Από nordost σε κάτι άλλο !!!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Σαν δηλαδή να ήθελα αυτή τη περιβόητη καμπύλη. Βρε, λες να εκπαιδεύεται
Κάθε αφτί τυπικού "έμπειρου" στον "καλό ήχο" χαλιεντά, λόγω της επί μακρόν συνήθειάς του σε λανθασμένο άκουσμα, το οποίο έχει υιοθετήσει ως το μόνο αληθές, αντιστέκεται στην αρχή να δεχτεί την ορθή καμπύλη απόκρισης, αρνείται να υποκύψει αμαχητί στην ιδέα ότι είναι λάθος αυτά που δήθεν "ξέρει".

Ε, θέλει λίγο χρόνο.
μένουμε μόνο με το γούστο του καθενός.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Δερ ιζ νόου σπούν.

Αυτό ακριβώς έχει αποδειχθεί από τις μελέτες του Τουλ.

Μπιζίνγκα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Αν όμως η εφαρμογή της καμπύλης γίνεται σε συνάρτηση με τον χώρο ( όσο αυτός επιτρέπει βέβαια, δεν είναι Θεός το dsp ), τότε μένουμε μόνο με το γούστο του καθενός. Νομίζω;
Διάβασε το βιβλίο να σου λυθούν οι απορίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Ο κάθε παπάρας που δήθεν δικαιούται άποψης, διότι αυτός "ξέρει" τι θέλει να ακούει και πως το θέλει να ακούγεται, διότι δήθεν έχει "γούστο", κάνει λάθος.

Η επιστημονική κοινότητα έχει διασαφηνίσει με επαρκείς μελέτες ψυχοακουστικής τι είναι το "γούστο", τι "αρέσει" και γιατί "αρέσει", και έχει κλείσει το θέμα.

Διάβασμα χρειάζεται.

Screenshot_20180830-181448.png


Άααα! Μια τόνωση εκεί στους 10-κατι χιλιοκυκλους γιατί υπάρχει;

Μπιζίνγκα. "All listeners" λέει ε; Φακ!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Εκτός απο το ανωτέρω διάγραμμα στο βιβλίο υπάρχουν και μερικά ακόμα που απεικονίζουν πολλές ακόμα μελέτες παρόμοιες με του Olive.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Αν όμως η εφαρμογή της καμπύλης γίνεται σε συνάρτηση με τον χώρο ( όσο αυτός επιτρέπει βέβαια, δεν είναι Θεός το dsp ), τότε μένουμε μόνο με το γούστο του καθενός. Νομίζω;
ναι, του γουστο ειναι βασικο κομματι, αλλα ερχετε με βαση στο πως παιζει ο χωρος - setup....

η αποκριση ειναι σημαντικη, οποτε το dsp χρειαζεται στις χαμηλες τουλαχιστον .....μιλαω για 2καναλο.
......βεβαια εχω ακουσει συστηματα 2καναλα που δεν θελουν dsp καθολου, εξαιρετικα και ως προς την αποκριση....

παντα μια κλιση στην καμπυλη την θελουν ολοι.....το ποσο εχει να κανει χωρος-setup-γουστο...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Εκτός απο το ανωτέρω διάγραμμα στο βιβλίο υπάρχουν και μερικά ακόμα που απεικονίζουν πολλές ακόμα μελέτες παρόμοιες με του Olive.
Ωστόσο, μερικοί μερικοί, αντί να κάτσουν να μελετήσουν ένα τόσο βατό βιβλίο και να ανοίξουν τα ματάκια τους πάνω στο αγαπημένο χόμπι τους και στην απόλαυση της μουσικής τους, συνεχίζουν να κάνουν "ακροάσεις" καβλωδίων ρέβματος και να έχουν "άποπση" και να θέλουν ντομάτες.

Τόσο απλά. Χαϊεντόβλαχοι. Έ χαϊεντόβλαχοι.. :lol: :lol: :lol:
 

N

nickmitro

Guest
Για ρεύματος μιλαμε.
Προσπαθώ να καταλάβω πώς είναι ο ήχος ενός καλωδίου ρεύματος.
Οποιουδήποτε καλωδίου ρεύματος.
Αν επιζησουμε του κορωνοιου,θα σου δανεισω 2 επωνυμα καλωδια ρευματος και θα καταλαβεις.Ενα των 20 ευρω κι ενα των 220 ευρω.Υστερα γραψε τι ακουσες σε σχεση με το απλο καλωδιο ρευματος αλλα και μεταξυ των 2 επωνυμων.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν επιζησουμε του κορωνοιου,θα σου δανεισω 2 επωνυμα καλωδια ρευματος και θα καταλαβεις.Ενα των 20 ευρω κι ενα των 220 ευρω.Υστερα γραψε τι ακουσες σε σχεση με το απλο καλωδιο ρευματος αλλα και μεταξυ των 2 επωνυμων.
Αν δεν αντιληφθώ κάποια διαφορά, θα φταίει ότι είμαι α) κουφός, β) άσχετος ή γ) κάτοχος μη αναλυτικού συστήματος που δεν αναδεικνύει διάφορες;
 



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Αν δεν αντιληφθώ κάποια διαφορά, θα φταίει ότι είμαι α) κουφός, β) άσχετος ή γ) κάτοχος μη αναλυτικού συστήματος που δεν αναδεικνύει διάφορες;
Μη περιμένεις να καθαρίσεις τόσο εύκολα. Εδώ έχουμε τους νέους ινσπέκτορες Κλουζώ. Θα ισχύουν όλα τα παραπάνω συν ό,τι προκύψει απο τον ενδελεχή έλεγχο του ιστορικού σου!
 


N

nickmitro

Guest
Αν δεν αντιληφθώ κάποια διαφορά, θα φταίει ότι είμαι α) κουφός, β) άσχετος ή γ) κάτοχος μη αναλυτικού συστήματος που δεν αναδεικνύει διάφορες;
Κρατα μονο την πρωτη περιπτωση καθως η δευτερη δεν παιζει κανενα ρολο για τη δοκιμη και η τριτη απλα δεν ισχυει.Παντως,υπαρχει και τεταρτη περιπτωση,το προκατειλημμενος αλλα αυτη παυει να υπαρχει με την αποδοχη της δοκιμης.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κρατα μονο την πρωτη περιπτωση καθως η δευτερη δεν παιζει κανενα ρολο για τη δοκιμη και η τριτη απλα δεν ισχυει.
Άρα πρέπει ή να ακούσω διάφορες ή να είμαι κουφός;
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Άρα πρέπει ή να ακούσω διάφορες ή να είμαι κουφός;
Άσχετος δεν μπορείς να είσαι, γιατί αγόρασες ηχεία απο τον μετρ Λέανδρο. Το σύστημά σου δεν μπορεί παρά να τα λέει, καθώς τα ηχεία σου βελτιώθηκαν απο τον μετρ Λέανδρο. Άρα, τι μας μένει; Καλά, όλα εγώ πρέπει να στα λέω;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Άρα πρέπει ή να ακούσω διάφορες ή να είμαι κουφός;
Πρέπει να έχεις τόσο Χάι Ενδ σύστημα, που να μπορεί να αναδείξει τις διαφορές των καλωδίων ρέβματος.

Αν δε μπορεί, είναι γιατί πρόκειται για σύστημα της πλάκας, και επίσης έχεις μικρό πουλί.



ΥΓ. Δυστυχώς, δεν θέλουν να διαβάσουν τα αποδεδειγμένα επιστημονικά ευρήματα στο χώρο. Ξαναέγραψα πως είναι ενήμερη η επιστημονική κοινότητα για το θέμα της υπαρκτής αυθυποβολής, δεν αμφισβητείται καθόλου, ισχύει, έχει αποδειχθεί.

Ας το ξαναγράψω: ναι, ακούγονται διαφορές, ναι, είναι βέβαιο πως ακούγονται αυτές οι διαφορές, ναι είναι προϊόν αυθυποβολής, ναι όλα αυτά έχουν αποδειχθεί, έχουν κι όνομα...
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top