Απομόνωση ηχείων ?

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.536
μπα δε νομιζω, απο προσωπικη εμπειρια γνωριζω οτι επιδιωκει διοδο επικοινωνιας, το παθαινω και με τη διπλανη μου ..

- εάν πάντως κρίνω από το βάψιμό της , βάλε Τζίνα Βαρώνη και θα γίνετε κολλητάρια . . .




Τζίνα Βαρώνη / Tzina Varoni -Το ΑΠΟΛΥΤΟ είδωλο των 90's



 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Μόνο πλωτό δάπεδο με μόνωση ενδιάμεσα μπορεί να κόψει τα μπάσα στον κάτω όροφο.

Αυτό, δε σε βλέπω να το κάνεις....

Για να κόψεις μόνο την άμεση προς τα κάτω, θέλει 2 στρώσεις πυκνής απορρόφησης κάτω από το ηχείο, κι ανάμεσά τους φύλλο μολύβδου, τουλάχιστον 1,5mm. Και να σου "κάτσει"...:p
 

Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Αν βαλω 1 τετραδα ανα ηχειο απο αυτα τα μαλακα πλαστικα που συνοδευουν μερικοι κατασκευαστες τα κεντρικα ηχεια (π.χ. Β&W), θα βελτιωθει η κατασταση? Κανενα σαιτ Ελληνικο με τετοια ?
Ξερω πως πληρη αποσβεση των χαμηλων δεν μπορει να γινει (η προταση του COSTAS EAR ειναι καπως αβολη), αλλα θελω να μειωσω οσο μπορω το προβλημα κι ας μην το μηδενισω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Δεν μειώνονται. Καθόλου.

Παίζεις με τα πλαστικά.


Όλη η ιστορία περί στήριξης του ηχείου, αποβλέπει στους κραδασμούς της καμπίνας. Όχι στη μετάδοση ήχου προς το δάπεδο.

Ο ήχος, ξεκινάει από το μεγάφωνο, και για τις χαμηλές συχνότητες, η καμπίνα δεν υπάρχει καθόλου, δεν αποτελεί φραγμό.

Οι κραδασμοί της καμπίνας, ουδεμία σχέση έχουν με τα ντεσιμπέλ ήχου που παράγει το μεγάφωνο. Τρίχες...
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Ναι αλλά και πλωτό δάπεδο με απορρόφηση να βάλει (πραγμα που σκέφτομαι να βάλω και εγώ) θα χρειαστεί αρκετά πυκνή απορρόφηση και μεγάλου πάχους με αμφίβολο αποτελεσμα. Πάρε μονοκατοικία...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.536
Μόνο πλωτό δάπεδο με μόνωση ενδιάμεσα μπορεί να κόψει τα μπάσα στον κάτω όροφο.
- ναί , αλλά μετά δεν θα μπορεί να βάλει πικάπ ανάρτησης . . . 2 πλεύσεις = τρικυμία στα γούφερ = τσουνάμι στον κάτω όροφο 8-)
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Ακίδες - ξεακίδες, δεν γίνεται τίποτα. Ο ήχος μεταδίδεται δυστυχώς. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω με τους κάτω....
Όπως αναφέρει και ο Κώστας... το κουτί δεν μεταδίδει κραδασμό, αλλά το μεγάφωνο ηχητικά κύματα που απλώνονται παντού και άντε να τα χαλιναγωγήσεις!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.536

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
κατσε κατω απο το πικαπ...


- και μετά πως θα συμμετάσχουμε στο . . .

https://www.avsite.gr/forum/threads/Βινύλιο-και-γυναίκες-στα-πατώματα.162332/page-2#post-2250706

. . . εκτώς εάν φτιάξουμε το : hanging Βινύλιο-και-γυναίκες
χεχεχε...ναι ναι ναι....suspended women and turntables... xD αυτο δεν ειναι σεκσιστικο, ειναι τερμα φετιχιστικο !!! ...χεχεχε.... ειναι σαν τη διαφημιση με τις κατσαρολες κρεμαστε τις ψηλα..
εν το μεταξυ αν βαλεις το puck στο πικαπ μου (project 9) , μοιαζει με κατσαρολα...χαχαχαχαχα... και με το δερματινο ματ..μοιαζει με κρεπιερα... το ισοπεδοσα αλλη μια φορα το θεμα...
 



Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις. Σκεφτηκα κι εγω το κρεμασμα, αλλα ειναι λιγο βαρια για κατι τετοιο (25 κιλα εκαστο)!:)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.536
Σκεφτηκα κι εγω το κρεμασμα, αλλα ειναι λιγο βαρια για κατι τετοιο (25 κιλα εκαστο)!:)

- κανένα πρόβλημα , φίλος έχει χρόνια κρεμασμένα 1 ζευγάρι IMF - transmition line , 40 kgr + έκαστο
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
....ωωωωχχχχχ....καταλαβα..... βλεπω την ιστορια να επαναλαμβανεται:
hartlepool-monkey.jpg

"στο σπιτι του κρεμασμενου, δε μιλανε για θηλια" - Dec.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Η λυση να κατεβεις εσύ κατω και να μετακομισει η μαμα επανω δεν παιζει ε? :)
Οχι, δεν παιζει αυτο διοτι ειναι κουραστικα γι΄ αυτην τα σκαλοπατια. Ουτε εγω να παω ταρατσα παιζει και να αφησω τον ενδιαμεσο οροφο κενο ως αντικραδασμικο μεσο!:biggrin:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.188
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top