Απορίες για CAV A10

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Καλησπερα στην παρεα
Μπορεί κάποιος να μου πει που χρησιμεύουν οι 2 έξοδοι που εχει ο cav?
Εχει μια output phone και μια output line
Επίσης θα με ποιον τρόπο θα μπορούσα να συνδέσω ενα sub επάνω?
O ήχος του ειναι λιγο σκληρός και θα τον ήθελα πιο μαλακο.
Εχει κανείς να προτείνει λάμπες για να του βάλω και να γλυκάνει? Να γινει πιο λαμπατος ο ηχος του?
Ευχαριστω

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.636
Στο line output μπορείς να συνδέσεις το sub, είναι προενίσχυση.
Το phono output βγάζει line αφού κάνει αποέμφαση RIAA. Αν δεν έχεις πικάπ, αφαιρείς τα jumpers και έχεις άλλη μια είσοδο.
 




Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Στο line output μπορείς να συνδέσεις το sub, είναι προενίσχυση.
Το phono output βγάζει line αφού κάνει αποέμφαση RIAA. Αν δεν έχεις πικάπ, αφαιρείς τα jumpers και έχεις άλλη μια είσοδο.
Τωρα σε έχασα σοφε γεροντα
Εχω πικ απ και το εχω βαλει στο Phono input

Tο κακο με το sub στο line output ειναι οτι δεν ρυθμίζετε η ενταση του απο τον ενισχυτή και αναλογα την ένταση του ενισχυτή πρεπει να ρυθμίζω και το sub.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Καλα εχεις κάνει.
Αν δεν είχες θα μπορούσες να βγάλεις το σιδεράκια που γεφυρώνουν το phono out με την είσοδο, και θα είχες αλλη μια είσοδο ελεύθερη.
Αν πχ παρεις εξωτερικό phono...
 

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Καλα εχεις κάνει.
Αν δεν είχες θα μπορούσες να βγάλεις το σιδεράκια που γεφυρώνουν το phono out με την είσοδο, και θα είχες αλλη μια είσοδο ελεύθερη.
Αν πχ παρεις εξωτερικό phono...
Μα τα εχω βγαλει και εχω το πικ απ στο phono in
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι στο phono out τι μπορουμε να συνδέσουμε
Ποτε τα γεφυρώνουμε?
 


Μηνύματα
126
Reaction score
28
Καλησπέρα καλη χρόνια!

Οδηγω έναν Conrad Johnson preamp σε έναν cav-a10.

1. Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω την «προενισχυση» του cav και πάω κατευθείαν στο κομμάτι του τελικού σταδίου ενίσχυσης;

2. Σκέφτομαι να ενώσω 2 x cav a-10 στα ηχεία μου b&w 802 series 2 σαν «μονομολοκ»..

τι λέτε;
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Δεν υπαρχει τροπος εφ οσον ο Α10 δεν μπριτζαρεται ακομα και η οδηγηση που εχεις βαλει με το κονρατ τζονσον δεν ξερω αν στεκει σωστα αφου παλι περναει απο τον προ του Α10 (τωρα αν εσενα σου αρεσει αλλο θεμα) για να μην ταλαιπωρησαι παρε 2 λαμπες προενισχυτριες επωνημες κουμπωσε τες και αραξε!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Καλησπέρα καλη χρόνια!

Οδηγω έναν Conrad Johnson preamp σε έναν cav-a10.

1. Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω την «προενισχυση» του cav και πάω κατευθείαν στο κομμάτι του τελικού σταδίου ενίσχυσης;

2. Σκέφτομαι να ενώσω 2 x cav a-10 στα ηχεία μου b&w 802 series 2 σαν «μονομολοκ»..

τι λέτε;
Απλός τρόπος, δηλαδή με συνδέσεις μόνο, δεν υπάρχει. Όπως λέει και ο papavmax στο προηγούμενο μήνυμα, έχεις συνδεδεμένους δύο προενισχυτές εν σειρά, με ότι αρνητικό συνεπάγεται αυτό.

Μπορείς μόνο με επέμβαση να παρακάμψεις το τμήμα προενίσχυσης του Α10 και να δώσεις απευθείας στην είσοδο του τελικού σταδίου.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει να τρυπήσεις το σασί κοντά στις εισόδους και να τοποθετήσεις δύο βύσματα RCA για σασί. Στη συνέχεια θα τροφοδοτήσεις από εκεί την είσοδο του τελικού αφού αφαιρέσεις τα καλωδιάκια, διακρίνονται στη φωτογραφία, που έρχονται από την προενίσχυση.
Τα παραπάνω εννοείται πως δεν είναι προτροπή και για να γίνουν χρειάζεται κάποια έστω μικρή εμπειρία.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Για να γίνει αυτό θα πρέπει να τρυπήσεις το σασί κοντά στις εισόδους και να τοποθετήσεις δύο βύσματα RCA για σασί. Στη συνέχεια θα τροφοδοτήσεις από εκεί την είσοδο του τελικού αφού αφαιρέσεις τα καλωδιάκια, διακρίνονται στη φωτογραφία, που έρχονται από την προενίσχυση.
Τα παραπάνω εννοείται πως δεν είναι προτροπή και για να γίνουν χρειάζεται κάποια έστω μικρή εμπειρία.
Υπάρχει περίπτωση η στάθμη εισόδου από τον Conrad να δημιουργήσει "πρόβλημα" στον Cav;
φαντάζομαι πρέπει να κρατάω χαμηλά την στάθμη εξόδου του Conrad?

Δεν μπορώ εσωτερικά τα rca (aux in) να τα οδηγήσω απευθείας στο τελικό σταδιο πρέπει να γινει τρυπα στο σασί και να βγάλω 2 "καινούργιες εισόδους που θα πηγαίνουν στο τελικό κομμάτι;"

θα άξιζε μια τέτοια επέμβαση;

για να μην ταλαιπωρησαι παρε 2 λαμπες προενισχυτριες επωνημες κουμπωσε τες και αραξε!!!
δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.. :idk:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει προενισχυτής πάνω σε προενισχυτή. Μόνο μείον είναι.
Άσε εκτός τον C. J.

Μπορείς να δώσεις από τα Aux In αρκεί να μην είναι κολλημένα τα βύσματα απευθείας επάνω στη πλακέτα, αλλά να παρεμβάλλονται καλωδιάκια.
Ξεκολλάς τα καλώδια εισόδου τους και πας στην είσοδο του τελικού.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει προενισχυτής πάνω σε προενισχυτή. Μόνο μείον είναι.
Άσε εκτός τον C. J.
Για να είμαι ειλικρινής δεν θα έβγαζα με τίποτα τον CJ ως προενισχυτή προτιμώ να αποχωρηστω τον CAV και να πάω σε άλλο τελικό..

Μπορείς να δώσεις από τα Aux In αρκεί να μην είναι κολλημένα τα βύσματα απευθείας επάνω στη πλακέτα, αλλά να παρεμβάλλονται καλωδιάκια.
Ξεκολλάς τα καλώδια εισόδου τους και πας στην είσοδο του τελικού.
Αυτο δεν το γνωρίζω θα πρέπει να τον ανοίξω και να δω αν είναι κολλημένα στην πλακέτα ή όχι..
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Για να είμαι ειλικρινής δεν θα έβγαζα με τίποτα τον CJ ως προενισχυτή προτιμώ να αποχωρηστω τον CAV και να πάω σε άλλο τελικό..
Αφού παίζει και αυτό το σενάριο, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να μην τον πειράξετε.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Μα δεν ακούς τον Conrad johnson. Μόνο τα προβλήματα της ανεβασμένης παραμόρφωσης και της μείωσης των δυναμικών, που συνεπάγεται ένας επιπλέον αχρείαστος προενισχυτής, ακούς.
Η βαθμίδα του cav οδηγεί το τελικό του στάδιο.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Εχω τον cav a10 ειναι αξιολογος για ολοκληρωμενος για τα χρηματα του και εχει αρκουδογκαζο που κατεδαφιζει τοιχους, δεν υπαρχει λογος να πειραματιζεσαι για αρχη αλλαξε του 2 λαμπες βγαλε της κινεζικες και παρε πιο επωνυμες, δευτερων αν σου αρεσει αναβαθμισε τον με πιο καλα υλικα, επιλογη 3 κρατα τον c.j και κουμπωσε του εναν αξιολογο τελικο. Μην μακελευεις το θηριο.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Η αλήθεια είναι πως είμαι και εγώ απίστευτα ευχαριστημένος με αυτό το θηρίο..
Ακουστικά μπορώ να πω πως παίζει μεν καλά με τον CJ αλλά σίγουρα δεν είναι η σωστή η
ροή του σήματος. Οποτε τώρα αυτό που κάνω είναι να παίζω τον CJ χαμηλά αρκετά ώστε να παίρνει χαμηλή στάθμη εισόδου ο CAV. . Ιδανικά θα κοίταζα για έναν τελικό άλλο και να τον έκανα 2ο ίσως τον CAV
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.555
Μηνύματα
2.864.267
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top