Από nordost σε κάτι άλλο !!!


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ουφ σας έφτασα!

Από τα ωραία θρεντ, μου θύμισε...


Αντε να κάνω και ένα quote στο φίλο Δημήτρη
Φυσικά και κάποιοι εχουν να κερδίσουν, όχι απαραίτητα ο Λεάνδρος. Κάποιοι...

Να στο εξηγήσω:

Σε πολλά απο τα HiFi καταστήματα που πουλάνε κυρίως καλώδια (και τράμπες) υπαρχει αγανάκτηση με αυτό που συμβαίνει σε αυτο το φόρουμ (και σε πολλά του εξωτερικού, αλλά εκείνα δεν επηρεάζουν την εδώ αγορά):
Την αποδόμηση της απολιθωμένης και αντιεπιστημονικής κουλτούρας του καλωδιοκυνηγητού, και την ορθολογιστική κατεύθυνση που δίνει πραγματικό αποτέλεσμα βελτίωσης του ήχου, βάζοντας τέλος στο άρμεγμα των αφελών.
Με απλά λόγια : χαλάμε την πιάτσα!

Όσοι με σθένος ακόμα υπερασπίζονται τις χαϊεντικές πρακτικές πιθανόν να τύχουν φιλικής αντιμετώπισης σε τραμπες, δωρεάν δοκιμές καλωδίων κτλ

Και γίνονται και ήρωες στα πηγαδάκια του κάθε καταστήματος.
Δημήτρη και εσυ στο δικό σου μικρόκοσμο έτσι ακριβώς συμπεριφέρεσαι και εξηγώ:
Αυτο που για σενα ειναι σωστό-ορθολογιστικό-vfm και ότι άλλο,το υποστηρίζεις με ΅ταλιμπανικη΅ ευλάβεια οπότε οι άνθρωποι που εμπορεύονται τα προϊόντα αυτά λογικό ειναι να σου κλείνουν το μάτι και πιθανώς να στο ανταποδίδουν με μια επιπλέον έκπτωση σε πιθανή αγορά των προϊόντων τους;)
Fair σε ένα βαθμό,unfair αν αθελά σου,και το εννοώ,γίνεσαι αιτία να παγιδευτεί κάποιος σε μονοπάτια που δεν είχε υπολογισει :(
Επίσης,από όσο γνωρίζω,δεν υπάρχουν αντιπροσωποι που εμπορευονται μόνο καλώδια και πιστεψέ με,αν υπήρχε αγανάκτηση από αυτούς θα το είχα αντιληφθεί.

Ο Χατζησταμου σε κάποια demo που είχε κάνει τα προηγούμενα χρόνια με Mola Mola και Focal έπαιζε με καλώδια που η εμπορική τους αξία πιθανόν να ήταν ίση ή μεγαλύτερη από τα προαναφερθέντα!
Τα συγκεκριμένα καλώδια δεν τα αντιπροσώπευε ούτε τα προωθούσε από οσο γνωρίζω!Μαλλον ευνοούσαν το συγκεκριμένο setup.
μη λοξοκοιτατε τα ΥG,δεν φτανουν για όλους

:drinks:
 

Μηνύματα
27.207
Reaction score
25.182
Χρήστο,ο Δημήτρης και ο κάθε ένας από μας που δεν υποστηρίζουμε την καλωδιομανία , δεν συμπεριφέρεται σαν ταλιμπάν, απλά έχοντας πεί άπειρες φορές αυτά που έχω πει και εγω , επίσης άπειρες φορές προσπαθεί να ανοίξει τα μάτια κάποιων. Να μην ξοδεύουν λεφτά άσκοπα. Αν αυτοί οι κάποιοι δεν θέλουν να ανοίξουν τα μάτια τους δικό τους θέμα.
Ο δημήτρης ,ο Κώστας, εγω , ο Ημίθεος , ο Νίκος, και τόσοι άλλοι απλά διευκρινίζουμε το επιστημονικά σωστό , αποδειχθέν, τα καλώδια είναι μία μούφα ιστορία. Δεν θα αλλάξουμε την επιστήμη μόνο και μόνο για να γίνουμε αρεστοί σε κάποιους. Δεν γίνεται.
Το τι έκανε ο χατζηστάμου στην όποια παρουσίαση των MOLA MOLA ή δεν ξέρω εγω τι άλλο , είναι θέμα δικό του.
Δεν είναι πανάκεια η καλωδιομανία μόνο και μόνο επειδή ένας αντιπρόσωπος έκανε μία παρουσίαση με πανάκριβα καλώδια. Ετσι έκρινε και έτσι έκανε. Δεν αποτελεί τεκμήριο , ότι τα ακριβά καλώδια ηχούν καλύτερα από τα φθηνά.
Τώρα το πόσο, και αν ευνοούσαν το συγκεκριμένο ή οποιοδήποτε άλλο σετ απ , αυτό είναι εύκολο να το διαπιστώσουμε , με έναν ψηφιακό παλμογράφο και μία γεννήτρια .
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα στο όνομα του high end .
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ο Χατζησταμου σε κάποια demo που είχε κάνει τα προηγούμενα χρόνια με Mola Mola και Focal έπαιζε με καλώδια που η εμπορική τους αξία πιθανόν να ήταν ίση ή μεγαλύτερη από τα προαναφερθέντα!
Ωραίο παράδειγμα έφερες. :gotcha:
Ο Χρήστος είναι φίλος και ήταν απ τους πρώτους υπέρμαχους των ενεργών ηχείων, αλλά όταν πήρε όοοολη την Focal ΞΑΝΑαγάπησε και τα passive ηχεία.

μη λοξοκοιτατε τα ΥG,δεν φτανουν για όλους
Οχι ρε , ποιά YG ?
Tους Nagra χαλβαδιάζουμε!
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Δημήτρη και εσυ στο δικό σου μικρόκοσμο έτσι ακριβώς συμπεριφέρεσαι και εξηγώ:
Αυτο που για σενα ειναι σωστό-ορθολογιστικό-vfm και ότι άλλο,το υποστηρίζεις με ΅ταλιμπανικη΅ ευλάβεια οπότε οι άνθρωποι που εμπορεύονται τα προϊόντα αυτά λογικό ειναι να σου κλείνουν το μάτι και πιθανώς να στο ανταποδίδουν με μια επιπλέον έκπτωση σε πιθανή αγορά των προϊόντων τους
Αυτό που υποστηρίζω είναι η επιστήμη ενάντια στους αντιεμβολιαστές.
Και τα υπόλοιπα έπρεπε να ειπωθούν, τα είχα κρατημένα απο το παρελθόν. Εχει πέσει πολλή λάσπη εδώ, κάποτε έπρεπε να επιστραφεί συστημένη.
Τέλος, συνολικά δεν εχω πάρει επιπλέον “έκπτωση” σε προϊόντα από άλλους γνωστούς που δεν είναι “ομιλητικοί με ταλιμπάνικη ευλάβεια”.
Α, και κατι ακόμα: η επιστήμη δεν εχει θρησκευτική λογική. Δεν εχει πίστη, έχει μόνο αποδείξεις.

Fair σε ένα βαθμό,unfair αν αθελά σου,και το εννοώ,γίνεσαι αιτία να παγιδευτεί κάποιος σε μονοπάτια που δεν είχε υπολογισει
Ο όποιος “παγιδευμένος” χρειάζεται ακόμα περισσότερη εκπαίδευση, δεν τα εχει μάθει καλά. Να στείλει πμ.
Επίσης,από όσο γνωρίζω,δεν υπάρχουν αντιπροσωποι που εμπορευονται μόνο καλώδια
Μόνο όχι, κυρίως όμως; Καλωδια, τράμπα, χροιές και απογοήτευση.

Το κυρίαρχο λάθος είναι να νομίζει κάποιος πως στην επιστήμη χωράνε “απόψεις”. Αν κανεις αυτο το αρχικό λαθος, μετά είναι όλα λαθος.

Και η ηλεκτροακουστικη και η ακουστική χώρων ειναι επιστήμες, που διδάσκονται στα πανεπιστήμια.
Δεν εχει άποψη εκεί, μόνο δεδομένα.
Ο Χρήστος είναι φίλος και ήταν απ τους πρώτους υπέρμαχους των ενεργών ηχείων, αλλά όταν πήρε όοοολη την Focal αγάπησε και τα passive ηχεία.
Τα οποία εχουν και περισσότερο περιθώριο κέρδους, αλλά και περισσότερα “συνοδά και ματσαρίσματα”
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Το κυρίαρχο λάθος είναι να νομίζει κάποιος πως στην επιστήμη χωράνε “απόψεις”. Αν κανεις αυτο το αρχικό λαθος, μετά είναι όλα λαθος.

Ακόμα και στην επιστήμη χωράνε απόψεις και νεωτερισμοί, πολλές θεωρίες καταρρίπτονται, επανεξετάζονται, ακόμα και στην δίκη σας επιστήμη υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις, αλλά φυσικά υπάρχει και το απόλυτο.


Γενικά οι έμποροι την δουλειά τους κάνουν είτε αυτό λέγεται καλώδιο είτε πηγή είτε ενισχυτικό στάδιο είτε οτιδήποτε άλλο, πόσες φορές έχει μπει κάποιος στο τρυπάκι να κάνει μια αλλαγή πχ σε έναν ενισχυτή ή σε ένα σε ανταλλαγή και η οποία διαφορά πληρώσει δεν ανικατοπριζει το αποτέλεσμα, ασχολούμαστε με χόμπι και αυτό δυστυχώς πληρώνεται
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Ακόμα και στην επιστήμη χωράνε απόψεις και νεωτερισμοί, πολλές θεωρίες καταρρίπτονται, επανεξετάζονται, ακόμα και στην δίκη σας επιστήμη υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις, αλλά φυσικά υπάρχει και το απόλυτο.
Πάντα με αποδείξεις, ποτέ με λόγια του αέρα. Και έτσι προοδεύουμε. Με αποδείξεις.

Δηλαδή: Για να πεις πως το Χ φάρμακο λειτουργεί, πρέπει να μετρήσεις με συγκεκριμένη μεθοδολογία την δράση του σε ασθενείς. Δεν μπορείς να πεις: “εμένα έτσι μου αρέσει, στα μάτια μου οι ασθενείς θεραπεύτηκαν”, ή “για πες και εσύ τη γνώμη σου να κάνουμε κουβέντα”

Σοβαρά, έτσι νομίζετε πως λειτουργεί η ιατρική;
 
Last edited:


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Πάντα με αποδείξεις, ποτέ με λόγια του αέρα. Και έτσι προοδεύουμε. Με αποδείξεις.

Δηλαδή: Για να πεις πως το Χ φάρμακο λειτουργεί, πρέπει να μετρήσεις με συγκεκριμένη μεθοδολογία την δράση του σε ασθενείς. Δεν μπορείς να πεις: “εμένα έτσι μου αρέσει, στα μάτια μου οι ασθενείς θεραπεύτηκαν”, ή “για πες και εσύ τη γνώμη σου να κάνουμε κουβέντα”

Σοβαρά, έτσι νομίζετε πως λειτουργεί η ιατρική;
Στην ιατρική θα ήταν κανιβαλισμός να πω τη γνώμη μου,
απλά θα πω ένα παράδειγμα ίσως και να είναι λάθος αν είναι διόρθωσε με, και νομίζω ότι αφορά την ειδικότητα σας, στα 33 μου χρόνια έπαθα μερική ρήξη μηνίσκου αν θυμάμαι καλά, έκανα μαγνητική ο χειρουργός ορθοπεδικός μου είπε ότι πρέπει να κάνω αρθροσκόπηση ένας άλλος ορθοπεδικός όχι χειρουργός μου είπε ότι αν δυναμώσω τους τετρά κεφάλους ( εγώ αθλητης μπάσκετ) μπορεί να μην χρειαστεί αρθροσκόπηση δυο διαφορετικές προσεγγίσεις από Ιατρούς επιστήμονες όχι φυσικοθεραπευτές, εγώ διάλεξα να αποφύγω την αρθροσκόπηση μετά ασχολήθηκα με την ποδηλασία οι τετρακέφαλοι ντούκια δεν με ξαναενοχλησε ποτέ κάποια στιγμή από πτώση κόβετε ο τετρακέφαλοσ ( σαπάκι ο παίκτης) από το άλλο πόδι σήμερα στα 53 μου όποτε παίρνω κάποιο κιλό παραπάνω μετά από περπάτημα αισθάνομαι ενόχληση στα 63 μου ίσως και να κουτσαίνω, άρα ποιος από τους δύο είχε δίκιο?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Δεν υπάρχει μερική ρήξη μηνίσκου. Ή είχατε ρήξη, ή όχι. Δεν μπορώ να ξέρω χωρίς να δω την μαγνητική και χωρίς κλινική εξέταση.
Δεν νοείται ορθοπαιδικός (ή ορθοπεδικός :)) “όχι χειρουργός”. Η ορθοπαιδική είναι χειρουργική ειδικότητα.
Δεν ηταν πραγματικός ορθοπαιδικός ο δεύτερος, ήταν απο τα Lidl.

Σε νεαρούς αθλητές με ρήξεις μηνίσκου τα καλύτερα αποτελέσματα τα δίνει η σωστή αρθροσκόπηση. Αυτός είναι ο κανόνας.
Αυτο δεν σημαίνει φυσικα πως αν δεν κανει κάποιος αρθροσκόπηση θα πεθάνει ή θα κουτσαθεί. Απλως δεν θα είναι όσο καλά θα μπορούσε να είναι αν είχε κάνει.

Αντιθέτως σε μεγαλύτερους ασθενείς ή σε μη δραστήριους οι διαφορές των αποτελεσμάτων μικραίνουν.
Επίσης σημασία εχει το μέγεθος και η θέση της ρήξης, αλλα και το άθλημα. Αλλιώς είναι στο μπάσκετ, αλλιώς στο ποδήλατο αλλιώς στην κολύμβηση.

Μια διαφορετική συζήτηση είναι τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, πάλι ανα ηλικία, τύπο ρήξης, δραστηριότητα.

Η περιπτωσιολογία δεν εχει νόημα, και έτσι κι αλλιως δεν ξέρω τι πραγματικά είχε το γόνατό σας πριν απο 30 χρόνια.

100€.
:biggrin:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δεν υπάρχει μερική ρήξη μηνίσκου. Ή είχατε ρήξη, ή όχι. Δεν μπορώ να ξέρω χωρίς να δω την μαγνητική και χωρίς κλινική εξέταση.
Δεν νοείται ορθοπαιδικός (ή ορθοπεδικός :)) “όχι χειρουργός”. Η ορθοπαιδική είναι χειρουργική ειδικότητα.
Δεν ηταν πραγματικός ορθοπαιδικός ο δεύτερος, ήταν απο τα Lidl.

Σε νεαρούς αθλητές με ρήξεις μηνίσκου τα καλύτερα αποτελέσματα τα δίνει η σωστή αρθροσκόπηση. Αυτός είναι ο κανόνας.
Αυτο δεν σημαίνει φυσικα πως αν δεν κανει κάποιος αρθροσκόπηση θα πεθάνει ή θα κουτσαθεί. Απλως δεν θα είναι όσο καλά θα μπορούσε να είναι αν είχε κάνει.

Αντιθέτως σε μεγαλύτερους ασθενείς ή σε μη δραστήριους οι διαφορές των αποτελεσμάτων μικραίνουν.
Επίσης σημασία εχει το μέγεθος και η θέση της ρήξης, αλλα και το άθλημα. Αλλιώς είναι στο μπάσκετ, αλλιώς στο ποδήλατο αλλιώς στην κολύμβηση.

Μια διαφορετική συζήτηση είναι τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, πάλι ανα ηλικία, τύπο ρήξης, δραστηριότητα.

Η περιπτωσιολογία δεν εχει νόημα, και έτσι κι αλλιως δεν ξέρω τι πραγματικά είχε το γόνατό σας πριν απο 30 χρόνια.

100€.
:biggrin:
Στείλτε λογαριασμό, και εγώ δεν την έκανα την αρθροσκόπηση επειδή με βόλευε και από φόβο διότι μικρότερος στα 17 είχα κάνει βαρύ χειρουργείο και μετά είχα και κάποιες επιπλοκές Είχαν σπάσει τα ράμματα, τελικά έπρεπε να την κάνω εδώ καταλήγω τώρα λάθος επιλογή και να φανταστήτε ότι το χειρουργείο θα το πλήρωνε η ομάδα.
Θέλω να καταλήξω ότι τις επιλογές μας τις πληρώνουμε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
και εγώ δεν την έκανα την αρθροσκόπηση επειδή με βόλευε και από φόβο
Σύνηθες. Μην αυτομαστιγώνεσται τώρα, δεν εχει νόημα. Έτσι κι αλλιως είναι μικρό το κακό, μακάρι τετοια μικρά προβλήματα να μας βρίσκουν, προβλήματα που φτιάχνονται, και όχι μεγάλα.
Στείλτε λογαριασμό
Αστειεύομαι φυσικά :)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Λόγω της αυριανής και ενώ είχαμε ξεκινήσει μία σειρούλα τελικά είπαμε να θυμηθούμε τα παλιά και να πάμε να ρίξουμε ένα παραγαδάκι έτσι για το καλό.
Διαβάζοντας μερικά ποστ που έχουν πέσει παραπάνω "βλέπουμε" ότι όλα είναι ίδια, όλα είναι δέντρα, όλα είναι μανιτάρια , όλα είναι χόρτα , όλα είναι καλώδια,'ολα είναι τραύματα.
Αύριο στο τι θα φάμε θα δούμε ότι οι κορωνάτες δεν είναι ίδιες με του σκασιαρχείου :drinks: :drinks:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αυτό που υποστηρίζω είναι η επιστήμη ενάντια στους αντιεμβολιαστές.
Και τα υπόλοιπα έπρεπε να ειπωθούν, τα είχα κρατημένα απο το παρελθόν. Εχει πέσει πολλή λάσπη εδώ, κάποτε έπρεπε να επιστραφεί συστημένη.

Τέλος, συνολικά δεν εχω πάρει επιπλέον “έκπτωση” σε προϊόντα από άλλους γνωστούς που δεν είναι “ομιλητικοί με ταλιμπάνικη ευλάβεια”.
Επομένως γιατρέ μας βάσει των ανωτέρω γραφομενων σου, βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:

1) σου έχω "ρίξει" λάσπη

2) η τοποθέτηση σου περί εκπτώσεων, τραμπων και λοιπών π@π@ριων είχε ως αποκλειστικό αποδεκτή εμένα μιας και τη χαρακτηρίζεις " συστημένη επιστροφή της λάσπης" σωστά?

3) θεωρείς ότι εγώ πλασαρω ότι μπορώ για να τύχω "επιπλέον εκπτώσεων σε σχέση με άλλους".

Μιας λοιπόν και είσαι επιστήμονας και οι επιστήμονες όπως λες οφείλουν να μιλούν με αποδείξεις, μπορείς σε παρακαλώ να στοιχειοθετησεις τα λεγόμενα σου με αποδείξεις ή θα μιλάμε πλέον για "επιστήμονα από τα Lidl" όπως λες εσύ???
Δεν νοείται ορθοπαιδικός (ή ορθοπεδικός :)) “όχι χειρουργός”. Η ορθοπαιδική είναι χειρουργική ειδικότητα.
Δεν ηταν πραγματικός ορθοπαιδικός ο δεύτερος, ήταν απο τα Lidl.

Αν όχι, οφείλεις μια συγνώμη, μιας και η άνευ λόγου επίθεση στο πρόσωπο μου από το αρχικό σου ποστ, αλλά και πολύ πιο ξεκάθαρα πλέον στην επεξηγηματική και " συστημένη" δεύτερη τοποθέτηση σου έχουν μόνο εμένα ως αποδέκτη....
Εκτός αν εννοείς άλλους και όχι εμένα, οπότε πάλι θα πρέπει να αναφέρεις ποιοί είναι συγκεκριμένα αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι.


Τέλος, αφήνω στην άκρη τους γελοίους χαρακτηρισμούς περί "αντιεμβολιαστων ενάντια στην επιστήμη" μιας και οι υποτιμητικοι χαρακτηρισμοί συνήθως δείχνουν το χαρακτήρα του επιτιθέμενου κι όχι του αποδέκτη.. οπότε..
Το βήμα δικό σου λοιπόν γιατρέ!
 
Last edited:

C

chrispo

Guest
Το νήμα έλεγε «από Nordost σε κάτι άλλο», μπήκατε οι αντί καλωδιακοί αντί δικάναλοι και σαν τον κορωνοϊό απλωθήκατε, 90 σελίδες άσχετες του θέματος, ότι δεν σας αρέσει πρέπει να το καταστρέψετε είστε η λαίλαπα του δικάναλου, συγχαρητήρια, δεν υπάρχουν άλλες απόψεις μόνο η δικιά σας οτιδήποτε άλλο στην πυρά, έχετε υπερβεί κάθε έννοια σεβασμού στους συνομιλητές κρυμμένοι πίσω από μια οθόνη μην ξέροντας ποιον έχετε απέναντι σας πετάτε λάσπη και χλεύα και απευθύνομαι και σε ανθρώπους που η μόρφωσης τους είναι υψηλού επιπέδου και που στην κοινωνική τους ζωή ούτε που θα τολμούσαν να συμπεριφέρονται με αυτές τις εκφράσεις ειρωνίας και χλευασμού, σε κάθε θέμα αντίθετο του γούστου σας το καπελώνετε ακόμα ακόμα και με προσωπικές επιθέσεις χωρίς καθόλου σεβασμό, έχετε καπελώσει κάθε κανόνα του χώρου που μας φιλοξενεί

( Παρότι το AVsite προωθεί την ανταλλαγή απόψεων και στηρίζει τη μοναδικότητα κάθε προσωπικότητας, μηνύματα που θα υπερβαίνουν τα όρια σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, όπως για παράδειγμα υβριστικές εκφράσεις και προσωπικές επιθέσεις μεταξύ μελών απαγορεύονται και θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.)

δεν το βλέπω να τηρείται υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά.

Το θέμα του νήματος το έλυσα εκτός νήματος και η πλάκα είναι ότι έχει γίνει με επικοινωνία με πάνω από 15 ανθρώπους τηλεφωνικά και όλοι ασπάστηκαν την άποψη μου ότι πλέον δεν ασχολούνται και δεν γράφουν για τους παραπάνω λόγους ίσως αυτό πρέπει να προβληματίσει τους διαχειριστές γιατί ο σκοπός του φόρουμ είναι να προσελκύει κόσμο για να βρει μια βοήθεια και όχι να εισπράτει ειρωνίες και χλευασμούς εάν και εφόσον θέλει να ακολουθήσει έναν διαφορετικό δρόμο από την γνωστή ομάδα.

Εν μέσω κρίσης και εγκλεισμού όλοι είμαστε μπροστά από μια οθόνη το φόρουμ έχει 35.000 μέλη σχεδόν και συνδεδεμένοι είναι μόνο 137 μήπως σας λέει κάτι αυτό.
Δεν αγχωνόμαστε ποτέ 8-)..έτσι γίνεται εδώ μέσα , (απλά φαίνεται ότι δε το γνωρίζετε)...με θετική πάντα διάθεση και αρκετό χαβαλέ το ξεπερνάμε όλοι...ακόμα και οι γιατροί..( έχουν ξεπουπουλιάσει το μισό avsite και τους ανεχόμαστε):biggrin:

.....
Πρώτον,δεν κυκλοφορούν αρκετοί φανεροί...παλιοχαρακτήρες.
Δεύτερον...ότι κυκλοφορούν και παρακολουθούν αρκετοί ...αφανείς.:sneaky:
..πες τα , γιατί εμένα δε με ακούνε..:dance2:
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Καλημέρα Λέανδρε,
μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής γιατί σε χαρακτηρίζει μια ευγένεια και "διπλωματία" στον λόγο ακόμη και όταν οι άλλοι σου "επιτίθενται" (την αφορμή την δίνεις πάντα πρώτος) καθώς και ότι δεν κρύβεις την αγάπη και το πάθος σου για κάποια πράγματα που τα θεωρείς σπουδαία (για άλλους μπορεί να είναι ασήμαντα) γιατί όμως αναζητητάς τόσο την "ιντερνετική δημοσιότητα" και έρχεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση με τους άλλους στο παραμικρό;
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο καλώδιο που να δίνει τις χροιές και την ζεστασιά της λάμπας ώστε να μη χρειάζεται κάποιος να προσθέσει μια ακόμη συσκευή στο rack του, thankss! :prankster:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλημέρα Λέανδρε,
μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής γιατί σε χαρακτηρίζει μια ευγένεια και "διπλωματία" στον λόγο ακόμη και όταν οι άλλοι σου "επιτίθενται" (την αφορμή την δίνεις πάντα πρώτος) καθώς και ότι δεν κρύβεις την αγάπη και το πάθος σου για κάποια πράγματα που τα θεωρείς σπουδαία (για άλλους μπορεί να είναι ασήμαντα) γιατί όμως αναζητητάς τόσο την "ιντερνετική δημοσιότητα" και έρχεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση με τους άλλους στο παραμικρό;
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο καλώδιο που να δίνει τις χροιές και την ζεστασιά της λάμπας ώστε να μη χρειάζεται κάποιος να προσθέσει μια ακόμη συσκευή στο rack του, thankss! :prankster:
Ευχαριστώ Alfee για τα καλά σου λόγια, αν και θεωρώ ότι δεν το προσεγγίζεις με την απόλυτα ουδέτερη στάση.
Και να το εξηγήσω το τελευταίο, όταν κάποιος ανοίγει ένα νήμα και ζητά προτάσεις για ic, θεωρείς ότι εγώ ώς "καλωδιάκιας" αναζητώ την 'ιντερνετική δημοσιότητα" ή όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ τους ικανό πλήθος καλωδίων έτσι ώστε να μπορούν να συνεισφέρουν στο συγκεκριμένο νήμα, αλλά με τη πεποίθηση "του όλα ίδια είναι" προσπαθούν να πείσουν το νηματοθέτη αλλά και τους υπολοίπους ότι"τα καλώδια δεν ακούγονται"??

Μιας λοιπόν και σου είμαι όπως λες ιδιαίτερα συμπαθής και το πιστεύω, θα έχεις διαπιστώσει ότι μόνο στα νήματα που αφορούν δικάναλο, αναπαραγωγή βινυλίου και καλώδια έχω ενεργή εμπλοκή σε ποσοστό 95% και 5% σε όλα τ'άλλα.
Αν όπως λες αναζητούσα την ιντερνετική δημοσιότητα, θα απαντούσα σε όλα, σε όσα ξέρω..και σε όσα δε ξέρω όπως κάνουν πάρα πολλοί εδώ μέσα και στο συγκεκριμένο νήμα!!:whistling::whistling:
Πάμε τώρα στο δεύτερο σκέλος που αφορά τι άλλο??..καλώδια!
Ναι, όντως μπορεί να πάρεις το ηχόχρωμα που αναζητάς αλλάζοντας καλώδια.
Αν λοιπόν γίνεις πιο συγκεκριμένος στο πιο μέρος του συστήματος σου θες να πετύχεις το συγκεκριμένο αποτέλεσμα θα μπορούσα να σου προτείνω συγκεκριμένα καλώδια κι αν είσαι κι από Πειραιά-Αθήνα να δοκιμάσεις κάποια δικά μου στο σύστημα σου να πάρεις εικόνα χωρίς να χρειαστεί να τ'αγοράσεις πρώτα!;);)
Τώρα αν γενικότερα θες το σύστημα σου να παίζει πιο "λαμπάτα" αλλά με τα πλεονεκτήματα του τρανζίστορ, τότε ή πιο οικονομική πρόταση θα ήταν να αλλάξεις μόνο το καλώδιο τροφοδοσίας του ενισχυτή σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
OMG!! :oops:
Ο τελευταίος άνθρωπος που θα ασχοληθεί με καλώδια είμαι εγώ, βρε Λέανδρε πλάκα έκανα και το πίστεψες;;;
Επίσης προτιμώ να παίζω με τα διαφορά DSP που και ανέξοδα είναι και προσδίδουν με μεγαλύτερη αληθοφάνεια και παραμετροποίηση τις ζεστές χροιές μιας λαμπάτης υλοποίησης. :pickingnose:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
OMG!! :oops:
Ο τελευταίος άνθρωπος που θα ασχοληθεί με καλώδια είμαι εγώ, βρε Λέανδρε πλάκα έκανα και το πίστεψες;;;
Επίσης προτιμώ να παίζω με τα διαφορά DSP που και ανέξοδα είναι και προσδίδουν με μεγαλύτερη αληθοφάνεια και παραμετροποίηση τις ζεστές χροιές μιας λαμπάτης υλοποίησης. :pickingnose:
Ήμουν βέβαιος γι αυτό με δεδομένη τη χθεσινή ανταπόκριση.Οπότε μπορείς να βοηθηθείς και στα...σοβαρά.
Καλημέρα Λέανδρε,
μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής γιατί σε χαρακτηρίζει μια ευγένεια και "διπλωματία" στον λόγο ακόμη και όταν οι άλλοι σου "επιτίθενται" (την αφορμή την δίνεις πάντα πρώτος) καθώς και ότι δεν κρύβεις την αγάπη και το πάθος σου για κάποια πράγματα που τα θεωρείς σπουδαία (για άλλους μπορεί να είναι ασήμαντα) γιατί όμως αναζητητάς τόσο την "ιντερνετική δημοσιότητα" και έρχεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση με τους άλλους στο παραμικρό;
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο καλώδιο που να δίνει τις χροιές και την ζεστασιά της λάμπας ώστε να μη χρειάζεται κάποιος να προσθέσει μια ακόμη συσκευή στο rack του, thankss! :prankster:
Και άμα χρησιμοποιείς υπολογιστή ή διαμετακομιστή συμβατό με plug-ins ,μπορούν να προταθούν δωρεάν λύσεις όπως οι παράκάτω:

...γρασαρισμένη λυχνία

...διεστραμμένη λυχνία

...μαλακωμένος ενισχυτής

...παχυντικά ούρα

...λυχνιακός μαλακομπουκωτής Vintage

Η ρουμπή,κουμπή,ρουμποκομπολογή λυχνία...
(...που πήγε να ρουμπεύσει,κουμπεύσει,ρουμποκομπολογεύσει και την πιάσαν οι ρουμπήδες,κουμπήδες, ρουμποκομπολογήδες και της πήραν τα ρουμπιά,κουμπιά,ρουμποκομπολογιά....Γιατί λυχνία ρουμπή κουμπή ρουμποκομπολογή επήγες να ρουμπεύσεις,κουμπεύσεις,ρουμποκομπολογεύσεις και σου πήραν τα ρουμπιά,κουμπιά,ρουμποκομπολογιά; Ε;;; )

Το τελικό δε μας βάζει τα...θρυμματισμένα γυαλιά
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.723
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top