Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
αν τα βάλεις κάτω είναι πιο πολλά ....και δεν λέω για τον αστροναύτη ! Αυτός θα το κάνει όλο αυτό τσάμπα. Για μας τους υπόλοιπους λέω που έχουμε δώσει και ακόμα δίνουμε .....
Θα το κάνω τσάμπα φυσικά ( αλλά θα διαθέσω χρόνο ). Δεν απαξιώνω τον τρίνοβ, αλλά έχει πάρει το μάτι μου τις ικανότητες του rephase σε σύγκριση τόσο με dirac όσο και με trinnov. Και έρχεται πολύ κοντά. Πολύ περισσότερο απο το να βάλει κάποιος ένα καλώδιο.

Ναι μπορεί ένα καλώδιο να σου διαμορφώσει τον ήχο .
Δεν λέω πως είναι το σωστό . Λέω πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει τι θα κάνει ειδικά όταν δεν έχει να διαθέσει τα χρήματα που χρειάζονται .
Ναι, αλλά μη παραβλέπουμε το γεγονός ότι ο trinnov και το dsp γενικότερα δεν κάνει μόνο ισοστάθμιση, δεν πειράζει μόνο τη καμπύλη, πειράζει σε χρονικό επίπεδο ( κάτι που δεν κάνει το καλώδιο ), τροποποιεί φάσεις και το κερασάκι στη τούρτα, όπως κάνει και το dirac, εφαρμόζεται σε συγκεκριμένη στάθμη για όλα τα κανάλια. Επιφέρει τη πολυπόθητη ισορροπία ( αν νομίζεις ότι είναι απλό πράγμα, ξήλωσε τα πάνελ σου και ρύθμισε διαφορετικές στάθμες σε κάθε κανάλι που διαχειρίζεται ο τρίνοβ ή βάλε μόνο του τον bryston να παίξει ). Κάτι που κανένα καλώδιο ( δυστυχώς ) δεν παρέχει σαν δυνατότητα.
Εγώ δεν κάνω καζούρα. Δεν είναι σκοπός μου να τρολάρω τους φίλους που τη βρίσκουν με τα καλώδια. Το πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο άλλωστε και καταλαβαίνω. Επειδή όμως έχω περάσει αυτό το στάδιο και έχω ακούσει ό,τι ακούνε και αυτοί τώρα και επειδή πάω στοίχημα ότι ο gdresios δεν έχει τη πολυπόθητη ισορροπια στα ηχεία του, γι'αυτό χτυπιέμαι. Είναι μάταιο να παίζει με καλώδια αν πρώτα δεν καταφέρει να λειτουργεί στερεοφωνικά ( όχι δικαναλικά, στερεοφωνικά ) το σύστημά του.
Άλλο το γούστο, άλλο τα προαπαιτούμενα για να ακούμε σύμφωνα με τις προδιαγραφές λειτουργίας του συστήματός μας. Γούστο είναι να ακούει με τις μεσαίες στο Θεό και μαγκιά του. Γούστο όμως δεν είναι να μην αλληλοσυμπληρώνονται τα δύο ηχεία του.

Πιστεύω ότι συγχέεις τη δική μου τοποθέτηση με αυτή του Κώστα. Ο Κώστας μιλάει για σωστό ήχο, εγώ μιλάω για την υποκατηγορία του που ονομάζεται σωστή λειτουργία.
 



Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Και πάλι όμως, δεν είμαι εγώ αυτός που έθεσε το ζήτημα της ισοστάθμισης ( του dsp για να ακριβολογούμε ), αν και μάλλον είναι απαραίτητη. Εγώ μίλησα για φροντίδα χώρου, κατανοώντας ότι δεν μπορεί ο καθένας να παίξει με λογισμικό ή να αγοράσει και να παραμετροποιήσει ένα dsp processor. Πόσο μάλλον χρήστες που ακούνε για μετρήσεις και νομίζουν ότι είμαστε όλη την ώρα με ένα μικρόφωνο στο χέρι και μας θεωρούν άρρωστους ( πλήρη μεσάνυχτα, δυστυχώς ). Οτιδήποτε είναι απαραίτητο ώστε το σύστημα να λειτουργεί σωστά στο χώρο. Και απο'κει και πέρα, δικαίωμα του καθενός είναι να ισοσταθμίσει με όποιο τρόπο θέλει, ενεργά με processor ή παθητικά με καλώδια. Στη τελική, δικαίωμά του είναι και να επιλέξει να μη λειτουργεί σωστά το σύστημά του. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να γνωρίζει ότι δεν βελτιώνει τίποτα με τα καλώδια, ούτε έχει τον πολυπόθητο high end ήχο.
Όπως έχω ξαναπεί: you can't polish a turd.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Οι επιλογές μας είναι προσωπική μας υπόθεση.
...η προσωπικη υποθεση (ειτε συστημα, ειτε ακουστικη εμπειρια) καπου παυει να ειναι (τοσο) προσωπικη (σε μεγαλο βαθμο) οταν προβαλεται(εκτιθεται) σε (ανοιχτο) κοινο, αλλα σημαντικο ρολο παιζει στη διαδικασια-του-φορουμ ο τροπος που γινεται/συμβαινει αυτο.
Αν καποιος αρεσκεται στη καλωδιομανια - ειναι ελευθερος να το πραξει, οφειλει να αναγνωρισει οτι ειναι μια φαρσα και μιση - και πολυ μακρια απο το σωστο, εφοσων υπαρχει πραγματικο σωστο στην υποθεση.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και πάλι όμως, δεν είμαι εγώ αυτός που έθεσε το ζήτημα της ισοστάθμισης ( του dsp για να ακριβολογούμε ), αν και μάλλον είναι απαραίτητη. Εγώ μίλησα για φροντίδα χώρου, κατανοώντας ότι δεν μπορεί ο καθένας να παίξει με λογισμικό ή να αγοράσει και να παραμετροποιήσει ένα dsp processor. Πόσο μάλλον χρήστες που ακούνε για μετρήσεις και νομίζουν ότι είμαστε όλη την ώρα με ένα μικρόφωνο στο χέρι και μας θεωρούν άρρωστους ( πλήρη μεσάνυχτα, δυστυχώς ). Οτιδήποτε είναι απαραίτητο ώστε το σύστημα να λειτουργεί σωστά στο χώρο. Και απο'κει και πέρα, δικαίωμα του καθενός είναι να ισοσταθμίσει με όποιο τρόπο θέλει, ενεργά με processor ή παθητικά με καλώδια. Στη τελική, δικαίωμά του είναι και να επιλέξει να μη λειτουργεί σωστά το σύστημά του. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να γνωρίζει ότι δεν βελτιώνει τίποτα με τα καλώδια, ούτε έχει τον πολυπόθητο high end ήχο.
Όπως έχω ξαναπεί: you can't polish a turd.

Η ισοσταθμιση δεν ειναι απαραιτητη-διαβασε Τουλ.

Η φροντιδα χωρου ειναι ομως!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πάντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μπορούσε κάποιος να κάνει ανάλογα τεστ για να δούμε για ποιες τιμές εμπέδησης αντίστασης και χωρητικότητας έχει νόημα η αλλαγή καλωδίου και προσφέρει λογικές διαφορές που θα δικαιολογούνται με τις αντίστοιχες μετρήσεις (αν δεν κάνω λάθος οι κατασκευαστές τις δίνουν αυτές τις τιμές). Σίγουρα θα μπορούσε να λήξει πολλά ντιμπέιτ για τα καλώδια. Κάποιος είχε αναφέρει έναν κύριο σε αυτό το νήμα από κάποιο άλλο site που έκανε παρόμοια τεστ αλλα νομίζω οι μετρήσεις ήταν υπερβολικά κοντά.

Έχει συγκρατήσει κάποιος το λινκ?
@Bhutia έχεις κάνει ανάλογο τέστ? (μόνο μετρήσεις για διαφορά στην απόκριση με ίδιο χώρο/σύστημα, όχι μετρήσεις χαρακτηριστικών καλωδίου)
Οι διακυμάνσεις εμπέδησης σε καλώδια ηχείων που οδηγούν σε μετρούμενες ακροαματικές διαφορές έχουν από παλιά θεμελιωθεί και υπάρχουν δημοσιευμένα δεδομένα στο διαδίκτυο.

Για τα interconnect και τροφοδοσίας που έχω διαθέσιμα οι διαφορές στη μετρούμενη απόκριση πλάτους και την κρουστική είναι τόσο αμελητέες που θα μπορούσαν ν'αποδοθούν σε ανοχές από το ίδιο το REW ή μικροδιαφοροποιήσεις σε θορύβους από το υπόβαθρο.

Επιφυλάσσομαι στο μέλλον εφόσον το επιτρέψουν οι συνθήκες να πραγματοποιήσω επιπλέον δοκιμές όταν βρεθώ σε διαφορετικούς τόπους διαμονής όπου θα υπάρχουν εγκατεστημένα διαφορετικά setup με συνδεδεμένα καλώδια πιο αβανταδόρικα απ'όσα έχω στη διάθεσή μου τη δεδομένη στιγμή.Ακόμα και τότε όμως δεν αναμένεται κάποια επιφώτιση,αφού εκπρόσωπος των ΄΄καλωδιωμένων΄΄ έχει ήδη αποφανθεί ότι όσα καλώδια μπορώ να έχω διαθέσιμα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Χμ... Θα το πω ωμά....σιγά τα καλώδια: VDH και XLO. Ότι στοιχίζουν παραπάνω από τα φτηνιάρικα mogami - belden - canare ΔΕΝ τα κάνει και καλύτερα. Ίσως να δοκίμαζες σοβαρά καλώδια (ασχέτως τιμής) και να μας πεις. Άκομα και από μετρήσεις που πολύ αγαπάτε μερικοί εδώ μεσα (καλώς ή κακώς).
...
Σε σχέση με τα Abbey Road Studio(S) είναι γνωστό ότι έχουν πολλά σεταπ στα διάφορα studio rooms. Μεχρι και τα B&W 800D(3?) θα βρεις εκεί. Ηχεία με σοβαρά προβλήματα που μόνο για μονιτορ δεν κάνουν...Άρα αυτό που θα έλεγε κανεις για αυτούς είναι οτι πειραματίζονται...ακόμα και με τα ηχεία (με τα καλώδια πάει πάνω από δεκαετία τώρα)
Και ο ίδιος έχω επιλέξει συνειδητά να δίνω προτεραιότητα στο νου αντί τα καλώδια και να μην τον έχω...΄΄καλωδιωμένο΄΄. ;)
Ασε τον μπούτια ήσυχο, είναι μακρυά σου, στείλε τα στον Δημόκριτο :roflmao:


.
Στα...Άβδηρα ολοταχώς. :)
Θα ήθελα να μου επιτραπει μια σύντομη ανακεφαλαίωση.( σορρυ για το σεντόνι . Δεν το συνηθίζω )

Όλοι μας έχουμε έναν κοινό στόχο. Να απολαύσουμε την μουσική μας .
Αυτό για κάποιους σημαίνει όσο πιο σωστά, πιστα, αληθινά, με τις μετρήσεις και τα διαγράμματα .
Για κάποιους άλλους πάλι.....ευχάριστα,όμορφα,γλυκα,ζεστά,εύηχα.....βάλτε ότι θέλετε.
Κανονικά θα πρέπει να ισχύουν και τα δυο.
...
Οι επιλογές μας είναι προσωπική μας υπόθεση.
Άμα στο δικό σου setup δεν ισχύουν μαζί,τότε είτε κάτι έχει γίνει εσφαλμένα,είτε δεν εφαρμόζεις αρκετά αυστηρά κριτήρια στην...απόλαυση της Μουσικής.:sneaky:
Το ένα στοιχείο δεν αίρει το άλλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τελικά έχει γίνει μπαν ή όχι ?
Αν ναι δεν είδα τίποτα μεμπτό που να δικαιολογεί αυτήν την αντίδραση, βέβαια για ένα διάστημα μισής ώρας δεν μπορούσα ούτε εγώ να γράψω ποστ, έκανα μια αποσύνδεση και μετά επανήλθα.
Έχω μια ερώτηση:

Φοράτε ζώνη;

Δε ξέρω, μπορεί να μη φοράτε, να είναι στενό το παντελόνι και να κρατιέται στη θέση του.
Στενό παντελόνι αυτή την περίοδο λίγο δύσκολο!!!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τελικά έχει γίνει μπαν ή όχι ?
Αν ναι δεν είδα τίποτα μεμπτό που να δικαιολογεί αυτήν την αντίδραση, βέβαια για ένα διάστημα μισής ώρας δεν μπορούσα ούτε εγώ να γράψω ποστ, έκανα μια αποσύνδεση και μετά επανήλθα.

Στενό παντελόνι αυτή την περίοδο λίγο δύσκολο!!!
Στενό παντελόνι δύσκολο για την πλειοψηφία,τα μυαλά όμως...στενεύουν εύκολα - και άνευ μοδίστρας. :sneaky:
Θα το κάνω τσάμπα φυσικά ( αλλά θα διαθέσω χρόνο ). Δεν απαξιώνω τον τρίνοβ, αλλά έχει πάρει το μάτι μου τις ικανότητες του rephase σε σύγκριση τόσο με dirac όσο και με trinnov. Και έρχεται πολύ κοντά. Πολύ περισσότερο απο το να βάλει κάποιος ένα καλώδιο.



Ναι, αλλά μη παραβλέπουμε το γεγονός ότι ο trinnov και το dsp γενικότερα δεν κάνει μόνο ισοστάθμιση, δεν πειράζει μόνο τη καμπύλη, πειράζει σε χρονικό επίπεδο ( κάτι που δεν κάνει το καλώδιο ), τροποποιεί φάσεις και το κερασάκι στη τούρτα, όπως κάνει και το dirac, εφαρμόζεται σε συγκεκριμένη στάθμη για όλα τα κανάλια. Επιφέρει τη πολυπόθητη ισορροπία ( αν νομίζεις ότι είναι απλό πράγμα, ξήλωσε τα πάνελ σου και ρύθμισε διαφορετικές στάθμες σε κάθε κανάλι που διαχειρίζεται ο τρίνοβ ή βάλε μόνο του τον bryston να παίξει ). Κάτι που κανένα καλώδιο ( δυστυχώς ) δεν παρέχει σαν δυνατότητα.
Εγώ δεν κάνω καζούρα. Δεν είναι σκοπός μου να τρολάρω τους φίλους που τη βρίσκουν με τα καλώδια. Το πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο άλλωστε και καταλαβαίνω. Επειδή όμως έχω περάσει αυτό το στάδιο και έχω ακούσει ό,τι ακούνε και αυτοί τώρα και επειδή πάω στοίχημα ότι ο gdresios δεν έχει τη πολυπόθητη ισορροπια στα ηχεία του, γι'αυτό χτυπιέμαι. Είναι μάταιο να παίζει με καλώδια αν πρώτα δεν καταφέρει να λειτουργεί στερεοφωνικά ( όχι δικαναλικά, στερεοφωνικά ) το σύστημά του.
Άλλο το γούστο, άλλο τα προαπαιτούμενα για να ακούμε σύμφωνα με τις προδιαγραφές λειτουργίας του συστήματός μας. Γούστο είναι να ακούει με τις μεσαίες στο Θεό και μαγκιά του. Γούστο όμως δεν είναι να μην αλληλοσυμπληρώνονται τα δύο ηχεία του.

Πιστεύω ότι συγχέεις τη δική μου τοποθέτηση με αυτή του Κώστα. Ο Κώστας μιλάει για σωστό ήχο, εγώ μιλάω για την υποκατηγορία του που ονομάζεται σωστή λειτουργία.
Το μεγαλύτερο ατού του Trinnov είναι το εξελιγμένο τρισδιάστατο μικρόφωνο σύλληψης που διαθέτει.
 
Last edited:



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Όλα αυτά δεν ξέρω φίλοι μου εσείς που τα προτείνεται ελαφρά τη καρδια....κοστίζουν και μάλιστα κοστίζουν πολλά!
Πάντως αν θεωρήσουμε ότι το treatment και τα subs δεν αντικαθίστανται ούτε από καλώδια ούτε από ισοστάθμιση, τότε σε επίπεδο δικαναλου υπάρχουν αρκετές (όχι πολλές δυστυχώς) επιλογές μηχανημάτων που δίνουν αξιόλογες δυνατότητες 2.2 με ισοστάθμιση στο κόστος ενός σετ μέσων, απ'ότι διαβάζω, καλωδίων (1-2 ζευγάρια IC και ηχείων). Από αυτά που διάβασα το σετακι πρέπει να πηγαίνει 1,5-2Κ. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν λύσεις. Άρα δεν είναι τα λεφτά νομίζω.

Το πολυκάναλο είναι άλλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Εντάξει, ας μη σας βασανίζω το βασανισμένο σας μυαλό (είτε από τον κορονοϊό, είτε απ'τα καλώδια).

Λοιπόν, είτε φοράτε είτε δε φοράτε ζώνη, το δωμάτιο που έχετε το στέρεο, φοράει συνεχώς τη ζώνη του.

Και σφίγγουν τα πράγματα.

Αυτή τη ζώνη, την ανακάλυψε ένας γερμαναράς τρελογιατρός, εχμμμ, ίσως να ήταν και φυσικός, ο μανφρέδος ο σρόεντερ, και της πάσαρε τ'όνομά του.

Αυτή η ζώνη, η ζώνη σρόεντερ, είναι το συχνοτικό όριο, πάνω από το οποίο ο χώρος συμπεριφέρεται κόσμια, ενώ κάτω από αυτό, τα γ@μεί τη μαμάκα, εντελώς ασάλιωτα κιόλας. Είναι τετχιος, σατανάς σκέτος.

Από τη ζώνη σρόεντερ και κάτω, χωρίς ισοστάθμιση, ακούτε στο γουέντινγκ του Καραγκιόζη.

Από τη ζώνη σρόεντερ και άνω, χρειάζεται ισοστάθμιση για το επιθυμητό ταργκετ κερβ. Αν τυχόν τα ηχεία σας είναι άριστα, με ομαλή πτώση 1 ντεσιμπέλ ανά οκταβα στην απόκριση πλάτους, μπορεί και να μη χρειάζεται πρακτικά ισοστάθμιση πάνω από τη ζώνη του σρόεντερ. Ωστόσο, για να το φέρεις στα γούστα σου, είναι καλή ιδέα να παίξεις με ισοστάθμιση και πάνω από τη ζώνη σρόεντερ. Ειδάλλως, φιλ φρι να παίξετε με καλώδια. Με τις ευλογίες μου.

Κάτω όμως από τη ζώνη σρόεντερ, δεν έχετε επιλογή.
Χρειάζεται ισοστάθμιση, χρειάζεται DSP.

Για περισσότερες πληροφορίες, γκουκλάρετε τη ζώνη σρόεντερ και διαβάστε να μορφωθείτε, διότι άνθρωπος αγράμματος, ξέρετε τη συνέχεια. ;)


ΥΓ. Στο τέλος του δεύτερου μέρους του άρθρου στο λινκ που σας έβαλα, λέει ένα βιβλίο. Πάρτε το. Διαβάστε το. Έχει όλα τα sos.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Κάνουν αυτό ακριβως που κάνει και ο ψηφιακός επεξεργαστής . Κόβουν - μειώνουν - διαμορφώνουν συχνοτητες.
Ναι μπορεί ένα καλώδιο να σου διαμορφώσει τον ήχο .
Δεν λέω πως είναι το σωστό . Λέω πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει τι θα κάνει
Αφου ειναι ετσι, για καντε μια προταση εδω στον φιλο, ενα σετ καλωδιων/πολυπριζων/αντικραδασμικων, που θα τον οδηγησει στη μαγεια της μουσικης.
Ή το συστημα του ειναι ανεπιδεκτο μαγειας?
 




Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top