Αποτελεσματα του VI τεστ

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Απλά κάποιοι το αστείο LCD vs DLP το έχουν πιστέψει :? :?

Πάντως αναρωτιέμαι γιατί αυτοί που είδαν οτι το συγκριτικό "έγερνε" κάπου δεν είχαν τα κότσια να το πούν εκείνη την ώρα και το λένε τώρα πίσω απο το keyboard τους :?
 


Μηνύματα
342
Reaction score
37
GTXTC said:
Πάντως αναρωτιέμαι γιατί αυτοί που είδαν οτι το συγκριτικό "έγερνε" κάπου δεν είχαν τα rx να το πούν εκείνη την ώρα και το λένε τώρα πίσω απο το keyboard τους :?
Σε παρακαλώ να προσέχεις λίγο τις εκφράσεις σου. Δε νομίζω ότι ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος απ' αυτούς που γράψανε πριν από σένα σου έχει δώσει το δικαίωμα να εκφράζεσαι έτσι. Εκτός αν θεωρείς ότι το forum είναι ο ενδεδειγμένος χώρος για επίδειξη "μαγκιάς".
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
harisma23 said:
B said:
συμφωνουμε....με αυτα που ειδαμε, ο 70 ειχε απο τα χειροτερα, αν οχι το χειροτερο μαυρο, απλα στο λεω να κρατησεις μια πισινη οταν γενικευουμε, γιατι εχασε τις ρυθμισεις του και στην τελικη darkchip2 ειναι οπως και ο 72, δε γινεται να εχει τετοια τρομερη διαφορα.
Μα ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγουμε. Γι' αυτό και διευκρίνησα εξ' αρχής ότι κρίνω μόνο τα συγκεκριμμένα μηχανήματα που είδα (και όχι γενικά τεχνολογίες) όπως τα είδα. Χωρίς "αν" και "ίσως".
Σαφώς και το ξέρω ότι ο 70 και ο 72 μοιράζονται το ίδιο τσιπάκι και δεν είναι λογικό να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά, αλλά δεν μπορώ να βαθμολογήσω τον 70 βάσει του πως παίζει ο 72. Εξάλλου το ίδιο δεν ισχύει και για τους 3 LCD (τσιπάκι D5 για όλους); Θα έπρεπε δηλαδή να βαθμολογήσω τον 300 βάσει της εικόνας του 100; Όπως άλλωστε αποδείχθηκε το τσιπάκι μόνο του δε φτάνει, καθώς τη συνολική εικόνα διαφοροποιούν σημαντικότατα τόσο ο χρησιμοποιούμενος φακός όσο και όλα τα ψηφιακά μπλιμπλίκια (scaler, έλεγχος ίριδας, smooth screen, tuning κτλ.).
Πολύ σωστά. Αν ήταν όλα τα μηχανήματα με το ίδιο chip ίδια τότε δεν θα υπήρχαν και πολλές μάρκες στην αγορά...
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Ευχαριστω παρα πολυ για το οτι σκεφτηκατε πριν γραψετε τα οσα γραψατε :(
Αντρέα, νομίζω ότι οφείλω μια εξήγηση τόσο σε εσένα όσο και στο Βαγγέλη, που μοχθήσατε γι' αυτό το συγκριτικό, καθώς δεν θα ήθελα επ' ουδενί να σας στεναχωρήσω. Δεν υπαινίσσομαι σε καμία περίπτωση ότι "σπρώχνατε" τους DLP έναντι των LCD με αθέμιτα μέσα (π.χ. κακές ρυθμίσεις), απλώς έχω την αίσθηση ότι λόγω της τεράστιας εμπειρίας σας είτε βλέπατε πράγματα που ένα απαίδευτο μάτι (σαν το δικό μου - μας) μπορεί να μην έβλεπε είτε κρίνατε τα μηχανήματα (ειδικά τον 70) βάσει των δυνατοτήτων που γνωρίζατε ότι έχουν και όχι βάσει της εικόνας που παρουσίαζαν τη συγκεκριμένη μέρα.
Εγώ εξάλλου ποτέ δεν κοιτούσα τις λεπτομέρειες (σε ήχο και εικόνα) αλλά το σύνολο. Πάντα προτιμούσα να βλέπω το δάσος αντί να εστιάζω στο δέντρο.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
harisma23 said:
GTXTC said:
Πάντως αναρωτιέμαι γιατί αυτοί που είδαν οτι το συγκριτικό "έγερνε" κάπου δεν είχαν τα κότσια να το πούν εκείνη την ώρα και το λένε τώρα πίσω απο το keyboard τους :?
Σε παρακαλώ να προσέχεις λίγο τις εκφράσεις σου. Δε νομίζω ότι ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος απ' αυτούς που γράψανε πριν από σένα σου έχει δώσει το δικαίωμα να εκφράζεσαι έτσι. Εκτός αν θεωρείς ότι το forum είναι ο ενδεδειγμένος χώρος για επίδειξη "μαγκιάς".
Φίλε μου αν έχεις παρακολουθήσει καθόλου τα γραφόμενα μου εδώ μέσα θα έχεις ίσως δει οτι δεν είμαι απο αυτούς που όταν είναι λάθος έχουν κανένα πρόβλημα να το παραδεχτούν και πολλές φορές να ζητήσουν συγγνώμη, αυτή ομως δεν είναι μια απο αυτές...
Αυτά που έγραψες ευθαίως υπαινίχτηκαν οτι το συγκριτικό ήταν στημένο υπέρ των DLP, δε μπορείς να γράφεις κάτι τέτοιο λοιπόν και να μην περιμένεις να εξοργιστούν κάποιοι και να αντιδράσουν, άλλη φορά λοιπόν για να μην υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις να σκέφτεσαι καλύτερα αν αυτά που γράφεις προσβάλουν κάποιους...

Το μήνυμα μου θα το κάνω edit μόνο και μόνο για να μη προσβάλω την αισθητική του forum αν και συνήθως γράφω οπως θα σου μίλαγα και στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό θα σου έλεγα και απο κοντά. Αν θες κάνε και σύ το ίδιο στο quote σου.

Τα περί μαγκιάς δε τα σχολιάζω :?
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Ρε,παιδιά μην τσακώνεστε!
Δηλαδή για ενα τεστ θα χαλάσουμε τις καρδιές μας?
Σταματήστε το εδώ.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
GTXTC said:
harisma23 said:
GTXTC said:
Πάντως αναρωτιέμαι γιατί αυτοί που είδαν οτι το συγκριτικό "έγερνε" κάπου δεν είχαν τα κότσια να το πούν εκείνη την ώρα και το λένε τώρα πίσω απο το keyboard τους :?
Σε παρακαλώ να προσέχεις λίγο τις εκφράσεις σου. Δε νομίζω ότι ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος απ' αυτούς που γράψανε πριν από σένα σου έχει δώσει το δικαίωμα να εκφράζεσαι έτσι. Εκτός αν θεωρείς ότι το forum είναι ο ενδεδειγμένος χώρος για επίδειξη "μαγκιάς".
Φίλε μου αν έχεις παρακολουθήσει καθόλου τα γραφόμενα μου εδώ μέσα θα έχεις ίσως δει οτι δεν είμαι απο αυτούς που όταν είναι λάθος έχουν κανένα πρόβλημα να το παραδεχτούν και πολλές φορές να ζητήσουν συγγνώμη, αυτή ομως δεν είναι μια απο αυτές...
Αυτά που έγραψες ευθαίως υπαινίχτηκαν οτι το συγκριτικό ήταν στημένο υπέρ των DLP, δε μπορείς να γράφεις κάτι τέτοιο λοιπόν και να μην περιμένεις να εξοργιστούν κάποιοι και να αντιδράσουν, άλλη φορά λοιπόν για να μην υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις να σκέφτεσαι καλύτερα αν αυτά που γράφεις προσβάλουν κάποιους...

Το μήνυμα μου θα το κάνω edit μόνο και μόνο για να μη προσβάλω την αισθητική του forum αν και συνήθως γράφω οπως θα σου μίλαγα και στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό θα σου έλεγα και απο κοντά. Αν θες κάνε και σύ το ίδιο στο quote σου.

Τα περί μαγκιάς δε τα σχολιάζω :?
Κατ' αρχάς δεν είμαι φίλος σου. Κατά δεύτερο λόγο με προσέβαλλες χωρίς να με γνωρίζεις και χωρίς να να σε έχω προσβάλλει εγώ. Επιπλέον το να χυδαιολογείς και να βρίζεις κάποιους (γιατί περί αυτού πρόκειται) σε ένα φόρουμ δεν είναι ποτέ ένα δευτερεύον θέμα αισθητικής, όπως πιθανώς θα ήθελες να το υποβιβάσεις, αλλά θέμα έλλειψης ανατροφής και κουλτούρας.
Όσο για τα περί μαγκιάς, τι να σχολιάσεις; Προσπάθησα να το θέσω όσο πιο "κομψά" γινότανε, αλλά βλέπω ότι όχι μόνο δεν καταλαβαίνεις το λάθος σου, αλλά επιμένεις στην ίδια γραμμή. Ξανασκέψου το...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Κύριε harisma23 θα έπρεπε να ξέρετε οτι για να προσβάλλετε κάποιον δε χρειάζεται ούτε να χυδαιολογείτε ούτε να βρίζετε, αυτό λοιπόν κάνατε εσείς (γιατί περί αυτού πρόκειται). Όταν λοιπόν προσβάλλετε κάποιον πρέπει να περιμένετε μια ανάλογη αντίδραση. Επίσης το να αναφέρεστε στην κουλτούρα και ακόμα περισσότερο στην ανατροφή κάποιου που δεν έχετε γνωρίσει οπως λέτε, είναι ακόμα σοβαρότερο και κανονικά θα έπρεπε να επιφέρει κι άλλες αντιδράσεις αλλά η ανατροφή και η κουλτούρα μου δε μου επιτρέπει τη συνέχιση του διαλόγου μαζί σας γι’αυτό και δεν θα ξαναποστάρω στο θέμα αυτό.

Όταν 10 άτομα μαζεύονται σε ένα μέρος σαν μια παρέα με κοινά ενδιαφέροντα για τη διεξαγωγή ενός συγκριτικού εγώ το εκλαμβάνω οτι μετά απο αυτό μπορεί ο ένας να αποκαλέσει τον άλλο “φίλο”, προφανώς έσφαλα κύριε harisma23 και δε θα ξανασυμβεί.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
Μου φαίνεται ότι προσπαθείς να κάνεις τι νύχτα μέρα. Εσύ τους φίλους σου τους κατηγορείς ότι δεν έχουν rx; Ή μήπως θεωρείς ότι αυτό δεν είναι υβριστικό, πολύ δε περισσότερο αφου η "κριτική" μου δεν αφορούσε εσένα, αλλά προσέτρεξες να υπερασπιστείς, χωρίς επιχειρήματα αλλά απλώς βρίζοντας, άλλους ανθρώπους;
Εν πάσει περιπτώσει και για μένα η αντιπαράθεσή μας λήγει εδώ, καθώς εδώ φαίνεται ότι τελειώνει και η λογική. Έχε υπόψη σου απλώς, ότι δεν είναι ντροπή να πεις ότι έσφαλα που χρησιμοποίησα τέτοιους υβριστικούς χαρακτηρισμούς. Ελπίζω κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά και πιστεύω ότι χωρίς το εμπόδιο του γραπτού λόγου τα πράγματα θα είναι πολύ πιο απλά (και φιλικά ελπίζω).
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κύριοι, επειδή το θέμα το έχετε ξεχειλώσει και δεν φαίνεται να είστε σε θέση να το κλείσετε μόνοι σας, να σας πω ότι πολύ απλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να μετατρέπετε ένα thread σε προσωπική αντιπαράθεση. Θα παρακαλούσα λοιπόν οτιδήποτε δεν αφορά τα υπόλοιπα μέλη του site, να μεταφερθεί στα προσωπικά σας μηνύματα - τηλέφωνα - email.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο 72αρης ειναι out of budget.
Mε την πτωση της τιμης του ειναι πολυ κοντα στον Panasonic οποτε... :wink:
Ναι μεν συμβαίνει αυτο αλλά μας διαφεύγει το γεγονός πως ο optoma ηδη βρίσκετε παρα πολύ καρο στην αγορα , (σε αυτό άλλωστε οφείλεται η πτώση της τιμής του).
Από την άλλη ο Panasonic είναι νεότατο μοντέλο.

Πάντως εαν ηθελα να αγοράσω ένα από τους δυο αυτήν την στιγμη δεν θα αγόραζα κανένα.
Αυτό το λέω καθαρά για οικονομικούς και πρακτικούς λόγους .
Αν ήθελα τον Panasonic θα περίμενα από τρεις εως πέντε μηνες που λογικά η τιμη του θα πέσει δραματικά από 200 – 300 ευρω.
Εάν πάλι δεν με ενδιέφερε το κόστος θα περίμενα τον νέο optοma και δε θα χαλούσα χρήματα για ένα μοντέλο που κοντεύει να κλείσει χρόνο.
Προφανώς λοιπόν θα προτιμούσα τον αντικαταστατή του, που λογικά θα είναι και καλύτερος.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Γιατί χάσαμε τις φωτογραφίες από την πρώτη σελίδα; Σάκη, ανέβασέ τις κάπου αλλού σε παρακαλώ, να τις έχουμε.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
Cinemusic - Ανδρεας said:
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο 72αρης ειναι out of budget.
Mε την πτωση της τιμης του ειναι πολυ κοντα στον Panasonic οποτε... :wink:
Ναι μεν συμβαίνει αυτο αλλά μας διαφεύγει το γεγονός πως ο optoma ηδη βρίσκετε παρα πολύ καρο στην αγορα , (σε αυτό άλλωστε οφείλεται η πτώση της τιμής του).
Από την άλλη ο Panasonic είναι νεότατο μοντέλο.

Πάντως εαν ηθελα να αγοράσω ένα από τους δυο αυτήν την στιγμη δεν θα αγόραζα κανένα.
Αυτό το λέω καθαρά για οικονομικούς και πρακτικούς λόγους .
Αν ήθελα τον Panasonic θα περίμενα από τρεις εως πέντε μηνες που λογικά η τιμη του θα πέσει δραματικά από 200 – 300 ευρω.
Εάν πάλι δεν με ενδιέφερε το κόστος θα περίμενα τον νέο optοma και δε θα χαλούσα χρήματα για ένα μοντέλο που κοντεύει να κλείσει χρόνο.
Προφανώς λοιπόν θα προτιμούσα τον αντικαταστατή του, που λογικά θα είναι και καλύτερος.
Νομίζω ότι το έθεσες άψογα. Ειδικά ο Panasonic βρίσκεται σε γνωστά ευρωπαϊκά e-shops με τιμές λίγο κάτω από 1.300 Ευρώ, πράγμα που σημαίνει ότι δε θα αργήσει η πτώση της τιμής του κι εδώ. Και το αιτιολογώ αυτό ως εξής: σχεδόν πάντα τα καλά (και φθηνά) ελληνικά καταστήματα έχουν περίπου αντίστοιχες τιμές (εννίοτε και καλύτερες)με αυτές των ευρωπαϊκών e-shops.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Δυστυχώς δεν είχα πολύ χρόνο στη διαθεση μου για να διαβάσω όλο αυτο το παραστράτημα από τη λεωφόρο των απόψεων που δύναται να υπάρχει σε ένα υγιές forum. Ευτυχώς από την άλλη που δεν πρόλαβα γιατι θα μου θύμιζαν άσχημες στιγμές, άλλων παλαιοτέρων καταστάσεων που όχι μόνο ήμουν μάρτυρας αλλά και μέλος αντιστοίχων διενέξεων.

Κύριοι βάλτε ένα φρένο.

Δεν υπάρχει κανένας κρυφός ή φανερός λόγος να υποστηρίξουμε το ένα ή το άλλο μηχάνημα.
Προσπαθήσαμε (εγώ και ο Ανδρέας) να κάνουμε ένα καλό συγκριτικό, όσο μας βοηθούσε ο χρόνος, ώστε να δείξουμε προτερήματα και μειονεκτήματα κάποιων συσκευών σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους. Γιατι τόσος πανικός;

Σας βολεύει μήπως καλύτερα να μην γίνονται τέτοια τεστ και να διαβαζετε απλά τα γραφόμενα των περιοδικών;
Δεν σας άρεσε που κάποιος έτρεξε και εξασφαλισε τόσα μηχανήματα για το φόρουμ μας και κάποιος άλλος άφησε προσωπική δουλεια και οικογένεια για μισή και βάλε μέρα για να μπορέσετε να εκφράσετε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ τις απόψεις σας;
Εν τέλει νομίζετε οτι στήσαμε τον Hitachi ή τον Epson, όταν προλογώντας στην αρχή, είπα για τον μεν πρωτο οτι είναι "τέρας" ρυθμίσεων και έρχεται στις προδιαγραφές που θέλουμε πιο εύκολα από οτιδήποτε άλλο και για τον δεύτερο οτι δεν πρέπει να μην είμαστε στη κριτική σκληροί μαζί του γιατι είναι κομμάτι προπαραγωγής;

Αλήθεια, μήπως η βαθμολογία δεν είναι αποτέλεσμα ψηφορίας των παρευρισκομένων; Πιεστηκε μήπως κανείς;
Απαγορεύεται κάποιος να βρίσκει τον panasonic χειρότερο και τον Χ1 καλύτερο ή το αντίθετο;
Μήπως απαγορεύτηκε σα κανένα να ασχοληθεί On the spot στη διαρκεια του Test με κάποιο προβολέα για να τον "φέρει καλύτερα";

Προς τι τόσος λόγος για "σικέ" (sic) εν μέση τόσης απροκάλυπτης ελευθερίας και δημοκρατίας;
Με κάνετε να λυπάμαι, να στεναχωριέμαι και να αναρωτιέμαι αν τελικά πρέπει να βιώνουμε τέτοια δημοκρατικά βήματα οταν το κακουργηματικό κατηγορητήριο εκρεμεί σαν δαμόκλειος σπάθη πάν από τα κεφάλια μας.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Χρωστάω κάποιες φώτος εδώ και μέρες.
Θέλω να ζητήσω συγγνώμη απο τον Ανδρέα και ολους σας που καθυστέρησα σε αυτό.
Δυστηχώς το site που ανέβαζα τις φώτος, μου ζητάει συνδρομή και έτσι μου κλείδωσαν τον λογαριασμό!!!!!!!!!! :shock: (αν είναι δυνατόν)
Έτσι ξεκινώ απο σήμερα να ανεβάζω φώτος σε ενα πολύ καλύτερο site που μου ειπε και ο Ανδρέας. (το ήξερα βέβαια, το είχα ακουστά)
Όσο για τις παλιές καίριες φώτος, σιγά σιγά θα τις αντικαταστήσω.
Οι φώτος που χρωστάω σε αυτό εδώ το thread πάντως, δεν θα αλλάξουν κάποιο απο τα συμπεράσματά μας, διοτι δεν είναι δα και κάτι το εξαιρετικό.
Το χειρώτερο είναι οτι στις φώτος με το περιεχόμενο dvd, δεν έχω κρατήσει σημειώσεις για το ποιός δείχνει τι. Εαν θυμούνται τα παιδιά που ήταν εκεί, ας το γράψουν. 8)
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Βαγγελη αλλοι βλεπουν το ποτηρι μισοαδειο και αλλοι μισογεματο.
Ολα ειναι θεμα προαιρεσης.
Προφανως στο τεστ (η μετα απο αυτο )
δεν ειχαν ολοι την ιδια.
Και κατι αλλο.
Δεν πας στο γηπεδο να δεις αγωνα αν πιστευεις οτι αυτος ειναι στημενος.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.913
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top