Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Διάβασε το βιβλίο του.

Μάλλον διάβαστο καλά.

Τροφή για ασφαλές σκέψη. Κανείς μας δεν είναι ασφαλές.
Will do. Τα έχω λίγο μπερδεμένα ως προς τη φλατ ( όπως την εκλαμβάνει το αυτί ) απόδοση ενός συστήματος. Και δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς στην Αθήνα που να έχει στήσει με αυτό το τρόπο, να δω αν μου αρέσει ή όχι. Αν δηλαδή δικαίως φοβάμαι αυτή τη λειτουργία ή μήπως τελικά αυτό ζητάω.

Αν το ξανακούσεις με... μάτια ερμητικά κλειστά... θα κάτσω να με.....

Φιλικά πάντα!!!
Αν είχες βηζγοιά, θα έβαζα τα δυνατά μου!! :p :p :p
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για ρεύματος μιλαμε.
Προσπαθώ να καταλάβω πώς είναι ο ήχος ενός καλωδίου ρεύματος.
Οποιουδήποτε καλωδίου ρεύματος.
Ηλεκτρισμένος...προφανώς. :lolsign:
83 σελιδες....να και η αποψη του floyd toole

The universal availability of "room EQ" is now a kind of "disease" in audio. People place trust in these devices that is misplaced. As I have stated several times, when the operating manual of the "calibration" device basically states that if the customer does not like the sound from the default target curve, then change the target curve. At this point it becomes a subjectively guided tone-control exercise, not a calibration. The "circle of confusion" for whatever program used during the tweaking is now permanently installed in the system.
Είναι θεμιτό όμως να προσαρμόζει ο χρήστης τις παραμέτρους από τη θεωρητική καμπύλη καμπύλη-στόχο που θέτει το λογισμικό,κατά τρόπον ώστε η πραγματική μετρούμενη απόκριση στη δική του ενιαία οντότητα να εμφανίζει τις μικρότερες δυνατές αποκλίσεις από την καθιερωμένη καμπύλη-στόχο,όπως λ.χ. τα πρότυπα από τις ακροαματικές μελέτες Harman και Bruel & Kjaer - που συγκλίνουν το ένα με το άλλο.
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.547
Will do. Τα έχω λίγο μπερδεμένα ως προς τη φλατ
Ο Τουλ διερεύνησε εκτενώς, με διπλά τυφλά τεστ σε μεγάλο αριθμό ακροατών (ψυχοακουστική) ποια είναι η "φλατ καμπύλη για το ανθρώπινο αυτί σε στάθμη αναφοράς" που αρέσει σε όλους.

Εκνευρίζεται (δικαίως) που δεν ενσωματώνουν την καμπύλη του, σε όλα τα προγράμματα ισοστάθμισης χώρου.
το πρότυπο της Harman - την καθιερωμένη καμπύλη-στόχο,όπως λ.χ. τα πρότυπα από τις ακροαματικές μελέτες Harman και Bruel & Kjaer - που συγκλίνουν το ένα με το άλλο.
Μπιζίνγκα.

Βεβαίως εκνευρίζεται δικαίως και όταν ο χρήστης παίζει με τα μπάσα και πρίμα, λες και ξέρει ο τιποτένιος χρήστης τι πα να κάνει (ας πούμε με καλώδια).

Μπιζίνγκα δις.

Ωστόσο, είμεθα ταγμένοι και θα πεθάνουμε στη μάχη προασπίζοντας τα δικαιώματα του χαϊεντά.

Μπιζίνγκα τρις.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο Toole μοιάζει με τον Θεό.
Ο καθένας έχει τον δικό του,
ο καθένας τον ερμηνεύει όπως θέλει
και στα δύσκολα τον επικαλούνται όλοι.
Όχι στα ΄΄δύσκολα΄΄,μονάχα όπου...θα βόλευε κάποιους.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Τα έχω λίγο μπερδεμένα ως προς τη φλατ ( όπως την εκλαμβάνει το αυτί ) απόδοση ενός συστήματος.
Στο βιβλίο του Toole υπαρχει ολόκληρο κεφάλαιο που συγκρίνει όλες τις μελέτες επι του θέματος και τις προτεινόμενες target curves.
Ειναι πάρα πολλές, αλλά μεταξύ τους μοιάζουν παρά πολύ- οι αποκλίσεις είναι μικρές.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Άμα παίξει καλή βυζοχαράδρα, ξεχνάς και τα βουναλακια και τις χαραδρες στην καμπύλη απόκρισης!
Συμφωνώ!!

Εχει όμως και κάτι κωλοχαράδρες που ξεχνάς τα πάντα όλα και τα κοάλα. :lolsign:
Δεν διαφωνώ!!
Ο Τουλ διερεύνησε εκτενώς, με διπλά τυφλά τεστ σε μεγάλο αριθμό ακροατών (ψυχοακουστική) ποια είναι η φλατ καμπύλη για το ανθρώπινο αυτί που αρέσει σε όλους.

Εκνευρίζεται (δικαίως) που δεν ενσωματώνουν την καμπύλη του, σε όλα τα προγράμματα ισοστάθμισης χώρου.
Οταν κάτσω να μετρήσω απο την αρχή, ελπίζω να τα καταφέρω να μετρήσω με την ισοστάθμιση που εφαρμόζω τώρα, για να δεις που βαδίζω. Το αναφέρω γιατί χθες ειδικά όταν έβαλα Gallagher, ενώ ξέρω ότι έχω πάρει πολύ σε μπάσο ( καμία σχέση με παλιότερα ), ένιωσα την ανάγκη να δώσω περισσότερο μειώνοντας λίγο τα πρίμα. Σαν δηλαδή να ήθελα αυτή τη περιβόητη καμπύλη. Βρε, λες να εκπαιδεύεται το αυτάκι μου; :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.547
Άλλο πράγμα είναι η μελέτη του βιβλίου του Τουλ, και φυσικά των δημοσιεύσεών του στην AES, κι άλλο πράγμα η παράθεση μιας πρότασης που έγραψε κάπου ο Τουλ, παραποιώντας την ερμηνεία του λόγου του.

Υπάρχει η επιστήμη από τη μια μεριά, και οι παλιάτσοι από την άλλη.

Τροφή για ασφαλές σκέψη. Κανείς μας δεν είναι ασφαλές.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Καλες οι ερευνες για το πως αρεσει η καμπυλη σε ενα μεγαλο ποσοστο ακροατων....
.....αλλα εχει να κανει με τον χωρο, το setup και το γουστο του καθενος,,...οποτε ...:party:


:lolsign:

χα.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Καλες οι ερευνες για το πως αρεσει η καμπυλη σε ενα μεγαλο ποσοστο ακροατων....
.....αλλα εχει να κανει με τον χωρο, το setup και το γουστο του καθενος,,...οποτε ...:party:
Αν όμως η εφαρμογή της καμπύλης γίνεται σε συνάρτηση με τον χώρο ( όσο αυτός επιτρέπει βέβαια, δεν είναι Θεός το dsp ), τότε μένουμε μόνο με το γούστο του καθενός. Νομίζω;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.600
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top