Από nordost σε κάτι άλλο !!!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.479
Εγώ ειλικρινά περιμένω τα σχόλιά σου μετά την ακρόαση στου Τζιοβάνι
Α, είναι ευγενικός άνθρωπος, θα πει 2 καλές κουβέντες, προσθέτοντας πως με πικάπ θα παίζει ακόμα καλύτερα, και θα κλαίει για καναδυό χρόνια.

Ρε συ; Βάλε λινκ στο παιδί το τζιντρέσιο να δει την αγγελία μου που πουλάω καλώδια, μπορεί να θέλει να πάρει κανένα.
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Δεν ξέρω βέβαια τί είναι χειρότερο... Ένας διαβαστερός κουφός που παραδέχεται αλλά και καταδεικνύει αυτά που παρατηρεί ή ένας ανεπίδεκτος μάθησης super ear που ποτέ δεν πέφτει έξω ( ή έτσι πιστεύει - υποστηρίζει ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.479
Δεν έχω ξοδέψει καμμιά περιουσία, 1000 ευρώ για σύνολο καλωδίων δεν είναι καν και εξωφρενικό
Όντως, τίποτα δεν είναι.
Ωστόσο, με αυτό το τίποτα, θα σου'βαζα δγιό σαμπ εκεί μέσα, να σου γουρθωλούνε τα ματάκια σου τα μπιρμπιλωτά.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Επιπρόσθετα, όπως δεν βλέπουν τα μάτια, έτσι δεν ακούν και τα αυτιά. Όλα εξαρτώνται απο τον εγκέφαλο. Και αν ο εγκέφαλος έχει κλειδώσει σε κάποιες πληροφορίες, ακόμα και 1Hz - 100KHz να είναι σε θέση να πιάσουν τα αυτιά του, ο εγκέφαλος πάντα θα είναι εγκλωβισμένος σε πολύ λιγότερο.
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Βρε σύ gdresiε πες πως ενδιαφέρεσαι για κάνα μεγάλο σαμπ να δεις πως θ αλλάξουν στάση απέναντι σου.Αντε και μας έχει μεινει κι ένα γαϊδούρι αμανάτι.
Και κάπως έτσι λοιπόν, ανάγεται για μια ακόμη φορά η συζήτηση σε αντιπαλότητα μεταξύ υπέρμαχων των καλωδίων και μη. Βολεύει αφάνταστα τη μια πλευρά, αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ως προς αυτά που έγραψα και δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με subs, έχεις κάποια ένσταση;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Περισσότερο να φοβάσαι τους διαβαστερους κουφούς.. είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνοι και το κακό είναι ότι παίρνουν κι άλλους στο λαιμό τους...:whistling::whistling::whistling:
Ό,τι και να συμβεί,΄΄κουφός΄΄ θα παραμείνω.
Στη διακριτική ευχέρεια των αναγνωστών όμως θα ήταν το να μην παρέμεναν...κουφιοκεφαλάκηδες,αφού καμία ουσιαστική βελτίωση δεν πρόκειται να τους...επιβληθεί.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Επιπρόσθετα, όπως δεν βλέπουν τα μάτια, έτσι δεν ακούν και τα αυτιά. Όλα εξαρτώνται απο τον εγκέφαλο. Και αν ο εγκέφαλος έχει κλειδώσει σε κάποιες πληροφορίες, ακόμα και 1Hz - 100KHz να είναι σε θέση να πιάσουν τα αυτιά του, ο εγκέφαλος πάντα θα είναι εγκλωβισμένος σε πολύ λιγότερο.
Σε καραντίνα και αυτός :)
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Βρε σύ gdresiε πες πως ενδιαφέρεσαι για κάνα μεγάλο σαμπ να δεις πως θ αλλάξουν στάση απέναντι σου.Αντε και μας έχει μεινει κι ένα γαϊδούρι αμανάτι.
Δεν αφορίζω τπτ το να παίξει και με ένα sub μόνο ένα δεν θα το απέφευγα, έτσι κι αλλιώς είχα κανονίσει με τον Ορφέα να παρω ένα για ακρόαση πριν ακόμα ανοίξω το νήμα, πάντα είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις αλλά όχι να ξεφύγουμε από αυτό μας αρέσει,
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Δεν αφορίζω τπτ το να παίξει και με ένα sub μόνο ένα δεν θα το απέφευγα, έτσι κι αλλιώς είχα κανονίσει με τον Ορφέα να παρω ένα για ακρόαση πριν ακόμα ανοίξω το νήμα, πάντα είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις αλλά όχι να ξεφύγουμε από αυτό μας αρέσει,
Αν αυτό που σου αρέσει είναι να ακούς καλά μουσική, τότε δεν διαφωνούμε πουθενά. Η όποια διαφωνία έγκειται στο τρόπο με τον οποίο θα επιτύχεις αυτό που σου ( μας ) αρέσει, καθώς στο κατά πόσο θα το επιτύχεις ανάλογα τη προσέγγιση που θα ακολουθήσεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν αυτό που σου αρέσει είναι να ακούς καλά μουσική, τότε δεν διαφωνούμε πουθενά. Η όποια διαφωνία έγκειται στο τρόπο με τον οποίο θα επιτύχεις αυτό που σου ( μας ) αρέσει, καθώς στο κατά πόσο θα το επιτύχεις ανάλογα τη προσέγγιση που θα ακολουθήσεις.
Διεξάγεται γενικώς πολιτισμένος διάλογος με όσους δεν αποδέχονται διάφορα δεδομένα.
Δεν είναι δική μου υπόθεση τι και πόσο τους αρέσει ή πόσα θα ξόδευαν οι υπόλοιποι για κάποιο αγαθό.

Πρέπει πάντως να επισημανθεί ότι είναι σαφώς πιο απαιτητική ως διαδικασία η ακροαματική αξιολόγηση καμπυλών έναντι γνωστών παρελκομένων,καθότι στην πρώτη περίπτωση καλείται δεδομένος ακροατής να κρίνει μεγέθη άϋλα και όχι αντικείμενα πόθου που θα κολάκευαν ενδεχομένως ιδιαίτερες έξεις στις οποίες κανένας μας - ως καταναλωτικά όντα - δεν διαθέτει φυσική ανοσία... ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.479
Δεν αφορίζω τπτ το να παίξει και με ένα sub μόνο ένα δεν θα το απέφευγα, έτσι κι αλλιώς είχα κανονίσει με τον Ορφέα να παρω ένα για ακρόαση πριν ακόμα ανοίξω το νήμα, πάντα είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις αλλά όχι να ξεφύγουμε από αυτό μας αρέσει,
Α, μάλιστα.

Λοιπόν, να σου πω λίγο τα δεδομένα:

1. Αν πάρεις ένα σαμπ, η μόνη δυνατή θέση τοποθέτησής του για σοβαρό αποτέλεσμα είναι ανάμεσα στα 2 ηχεία σου, στο κέντρο.
Οποιαδήποτε άλλη θέση, είναι λάθος.

Αντιθέτως, η χρήση 2 σαμπ δίνει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες τοποθέτησης και ευελιξίας.

2. Είτε ένα είτε 24 σαμπ, θα χρειαστεί μικρόφωνο και μετρήσεις και ισοστάθμιση για να σεταριστει σωστά.
Δεν είναι σα τα καλώδια που το βάζεις ακούς και λες αν σ'αρέσει. Θέλει σεταρισμα.

3. Είτε ένα είτε 24 σαμπ, θα χρειαστεί κρος στα ηχεία σου να παίζουν πάνω από 80 κύκλους και κρος στο σαμπ να παίζει κάτω από 80, και μετρήσεις για να δεις μήπως είναι καλύτερα λόγω χώρου να κάνεις το κρος στους 70 ή στους 90 κύκλους, και ισοστάθμιση για να σεταριστει σωστά.
Δεν είναι σα τα καλώδια που το βάζεις ακούς και λες αν σ'αρέσει. Θέλει σεταρισμα.

4. Είτε ένα είτε 24 σαμπ, θα χρειαστεί μικρόφωνο και μετρήσεις και ισοστάθμιση στο πεδίο του χρόνου για να σεταριστει σωστά.
Δεν είναι σα τα καλώδια που το βάζεις ακούς και λες αν σ'αρέσει. Θέλει σεταρισμα.

5. Εφόσον δεν έχεις πάει ΜΙΤ θα χρειαστεί κάποιος επαγγελματίας να έρθει να στο στήσει σωστά.
Δεν είναι σα τα καλώδια που το βάζεις ακούς και λες αν σ'αρέσει. Θέλει σεταρισμα από ανθρώπους που έχουν πάει ΜΙΤ.


ΥΓ. Θα χρειαστεί να έχεις προενισχυτή με πολλαπλές εξόδους και δυνατότητες DSP (κρος, ισοστάθμιση στο πεδίο του χρόνου και του πλάτους). Ο προ που έχεις, είναι ικανός μόνο για εναλλαγές καλωδίων.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ό,τι και να συμβεί,΄΄κουφός΄΄ θα παραμείνω.
Στη διακριτική ευχέρεια των αναγνωστών όμως θα ήταν το να μην παρέμεναν...κουφιοκεφαλάκηδες,αφού καμία ουσιαστική βελτίωση δεν πρόκειται να τους...επιβληθεί.
για τους "κουφούς" προτεινόμενη ενασχόληση είναι η θέαση κι όχι η ακρόαση!!..
ξανά σκέψου το!!..ποτέ δεν είναι αργά!! :sneaky: :sneaky:
και ως δηλωμένος 'κουφός" πιστεύεις ότι μπορείς να προτείνεις ουσιαστική βελτίωση?
Σα να λέμε ότι κάποιος με αοσμία..προτείνει ως "μύτη" το καινούργιο άρωμα που θα λανσάρει η CHANEL!!!:tongue::tongue::tongue:
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
για τους "κουφούς" προτεινόμενη ενασχόληση είναι η θέαση κι όχι η ακρόαση!!..
ξανά σκέψου το!!..ποτέ δεν είναι αργά!! :sneaky: :sneaky:
και ως δηλωμένος 'κουφός" πιστεύεις ότι μπορείς να προτείνεις ουσιαστική βελτίωση?
Σα να λέμε ότι κάποιος με αοσμία..προτείνει ως "μύτη" το καινούργιο άρωμα που θα λανσάρει η CHANEL!!!:tongue::tongue::tongue:
Για να ακριβολογούμε, προτεινόμενη ενασχόληση είναι η θέαση για τους κουφούς άνευ εισαγωγικών...
Και εδώ έχουμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού που σου είπα και σε ενόχλησε. Πιάνεις μια κουβέντα απο εκεί που σε βολεύει, για να δώσεις ένα εντελώς διαφορετικό νόημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.479
Επειδή τα παραπάνω μπορεί να φαίνονται "βουνό" για κάποιον αδαή χαϊεντά, ασχέτως αν δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, θα ήθελα να πω ότι ο ευκολότερος τρόπος ενσωμάτωσης σαμπ σε βινταζ δικάναλο σεταπ, με προενισχυτή παλαιού τύπου άνευ dsp δυνατοτήτων, είναι να επιλεχθούν 2 σαμπ με ενσωματωμένες τέτοιες δυνατότητες, και ακολουθείς τα εξής βήματα:

1. Βάζεις ένα σαμπ πίσω από κάθε ηχείο.

2. Δίνεις την έξοδο του προ στο σαμπ, και το σαμπ πρέπει να διαθέτει κροσαρισμενη έξοδο για το δορυφορίδι, η οποία πάει στον ενισχυτή σου και μετά στο ηχείο.

3. Μετράς με τόνο στο σημείο κρος τη στάθμη και μεταβάλλεις τη φάση στο σαμπ μέχρι να βρεις τη μέγιστη ακύρωση, και μετά αντιστρέψεις τη φάση στο σαμπ.

4. Μετράς απόκριση και στρώνεις την απόκριση του σαμπ με τις ενσωματωμένες σε αυτό δυνατότητες ισοστάθμισης.

Αυτό είναι το πιο βατό σενάριο για βινταζ σεταπ.

ΥΓ. Μου είναι αδιάφορο το τι καλώδια θα χρησιμοποιήσετε για να συνδέσετε τον προ με το σαμπ και το σαμπ με τον τελικό σας. Επίσης μου είναι αδιάφορο το τι καλώδια ρεύματος θα χρησιμοποιήσετε. Ωστόσο, όλα τα υπόλοιπα δεν είναι αδιάφορα, είναι αναγκαία.

Υπ'οψιν, είμαι αριστούχος από ΜΙΤ. Α, και κουφός. Αλλά βλέπω καλά τα σχεδιαγράμματα. Πολύ καλά. Έχω γυαλιά.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδή τα παραπάνω μπορεί να φαίνονται "βουνό" για κάποιον αδαή χαϊεντά, ασχέτως αν δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, θα ήθελα να πω ότι ο ευκολότερος τρόπος ενσωμάτωσης σαμπ σε βινταζ δικάναλο σεταπ, με προενισχυτή παλαιού τύπου άνευ dsp δυνατοτήτων, είναι να επιλεχθούν 2 σαμπ με ενσωματωμένες τέτοιες δυνατότητες, και ακολουθείς τα εξής βήματα:

1. Βάζεις ένα σαμπ πίσω από κάθε ηχείο.

2. Δίνεις την έξοδο του προ στο σαμπ, και το σαμπ πρέπει να διαθέτει κροσαρισμενα έξοδο για το δορυφορίδι, η οποία πάει στον ενισχυτή σου και μετά στο ηχείο.

3. Μετράς με τόνο στο σημείο κρος τη στάθμη και μεταβάλλεις τη φάση στο σαμπ μέχρι να βρεις τη μέγιστη ακύρωση, και μετά αντιστρέψεις τη φάση στο σαμπ.

4. Μετράς απόκριση και στρώνεις την απόκριση του σαμπ με τις ενσωματωμένες σε αυτό δυνατότητες ισοστάθμισης.

Αυτό είναι το πιο βατό σενάριο για βινταζ σεταπ.
Τότε όμως χρειάζεσαι sub επαγγελματικών προδιαγραφών για να έχεις ικανοποιητικό κροσάρισμα με το σήμα διερχόμενο από εκείνα σε προσιτές σχετικά τιμές.Και υπεισέρχεται εδώ έτερος παράγων ΄΄taboo΄΄ για παραδοσιακούς ακροαματικόφιλους...
για τους "κουφούς" προτεινόμενη ενασχόληση είναι η θέαση κι όχι η ακρόαση!!..
ξανά σκέψου το!!..ποτέ δεν είναι αργά!! :sneaky: :sneaky:
και ως δηλωμένος 'κουφός" πιστεύεις ότι μπορείς να προτείνεις ουσιαστική βελτίωση?
Σα να λέμε ότι κάποιος με αοσμία..προτείνει ως "μύτη" το καινούργιο άρωμα που θα λανσάρει η CHANEL!!!:tongue::tongue::tongue:
Δηλωμένος ΄΄κουφός΄΄ σε κελεύσματα που θα κρατούσαν στάσιμη μια ενασχόληση.
Για τους δε κουφιοκεφαλάκηδες μη προτεινόμενη θα ήταν η...ανάγνωση όσων θα τους προξενούσαν...δυσφορία.
 

Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Εγώ κάπως μπορώ να καταλάβω την λογική «δεν θέλω να κάνω μετρήσεις» . Εμπιστεύομαι μόνο το αυτί μου να ακούω διαφορές και να κάνω το κέφι μου. (Είμαι έμπειρος – ξέρω εγώ κλπ). Στο κάτω κάτω γούστο μου καπέλο μου.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν κάνουν το κέφι τουs με ισοστάθμιση και δημιουργώντας set –up ατελείωτα ανάλογα με τα γούστα τους , τα μουσικά θέματα , την στάθμη ακρόασης ( με αλλαγές on the fly) κλπ κλπ και κάποια στιγμή θα μπει και μικρόφωνο –software.

Την λογική δεν θέλω να κάνω δουλειά πάνω στον εξοπλισμό ισοστάθμισης (ΚΑΤΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ) αλλά θέλω να κάνω δουλειά ΚΟΥΒΑΛΩΝΤΑΣ και συνδέοντας – ξεσυνδέοντας -καλώδια -μηχανήματα (που είναι και βαριά πανάθεμα τα ) ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΠΟΤΑ δεν την καταλαβαίνω.

Εκτός αν άλλοι έχουμε το χόμπι «θέλω να ακούω καλύτερα/διαφορετικά » και άλλοι έχουν το χόμπι «θέλω να συνδέω/αποσυνδέων/και φυσικά κουβαλάω συσκευές».

Δεν κατηγορώ κανένα , απλά δεν μπορώ να το κατανοήσω
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δηλωμένος ΄΄κουφός΄΄ σε κελεύσματα που θα κρατούσαν στάσιμη μια ενασχόληση.
η θέαση στάσιμων θεμάτων..πχ φωτογραφία, δεν είναι η μόνη μορφή θέασης..,,ασχολήσου με ταινίες δράσης!!..
εκεί να δεις κίνηση!! :p :p

Για τους δε κουφιοκεφαλάκηδες μη προτεινόμενη θα ήταν η...ανάγνωση όσων θα τους προξενούσαν...δυσφορία.
Δε διαφωνούμε πουθενά bhutia μ..κουφιοκεφαλάκηδες υπάρχουν σε όλα τα κοινωνικά και μορφωτικά στρώματα της κοινωνίας..
Χειρότεροι δε εξ αυτών οι ...περισσότερο σε ασχέτους τομείς μορφωμένοι!!:wink:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.220
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top