Απορία για multichannel

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Τα βιολιά όταν είναι σε αρμονία δεν πετάνε .... δημιουργούν ένα νέφος σε κάποιο ύψος, που δεν αποκαλύπτω. :D
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Το σύστημά είναι 5.4.4, όλα KALI οι δορυφόροι ΙΝ-8 και τα sub WS-12. Η συχνότητα cross είναι στα 80hz και στο dirac αλλά και στον AV40. Οπότε φυσιολογικά το περιεχόμενο μέχρι τα 80 που έχει και φωνές και μουσική (δεν βάζω ταινίες μόνο μουσική) θα έπρεπε να ακούγεται, κατά κύριο λόγο από τα subwoofers. Μ'αυτό το σκεπτικό και εγώ κλείνω όλους τους δορυφόρους (9 τον αριθμό) και αφήνω μόνο τα subs, έ το μόνο που άκουγα ήταν γουμφ γουμφ μπου μπου, είτε με dirac είτε χωρίς. Τι μου διαφεύγει?
Η κλίση του xover, δλδ πόσο απότομα κόβει το κροςς του ενισχυτή.
Αν είναι με κλίση 24db/oct , είναι λογικό να ακούς γουμφ γουμφ μπου μπου.
Αν είχε κλίση 6db/oct θα άκουγες πολλά περισότερα πράγματα. Πάντα με κεντρική συχνότητα κροςς τα 80HZ στο σαμπ και τους δορυφόρους κλειστούς.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Καμιά φωνή δεν κατεβαίνει τόσο χαμηλά. Ούτε καν τα περισσότερα όργανα.
Αλλο σου λέει, άλλο απαντάς... Σου λέει γιατι δεν ακούει αυτό που υπάρχει επάνω απο τούς 80 κύκλους και εσύ λες για το τι δεν ακούγεται κάτω από το ίδιο όριο.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το σύστημά είναι 5.4.4, όλα KALI οι δορυφόροι ΙΝ-8 και τα sub WS-12. Η συχνότητα cross είναι στα 80hz και στο dirac αλλά και στον AV40. Οπότε φυσιολογικά το περιεχόμενο μέχρι τα 80 που έχει και φωνές και μουσική (δεν βάζω ταινίες μόνο μουσική) θα έπρεπε να ακούγεται, κατά κύριο λόγο από τα subwoofers. Μ'αυτό το σκεπτικό και εγώ κλείνω όλους τους δορυφόρους (9 τον αριθμό) και αφήνω μόνο τα subs, έ το μόνο που άκουγα ήταν γουμφ γουμφ μπου μπου, είτε με dirac είτε χωρίς. Τι μου διαφεύγει?
Δεν σου διαφεύγει κάτι έτσι είναι... Αυτό πρέπει να κάνουν τα σαμπ... Αν άκουγες κάτι άλλο θα έπρεπε να σε ανησυχεί.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω ένα pretest πριν πάρω το flex για το δικάναλο που έχω στο γραφείο και που τελικά ακούω την περισσότερη μουσική.
Το cross μεταξύ δορυφόρων και σαμπ θα είναι στα 80hz.
1. Βάζοντας δύο ηχεία πλήρους φάσματος και δύο σαμπ ανεξάρτητα (δλδ το σήμα δεν θα περνάει μέσα από τα σαμπ όπου θα γίνεται και το crossing) στον AV προενισχυτή ARCAM AV40 και κάνοντας ψηφιακή ισοστάθμιση με το dirac, θα πάρω κανονικό δικάναλο σήμα ισοσταθμισμένο σωστά? δλδ κάτω των 80hz από τα σαμπ και πάνω από τα 80hz από τους δορυφόρους? (κλείνοντας στο dirac τα υπόλοιπα ηχεία).
2. Αν πάλι βάλω 2 ηχεία δορυφόρους και βάλω 4 σαμπ στις εξόδους του AV40 θα έχω διαμοιρασμό του χαμηλού κάτω από τα 80hz και στα 4 σαμπ? ή θα είναι δώρον άδωρο τα 4 σαμπ?
3. Βάζοντας μετά το miniDsp flex στην θέση του AV40 θα έχω τα ίδια αποτελέσματα που είχα με τον AV40? και φυσιολογικά αν εφαρμόσω την ίδια target curve θα ακούω το ίδιο?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top