Απόσταση Ηχείων από τον πίσω τοίχο

I

iason

Guest
Καλησπέρα σε όλους,
Παρακαλώ λυστε μου μια απορία που εχω. Οταν λεμε οτι τα ηχεια ( δαπέδου) εχουν απόσταση από τον πίσω τοίχο 1 μετρο ,Τι ενοούμε το πισω μερος του ηχείου η την μπάφλα που ειναι τα μεγάφωνα ?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Φιλικά Ιάσων.:)
 




Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Από το τελάρο του μεγαφώνου , η αλλιώς από την μπροστινή πλευρά του ηχείου , τη μπάφλα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ουσιαστικά κάθε ηχείο αναλόγως του χώρου που βρίσκεται, θέλει και διαφορετική τοποθέτηση.
Έχει να κάνει με τις φυσικές διαστάσεις του ηχείου και κυρίως την μπάφλα, την τοποθέτηση του σωλήνα εκτόνωσης, αλλά και την διαμόρφωση του χώρου.
Αν δηλαδή βρίσκεται κοντά σε γωνίες, έπιπλα και τα σχετικά.
Δοκιμάζεις στις επιθυμητές στάθμες ακρόασης και κρίνεις.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Θεωρητικά μετριέται από το ακουστικό κέντρο του ηχείου. Αυτό όμως πού είναι; Αν είναι planar ή ομοαξονικό είναι εύκολο. Αλλιώς, βάλε το χοντρικά στο σημείο που υπολογίζεις να είναι η σύνδεση του πηνίου με τον κώνο του γούφερ.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Πρέπει να συντονισει σωστά ο χώρος με το ηχείο σου,δεν υπάρχει κάτι στανταρ, όπως σου έγραψαν και οι φίλοι ποιο πάνω. Αν μπουμαρει απομακρυνεις από τοίχους αν αδειάζει και χάνει από όγκο είσαι μακριά από αυτούς,χοντρικά και μπακαλιστικα αλλά κάπως έτσι.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- επίσης το βάθος της '' εικονικής εικόνας '' ( sic ) , θα σε βοηθήσει στην σωστή τοποθέτησή τους
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Μια γρήγορη ερώτηση για κάτι που θέλω να δοκιμάσω με έναν φίλο σε ηχείο δαπέδου....Αν το ένα ηχείο έχει πίσω του σώμα καλοριφέρ, πάνελ, όχι τα παλαιά με τις φέτες....θεωρείται ως τοίχος σε θέματα ακουστικής; Κάπου 10 εκ. η απόσταση....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
.θεωρείται ως τοίχος σε θέματα ακουστικής; Κάπου 10 εκ. η απόσταση....
καλησπέρα

τι εννοείς αν θεωρείται τοίχος?
τοίχο δεν έχει πίσω του το καλοριφέρ?
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Ναι, το σώμα έχει πάχος 18εκ. Εννοώ αν η οπή εκτόνωσης θα επηρεάζεται το ίδιο σαν να ήταν τοίχος...θεωρώ πως ναι, αλλά είχαμε διαφωνία με τν φίλο μου γτ βρήκε κάτι ηχεία σε καλή τιμή αλλά το ένα θα είναι 30 εκ από τοίχο ενώ το άλλο έχει πίσω του καλοριφέρ στα 10εκ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Το καλοριφέρ είναι καλοριφέρ, κι ο τοίχος τοίχος.

Τώρα υπάρχει ένα πιο σοβαρό ερώτημα: ποιοι τοίχοι είναι boundaries;

Ο τοίχος από μπετο είναι σοβαρό τοιχωματικό όριο, ο τοίχος από μονό τούβλο δεν είναι σοβαρό, κι ο τοίχος από μονή γυψοσανίδα δεν είναι καν τοιχωματικο όριο, κι ας φαίνεται σα τοίχος, δεν είναι.

Η έξοδος του μπας ριφλεξ με 5 πόντους απόσταση από τοίχο, είναι οκ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Η έξοδος του μπας ριφλεξ με 5 πόντους απόσταση από τοίχο, είναι οκ.
Πολλοί λένε ότι αν θες να τοποθετήσεις ηχείο κοντά σε τοίχο, δεν πρέπει να έχει το bass reflex πίσω. Μύθος τελικά, ε;
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Η "προταση" / "θεωρια" της αποστασης του 1/3 του μηκους δωματιου των ηχειων και της κεφαλης απο τους πισω τοιχους, ισχυει ή οχι;
Συμφωνα με αυτην, συνισταται η τοποθετηση των ηχειων σε αποσταση του 1/3 του μήκους δωματιου απο τον πισω τοιχου, ενω αλλο τοσο (1/3 δηλ) πρεπει να απεχουν τα αυτια μας απο τον οπισθεν αυτων τοιχο. Λογο μακακιουλα μου ακουγεται αυτο, γιατι σε τι αποσταση θα εχεις τα ηχεια, στο υπολοιπο 1/3; μηπως ελεγε 1/5... θα το ξαναψαξω
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Το καλοριφέρ είναι καλοριφέρ, κι ο τοίχος τοίχος.

Τώρα υπάρχει ένα πιο σοβαρό ερώτημα: ποιοι τοίχοι είναι boundaries;

Ο τοίχος από μπετο είναι σοβαρό τοιχωματικό όριο, ο τοίχος από μονό τούβλο δεν είναι σοβαρό, κι ο τοίχος από μονή γυψοσανίδα δεν είναι καν τοιχωματικο όριο, κι ας φαίνεται σα τοίχος, δεν είναι.

Η έξοδος του μπας ριφλεξ με 5 πόντους απόσταση από τοίχο, είναι οκ.
Αρα απ ότι καταλαβαίνω να το επιχειρήσει...? Δεν θα χει πρόβλημα το ηχείο με το καλοριφέρ πίσω του? (Δεν εννοώ λόγω θερμότητας μιας και είναι παροπλισμένο) Τα ηχεία είναι dali oberon....νομίζω τα 7...
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Στην εικόνα 2 βλέπουμε την άποψη της audio spectrum


Εδώ το λινκ από το manual

 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Στην εικόνα 2 βλέπουμε την άποψη της audio spectrum


Εδώ το λινκ από το manual

Απ ότι λέει είναι κανόνας οι αποστάσεις από τον πίσω τοίχο να είναι ίδιες...άρα άκυρο...τσάμπα χρήματα νομίζω θα δώσει...thx
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Ο "κανόνας" είναι στο ποστ #4.
<<as close as possible >>.
Χωρίς εξαιρέσεις.

Λίγο διάβασμα θα σας βοηθήσει.
 
  • Like
Reactions: GOM


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top