων" χρησιμοποίησε blue-tack για περισσότερη ασφάλεια.
 

Μηνύματα
132
Reaction score
27
Απάντηση: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

Αν θέλεις το ράφι που θα δημιουργήσεις να έχει μια modular λογική (να βγαίνει εύκολα κλπ) εννοείται πως δεν θα το βιδώσεις στον τοίχο.

Βάλε στο κάτω ράφι κάποιο είδος stop για να μη γλιστρήσει το Π προς τα αριστερά, ή ακόμα καλύτερα φτιάξε (με τη βοήθεια μαραγκού?) κάποιο "κανάλι" στο κάτω έπιπλο όπου θα θηλυκώνει το Π.

Eκεί ανάμεσα στις δυο επιφάνειες μπορεί να παρεμβληθεί blue tack όπως πολύ ορθά αναφέρθηκε.

Αυτό που όμως βασικά θα χρειαστείς (πάνω στο Π) είναι μια αντικραδασμική πλατφόρμα πάνω στην οποία θα πατάει το πικάπ.

Είτε παίρνεις μια του εμπορίου, ή φτιάχνεις μια δική σου από γρανίτη ή μάρμαρο ή corian ή χοντρό ξύλο κοπής (όπως αυτό που έχουμε στη κουζίνα), η οποία θα πατάει σε σορμποθάνη ή άλλου είδους ελαστομερές υλικό ή σε μια ντουζίνα μπαλάκια του σκουός (στην τελευταία περίπτωση θα χρειαστείς πλαίσιο γύρω από την πλατφόρμα για να μη γλιστρήσει το πικάπ)...

...Πάντα υπάρχει και η πολύ καλή αποσβεστική λύση με το τελάρο με την άμμο πάνω στην οποία κάθεται η πλατφόρμα (αν και εδώ είναι λίγο προβληματικό το ζύγισμα - levelling).

Γενικά πάντως πέραν του προφανούς λάθους το πικάπ να είναι τόσο κοντά στο ηχείο, ακόμα και αν το κατάφερνες να αιωρείται (το ηχείο ή το πικάπ ή και τα δυο), είναι ΛΑΘΟΣ (και αυτό το λέω για να το ακούω και εγώ ο ίδιος...) η τοποθέτηση μηχανημάτων ανάμεσα στα ηχεία. Αν είναι δυνατόν φέρε τα ηχεία μπροστά τουλάχιστον μισό μέτρο ώστε μεταξύ τους να μην παρεμβάλλεται τίποτα. Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι το ιδανικό. Ιδανικά τα μηχανήματα που υποφέρουν από κραδασμούς πχ οι πηγές πρέπει να τοποθετούνται σε κάποιο άλλο σημείο του χώρου. Αλλά... (αυτό σημαίνει μακριά καλώδια προς τα ηχεία) ποιος το κάνει...


Ελπίζω να μη σε αποπροσανατόλισα.
 

Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191
Φίλε μου Σε ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες που μου έδωσες...

Δεν υπάρχει άλλη λύση , να βάλουμε αλλού τα μηχανήματα και για αυτό προσπαθώ να απομονώσω το πικάπ ....

Βέβαια , το θέμα είναι ότι σε 2-3 μήνες επίκειται μετακόμιση ποιο βόρεια , και ίσως εκεί θα στήσω το σαλόνι με γνώμονα τον ήχο .....

Και πάλι χίλια ευχαριστώ !
 

Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191
Έχουμε νέα ....

Το πρωί ήρθε στο σπίτι ο μάστορας με το εργαλείο του !

Ο Πέτρος ( Pdalipis) και το κοφτερό του τρυπάνι ! ( Δεν έχω αξιωθεί να αγοράσω δικό μου)

Όμως δεν έιναι το τρυπάνι όσο οι ιδέες για την κατασκευή που έδωσε !

ήρθε η σομποθάνη απο το Αμέρικα

( http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370216989974&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370216968204&ssPageName=STRK:MEWNX:IT )

Κόπηκε και τοποθετίθηκε ΣΩΣΤΑ κάτω απο το ξύλινο Π !

Βάλαμε και τα συνεμπλοκάκια απο πίσω πάλι με σορμποθάνη και το Π κάθετε πλέον ΜΟΝΟ σε σορμποθάνη , δεν υπάρχει επαφή ξύλο με ξύλο !

Επιπλέον σαν προσορινό έβαλα και τα ποδαράκαι κάτω απο το υπάρχοντα ποδαράκια του SL-1200 Και βάλαμε να κάνουμε το τεστ !

Με δίσκο στο πλατό , η βελόνα πάνω στο δίσκο , και να μην γυρνάει καθόλου το πλατό τερματήσαμε το Volume ) Onkyo 876 kai ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΔΡΑΣΗ ! !

Αποτέλεσμα 100% επιτυχία ....


ΜΟΝΟ που το Phono του onkyo είναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ ΧΑΛΙΑ καθώς σε μεγάλη ένταση ακούγεται ένα κλικ κλικ κάθε που γυρίζω λίγο το ποτεσιόμετρο της έντασης !

Θα δοκιμάσω και ΧΩΡΙΣ τα ποδαράκια σορμποθάνης κάτω απο το SL-1200 να δώ πως θα συμπεριφερθεί !

Η απόσταση μεταξύ ηχείου και πικαπ είναι περίπου 40-50 πόντους αλλά δεν κάνει καθόλου feedback !

Αυτό που μένει είναι να ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε το αποτέλεσμα !

Sorbothane rulezzzzz ! ! !
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Και εγώ πιστεύω ότι χωρίς τα ποδαράκια κάτω από το συγκεκριμένο πικάπ θα είσαι μια χαρά. Άλλωστε το MK2 έχει αρκετά καλή απομόνωση από κραδασμούς λόγω της DJ φύσης του. Όταν ξανάρθω να έχεις το δίσκο των 2Unlimited να δώσουμε λίγο μπάσο να δούμε πως ακούγεται.

(Ρε με τι ασχολούμαι ο ψηφιακός.......)
 

Μηνύματα
2.768
Reaction score
1.191
Και εγώ πιστεύω ότι χωρίς τα ποδαράκια κάτω από το συγκεκριμένο πικάπ θα είσαι μια χαρά. Άλλωστε το MK2 έχει αρκετά καλή απομόνωση από κραδασμούς λόγω της DJ φύσης του. Όταν ξανάρθω να έχεις το δίσκο των 2Unlimited να δώσουμε λίγο μπάσο να δούμε πως ακούγεται.

(Ρε με τι ασχολούμαι ο ψηφιακός.......)


Let the beat control your body.....

Έτσι ρε αρρώστια ! ! !

Άραγε ένα ΣΕΤ καινούργια ποδαράκια πόσο να έχουν ? Υπάρχουν και σε βελτιωτικά ???
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

αμα πεσει στα χερια σου κανα symposium βαλτο για πλακα απο κατω, ισως αλλαξεις γνωμη για την σορμποθανη
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

για περιπου 7 μηνες φιλος αμερικανος με ετρωγε να τα αγορασω, και εγω δεν ηθελα καν να τα συγκρινω με τα απιστευτα steelpoints , που στην πραξη ειχαν ξεφτυλισει καθε αντικραδασμικο ειχαν βρει μπροστα τους.Καποια στιγμη αγορασα μια αντικραδασμικη ταβλα της συμποσιουμ, και ειχε μεσα μια τριαδα .Τοτε καταλαβα πως ενα προιον των 80$ μπρουσε να ειναι ελαφρ καλυτερο απο το καλυτερο μεχρι τοτε στιλποιντς των 500 ευρω.Προς ενημερωση στην δοκιμη ειχαν βρεθει πολλοι περιεργοι για το ποιο κανει τι .Τελικα απο οσα εχω δοκιμασει ειναι και το καλυτερο (καποιο παντα ειναι) αλλα η βαλιου φορ μανι ειναι σεκοντ του νον.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Απομόνωση Προσθήκης σε σύνθετο ! Χρειάζεται ?

Eίχα το ίδιο πρόβλημα με ενα οχι τοσο ακριβο πικ απ (stanton) συν το μειονεκτημα του ξύλινου πατώματος με αποτελεσμα η βελόνα να αρχίζει τους κραδασμούς κ το βουητό στη μέση της ισχύος του Sherwood ενισχυτή τον οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα για μια καλή οικονομική λύση για πικ απ.
Διαβάζοντας λοιπόν το φόρουμ αποφασισα να ακολουθήσω τη συμβουλη του κου Χουρμουζιάδη,με 2 μεταλικές γωνίες κ ενα ξύλινο ράφι (κόντρα πλακέ πάχους 2,5 cm) κ συνολικό κόστος της κατασκευής κάτω των 10 ευρώ,κατορθωσα να φτάσω το ποτενσιομετρο της εντασης στο 45!!!
Κάτι που μεταφράζεται μεσα απο τις 180 watt κολώνες της sony σε υπερβολικά δυνατο κ συνάμα καθαρό ήχο για ενα χώρο περιπου 25τετρ.μετρων που εχει στηθεί το όλο σκηνικό,αποδεικνύοντας ετσι πως το hi-fi k to hi-end δεν απαιτει ένα βαγόωι χρήματα,αλλα αρκετο ψάξιμο,λιγο μυαλο κ πολύ όρεξη!!!
Το 45 στον ενισχυτή ειναι υπερ αρκετο,ωστόσο δεν πρόκειται να σταματησω εδώ μιας κα αναζητώ τη τελειότητα στον αναλογικό ήχο απο μεράκι κ αποφευγοντας καποια αστρονιμικά ποσά ποθ είδα παραπάνω.
Εχω ηδη παραγγείλει ποδαρακια σορμποθάνης για το πικ απ αξιας 25 ευρώ κ θέλω να ρωτησω αν χρειάζεται να παραγγείλω κ φύλλα σορμποθανης για τις κολώνες που εδραζονται σε ξύλινο πάτωμα κ η μια δυστυχως αρκετα κοντά στο πικ απ.
Επίσης σε ενα καταστημα με ηχιτικα μου προτειναν τρεις αντικραδασμικές βάσεις σε στυλ πυραμίδας αξίας 30 ευρώ ενώ σε κάποιο αλλο καταστημα ηταν κατηγορηματικα αρνητικοι προς αυτα κ μου συστησαν να παραγγειλω αποκλειστικα σορμποθανη.
Στα παραπάνω προσθέστε τη λύση των couplers k της τάβλας που ήδη αναφέρθηκαν + αυτα: http://www.symposiumusa.com/blocks2E.html
Tι απο όλα αυτα πιστευετε πως ήταν ιδανικο στη περιπτωση μου,η γνώμη του κού Χουρμουζιάδη θα ληφθει σοβαρά υπ'όψιν.
Ευχαριστώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.458
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top